Macbeth

Macbeth https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371872/bmid_macbeth-v8g-371872.jpg 3 1065 340

Sedemdesiate roky, ponuré priemyselné mesto sužuje chudoba a úpadok mravov. Zatvára sa jedna továreň za druhou, po uliciach sa potácajú narkomani a vysoko postavení občania figurujú na výplatných páskach dílerov. Macbeth je policajt s temnou minulosťou. Lady jeho milenka a majiteľka luxusného kasína. Hekate nie je bohyňa kúziel, ale mocný vodca drogového kartelu. A trojica odporných žien mieša v kotle namiesto čarovného elixíru tie najsilnejšie narkotiká... V podaní bestsellerového nórskeho spisovateľa Jo Nesboa sa miesto a postavy slávnej Shakespearovej tragédie menia, ale najdôležitejšie prísady – ambície, vášne a zrada – zostávajú rovnaké. Aj po viac ako štyroch storočiach. Z anglického překladu Dona Bartletta překlad do slovenštiny Jozef Zelizňák.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Práh

Macbeth , 2018

Mudry
20.02.2021 4 z 5

Trochu pomalejší rozjezd, ale pak mě to pohltilo. Pro ty, kteří znají slavný originál, předvídatelný děj i konec ,přesto napínavé. Pravda je, že nejlepší Nesbova kniha to zrovna není. Ubírám tedy hvězdičku, abych byla spravedlivá k ostatním autorovým počinům, i když jsem si to užila.

Jessie26
15.02.2021 3 z 5

Zacinala jsem ji číst asi 3x,než mě konečně chytla.dej byl napinavy,ale kniha mela na můj vkus moc rychlý konec. Celkove byla čitelná, ale nesbo ma lepší knihy:)

Hanec
10.02.2021 2 z 5

Asi to není kniha pro mě.

RMarkéta
07.01.2021 3 z 5

Nebudeme si nic nalhávat, Macbeth je prostě hodně jiný a kdo má rád Harryho Holea, tak mi dá jistě za pravdu. Při čtení jsem hodně skřípala zubama. Chtěla jsem knihu odložit. Rozmýšlela jsem to. Donutila jsem se příběhem prokousat. Všechno to dění, násilí a vraždy jsem sledovala s odstupem. Nepodařilo se mi pořádně s knihou navázet ten krásný čtenářský vztah. Nesbo ale nemůže pořád jen psát o Harrym. Tak někdy příště.

Evina74
14.10.2020 2 z 5

Ze začátku jsem byla nadšená z vydařené parafráze na známé drama, ale posléze jsem se začala ztrácet v množství postav. Po dlouhé době je to kniha, kterou jsem asi v půlce odložila. Snad se k ní ještě někdy vrátím.

1predseda
19.09.2020 4 z 5

Kdo zná originál Macbetha , ten si pochutnal :-) . Geniálně převedené v době a místě . A snad to nebude fráze - hodně aktuální téma manipulace lidmi.

kob
17.09.2020 3 z 5

Temné, depresivní - krutost, která provází boj o moc. Tak velké množství postav, které se neustále vzájemně vraždí a vydírají, že jsem v nich měla chvílemi zmatek.

Rajec548
08.09.2020 2 z 5

Nesba mám moc ráda, ale u této knihy jsem se přemáhala, abych ji dočetla. Velmi jednoduchý příběh, zato krve, vražd (často naprosto nemyslných) a drog hromady. Zklamal mne i závěr, který byl předvídatelný, nicméně, moje pragmatická mysl se bránila uvěřit, že by to bylo byt jen trochu technicky možné.

MíšaEm
25.08.2020 1 z 5

Bohužel první kniha od Nesba, která se mi nelíbila. Děj mě nebavil a všechny postavy jsou tak nesympatické..

Monika1717
03.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi moc líbila, i když je to trochu jiný Nesbo než na jakého jsem zvyklá. Chvilku mi trvalo než jsem se zorientovala v množství postav a v tom, kdo na které straně zákona stojí nebo ještě před chvílí stál. Děj je dynamický, akce stíhá akci. A Macbeth sám? Dopadne tak, jako v tom starém dramatu.

Malýmedvěd
03.08.2020 4 z 5

Moderní zpracovaní se mi moc líbilo. Ta předloha je skvělá a tahle úprava rozhodně nezaostává. Převedení středověké brutality do moderních doby, je samo o sobě oříšek, ale výsledek je skoro uvěřitelný. Je to plnotučná tragédie, v mnoha rovinách, mnoha postav a mnoha příběhů. Postavy (a to nejenom ty hlavní) jsou výborně zpracované, plastické, mnohabarevné, zajímavé a vzhledem k tématu tragické. Čtení zanechá spoustu otázek, které jsou prostě nadčasové. Co s lidmi dělá moc? Jak se lidé manipulují? Jakou roli/smysl má čest? Jaký smysl/cíl má život? Jaký účel/smysl má úspěch/postavení?

hroneczek
22.07.2020 5 z 5

Párkrát jsem si říkala, že tahle situace přece nemůže být v reálu možná - ano nemůže, protože toto je jen příběh. Ale tak napínavě, do detailu a reálně popsán, že opět Nesbemu věřím každou větu, kterou mě vtáhne do děje a už nepustí.

surikata246
03.07.2020 4 z 5

Kam až ambice a touha po moci člověka zavede,nakonec vše převálcuje a zničí.

callahanh
17.05.2020 4 z 5

Kdo jiný by měl dostat na starosti moderní převod shakespearovského dramatu než Jo Nesbø? A nutno říct, že se s ním popral obstojně. Temná a depresivní atmosféra blíže nespecifikovaného města po nějaké (pravděpodobně globální) válce funguje výborně a slouží jako pozadí ke klasickému příběhu o zradě, touze po moci a spalující touze. Jestli ale na něco autor naráží, je to právě předloha, protože množství postav je vskutku extrémní a orientace v nich není snadná a ona divadelní zkratka tu úplně nefunguje, protože některé z nich mění své chování hodně extrémně a bez větší motivace a bohužel slouží jen jako figurky na autorově šachovnici bez lidského pozadí. Nesbø ale naštěstí umí psát, takže většina románu je čtivá, má svižné tempo, dost odsýpá a je potřebně násilná a brutální. Ocenit musím i to, jak se autor vyrovnal s pro Shakespeara typickým využitím nadpřirozena tím, že z Macbetha udělal feťáka, jenž má halucinace. Dojem ale kazí začátek a paradoxně i konec knihy, kde je dost akce, která není zvládnutá úplně dobře a je popsána dost chaoticky, čtenář se v ní ztrácí a působí hodně překombinovaně. To, že skoro žádná postava není úplně sympatická, se v tomto případě dá odpustit, protože to k Shakespearovi tak nějak patří a jako metafora těch nejhorších lidských vlastností to stačí. Nesbø tedy svůj souboj s absolutním klasikem neprohrál, možná ale jen doplatil na rozsáhlost předlohy, které se snažil zachovat věrnost a na to, že román přece jen musí být koncipován jinak než drama a co projde na divadle, v knize tak úplně ne. 70 %

Sashetka
04.05.2020 4 z 5

Navzdory slabšímu hodnocení mě se knížka moc líbila. Působilo to na mě jako "scifi v žánru krimi" ????, ale právě asi proto že to bylo tak "jiné"?? Né vždy musí být všechno realné.

ivdol
29.04.2020 1 z 5

To jsem nedočetla, ačkoliv jsem se v dnešní knižní koronavirové krizi dost snažila.

Ilirea25
24.03.2020 3 z 5

Pokud berete Macbetha jako klasického Nesba, budete zklamaní... Ale samo o sobě to není moc povedený kousek.

ujira
21.03.2020 3 z 5

Souhlas,nejslabší, ale tak už to chodí, nejde stále psát bestsellery.

Iva1988
21.03.2020 3 z 5

Za mě nejslabší autorovo dílo. Začátek byl pro mne strašně zmatený, ztrácela jsem se v postavách i chvílemi i v ději.

mirec88
11.03.2020 4 z 5

Zaujímavé prevedenie Shakespeareovej hry do súčasnosti, ktoré si ma získalo. Túto knihu som dostal od manželky ako darček, tak som bol zvedavý aká bude kniha od Nesba, ktorá bude mimo Harryho Holea. A páčila sa mi. Bolo tam síce na môj vkus až príliš veľa vrážd a niektoré neuveriteľné veci a koniec bol šokujúci, ale pri tom všetkom, čo sa tam dialo, sa to dalo čakať.