Manželské zrcadlo

Manželské zrcadlo https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455077/bmid_manzelske-zrcadlo-00J-455077.jpg 4 234 49

Letopisy královské komory série

Na Starém Městě pražském je v domě tiskaře Jana Severína otrávena jeho švagrová Klárka. Vzápětí je ze zločinu obviněn on sám. I když všechno svědčí proti němu, ujímá se Jiří Adam z Dobronína soukromého pátrání, neboť tuší, že věc není tak jednoduchá, jak zdá. Do hry vstupuje snaha utrakvistických konšelů a učenců zabránit vydání Hájkovy Kroniky české, která se tiskne u Jana Severína. Rozpoutá se právní bitva, v níž pomáhá bývalý královský notář Ulrich z Jenišova. Ukáže se, že klíč je třeba hledat v knize Manželské zrcadlo, kterou obdržela hospodyně Jiřího Adama z Dobronína Rozárka. Vše ještě komplikuje Petr Korec, který potká svou milenku z mládí, šenkýřku na Anenském rynku. Tím začíná řetěz podivných událostí, v nichž hraje roli víra, čest, nevěra a hamižnost.... celý text

jindrich7442
02.08.2021 4 z 5

Parádní Vondrušovka, jednoduché, čtivé, odpočinkové, tak jako většina autorových románů.

ivoiro
14.06.2021 5 z 5

Asi se mnou hodně lidí nebude souhladit, ale já jsem maximálně spokojený. Prostě oddechovka s to je to, co od toho očekávám.

Feliska764
30.05.2021 2 z 5

(SPOILER) Mam tuto serii rada, ale tohle je zatim asi nejslabsi dil. Postavy se chovaji jako obvykle, tak jak jsme zvykli a jak mame radi, bakalar Petr flirtuje, Rozarka se stará (mimochodem, nemela by byt tehotna?), Jiri Adam přemýšlí. Nicmene zapletka je zmatená, na konci jsem se uz opravdu ztratila v tom, kdo koho zabil a proc... Namet se mi libi, motiv bigamie je zajimavy, ale v postavach jsem se vyznavala tezce.

Vojslava
05.05.2021 4 z 5

Sotva čtyři, ale ano. Je to rychlý příběh, zapletený trochu až moc složitě, a na to, že hlavním vodítkem má být knížka, se tam vyskytuje trochu až moc málo. Láska a žárlivost i krev v přiměřeném množství; a stále má pro mne tato série větší přitažlivost než poslední díly Oldřicha z Chlumu.

čef
03.05.2021 5 z 5

Znovu a opět pěkná středověká detektivka s Adamem z Dobronína, Rozárkou a jejím manžílkem. Těžko se dá napsat něco jiného než u ostatních těchto detektivek tohoto autora. Snad je zde trochu inovace s bigamií, nevzpomínám si, že by to jinde použil, ale je toho již tolik – vše si ani zapamatovat nelze. Budu však jistě pátrat dále.

Mignard
28.03.2021 3 z 5

Trochu slabší a strašně překombinované. Velkou roli v příběhu hraje střet katolíků a ultrakvistů. Možná to v té době mělo velký význam, ale dnes je to spíš na škodu příběhu, neboť většina čtenářů je ateistická.

Shardlake
06.03.2021 3 z 5

Odpočinkové čtení...

aktijnov
17.02.2021 4 z 5

Nenáročná oddychová knížka na několik zimních večerů. Splnila přesně to, co jsem od ní čekala

SSTknihy
29.01.2021 4 z 5

Pokud se chci zatoulat do časů minulých, trochu si oddechnout od zběsilé akce, pobavit se nad milostným laškováním a užít si jednoduchou detektivku, sáhnu po knize pana Vondrušky. A je mi jedno, že je to občas trochu zmatené, jako by ani sám autor netušil, kdo je pachatel a proč tento hanebný čin spáchal. Stejně za čas opět zalovím v knihovně po další. Kdo je na tom podobně, ten mě chápe :-)

Heyhey
23.01.2021 2 z 5

Překombinovaná politická zápletka. Kam se poděl autor z před desíti, patnácti let?

Lenka4
18.01.2021 4 z 5

Proč k detektivce nebylo připojeno i Manželské zrcadlo v knize zmiňované? Tento literární skvost by jistě přinesl osvětu, řadu praktických rad a cenného ponaučení mnohým hospodyňkám.

13werka
12.01.2021 4 z 5

Kami33 kousek pode mnou přesně vystihla můj názor na knihu... Pohodové čtení, které pobaví, neurazí, ale taky nijak nenadchne...

Dorotka2011
11.01.2021 5 z 5

Opět skvělé čtení!

Kami33
08.01.2021 5 z 5

Myslím, že se v komentáři docela shodnu s většinou. Kdo Vondrušku čte, ví, co ho čeká. Pohodové čtení, jehož děj si sice za pár dní nebudete pamatovat, ale v danou chvíli pobaví a odreaguje. A proč ne?

cérka
03.01.2021 4 z 5

Tak opět jedna "vondrušovka" a já zase podlehla :) a k tomu ještě první přečtená kniha roku 2021!
Kniha se mi velmi dobře četla, děj má spád a nikdo z hrdinů mi svým chováním nebyl nesympatický.
Už totiž v této sérii nehledám logiku, posloupnost ani historii, jen oddech a relax, hold složenky se platit musí, jak už tady někdo poznamenal :)

Ladinek
01.01.2021 4 z 5

Ne zrovna nejbrilantnější Mistrova kniha, nicméně zrovna se mi asi trefil do nálady a tak mě pobavila velmi uspokojivě. Sice zřejmě Mistr v jisté fázi zjistil, že dosáhl vydavatelem požadovaného počtu stran a celé to vzalo velmi náhlý konec, ale na to už si začínám zvykat.
A zajímalo by mě, kde se vzal ten popis knihy podle kterého má Petr Korec vyrazit za autorem knihy. To buď psal někdo kdo to nečetl, nebo tak byla kniha původně plánována a Mistr si to nakonec rozmyslel.

rlupinek
17.12.2020 4 z 5

Pohodová Vondruškova detektivka, dobře se mi četla, děj odsýpal. Hlavně mě fascinuje atmosféra Prahy a ostatních měst 16. století (v tomto případě Berouna). Mně se tyhle historické detektivky zkrátka líbí a nezkoumám úplně časovou nebo logickou posloupnost.

kuruteku
15.12.2020 4 z 5

Oddechovka, ve které si hodně zapátrá Rozárka. Nepohorší, potěší. Sice už je tu teď více slepých cest, ale spěje to k cíli, který se sice nedal úplně předvídat, ale není překvapující.

Palus
11.12.2020 2 z 5

Taková komerční záležitost, nebudu mít potřebu opět si přečíst...

Ulala
07.12.2020 5 z 5

Mně se kniha líbila. Lehké, příjemné čtení na dlouhé zimní večery.