Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4245 1064

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

Graem
17.01.2016 5 z 5

Vtipná a užasná kniha. Rozhodně špička roku 2016 (dočetla jsem sice zatím jen dvě, ale vypadá to pro ni víc než dobře). Je těžké se jí vyrovnat, protože přináší něco nového. Zatímco jsou regály stále plněny přepisy toho samého, Marťan přináší moc příjemnou změnu v podobě meziplanetárních trablů jednoho geniálního botanika, které jsou zajímavé z psychologického, vědeckého a technického, ale i literárního hlediska. Je to kombinace více osvědčených prvků, co dělá tuhle knihu výjimečnou. A musím uznat, že co se týče vtipu, Mark je se svou (sebe)ironií a sarkasmem a zároveň optimismem nepřekonatelný. Napětí jsem si užila také dost a rozhodujících momentů a zvratů bylo přesně podle mého vkusu. Několik dní jsem žila dva paralelní životy, jeden na Zemi a druhý s Markem na Marsu, kde jsem si s tím chudákem prošla všemi stádii zoufalství i výbuchy radosti, natolik je kniha sugestivní a příběh živý. Pohlcující zážitek o který nechcete přijít.

boekwurm
16.01.2016 3 z 5

Z této knihy jsem na rozpacích. Skvělé vyhláškované a vtipné pasáže se střídají s velmi nudnými technickými a biologicko-chemickými popisy. Měl jsem co dělat, abych tyto pasáže nepřeskakoval, místo nich bych tam možná uvítal hlubší nahlédnutí do hrdinovy psychiky. Ale věřím, že technokrati z knihy budou nadšení.

Joges
15.01.2016 4 z 5

K četbě mě přilákaly ohlasy, jak knižní tak filmové. Popisné pasáže & deníčkové záznamy mě od četby většinou odrazují, pokud z nich neplyne něco užitečného. Ani tentokrát jsem z nich nebyl v úvodní části u vytržení. Na Mars nepoletím, takže jsou mi veškerá data k ničemu. Ze záplavy technických a chemickobiologickofyzikálních informací jsem si přeci jen něco málo odnesl, třeba vím, jak pěstovat brambory v extrémních podmínkách. Jinak vše ostatní mi v knize sedlo, napínavý děj, vtipné výroky, celosvětový zájem o Marka Watneye, to všechno bylo fajn. I když nejsem cílová skupina a hltač sci-fi, musím uznat, že Andy Weir napsal Marťana dobře. Tak dobře, že si kniha zasloužila filmové zpracování a Matt Damon si za hlavní roli odnesl Zlatý Glóbus.

řehi
15.01.2016 4 z 5

Jsem naprosto antitechnický typ, takže jsem si prvních pár stránek říkala, že tohle asi nedám... Avšak hrdinův humor a nadhled mě nakonec vtáhly do děje takovým stylem, že po třech dnech jsem knihu úspěšně dočetla. Navíc jsem obohacena spoustou nových praktických poznatků, jako třeba, že lepicí páska je sama o sobě tak geniální nástroj pro přežití, že už ani NASA na ní nemá co vylepšit.

LiKa00
14.01.2016 5 z 5

Udělala jsem si povánoční dárek tím, že jsem si koupila tuto knihu, ktrerou jsem měla vyhlídnutou už dříve. Absolutně nelituji toho, že jsem si jí koupila.Je úžasná. Jediná z knížek do které jsem se fakt dokázala začíst. Hrozně mě uchvátila. Markův vtip je prostě úžasný a bez toho by to prostě nešlo. Rozhodně doporučuji

klikas
12.01.2016 4 z 5

Weir to má zmáklý a hrdina Mark? O tom není třeba dále psát, ale spíš prostě číst...
Kdo nedával pozor v hodinách fyziky a chemie a hlavně bižule (+pěstitelské práce), ledacos se dozví, jako já :-)

pejty
11.01.2016 5 z 5

Existuje jen velmi málo knih, které mě oslovili a zaujali tak jako tato. Autor píše velice odlehčenou formou, která kontrastuje s velice napínavým příběhem o přežití. Právě tento kontrast mezi napětím a humorem (možná bych měl spíš napsat s "černým humorem") je to, co na této knize miluji nejvíc. Navíc oceňuji i způsob, jakým autor popisuje techničtější pasáže, neboť i ty mě přišli velmi zajímavé a hlavně srozumitelné, což pro ne zrovna technické typy lidí je dost podstatné (já jsem mezi nimi). No a jako třešnička na dortu je prostředí, kde se děj odehrává. Kam se na Marťana hrabe Robinson se svým opuštěným ostrovem.

Čtení této knihy je naprosto úžasný zážitek, který doporučuji všem čtenářům.

Tori.U
11.01.2016 5 z 5

Naprosto úžasné! Tak jsem se ponořila do děje, že jsem přes víkend zapomněla na povinnosti, ale vůbec mi to nevadí! Rozhodně to nebyl promrhaný čas, obdivuji autora za to, že dokázal někdy i složitější postupy tak srozumitelně popsat.
Trochu mi vadí, že nebylo věnováno více pozornosti Markovým dojmům, a to nejen na začátku příběhu.
Ve čtení po pomohly moje koníčky (mat, fyz, ch.), ale přesto se myslím, že člověku stačí základní škola, aby neměl žádné problémy s pochopením někdy ani to ne.

Ephira
11.01.2016 5 z 5

Komentáře stylu: "vůbec jsem to nepochopila, byla to strašná nuda" nechápu spíš já. Jasně, nemusíte vědět, co přesně probíhá za chemické děje v přípravě vody a podobně, ale když se trochu zamyslíte, nezůstane nic moc, co by vadilo pochopení knihy jako celku. (a ne že bych byla nějaký "fyzikálně-chemický expert", v době, kdy jsem četla Marťana mi bylo 13 :D )

Kniha byla prostě víc než vtipná, s kamarádkou jsme ji četly asi před půl rokem a pořád si ji citujeme :)). Příběh vypadá z vnějšku nezáživně, viděla jsem snad padesát plakátů na film a absolutně mě nezajímaly. Ale pak jsme na tom s rodinou byli v kině...snad stejně super, jako kniha. Co se ale týče knížky, ohromně vás vtáhne do děje a nejvíc to u mě nakoply pasáže vyprávěné 3. osobou, například příběh jistého panelu z Habu :)

simix001
10.01.2016 5 z 5

Filmovou verzi jsem viděla jako první a neskutečně mě nadchla. Krátce potom jsem si koupila knihu a ta nezklamala. Četla jsem ji sice pomaleji, kvůli všem fyzikálním, chemickým, matematickým a kdoví jakým pojmům, ale s tím byl menší a menší problém.
Knihu řadím do kategorie "uvěřitelné sci-fi", poutavé, zajímavé a napínavé (ano, napínavé potom, co jsem viděla film).
Navíc mě donutila přemýšlet, jak bych asi dopadla já, kdybych skončila na Marsu... Hm, dobře asi ne na Marsu, ale řekněme v podobné situaci. Všechna čest Marku Watney, já bych se dožila tak Solu 5 (možná Solu 10, když bych měla velké štěstí).

chlo0opek
09.01.2016 5 z 5

Tahle kniha měla všechny předpoklady totálně nezáživné záležitosti. Osamělý kosmonaut někde sám v pustém vesmíru přemísťující se z místa A do místa B a vyjde to na celý román? No to snad ne? Ale tenhle pocit skončí brzy poté, co příběh začne... Člověk prožívá každý úspěch či neúspěch Marka, fandí mu a než se naděje, je skoro na konci knihy. Jak z tak mála udělat něco tak zajímavého, to se jen tak nevidí...

R.E.M.
09.01.2016 4 z 5

Napsat poutavou a svižnou knihu, téměř výhradně formou deníku, není nic snadného. Tady se to autorovi povedlo. Kniha si mě získala už prvními větami. Pobavilo mě úvodní stručné, sofistikované a skoro eufemistické zhodnocení dramatické situace. Dobrodružné vyprávění, odlehčené příjemným sarkasmem a ironií. A navíc, hlavní postava novodobého trosečníka je sympaťák s nadhledem a smyslem pro humor. Držela jsem Markovi palce, a to nejen kvůli tomu, že, stejně jako já, miluje brambory.

Jacob123
08.01.2016 4 z 5

Výborné sci-fi, až sem místy docela věřil, že by to mohla být i realita :). Ten ne-zcela spisovný jazyk dělal knížku trochu zábavnější. Matematické pasáže s počítáním čtverečních metrů a spalování kalorií docela otravné, ale i tak stál konec za to.

Clarins
07.01.2016 1 z 5

Knížka mě vůbec nezaujala, prala jsem se s ní a do konce jí ani nedočetla.

technolog
07.01.2016 4 z 5

Velmi dobre napsáno. Sem tam bylo dost technických úseků, ale na příběhu to nic neubralo. Natočený film se docela podobal knize až na mírné přepracování nakonec.

biki
05.01.2016 5 z 5

Nejlepší sci-fi od dob Enderovy hry.

Monique07
05.01.2016 2 z 5

Pro mě to bylo velké zklamání. Na jedné straně mi vadila přílišná odbornost, která zaplňovala stránku za stránkou, na straně druhé plytkost a povrchnost. O hlavním hrdinovi jsem nic nevěděla a v podstatě mi byl jeho osud ukradený (především v prních třech čtvrtinách knihy). Vůbec jsem nenahlédla do jeho myšlenek (kromě technického přemýšlení a to jsme zase u té odbornosti). Osudy a vztahy ostatních zůčastněných mi přijdou taky velmi málo propracované. Trochu (nebo spíše více?) hloubky by určitě neuškodilo.

jan.svancara
05.01.2016 5 z 5

Byl jsem překvapený, jak moc mě ta knížka bavila. Je tam spousta těžko srozumitelných technických detailů a postavy jsou vesměs ploché a nepropracované. Ale téma samo o sobě napínavé nadto zpracované s takovou přesností udělá svoje.

Tynyton
05.01.2016 5 z 5

Velmi poutavé čtení napsané velmi duchaplným způsobem, které chytne a nepustí. Stále žasnu nad brilantním humorem hlavního hrdiny. Málokdy se o knížky směji nahlas, ale to se Marťanovi povedlo.

Coleator
05.01.2016 5 z 5

Marťana jsem četl pár dní před premiérou filmu, protože jsem si říkal, že určitě bude lepší nejdřív přečíst knížku... Knížka je skvělá, smál jsem se skoro pořád - tenhle styl humoru mám vážně rád... Podle mě pobaví i ty, co by jinak po sci-fi nikde nesáhli, protože já třeba tohle ani tak za sci-fi nepovažuju... Jediné, co bych vytkl - knížka byla strašně krátká... :)