Lux perpetua – Svetlo večné

Lux perpetua – Svetlo večné https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430768/bmid_lux-perpetua-svetlo-vecne-VWM-430768.jpeg 4 550 63

Záverečný diel historicko-fantastickej série Husitská trilógia od najúspešnejšieho poľského autora súčasnosti Andrzeja Sapkowského. Lux Perpetua – Svetlo večné je tretí diel historicko-fantastickej série Husitská trilógia od najúspešnejšieho poľského autora súčasnosti Andrzeja Sapkowského. Pražský medik a alchymista Reinmar z Bielawy sa ocitol na križovatke osudu. Ako hlavný účastník husitského povstania stojí na čele ťaženia proti šľachte a kléru. Ale inkvizícia zajala Reinmarovu milovanú. Využíva ju proti nemu, aby špehoval vo vlastných radoch a zradil svojich blízkych. Rozpoltený medzi povinnosťou a hlasom srdca sa rozhodne staviť všetko na jedinú kartu, len aby dostal svoju milovanú z rúk nepriateľov. Lenže na krvou zmáčaných poliach strednej Európy prichádza Reinmar aj o posledné ideály. Zmôžu tie najčistejšie úmysly a najsilnejšia vôľa niečo proti burácajúcim salvám, ktoré zmenili chod dejín?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Lindeni

Lux perpetua , 2006

n.ezn.amy
21.03.2020 5 z 5

Závěrečný díl této fantastické trilogie, kdy Reynevan se účastní všech rozhodujících bitev té doby včetně rozhodující bitvy U Lipan, ze které se šťastně a náhodně dostane a ke konci nalezne svou milovanou ženu. Tuto trilogii jsem si obrovsky zamiloval a moc mě bavila

Hesonit
08.02.2020 4 z 5

Závěr trilogie zvládnutý se ctí. Celková atmosféra příběhu je brilantní. Jen tam vystupovalo příliš mnoho postav…

Šnek86
13.12.2019 4 z 5

V tomto díle Reynevan víceméně pořád hledá Juttu, válčí, kuje pomstu, nebo upadá do zajetí.Konec překvapil, ačkoliv mohl být více akčnější a ne tak rychlý.Uvítal jsem latinské překlady a dodatečné informace.Dobré zakončení trilogie.

zpevSusannah
30.10.2019 3 z 5

A zase - mnoho zbytečných jmen, mnoho zbytečné omáčky a k tomu ta latina! Jasně, svým způsobem tyhle všechny ingredience, pokud jsou řádně zamíchané, dávají této trilogii to zvláštní kouzlo, ale...
Myslím si, že kdyby místo tří knih byly dvě, a kdyby se ubralo všech těch okrasných příloh, tak z toho máme parádní příběh o hrdinovi jménem Reynevam, který má to "štěstí" na sebe lepit jeden průšvih za druhým. Mno, škoda...
Každopádně za přečtení to rozhodně stálo. Ovšem nutno na závěr musím tiše podotknout, Zaklínač je Zaklínač, pane Sapkowski :-).
Ámen.

p3tris
29.10.2019 5 z 5

Husité jsou na vrcholu a před jejich spanilými jízdami se třese celá Evropa. Ale ideály se vytrácejí. A ve velké tragédii války se odehrávají i malé příběhy osobní. Jako je ten Reynevanův a jeho přátel. Stejně jako celé husitství u Lipan, ne každý z nich končí šťastně. Sapkowski je totiž mistr vypravěč a na nějaké klišé tedy zapomeňte. Ne všechno dopadne tak, jak by si čtenář přál a ne všechny postavy dojdou zaslouženého konce. U některých si jejich osud můžeme najít v encyklopediích, jinde si ho pouze představit. Kniha je znovu plná historických reálií a citací, tentokrát hlavně z Danteho, které krásně dokreslují celou atmosféru doby. Jedná se o výborné vyústění celé trilogie a nakonec mi přišlo trochu líto, že se musím s Reynevanem rozloučit.

palec
08.05.2019 5 z 5

Tak mi bylo ctí, dočíst poslední knihu od excelentního spisovatele.Díky pane Sapkowski!

avalonek
10.01.2019 4 z 5

Dočteno a musím uznat že to stálo za to..Reynevana a jeho trojku jsem si velice oblíbila,i když v tomto díle už nebyli tolik pospolu..Čekala jsem zdárný konec a ten se mi nesplnil,kvůli čemu mi i slzička ukápla.Děj krásně plyne,postavy jsou výborné a jediné co mi celkem vadilo byly politické kecy,ale to k tomu patřilo.Myslím,že se ještě k Reynevanovi někdy vrátím,za to to stojí..

Eldar80
05.09.2018 4 z 5

Začátek je podobný jako u Narrenturm. Objevují se nahodilé události a teprve až po 100 stranách začne mít kniha konečně očekávaný směr. I Lux Perpetua je lepší než první díl. Pokračují však už jen hlavní dějové linie a příběh se tak pouze posouvá dál. Husitská trilogie je tak dějově mnohem jednodušší než sága o zaklínači.
Před čtením trilogie jsem očekával, že to žánrově bude více fantasy. Je to však především historická próza, kterou nějak nedokážu uchopit. Historické narážky jsem si moc neužil, protože jsem neočekával tak vysokou historickou věrohodnost. Spousta vedlejších postav jsou skutečné historické osobnosti. Nemluvě o významných událostech.
Po historické stránce je to precizní, ale z pohledu propracovanosti příběhu se mi to nelíbilo. Zakončení celé trilogie mi nesedí vzhledem k pojetí příběhu. Jeho pravděpodobnost a dějové zvraty jsou na mě příliš kostrbaté. A navíc. Pokud jste si nijak zvlášť neoblíbili hlavního hrdinu, ztrácí kniha napětí a emočně vás příliš nezasáhne.
Místo abych si užil samotný příběh, kroutil jsem hlavou nad Reynevanem. Přemýšlel jsem jaké poselství nebo co vlastně chtěl autor příběhem říct. Že za naivní idealismus se někdy krutě trpí? Možná. Původně jsem myslel, že po dostudování husitské historie si trilogii přečtu znovu. Po třetím dílu nevím jestli to udělám.
Každopádně tohle natočit ve stylu pána prstenů, tak to by bylo strhující. Kdo by to však natočil? Asi Poláci. Ti už u seriálu o zaklínači prokázali, že jsou všehoschopní. Kniha má svým způsobem několik konců jak končí jednotlivé dějové linie. Jenže takto se celý děj vytrácí do ztracena… Spousta epických a dojímavých scén by asi lépe vynikla ve filmu.
Ale i tak jsem ohromně vděčný, že Samsonovu prosbu Sapkowski vyplnil. Škoda těch dějových kotrmelců. Šarleji, Samsone, Reynevane! Consummatum est! 75%

špulo
19.05.2018 5 z 5

V tejto trilógii je kopec omáčky. Ale, chutnej a výživnej. Pamätám si, že som túto knihu čítal vo vani. A - prechladol som...

tanuki
03.03.2018 4 z 5

Naši hrdinové dospěli na konec své pouti. Světlo věčné nechť jim svítí. Někomu na tomto světě a jinému zas na onom. Jsou možná i tací, kteří setrvají v nekonečné temnotě, ze které není cesty ven. Každý dle svých činů a zásluh. Bylo to putování komplikované a náročné. Přeplněné postavami, které se mnohokrát příběhem jen mihly, pronesly pár slov a nenávratně zmizely. Někdy ani na ta slova nedošlo. Vystačilo by jich na malou vesnici. Možná i trochu větší. Latinář musel plesat, zapálený historik zase s potěšením odhalovat ukryté odkazy a souvislosti. Běžný čtenář dozajista mnoho věcí nezachytil, nebo nepochopil, nebo přehlédl. Bůh ze svého stroje lezl tak často, až to ubíralo na napínavosti. Každopádně to byl zajímavý výlet do časů, kdy jedna skupina vyznavačů milosrdného Krista krutě vyvražďovala skupinu druhou, ve jménu víry, míru a nastolení pravého království Božího na zemi. V Bibli je totiž možné snadno najít ospravedlnění pro jakýkoliv lidský čin. Proto má člověk místo slov duchovních vůdců naslouchat především sám sobě. A k tomu nám dopomáhej Bůh.

lassse
27.01.2018 5 z 5

Aucassin se konečně dočká své Nicoletty, ale to by nebyl Sapkowski, aby to prošlo jen tak. Skvělé zakončení celé trilogie, která člověka nadchne tak aby se začal zajímat i o ten dějepis :)

Vlk.kh
30.12.2017 5 z 5

Velmi zdařilé a poměrně drsné finále mé velmi oblíbené trilogie. Nebudu se znovu více rozepisovat, své dojmy jsem už popsal u prvního dílu. Celou trilogii mohu jen doporučit všem milovníkům historické fantasy, i historie jako takové.

petgona
24.08.2017 3 z 5

Ja mam Sapkowskeho rada, Zaklinac bola prva fantasy kniha, ktoru som citala a vdaka ktorej som si fantasy svet zamilovala. Tato trilogia je, hmmm, slabsia. Prilis vela "omacok", dlhocizne monology, v ktorych na konci zabudnem co postava hovorila na zaciatku. Samotna tema je super. Z obdobia husitskych vojen som nikdy nic necitala, magia vpletena do deja je prijemnym korenim. Napriek tomu, citala som to ohromne dlho, len ked som cestovala z a do prace, vobec nie vo volnom case. Skoda.

Tyet
14.08.2017 5 z 5

Poslední díl Husitské trilogie byl asi nejlepší, jako by se Sapkowski v prvním díle rozjel, v druhém poněkud rozpačitě přešlapoval na místě, ale ve třetím se zdá, že měl jasnou představu o směřování a vyústění celého příběhu. Samson nezklamal a Reinmar nakonec také ne. Celá trilogie byla zábavná, bylo to příjemné, odpočinkové počtení.

Romžiry
11.07.2017 5 z 5

Husitská trilogie je stejně dobrá jak Zaklínač. Nadšení.

ManželéMannovi
28.06.2017 4 z 5

Za poslední díl hodnotím 4*, za celou sérii rovněž. Nebylo to špatné dozvěděl jsem se hodně věcí a přemýšlel více o husitském hnutí. Jinak jako románová trilogie mě to bavilo. Ne, jako Zaklínač, ale bavilo.

Mann

Loxias
17.03.2017 5 z 5

Syrove, brutalni a zaroven lehke vypraveni, kdyby mi tohle dali misto dejaku, tak bych ho snad neprospal :)

SONP
20.07.2016 4 z 5

Consummatum est!
Třetí a poslední díl husitské trilogie v prvních dvou třetinách navazuje na Boží bojovníky. Stále je tu hodně tehdejší politiky, a to zejména té středověké polské, o které jako český čtenář vím docela málo a tak jsou některé pasáže dost náročné na porozumění. Já si musel místy vzít na pomoc Wikipedii, ale díky tomu pro mě čtení bylo i historicky poučné.

Zhruba ve dvou třetinách nastává obrat od všech těch biskupů, hercoků a knížat a snad moc nebudu spoilovat, když napíšu, že kniha dostává velké grády, jakmile Reynevanova femme fatale Jutta uprchne z kláštera a je (pro)následována kladnými i zápornými hrdiny knihy. Tahle pasáž by ode mě musela dostat snad šest hvězd - nedalo se od ní zkrátka odtrhnout. Škoda, že tahle dobrodružná linie je trochu zastíněna tím obrovským množstvím historických reálií, ale Sapkowski prostě tentokrát chtěl napsat něco jiného než analogii zaklínače z husitské doby.
I tak ale celá trilogie stojí za přečtení, z málokteré knihy tak dýchá středověký život jako z tohoto rozsáhlého díla, a navíc nelze být nefascinován tím, kolik toho má Sapkowski načteno z historie. A pro nás scifisty je tam i něco navíc. 80%

panouk
02.06.2016

Jednoznačně nejlepší kniha polského autora, která se mi posud dostala do ruky, včetně obou dalších dílů. Od prvního zapůjčení přečteno již asi 6 x..

Albina
17.01.2016 5 z 5

Aby člověk docenil hodnoty Sapkowského obrazu husitské doby, je asi potřeba větší životní i čtenářské zkušenosti. Já jsem se nemohla dalších dílů dočkat natolik, že jsem dokonce na internetu četla ukázky v polštině, a kamarádka, které jsem knihy půjčovala, na mě naléhala, ať další díl napíšu sama, když to Sapkowskému a Komárkovi trvá tak dlouho. :)