Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4265 4265

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

ujira
27.12.2016 4 z 5

Ke čtení sci-fi se moc nehrnu, takže jsem si pořídila audioverzi a nadchla mne. Vtipné a napínavé čtení, které navíc působí uvěřitelně. Dokonce mne to pobídlo ke zhlédnutí filmu- ten mne ovšem už tak moc nenadchnul.

kozisek1
24.12.2016 4 z 5

Není to můj šálek kávy ale přesto jsem to četla s nadšením.

Bedikk
17.12.2016 5 z 5

Daleko zajímavější a vtipnější než film. Film se povedl, ale smysl celá ta akce začne dávat až po tom, co si přečtete knihu. A nudit se rozhodně nebudete.

Akemi4
12.12.2016 3 z 5

Vzhledem k tomu, jak to všichni vychvalují a jak se povedl film, jsem čekala něco trochu... jiného. A to mám sci-fi fakt ráda. Nápad skvělý, některé hlášky super, ale příběhově se pořád točíme v kruhu. Časem to prostě začne být nuda.

Gurus
11.12.2016 5 z 5

Úžasnéééé :-) má to spád, dobře se to čtě prostě super jednohubka. Musím se ještě podívat na film i když je mi jasné, že tam toho dost z knihy nebude.

Wara
07.12.2016 4 z 5

Začátek parádní, rychle vtáhne do děje, hlavní hrdina sympaticky hláškuje a celá knížka zaujme na první dobrou. Během delšího čtení se mi ale zdá, že humoru začíná ubývat na úkor stále častějších a z pohledu laika poměrně nezajímavých popisů fyzikálně-chemických procesů, což je škoda. I přesto mě toto osvěžující a novátorsky optimistické pojetí sci-fi příběhu bavilo.

Karelvovsik
06.12.2016 5 z 5

Nejdříve jsem přečetl knihu a byl jsem doslova nadšen (hlavně z toho ,jak vtipné může být sci-fi). Asi dva měsíce poté jsem viděl film a byl jsem trochu zklamán, protože mi tam chybělo několik scén z knihy. Knihu doporučuji.

MaRoll
02.12.2016 5 z 5

Napětí překvápka a hlavně humor. Nádherný příklad jak lze i tak vážné téma jako samota a každodenní přítomnost smrti lze pojmout s humorem. Nebýt Markových vtipných poznámek asi bych se po pár stránkách měl chuť zamčít se sám v pokoji s hromadou brambor, lahvičkou vicodinu a strachem otevřít okno kvůli podtlaku. A samozřejmě se oddávat neustávajícím depresím.Jedna z nejlepších knih jakou sem za svůj poměrně krátký život měl tu čest číst. Vřele doporučuji všem. Dokonce i těm, které vesmír příliš nebere.

střapatá
30.11.2016 4 z 5

Ač na vesmír a sci-fi obecně příliš nejsem, nechala jsem se přemluvit a Marťana přečetla. První polovina knihy byla naprosto skvělá - spousta vtipných a zajímavých scén, a to i pro naprostého vesmírného laika. Zhruba v polovině mé nadšení o trošičku kleslo, a proto dávám 'jen' 4 hvězdy. Rozhodně smekám před autorem, že natolik vědecké věci dokázal podat zábavně a srozumitelně.

Renča42
25.11.2016 5 z 5

Přála jsem si přečíst nejdřív knihu a pak vidět film, ale mám to v opačném pořadí. Ale přesto vůbec nejsem zklamaná. Sice nejsem zas tak velký chemik a na zkratky nejsem, ale zapamatovala jsem si, co je MAV, HAB, RTG atd. Zvládla jsem to přečíst za jedno odpoledne s pár přestávkami. Líbil se mi Markův osobitý humor a že to nevzdával a i když se mu tam objevili několikrát komplikace, dokázal se z toho vyhrabat a jeho vůli by mu měli všichni závidět. Určitě se ke knize vrátím znovu.

Macawi
23.11.2016 2 z 5

Film se mi líbil moc, byla jsem nadšená. Knížka se mi zdá slabší, příliš mi to připomínalo hodiny fyziky, chemie a biologie. Mark má skvělý smysl pro humor a to byl asi důvod, proč jsem knihu přečetla až do konce.

JosefW
20.11.2016 5 z 5

Před rokem: Kamarád mě vytáhl do kina na film a byl jsem nadšen!
Před rokem: Týden po filmu jsem přečetl knihu a byl jsem nadšen!
Po roce (současnost): Knihu jsem přečetl znovu a opět mě Markovo dobrodružství bavilo a byl jsem nadšen!

No, to asi vystihuje vše. Jo a kdybych jednou zůstal sám na Marsu, tohle si beru s sebou! :-)

Meybe-
20.11.2016 3 z 5

No, noooo nic moc. Tedy spíš nic, než moc...

Edda18
17.11.2016

Tak za mě super, super a ještě jednou super. Určitě mi unikly technické detaily, na to nejsem zařízená, ale tak jsem se pobavila, že jsem si ráno chtěla dát i "nicotný čaj"...... pak jsem to vzdala. Kdo se chce naladit na vlnu nefalšované pozitivity, ať po ní sáhne.

Janadvorackova
13.11.2016 5 z 5

Jizi: Mám naprosto stejný dojem. Také jsem poslouchala a neubránila jsem se nečekaným projevům, pro okolí nepochopitelného pobavení. Ale kašlala jsem na to, kniha byla bombastická.
Takové to očekávání: "Dobrý, je v pohodě, ale něco se..., něco se, né! Posralo se to :), určitě umře."
Nebo spíš, co udělá, aby neumřel :).
Musím si víc vážit tmelu a lepící pásky :).

Trošičku jiný druh sci-fi, který je ale svým způsobem osvěžující. Až interaktivní, protože nevím jak kdo, ale já si připadala chvílemi jako člen expedice :).
Určitě dám časem znovu.
A film také splnil očekávání.

Jizi
11.11.2016 5 z 5

Knihu jsem poslouchala v audioverzi v podání Jana Zadražila a je to pro mě jedna z nejlepších knih, která se mi letos dostala do ruky (resp. do ucha). Mark Watney je novodobý Robinson Crusoe, jen místo Pátka je vybavený naprosto výborným smyslem pro humor (a taky nějakými těmi špičkovými znalostmi z botaniky a strojního inženýrství). Po delší době zase jedna z knih, při jejímž poslechu na mě náhodní kolemjdoucí koukali jako na potenciálně nebezpečného blázna, protože jsem zdánlivě bezdůvodně prskala a chrochtala smíchy, a u které mi je vážně líto, že nebyla delší, mnohem, mnohem delší, třeba o pár set solů... Pokud vás zajímá vesmír, přimyslete si ještě jednu hvězdičku navíc a jestli nevíte, co dát jakémukoliv muži v okolí, jenž čte, pod stromeček, tak nemusíte dál hledat. "Posnídal jsem bramboru s vicodinem."

Marcela52
11.11.2016 5 z 5

Sci-fi jsem už dlouho nečetla, ale na doporučení několika přátel to po delší době zkusila, a dobře jsem udělala. Myslím, že překladatel Michal Prokop se u toho jak se říká skutečně "vyřádil", protože se mu podařilo zachytit nejrůznější situace muže, který se ocitne úplně sám na planetě Mars, velmi výstižně a s velkou dávkou humoru. Jen mi trochu ze začátku dělaly problém technické popisy, ale pak se to vyrovnalo tím zvýše zmíněným humorem i lidským rozměrem, který rozhodně této velmi čtivé knížce nechybí. Rozhodně doporučuji, včetně filmu, který podle této čtenářsky velmi úspěšné knihy vznikl.

lakme
07.11.2016 5 z 5

Tohle je první knížka, u které jsem si poctivě vypisovala pasáže, které mě dostávali smíchy do kolen. :D
Jinými slovy budu pirát!
Vesmírný pirát!

laepus
06.11.2016 5 z 5

Parádní záležitost. Jedna z těch vůbec nejlepších, co se mi loni dostala do rukou. Pořádná porce černého humoru v těžké situaci neustále vyvažovaná neutuchající touhou po přežití. Ani to pro mě vlastně není sci-fi příběh, protože nic zásadně technologicky převratného se tam neděje; tohle je mnohem víc - je to o síle a odhodlání člověka, o jeho výdrži a touze po přežití. Jo a u filmu jsem se totálně bavil při scéně, kdy dělá z lodi kabriolet - kdo četl nebo viděl, pochopí.

Pavlačinka
02.11.2016 5 z 5

Kniha se četla sama, přelouskala jsem ji za pár dní.. A zažila jsem u ní takové to napětí, že když ji zavřete a jdete třeba do práce, tak pořád myslíte na to, co se tam děje a jestli Mark ještě žije.. Některé scény sice už byly trochu přehnané, celkově ale kniha byla napínavá, působila reálným a odborným dojmem..