Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2270 514

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

technolog
11.11.2015 5 z 5

Asi by se recenze měla psát s odtupem času po přečtení knihy. Ještě teď ve mě vřou emoce. Vzhledem k tomu jak blízko jsme byli před stejným režimem i u nás, mě děsí. Doporučuji číst i s tímto pohledem.

Jamka
10.11.2015 5 z 5

Příběh a okolnosti jsou docela silný kafe. Musím říct že knížka mě neskutečně pohltila. Výborné.

aktak1203
09.11.2015 4 z 5

Přijde mi to celkem dobrá připomínka stalinovských praktik vyvolávání strachu mezi obyvateli Ruska, tak jak to skoro mohlo dojít k nám. Myslím dobrá odpověď pro všechny co říkají o co je to lepší teď než za komunistů. Myslím, že zápletka je jen tak trochu vedlejším tématem. Já byla spokojená. Kniha je čtivá, neveselá, ale dobrá.

sabanka
08.11.2015 2 z 5

Nevim proc je kolem toho takoveho halo....To je jak skolni svickova ........Plnej talir omacky ale jinak kde nic tu nic.

Týnušxxx
31.10.2015 5 z 5

Naprosto geniální kniha!

martina.riz
30.10.2015 5 z 5

Určitě nelituji, že jsem si knihu koupila. A k padesátým letům v Rusku radši ani komentář psát nebudu, hrůza...

Karcoolka2210
28.10.2015 5 z 5

Nevedela som presne do čoho idem, len som vedela, že táto kniha bola mnohými ospevovaná. Ja som ju čítala na čitateľský krúžok a som rada, že sme vybrali práve túto knihu. Bolo to teda čítanie, to vám poviem. Ťažko bolo knihu odložiť z rúk, tak ma autor vtiahol do príbehu. Autor zachytáva smutné obdobie histórie tohto sveta a hlavné postavy sú vystavené hrôzam, ktoré si vačšina z nás ani nedokáže predstaviť. Ako som sa blížila ku koncu, tak si hovorím, že ako by som im priala Leovi a Raise happyend, ale po všetkom, čo sa udialo v knihe som to považovala ze nemožné a preto ma koniec trocha prekvapil ;) Môžem len a len odporučiť túto knihu. AJ

tulipa
28.10.2015 5 z 5

Neuvěřitelně popsaná doba plná teroru, strachu a ponižování. Výborně přiblíží tehdejší Rusko, navíc vás od začátku příběh nepustí a vám nezbývá nic jiného než pokračovat a pokračovat dokud nepřečtete poslední řádek. Jedna z nejlepších knih, co jsem poslední dobou četla. Vřele doporučuji.

1casper
22.10.2015 5 z 5

Jedním slovem - PaneBože!!!
Nedávno jsem četla knihu podle skutečné události - Krvavé jahody. Je tam ukázaný život v ruském Gulagu, ale z pohledu vězně...tady je to trochu z druhé strany......
Že složky MGB byly kruté, až fašistické, o tom jsem věděla. Ale že až tak! To jsem netušila.
Jsem moc ráda, že se mi tato knížka dostala do ruky a mohla jsem si ji přečíst.

Samotný příběh Lva a Raisy je takový neskutečný. Lev tady působí skoro jako Spiderman...ale budiž.

čuřil
21.10.2015 4 z 5

Já podlehl trendu a zakoupil tuto knihu.
A myslím, že to nebyl špatný kauf. Jak už kdosi tady přede mnou zmínil, z toho co mi na knize nejvíc vadilo, byl hlavní hrdina Lev. Nezlomný, neporazitelný, nebojácný a tak dále. To bylo podle mého až příliš. Ale děj, období, postavy, protivníci - musím napsat z mého pohledu bylo sepsáno povedeně.
V knize je i umně popsána doba za soudruha Stalina a jeho tajných služeb, které mohli vlastně vše.
Hlavní hrdina, který byl jeden den šéfem a druhý den už byl "přeřazen" na pochůzkáře kdesi na Urale. Když už nic, tak pro ten pohled na tu, né moc dávnou dobu, kdy někteří mohli všechno, jí doporučuju.

4xab
20.10.2015 1 z 5

Dala jsem jednu hvezdu. Proc?
Protoze mi kniha prijde jako by ji psali podle americkeho filmu Obcan X z roku 1995. Sovetsky masovy vrah, vrazdy deti, jejich dehonestace, stejne utrapy vysetrovatele v sovetske ere, stejne desive. . Mimochodem film je mozne videt na YT.
Jestli si ale ctenari skutecne chteji pocist neco originalniho, nekopirovaneho ze stalinske doby, doporucuji Deti Arbatu, Doktor Zivago, Souostrovi gulag Gulag. Nebo film Pokani gruzinskeho rezisera Abuladze. Ac rusti autori, ctou se stejne dobre jako tento plagiator.

Nicmene kniha je skutecne ctiva, mladi neveri, ze se tak mohlo drive zit, pod neustalou kontrolou a neduverou, nekoncici zradou, ktera se hustila do lidi od skolniho veku. Starsi generace chape.

marasaj
17.10.2015 2 z 5

Jelikož se o této knize poslední dobou často mluví a proletěla teďka hodně blogosférou, tak jsem si knížku půjčila v knihovně. No jsem ráda, že jsem si knihu nekoupila, ale jen půjčila, protože...
Protože jsem skončila na 72 straně a neudělalo to na mě nějakej dojem. Nečetlo se to nejhůř, ale ani dobře na to, abych pokračovala. Četla jsem, pak jsem ji musela odložit a už mě nic nepřimělo k tomu abych pokračovala dál. Než abych se do čtení nutila s tím, když si mě knížka nezískala natolik, abych jí věnovala dál pozonost, tak jsem ji raději vrátila do knihovny. Prostě 100 lidí, 100 chutí.

Trissi
16.10.2015 2 z 5

Ajajaj, tak v první části se nám pan Smith snaží vysvětlit jak v atmosféře strachu každý zradí každého, ba nedá se věřit ani vlastní rodině. Hrdina, který prohlédne, kráčí osamocen usvědčit vraha. Je na něj vypsána odměna. Ale světe div se, když Lev polovině matičky Rusi sdělí, kdo je a o co mu jde, nejen že ho nikdo neudá, ale všichni mu oddaně pomáhají. Tak se zdá, že kdyby tak jednal od začátku, mohl si ušetřit spoustu nepříjemností. Taky mi není jasné, proč vrah odřezával obětem žaludky. Že by tu byla nějaká asociace na hladomor? Andrej Čikatilo sice odřezával různé části těl zavražděných dětí, ale že by preferoval zrovna žaludky o tom není nic zaznamenáno. Sám autor naznačuje, že ho inspiroval právě Čikatilo. Také je zdé love story, tajemství minulosti, a tak i romantici si příjdou na své. Ale konec dobrý, všechno dobré snad jen chyběli tleskající lidé a růžové stužky. Dvě hvězdičky za ucházející začátek.

Jarcaa
12.10.2015 5 z 5

Nemám ráda detektivky, ale tato kniha...wau neuvěřitelná a pro mě i nepopsatelná... Četla jsem jedním dechem.

Ladinek
11.10.2015 4 z 5

Řek bych, že je to pro silnější povahy. Nevím, co byla větší hrůza, jestli ty vraždy dětí, nebo stav Sovětské společnosti. Ale rozhodně je to velice poctivě a kvalitně napsaný příběh.

Mesič
09.10.2015 5 z 5

Někdo tady psal, že jsou situace překombinované a neuskutečnitelné. Možná trochu ano, ale za tu čtivost a zábavu s knihou od první do poslední stránky to stojí.
Začala jsem ji číst hlavně proto, že jsem nic jiného po ruce neměla a taky jsem ji z ruky nedala, dokud jsem ji nedočetla :-) A popis doby mě tak strhl, že jsem si pak dodatečně začala rozšiřovat své znalosti o historii Ruska.

janicka12362
06.10.2015

Nejlepsi kniha,kterou jsem cetla od zacatku do konce super super super uz se tesim na knihu Farma

tomas2582
05.10.2015 4 z 5

Mé přesné hodnocení je spíše 4,5*. Proč ne 5*? Občas mi přišel Lev skoro až jako terminátor, ale jinak za mně hodně povedená knížka. Čtivá, akční, napínavá a kdybych nevěděl vůbec kdo je Andrej Čikatilo, pak bych dal nejspíše 5* určitě. Užil jsem si tu knihu a všem ji jen můžu doporučit.

kokina74
04.10.2015 5 z 5

Velice zajímavě napsaná kniha se zajímavým tématem. Doporučuji

JessyPitt
30.09.2015 5 z 5

Musím říct, že jsem se ke čtení knihy dlouho odhodlávala, až jsem se odhodlala. Odrazovalo mě trošku počet stránek a i téma, vraha dětí..Ale nelituji toho , že jsem se do čtení pustila. Knihu jsem nepustila dokud jsem jí celou nedočetla. Za mě perfektně zpracované téma, po celou dobu je udržováno napětí a až do samotného konce vlastně nevíte jak příběh dopadne. Filmové zpracování je jen slabý odvar výborně zpracované knihy. Doporučuji