Malevil

Malevil https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30444/bmid_malevil-s5P-30444.jpg 4 2097 369

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v sedmdesátých letech tohoto století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda

Malevil , 1972

Jonner
01.03.2020 5 z 5

Jednoduše povedené i s realistickým koncem.

mataj
28.02.2020 5 z 5

Bravurně napsaný postapokalyptický román odehrávající se v 70. letech minulého století, ve kterém Merle velice trefně vykreslil život malé skupinky lidí na středověké tvrzi Malevil po atomové katastrofě. Docela dobrodružný děj, kde přeživší často svádí zápas o své živobytí i o holý život. Neméně zajímavá je i filozofická otázka, co je a co není v takové době správné a morální, a rovněž vývoj charakteru a chování jednotlivých postav. Podle mě výtečná kniha, kterou doporučuji k přečtení.

Switch
23.02.2020 5 z 5

Merle mne opět nezklamal, příběh Emanuela a skupiny lidí přeživší technickou apokalypsu mne zaujal. Zprvu jsem si nemohl zvyknout na autorův styl, jelikož jsem předtím četl Smrt je mým řemeslem, ale po několika stránkách a seznámení se s ústředními postavami mne potom příběh doslova pohltil. Dobrodružství z postapokalyptické doby se Merlemu podařilo vytesat doslova bravurně. Spousta teoretických otázek přežití v obdobné situaci mi leží v hlavě doteď, jelikož v době blahobytu nám nepřijde, že bychom mohli nějak strádat. Vřele tuto knihu doporučuji. Kromě dobrodružné linie příběhu je zde zajímavým způsobem líčena duchovní rovina a vývoj postav různě reagujících, když jsou postaveni před životní dilemata na kterých závisí přežití skupiny, vlastní prospěch. Je zde také poutavě nastíněna morální stránka.

mareksevc
20.02.2020 3 z 5

Príjemné retro čítanie, mal som verziu z roku 1986, kniha mi trošku štýlom pripomenula niektoré Verneovky , štýl akým je kniha napisaná nesadne každému , ale ako jedna z prvých kníh tohto žánru je dobrá, akurát sceny s ženskými boli trošku infantilné O:) (na rok 2020)

Lanoiah
18.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Robert Merle je úžasný a moudrý vpravěč.

Greenfingers
09.02.2020 5 z 5

Postapokalyptický román, který nemusí být pouze a jenom fikcí. Robert Merle mistrným způsobem rozehrál drama, v němž popsal osudy lidí vystavených mezní situaci. Na pozadí boje o holé přežití bravurně vykreslil charaktery a chování těchto "nechtěných" hrdinů. Jednotlivé postavy tady defilují před čtenářem se všemi svými klady i zápory. Jejich myšlení a jednání ve zlomových okamžicích hodnověrně odráží realitu, ve které jsou nuceni žít.
Skvělé dílo, které rozhodně všem doporučuji.

hippiesak
03.02.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem se těšil po přečtení knihy "Muži pod ochranou". Sedl mi styl psaní Merleho. A také jsem zjistil, že tato kniha je dokonce lépe hodnocena. Tentokrát jsem ovšem sáhl po audio verzi a koupil si ji na Audiotéce se štítkem "Audiokniha roku 2017" - rozhlasová dramatizace, kdy každá postava má svůj hlas, svého herce a bylo to naprosto boží! Jak namluveno, tak příběhem. Já mám zkrátka rád tento styl, tuto utopii a baví mě číst (zde poslouchat) co by, kdyby... Konec se mohl více rozvinout, byl to takový rychlý konec, ale na jednu stranu to dává i smysl (pochopíte, až přečtete) :) Zkrátka a dobře se tato kniha řadí mezi mé TOP a co se audio verze týká, tak ta se posunuje aktuálně na pozici 1. Je fajn, že je audio verze doplněna i o bohaté zvukové doprovody a melodie, které ději hodně pomáhají. Zcela určitě doporučuji!

grillica
15.01.2020 5 z 5

zapsáno v roce 2017:

Už dlouho mě nějaké sci-fi nezaujalo natolik, jako právě Malevil. Ten hlavní a jediný prvek sci-fi je vlastně "pouze" spouštěčem děje, přesto si myslím, že právě tahle kniha je jednou z klasik žánru. Kniha je velice poutavě napsaná, vyprávěná v první osobě pohledem hlavního hrdiny (těch téměř 500 stran jsem přečetla za den). Možná právě proto, že Merle psal hlavně historické romány (mimo Malevil jsem znala zatím jen Smrt je mým řemeslem, což je taky nepřekonatelná záležitost) je tento román tak zajímavý a čtivý.

Děj se odehrává v 70. letech 20. století. Skupinka lidí, náhodou přeživší po ničivém výbuchu lithiové bomby se na francouzském venkově vrací téměř do středověku, s jedinou a podstatnou výhodou - totiž znalostmi moderní doby. Stávají se rytíři na svém hradu, bojující proti nepřátelům, vyrobí si pluh a učí koně orat pole, zasévají osivo, aby mohli upéct chleba, učí se výměnným obchodům a vyjednáváním a téměř válečným taktikám, známým z dob dávno před nimi.

LenkaKT
14.01.2020 3 z 5

Působivé a napínavé. Poslouchala jsem audioknihu, která je svým zpracováním skvělá. Vypravěč je pravda, dost el macho a pan dokonalý, chuděry ženské nemají hlasovací právo ani charakter, když už hrozí vymření druhu, náhoda přivane potřebné samce i pecen chleba. Takové dva roky prázdnin tam, kde by spíš nastal pán much. Ale co už, je to napínavé, má to spád, je to dobré řemeslo a uteče to jako voda.

Šimpy
05.01.2020 4 z 5

Zaujímavé, očividne ženy vo Francúzsku nie sú žiadne stydlivky. A Francúzom stačí sklep plný vína ale či by som ja prežil bez piva, to neviem.

joachim36
28.12.2019 5 z 5

Malevil patří k jedněm z těch nejlepších knih, které jsem kdy četl. Už je tomu sice pár let, ale přesto někde hluboko ve mě stále silně rezonuje. Pamatuji si třeba Emanuelovu myšlenku o tom, jak technologie, které nám měly ušetřit více času k žití, ve skutečnosti všechno pouze urychlily a ten čas nám v konečném důsledku vzaly. V té době se jednalo o telefonní aparát a osobní automobil... a dnes máme pracovní emaily v mobilním telefonu.

zuzi.d
20.12.2019 5 z 5

Výborně napsaná kniha, která rozhodně stojí za přečtení

SAnthony
12.12.2019 4 z 5

[Audiokniha]
Zajímavě vyprávěný postapo román. Líbily se mi promyšlené strategie a myšlenky s jedinou dívčinou v partě kluků.

Ava365
10.12.2019 5 z 5

Výborná kniha.

n.ezn.amy
07.12.2019 5 z 5

Výborné postapo, kdy skupinka lidí náhodně přežije výbuch atomové bomby, jejich snaha o další přežití a boj o holý život. Svět se pomalu vrátil do středověku a je třeba se vrátit ke kořenům lidského žití. Stejně jako nečekaný závěr knihy, kdy si člověk uvědomí sílu dnešního lékařství, které bere za samozřejmost

kazetko
13.11.2019 5 z 5

Moc dobře psaná kniha, odosobněná.
Hlavní hrdina se zamýšlí nad všeobecným dobrem na úkor sobeckého dobra.
Je zvláštní se zamýšlet nad životem po katastrofě takové velikosti. Je dobré se nad tím zamýšlet a porovnávat s naším současným způsobem života. Jak nyní věnujeme čas věcem, které by po apokalypse byly nesmyslné.
Rozhodně hodně zajímavé téma.

bukiet
31.10.2019 5 z 5

Po mnoha a mnoha letech jsem si zopakoval tento nedostižný postkatastrofický román, tentokráte v audio verzi. Hodnocení není ani po letech třeba měnit.

tygřík2
31.10.2019 3 z 5

S Malevilem jsem se minula. Prostě mi nesedí, nesedí a nesedí. Už jsem zkoušela několikrát znovu doplnit tuto mezeru v mém postapokalyptickém vzdělání, ale nikdy jsem nedočetla a navíc si přivodila menší mentální blok nebo alergii. :-))

Martian
16.10.2019 3 z 5

Celkem dobrý příběh, ale mám podstatnou výtku - takhle by to po jaderné apokalypse nevypadalo. Až příliš samozřejmě přešli do stavu středověké společnosti.

Cityman
10.10.2019 5 z 5

Jak téhle knize může dát někdo méně něž plný počet při hodnocení? Slovy dnešní mladé generace je to "must have/read" kniha. Naprosto oldschoolová literární záležitost, patřící do toho nejlepšího co kdy bylo napsáno a to nejen v žánru sci-fi, která v čase zraje jako víno. Ale to nejlepší na té knize je, že je radost jí číst, byť je vlastně neskutečně smutná, takové hltání stránek a ztráta pojmu o čase mě jen tak při četbě nepotkává. Neváhejte ani pikosekundu...