Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4255 4255

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

RiverSong
23.10.2016 5 z 5

Vážně skvělá kniha. Některé hlášky (vlastně skoro všechny) jsou naprosto bezkonkurenční. Moc se těším, až mrknu i na film.

amaenium
22.10.2016 5 z 5

Jako první jsem viděla film. Byl skvělý. A tak jsem se rozhodla přečíst i knihu. Jak to tak bývá, kniha je samozřejmě detailnější. Do filmu jsem se zamilovala a díky knize celkově celý příběh "žeru" ještě víc. Trochu mě překvapil styl psaní, nevím, čekala jsem trošku vážnější, ale knihu jsem jinak přečetla za jediný den, byla velmi čtivá, vtipná a neskutečně mě bavila. Rozhodně jsem ji zařadila mezi mé oblíbenější.

Já :„Rozebral jsem to, našel problém a vyřešil ho.“
NASA:„Blbče.“

Pampalini
20.10.2016 5 z 5

Kritici budú kritizovať nelogické a nemožné postupy a riešenia. My ostatní sa budeme výborne baviť a spoločne s Markom bojovať o život. Z každej situácii je východisko, každý problém má riešenie. Ak ho nevieme, neriešme. A všetko s humorom.

francouz
17.10.2016 4 z 5

Toto bylo moje první setkání s audio knihou. Na cestách jsem chtěl vyzkoušet něco jiného něž "disko" od velitelky Luisové a nebylo to vůbec špatné, až na to, že jsem na konec již nečekal do auta a musel jsem si ho poslechnout doma.
Knížka se poslouchala skvěle, cesta s Markem většinou ubíhala o trochu rychleji než obvykle. To co předváděl Mark, jak se stavěl k otázce přežití, jeho humor, kdy je naprosto sám odkázán pouze na svoje smysly a rozum, no nevím, jestli bych přežil jeden sol.
K tomu vydatně sekunduje obrovský aparát NASA, velmi dobře namluvený. To co ční z této knihy, by se možná mohlo potkat z dnešní návštěvou Dalajlámy, nemyslím ty stovky milionů dolarů, práce stovek lidí, ale to spojení se , pro záchranu jednoho života, no kdyby to tak fungovalo normálně, nebylo by na tom světě o trochu lépe..

peta5472
13.10.2016 5 z 5

Úžasný příběh, hned přečteno. Zajímavá fakta a i návod jak přežít.

i_vanička
13.10.2016 1 z 5

Astronaut Mark Watney je fakt šikulka, ale kde je nějaký příběh ?

achilles
13.10.2016 5 z 5

Veliká spokojenost. Mě zaujal především začátek. Jak začal farmařit. Opravdu vědecky propracované dílo. Lahůdka.

Skaen
12.10.2016 5 z 5

Čekala jsem cosi suchého a připomínajícího Robinsona. Co jsem dostala bylo vtipné, zajímavé a čtivé. Četla jsem v originále, takže nevím, jak s tím zahýbal překlad.

Glam
08.10.2016

Film se mě líbil víc

babsi66
04.10.2016 4 z 5

Na to, že mě sci-fi nebaví a chemii, fyzice ani jiným přírodním vědám příliš neholduji, jsem se výborně bavila. Ať už díky lehce ironickému přístupu hlavního hrdiny, střídání prostředí Země - Mars nebo ichformy a erformy.

Je těžké si Marka neoblíbit a nefandit mu v jeho snaze o přežití a je přitom úplně šumák, že třetinu knihy moc netušíte o co jde, protože popisy všech těch vědeckých věcí vám nic moc neříkají. :)

WeeWar
02.10.2016 5 z 5

Dal jsem si to ted jeste jednou. Ciste jako rychlovku k prilezitosti predstaveni mise na Mars v rezii páně Muska. Ty pozemske politickomocenske dohadovacky jsem preskocil, z praktického hlediska mise jsou vicemene podruzne.

Vlastne by me dost zajimalo, co na to Elon rika. Kdo je vlastně Andy Weir? Neni to nahodou primo E. M., ci nejakej jeho PRagent?

Za me teda furt dobry a stale vlastne zcela uveritelne/realisticke/uzZitra scifi (ale to tak mel asi i Jules Verne a pak i jini borci po nem:) cteni. Krome toho pro me abs nesmyslne nerealneho finale (to by proste nevyslo ani nahodou, tomu neverim, zas takovej optimista nejsem).

Vic k dojmu z dila v mem drivejsim komentu.

Mujda
02.10.2016

Ke knize jsem se dostala přes upoutávku na film, ke kterému jsem se ještě nedostala. Ale kniha definitivně stála za to. Mark Watney si mě, svou inteligencí, vynalézavostí, optimismem a hlavně humorem, omotal kolem prstu a nachytala jsem se, jak se potutelně směju situacím, které na nezasvěcených přihlížejících nevyvolali ani úsměv. Byl to skvělý zážitek. Asi se budu na noční oblohu dívat zase trochu jinak.

Misha11
02.10.2016 5 z 5

Po filmu, který se stal mým velmi oblíbeným, jsem se konečně dostala ke knížce - a jsem zase nadšená.
Možná obsahuje spoiler.
Docela jsem se bála všech těch vědeckých termínů a tak, ale nakonec nebylo proč, autor to umí podat i těm z nás, kteří v tomto oboru neví vůbec nic.
Markovy deníkové záznamy jsou skvěle vtipné, dobře se čtou.
Kupodivu mě celkem bavily i pasáže ze Země - těch bylo dost, ty z Hermesu mě bavily ještě víc - těch bylo, bohužel, méně.
Trochu škoda konce, tady pro mě vyhrál film, na rozdíl od knihy zde byli ukázáni členové Aresu 3 i zpět na Zemi.

Hojdula
30.09.2016 4 z 5

Pobaví, zvedne náladu, nečekejte hluboce psychologické sci-fi, doporučuji. Proč? Protože nindža-pirát.

kukacek.k
29.09.2016

Hlavního hrdinu jsem si velmi rychle oblíbila. I když jsem rozuměla všem chemickým a fyzikálním jevům jen teoreticky, věřila jsem, že svoji vynalézavostí a nadhledem vydrží Mark optimistou dlouho. Nechápu, jak se můžou lidi dobrovolně hlásit na jednosměrné mise na Mars..já bych to neudělala a po téhle knize už vůbec ne. Mark je opravdový hrdina!

NeradovaKatka
28.09.2016 5 z 5

Na knihu jsem se těšila, četla jsem víceméně kladné recenze a opravdu jsem nebyla zklamaná. Téma, které mi normálně moc neříká bylo podáno s lehkostí a i když byla kniha plná nejrůznějších technických postupů, četla se mi dobře. Hlavní hrdina měl dobrý smysl pro humor i v těch vypjatých situacích, nedalo se mu nefandit až do úplného konce.

sezanka
27.09.2016 5 z 5

K této knize jsem původně přistupovala s tím, že to bude pouze jedna z mnoha zbytečně propagovaných knih. Kniha mě ale velice překvapila. Je plná technických detailů, ale to není to nejdůležitější. Ohromil mě styl, jakým je kniha napsána. Ironie a situační humor zde je vždy v tu pravou chvíli. U čtení jsem se často s chutí zasmála. Učarovala mi i postava hlavního hrdiny. Je to dobrodruh, který je neustále pozitivně naladěný, nikdy se nevzdává a poradí si s každou situací. Kniha rozhodně stojí za přečtení. Četla jsem ji s chutí a téměř jedním dechem.

čef
22.09.2016 5 z 5

Přesně kvůli takovým knihy čtu. Kniha plná pro mne nových informací, důkaz o vynalézavé schopnosti člověka dostat se z jakékoliv situace a pomoci druhému za jakoukoliv cenu, kniha nad kterou se mohu dojmout, zasmát nad komentáři a situačním vtipem a končím čtení s trochou optimismu pro svůj další život. Jak píše autor - je to tak zásadně lidské...

xelzax
21.09.2016 5 z 5

Chvílemi docela složité čtení, takže jedinec jako já technické popisy prostě jen přečte bez hlubšího zamyšlení a pochopení a následně vůbec netuší o čem to četl. Kupodivu to vůbec nevadí, kniha se čte moc dobře, a já jí přečetla téměř na jedno sednutí do křesla (a to už se mi dlouho nestalo).

Bar16
11.09.2016 5 z 5

I přes to, že žánr knihy nepatří mezi mé nejoblíbenější, musím napsat jedno slovo - páni. Knihu jsem četla jen a pouze díky čtenářské výzvě, ale jelikož jsem ji koupila příteli, tak bych se k ní dříve nebo později asi i bez výzvy dostala. Hned ze startu jsem se bála, že se budu "nudit" - bylo tam hodně vysvětlování, ale knize to kupodivu moc neuškodilo - aspoň jsem se do toho lépe dostala. Hlavní plus knihy je za vtipnost - ve fázích sálodlouhého vysvětlování čehokoli mě ty vtípky vždy "probudily". Za mě pozitivní dojem - kniha mě velmi překvapila a svým způsobem jsem překvapila i já sebe samu - kniha mě velmi bavila.