Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4265 4265

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

RSR
07.02.2017 5 z 5

Sice nejsem fanoušek sci-fi, ale tahle kniha mě fakt bavila. Ač jsem místy nerozuměla technickým řešením problémů, na lehkost, s jakou jsem knihu přečetla, to nemělo vliv. Jako pozitivní hodnotím deníkovou formu větší části knihy.

DragonLover
06.02.2017 5 z 5

Když se něco může pokazit, pak věřte tomu, že se to pokazí. Jen se zeptejte Marka Watneyho.

medvídě
05.02.2017 5 z 5

Wow !!!
Parádní knížka, u které jsem se tolikrát zasmála. (nešlo jinak)
I když jsou tu vědecké pojmy a občasné vysvětlování, jak co funguje - které mi i tak nic neříkalo, k této knize to neodmyslitelně patří a dodává jí to na autentičnosti.
Mohu ji jen doporučit. Jen mi chybí konec - doufám, že se na tu Zemi vážně dostane, s tím, kolik "havárií" se mu za ten dlouhý pobyt událo.
V brzké době hurá na filmové zpracování, u něhož doufám, že ho nezkazili.

Boby17
05.02.2017 5 z 5

Tato scifárna se četla jedním dechem. Moc pěkně napsaný příběh nezdolného ducha a životního optimismu.

kusma
05.02.2017 3 z 5

První jsem viděla film, což samozřejmě dost ovlivnilo moje hodnoceni. Kniha se čte vcelku příjemne, ale přiznávám, že různá technická řešení problémů jsem moc nechapala a jejich čtení mě moc nebavilo. A sem tam jsem i vynechala odstavec. Z pohledu příběhu mi tam prostě chyběl z mé strany oceňující pohled řešení problémů. A to se pak ani nejde radovat a vubec to celé prožívat s jinak sympatickým hrdinou.

marara
31.01.2017 5 z 5

Výborně napsané, nikdy bych neřekla, že mě budou tak bavit matematické, fyzikální a chemické výklady. A Mark Whatney má skvělý smysl pro humor. Možná jen ten ho skutečně zachraňuje. Humor a nadhled.

OldaB
31.01.2017 5 z 5

Strašně zajímavá kniha, o které jsem praktiky nic nevěděl, ale po mediální masáži jsem si řekl, že je na čase si ji přečíst. Přistupoval jsem k ní spíše skepticky, ale po přečtení musím říct, že jsem se výborně bavil. Deníkové záznamy k tomu sednou, i ten patos je snesitelný. Při četbě jsem hlavní postavě fandil jako málokdy.

kuba4089
28.01.2017 5 z 5

Marťana jsem musel přečíst, protože z něj bylo zadání do úlohy jedné nejmenované soutěže, ale knížka byla úžasná, chytila mě a už nepustila. Homor, spojený s poměrně dost možným scénářem, výborným vypravováním atd. ho řadí mezi bestsellery a také mezi mé nejoblíbenější knihy.

Bulba
28.01.2017 5 z 5

Velice pěkná technická sci-fi s pohádkovým koncem, který mi ale vůbec nevadil. Po 50 stranách jsem si říkal, co se tam bude dít až do konce, ale bylo toho tam dost. S výjimkou některých věcí (prachová bouře při tlaku 6 milibarů, která téměř převrhla raketu) se autor držel možné reality. Jsem technicky založený a oceňuji odlehčený (humorný) pohled hlavního hrdiny, kniha se mi velice líbila.

adela3429
28.01.2017 4 z 5

Jako obvykle se dostávám ke knize, když už ji mají všichni ostatní přečtenou... Ale to nemění nic na tom, že mě Marťan opravdu příjemně překvapil. Na začátku jsem se do toho sice nemohla pořádně zakousnout, protože se to tam hemžilo samými technickými termíny a postupy, kterým nerozumím a ani nikdy rozumět nebudu, ale je fakt, že se to autor snažil vysvětlit i pro úplné laiky, takže se to nakonec dalo. Po první třetině jsem se do toho ale neskutečně začetla a už knihu nedokázala dát z ruky. Opravdu super! :)

jarmila4388
24.01.2017 5 z 5

Začátek knihy mě moc nebavil a technické popisy tomu nepřidávaly... opravdu jsem si říkala, že nechápu, co na té knize lidi vidí. Velice rychle jsem si však Marka zamilovala a pak už mi bylo všechno jedno, knížku jsem nemohla pustit z ruky a na konci jsem měla skoro stejnou radost, jakou musel mít on.

AltaMari
23.01.2017 5 z 5

Bezvadná kniha od začátku do konce. Mark je borec, držela jsem mu palce, protože nebrečel, snažil se z toho maléru (vlastně malérů tam byla celá hromada) dostat a díky chytré hlavě a hromadě práce se mu to dařilo... a ještě u toho nezapomněl vtipkovat. A dozvíte (připomenete si), jak vyrobit vodu nebo jak vypěstovat brambory, když není po ruce žádný Mountfield ...

Arven2001
22.01.2017 5 z 5

Dokonalé

Eldar80
19.01.2017 4 z 5

Po dočtení přemýšlím, zda se Marťan vůbec může považovat za sci-fi, když časem to bude realita. A nebo právě to z něj dělá čisté sci-fi a nic jiného? Co dál nemohu pustit z hlavy je skoková změna čtivosti. Zatímco celý začátek a zhruba první dvě třetiny knihy se četly prakticky samy, tak ten závěr už byl o dost horší. Celá kniha by se vlastně dala shrnout třemi slovy: trosečník na Marsu.
Hlavně na začátku byla čtivost neuvěřitelná. Že by za to mohlo vyprávění formou deníku? Čtení mě hodně bavilo a i většina vtípků se mi zdála podařená. Marťan nepatří ke klasické sci-fi literatuře, kde se řeší nějaké osobní drama nebo jiný přesah. Je to zábava od začátku do konce. Možná proto si získal takovou popularitu. Ne že by chyběly dramatické chvíle, to spíš naopak, ale pokud někdo očekává duchaplné čtení, neměl by se do knihy pouštět.
Co mě zamrzelo, že v knize není žádný medailonek o Marsu a sondě Pathfinder, to je myslím škoda. Zarazil mě i chybějící obsah. Nebýt natažené poslední třetiny, bylo by to úplně skvělé čtení. Pro fanoušky sci-fi jasná volba, někoho však může odradit, že kniha je poměrně jednotvárná. 90%

Hellrampage
16.01.2017 4 z 5

Výborné sci-fi, ktoré sa tak nejak samo čítalo. V knihe nájdeme funčnú fyziku a jednu z možností, ako sa teoreticky dá rok prežiť na Marse (stačí sa vykadiť).

V prvom rade ma sklamalo slovenské vydanie Ikaru, ktoré obsahuje chýb ako maku. Kniha mohla byť kratšia, posledných sto strán, kedy Mark len cestuje bolo nudných a aj nejaké repetívne vysvetľovačky, ako čo funguje a koľko má kyslíka ma ku koncu už nebavili. Taktiež mi chýbalo intímnejšie rozprávanie postavy cez svoje myšlienky a pocity - predsalen forma marťanského denníka, v ktorom píše svoje denné úkony a koľko precestoval nie je práve náhľad do duše stroskotanca. Tým to postrádalo hutnejšiu atmosféru prítomnosti. Sklamalo ma, že sme nevideli žiadnu emóciu Marka (ako píše aqu1la) - občas si síce ponadával, keď sa mu niečo pokazilo ale všetko vedel zázračne opraviť - a to bol obyčajný botanik, ktorý prišiel na Mars pestovať rastlinky.

Túto knihu nepovažujem za hard sci-fi: fyzika, chémia a biológia sa dá pochopiť aj keď máte len znalosti zo základnej školy. A k tomu všetko autor pekne vysvetlí, takže kniha upadá skôr k sci-fi mainstreamu - preto sa z nej stal bestseller a Ridley Scott na ňu urobil film.

Aj keď knihu vo väčšine komentára kritizujem, hodnotím ju nadpriemerne, pretože sa mi veľmi dobre čítala. A to je hlavné. 90%

Carolka409
10.01.2017 5 z 5

Kniha byla podrobnější než film.Celkově se mi více líbila.

pazdy15
10.01.2017 5 z 5

SUPER !!! Už po shlédnutí filmu jsem se "třásl" až dostanu do rukou knihu :) A vyplatilo se ! Ve všech směrech jsem byl spokojený - obsahově , příběhem , kontextem , cooperací hrdinů - ale nebudu spoilerovat, nebojte ;) Ani si nedokážu představit ocitnout se v takové situaci, jako tady náš Marťan, a už vůbec bych nevymyslel ani zlomek toho co on, nutného k přežití. Hold vědátor SRDCAŘ ! Kdyby jste někdo věděl o podobné literatuře , prosím dejte mi vědět ... Už jen tahle prosba odráží kvalitu této knihy ;)

Briv
08.01.2017 5 z 5

Tohle rozhodně není typ literatury po kterém bych nadšeně sáhla. Ale nakonec to dopadlo tak, že se tahle kniha ke mě dostala. A když už jsem ji začala číst, tak se od ní už nedalo odtrhnout. Je fakt dobrá. Dočítala jsem ji v noci ve 2 ráno, protože jsem prostě musela vědět, jak to dopadne. A před Markem klobouk dolů. Poradit si s tolika úkony a nástrahami. A navíc má smysl pro humor.
Zvláštní věc byla, že jsem si docela dlouho musela zvykat na slovo "marsovský" :).

denib
05.01.2017 3 z 5

Jsem hodně na rozpacích, jak tuto knihu ohodnotit. Celý děj je v podstatě o tom, jak se jeden člověk ocitne na pusté planetě, on se snaží přežít a ostatní se ho snaží zachránit. Opravdu obdivuji autora, že z této jedné věty dokázal napsat celou knihu, kterou jsem ke konci nedokázala odložit, i když bych už dávno potřebovala spát. Kniha jako celek rozhodně není nudná. Na druhou stranu jsou tam pasáže, které mě moc nebavily - jedná se o různé chemické, technické, fyzikální, matematické a asi i nějaké další postupy a vysvětlování. Bez těch bych se obešla. Vlastně mi to připadá jako taková odbornější a techničtější sloučenina filmů Trosečník a Apollo 13 :-) Takže ano, celkem se mi to líbilo, ale ne, nebudu to už asi nikdy číst znovu.

valda
29.12.2016 4 z 5

Posádka vesmírné lodi si myslí, že Mark Watney je mrtvý a tak ho nechá na Marsu a odletí. On je ale naživu. A navíc je to cool nerdy science motherfucker. Něco jako kdyby MacGyver vystudoval všechny nehumanitní obory vysokých škol. Tahle kniha je z větší části Watneyho deník z Marsu. Autor Andy Weir je klasický ajťák a geek, který se ve volném čase zajímá o vědu, např. o fyziku nebo biologii, hlavně taky o vesmírné lety s lidskou posádkou. A jeho nadšení z knihy přímo čiší a myslím, že se mu tím daří zakrýt i to, že není zase nějak skvělý spisovatel. Příběh je celkem komorní, nečekejte nějaké složité dějové propletence. Musíte mít rádi takový ten geekovský přístup: Chachá, vyrobil jsem bombu z cukru, a teď jsem separoval vodík. Kdyby se to dozvěděla NASA, tak by mi to asi zatrhla, atd... Myslím, že je to skvělá kniha hlavně pro teenagery, které při jejím čtení prostě musí napadnou, že zajímat se o vědu, nemusí být zase taková nuda.
PS: Nejdřív jsem viděl film, který na mě působil jako takový ten inteligentní blockbuster, takže jako oddychovku doporučuju.
PPS: Život na ISS v dnešní době vypadá jako celkem pohoda https://www.youtube.com/watch?v=SGP6Y0Pnhe4