Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2270 514

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

HonzaSv
22.01.2016 5 z 5

Super knížka. Napětí od začátku do konce.

karel0684
20.01.2016 5 z 5

Kniha, kterou jsme nakonec četl dvakrát. Neskutečná doba, neskutečný příběh a skvěle naspáno. Nakonec jsem dal všechny tři knihy Lva Děmidova během týdne.

LuckaH2
16.01.2016 5 z 5

Sest hvezdicek dat nejde? Vyborna kniha, skvele spojeny popis komunistickeho SSSR a trihlerova zapletka vrazd. Trnula jsem koho zatknou, mela slzy v ocich, ulevu i vztek. Dobre prenese emoce na ctenare, zoufalstvi i nadeje. I kdyby tretina byla pravda, musela to byt silena doba,clovek si uvedomi jak malo si vazi toho, v jakem "luxusu" zijeme dnes!

Dáma s hrnstjm
15.01.2016 3 z 5

Do knihy jsem se pouštěla s obavou, jestli je rozumné číst o vraždách dětí zrovna teď, když už i já mám dítě... Nakonec to byla obava zbytečná, ono tam o ty vraždy zas tolik vlastně nejde, nejsou hlavním tématem, spíš nutným pozadím. Prostředí Sovětského svazu 50. let je zajímavé a znechucující zároveň, hlavně udavačská atmosféra. Hlavní postava je pro mě rozporuplná, příliš správňácká, s postupem děje čím dál víc (dobře, až na jedno opilecké zaškobrtnutí). Nejvíc mi vadilo, kolik dějových zvratů způsobila "náhoda" - hrdina je náhodou přeložen někam do zapadákova, kde náhodou zjistí zásadní věci a tak dále. A protože se podezřelé náhody objevily celkem brzy, přistupovala jsem ke knize potom už vždycky s jakousi nedůvěrou v rozumný děj. Nemyslím si, že děj knihy má být uvěřitelný, stačí mi, když je smysluplný... Jinak je kniha celkem napínavá, pár "aha" momentů se v ní taky nachází, závěr je ale dost přitažený za vlasy. Opět moc náhod rychle, rychle na posledních pár stránkách. Nejvíc mě zaujala/vyděsila první kapitola. Ke třetí hvězdičce připojuju pomyslnou další půlku a následující knihy ze série si nechám ujít. Myslím, že bych měla stejné výtky...

Falda
12.01.2016 5 z 5

Jako první jsem viděla film, který nebyl špatný, ale jak to u všech filmů bývá, knižní předlohu nepřekonal. Tuhle knihu řadím mezi jednu z těch lepších, kterou jsem kdy četla. Opravdu poutavě napsána a příběh napínavý s velmi dobrým zakončením.

katy238
02.01.2016 5 z 5

Napínavý příběh s temnou atmosférou totalitního Ruska. Je těžké si představit svět, ve kterém není možné svobodně přemýšlet, dokonce ani svobodně se bát. Vše podléhá přísné kontrole a každý chybný krok je neprodleně odhalen, každý nežádoucí element efektivně odstraněn. O to vděčnější jsem za tento literání počin, který atmosféru věčného strachu nenásilně přibližuje. Už chystám koupi dalších pokračování příběhu, které si přečtu jistě se stejnou chutí.

misa235
01.01.2016 5 z 5

Přečteno na jeden zátah. :) Velmi dobře napsáno, děj rychle ubíhá. Hlavně se mi líbí atmosféra totalitního Ruska. Ještě musím přečíst další díly.

choze
01.01.2016 5 z 5

Tak tohle jsem přečetl jedním dechem. Extrémně čtivě napsané, vtáhlo mě to od první stránky. Napínavé, překvapivé i dojemné pátrání po sériovém vrahovi dětí v sugestivně detailně popsaných, silně depresivních reáliích stalinistického Ruska, znemožňované paranoidním státním aparátem nepřipouštějícím v Sovětském svazu existenci vraždy coby kapitalistické choroby a zavile pronásledujícím domnělé vnitřní nepřátele.

Denisa.knizky
27.12.2015 5 z 5

Nez jsem tuto knihu precetla nekolik mesicu jsem ji odkladala, cekala jsem az na ni budu mit tu spravnou naladu; a cekani se vyplatilo. Kniha se velmi dobre cte, ma zajimavy a neotrely pribeh a zapletku i rozuzleni. Detektivni pribeh je opravdu napinavy, ikdyz na zacatku knihy se pomaleji rozjizdi, a popis tehdejsi situace a lidskych osudu misty vhani slzy do oci. Je pravdou, ze samotny konec je na tehdejsi dobu trochu nepravdepodobny, trochu happy end, ale na druhou stranu po vsech krivdach a po vsem utrpeni behem pribehu se to da odpustit, navic kdyz se tim navazuje na dalsi dil. Uz jsem tento dalsi dil dostala, Utajovany projev, a urcite se ho chystam precist. Zaverem, detektivek mam za sebou spousty, knih s gulagovskou tematikou, od ruskych i zahranicnich autoru, mam take par za sebou. V teto knize se tato temata zajimave poji a diky zajimavemu nametu, ktery prameni z realne udalosti, a ctivemu zpudobu psani mohu knizku doporucit.

Davina
19.12.2015 3 z 5

Příběh to byl určitě skvělý, ale kniha se mi špatně četla... Sice jsem ji dočetla, ale musela jsem to brát po kouskách, což se mi moc často nestává. Jednoduše jsem se do knihy nemohla začíst, ale po dočtení, se mi přeci jen něco vrylo do paměti. Další díly si nejspíš nepřečtu, tenhle zážitek mi stačil a jsem s ním spokojená. Možná to nebyl můj šálek kávy, ale alespoň jsem o něco moudřejší...

miloslav0399
15.12.2015

Knihu jsem nečetl, ale poslouchal jsem nepříliš dlouhou rozhlasovou dramatizaci. I to mi stačilo, celkou knihu bych asi nedal. Je to opravdu drsný příběh, i když motivace vraha byla ve skutečnosti zjevně o dost jiná. Co ale jiné nebylo, jsou reálie. A s tímto vědomín se kniha čte opravdu těžko...Netroufám si ani hodnotit hvězdičkami, ač je jasné, že je to kniha skvělá.

groula
14.12.2015 4 z 5

Hustá kniha. Začátek mi přišel takovej vleklej, ale pak se to rozjede a je to masakr. Doporučuju přečíst všem, kteří hořekují nad tím, jak byly skvělé ty STARÉ ČASY.

Při některých pasážích regulérně zústávají stát vlasy hrůzou.....

danazeskolky
09.12.2015 5 z 5

Vlastně jsem nepřečetla, jen 1/4. Je to ten typ knih, který moje psychika nedává, mám pak hrozivé sny. Je to tak sugestivní, že se úplně vžiju do příběhu. A tento je opravdu drsný! Jinak určitě moc pěkná kniha. Obdivuji autora, který tak důkladně nastudoval ruské dějiny.

vakkets
05.12.2015 5 z 5

Výborná kniha, kterou rozhodně doporučuju! Je sice poměrně drsná, protože je o drsné době a šílených věcech, ale je to kniha napínavá, skvěle vystavěná a vyprávěná a má dramatický vývoj, který je nepředvídatelný. Je tu taky hodně zdůrazněna psychologická a sociologická stránka příběhu a reálie drsného života v totalitě sovětského státu. Je to takový historický psychologický thriller s dobrodružnou detektivní zápletkou, čte se velmi dobře.

smallycz
01.12.2015 5 z 5

Velmi zajímavý příběh s trochu, na tu dobu, neuvěřitelným koncem. Jsem zvědavý na filmové zpracování.

mikesnela
23.11.2015 2 z 5

Ke knížce jsem se dostal na doporučení - jako TOP kniha která se čte sama.
Po prvních 70ti stranách jsem si nebyl jistý jestli nejde o omyl a nedostal se ke mě jiný titul.
Když jsem se po třech týdnech ke knížce vrátil sice jsem ji dočetl ale že bych že bych se od ní nemohl odtrhnout se říct nedá.Rozhodně to nebude knížka po které ještě v budoucnu sáhnu a přečtu ještě jednou.

adorjas
21.11.2015 2 z 5

Verím, že je to pre mnohých dychtivá knižka s napínavým dejom. Dokonca valná časť knihy vychádza na základe skutočných udalostí. Kniha ma teda neoslnila, ale oceňujem vykreslenie tej doby v zmysle praktík polície.

Joujalicka
19.11.2015 5 z 5

Velice čtivě napsaná kniha a poutavý příběh. Precizně a autenticky jsou popsány nálady a osudy obyvatelstva postiženého tím nejhorším totalitním režimem. V některých pasážích jsem tlumil vlastní vztek, v jiných jsem jen nechápavě kroutil hlavou. Např. kdy je v pořátku knihy popisován hladomor v 30-tých letech. Jen doporučuji.

Veroba
17.11.2015 5 z 5

Dlouho jsem nečetla tak skvělou knížku. Napínavá od začátku do konce, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

wiix
15.11.2015 3 z 5

Viem, že ide o dobrú knihu no i napriek tomu ma nechytila a niečo mi tam chýbalo. Možno ak by bol štýl písania viac pútavý a odhaľoval by aj to, čo si postavy myslia, akú majú minulosť tak by to povzbudilo čitateľa v pohltení do deja.