Jičínské pole mrtvých

Jičínské pole mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363266/mid_jicinske-pole-mrtvych-1jm-363266.png 4 278 69

Letopisy královské komory série

Za městem Jičínem na cestě k Zebínu je ohrazená louka, na níž se od pradávna pohřbívaly oběti morových epidemií, ale také popravení zločinci, sebevrazi a kacíři. Jednoho dne se na této louce objeví mrtvé tělo velíšského lesmistra. Je přivázaný ke stromu, má rozpárané břicho a na čele krví namalované satanské znamení. Majitel panství Mikuláš Trčka z Lípy se pokusí zločin utajit, protože se bojí, aby ho nezačala vyšetřovat utrakvistická konzistoř. Jeden z jeho strýců však na něj vznese žalobu, a tak je celá záležitost projednávána v královské komoře. Tehdy se na Jiřího Adama z Dobronína obrátí Mikulášova manželka Johanka ze Šelmberka, aby se pokusil celou záležitost objasnit. I když to nespadá do jeho pravomoci, vyhoví jí, neboť ji měl za svobodna rád. Sotva však dorazí do Jičína, dojde k další vraždě.... celý text

lenyleny
30.01.2024 5 z 5

Na tento díl jsem se těšila i proto, že kraj ve kterém se odehrává velmi dobře znám. A jako skoro vždy se mi příběh líbil.

sloncekhk
24.01.2024 5 z 5

Opět vydařená kniha

olívoil
12.12.2023 5 z 5

Mně se kniha opět velice líbila...........jen jsem se ztrácela ve skalách, nemám představivost, jak se tam lotři i potom vyšetřovatelé pohybovali. Ano, je to nějakým způsobem popsáno, ale.......
Území nazvané polem mrtvých je logicky takto pojmenováno.
Knihu opět doporučuji

martineknatasa
05.10.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila, za mne 5*. Jdu na další díl.

Kakho-Oto
20.08.2023 4 z 5

(SPOILER) O něco lepší než Ulička hanby ze stejné série. Tentokrát se jedná o vyšetřování zločinů v Prachovských skalách a okolí. Zločiny se točí okolo záležitostí souvisejících i s Čeňkem z Vartemberka, významným šlechticem husitské doby, jenž byl v době románu již sto let mrtvý (což Vondruška samozřejmě ví).

tlllk
30.07.2023 3 z 5

Tieto detektívky z prvkami dejepisu majú niečo do seba. Viac ako o napätie v tomto prípade oceňujem edukatívny rozmer. Už som čítal aj strhujúcejšie historické romány, ale na audio podmaz v teplom letnom dni to celkom ujde.

Ctv
13.07.2023 3 z 5

Pro mě jsou knihy od pana Vondrušky něco, co vytáhnu z máminy knihovny když mám za sebou období těžší literatury a potřebuji něco jednoduchého, nenáročného, myšlení nevyžadujícího. A to Jičínské pole mrtvých dokonale splnilo.
Jako řada již hodnotících jsem se pak trochu motala ve vztazích jednotlivých postav, konec se mi přišel uondaný a třináctiletá Hedvika chovající se a uvažující jako pětadvacetiletá holka se mi zdála neuvěřitelná, ale jinak to bylo celkem fajn. Kdyby byly půlhvězdičky tak dám 2,5. Pětka se zaokrouhluje nahoru, takže dávám 3.

Siege03
07.06.2023 5 z 5

Za mě super

Isew
04.06.2023 4 z 5

Jiří Adam z Dobronína mě moc baví. Jeho příběhy nejsou tak sebestředné jako Oldřicha z Chlumu. Toho smilstva bylo v této knize také poskrovnu a hlavně se tam nikde nemotal playboy Ota. Moc se mi líbilo, že všichni mrtví nebo podezřelí jezdili často do skal, byli tam skoro pořád, pořád se o skalách mluvilo, ale přesto Jiří Adam z Dobronína pronesl, že na skály sice nic neukazuje, ale on má přece jen tušení, že s tím budou mít možná něco společného. To se hned pozná, že je to nejlepší vyšetřovatel v českém království. Má tušení. A co byste řekli, tušení bylo správné. Jupí. Tak super. Záhada vyřešena, inkvizice zažehnána. Ale co, hezké to bylo. A ty Prachovské skály jako bonus...

SSTknihy
10.10.2022 3 z 5

Z počátku to vypadalo na velmi povedený příběh, ani mi nevadilo, že Rozárka s Petrem tentokrát zůstávají doma. Napětí dostatečné, podezřelých tak akorát, dočasní pomocníci celkem sympatičtí - jen kdyby toho zdlouhavého a poněkud překombinovaného závěru nebylo. Škoda, jinak by to byly poctivé čtyři hvězdičky. No, ale upřímně, že by mě to odradilo od čtení dalších případů královského písaře a jeho pomocníků, tak to zase ne :-)

ErikaKej
13.06.2022 4 z 5

Pán z Dobronína vymenil Petra a Rozárku za Michala a Hedvigu. Hoci Hedviga mi pravdupovediac šla dosť na nervy, určite jej to myslelo. Dej bol napínavy, dosť akčných scén ale zároveň som mala pocit akoby autor v závere niečo preskočil..

drakamena
18.05.2022 3 z 5

V této knize vystupuje pouze Jiří Adam z Dobronína, jeho pomocníci ne, a i jeho role je spíše vedlejší. Což ale nevadilo, protože Hedviku a její rodiče i jičínského písaře jsem si rychle zamilovala. Tentokrát ovšem nedávám čtyři hvězdičky, nýbrž jenom tři, a to proto, že zápletka byla až příliš komplikovaná, hlavně ke konci, kdy hrdinové seděli několik kapitol kolem stolu a rozebírali, co se vlastně stalo. To by až tak zlé nebylo, jenže jsem se začala naprosto ztrácet v tom, kdo co kde a jak udělal, jestli Kuba nebo Kubeša, a zápletka s Čeňkem mě taky za srdce moc nevzala. Škoda, protože hrdinové byli sympatičtí.

Marcik7
21.03.2022 5 z 5

Skvělá logická hádanka, přečteno velmi rychle, prostě paráda jako všechny detektivky pana Vondrušky.

p.pavlina
24.10.2021 5 z 5

Příběh byl velmi zajímavý. Pan Vondruška mě vždy dokáže překvapit nápady, které vloží do svých knih. Každé pátrání je něčím zajímavé. Parádní pohodové čtení.

Páájinka
03.08.2021 5 z 5

Čtivá a hezká kniha. Je to taková milá oddychovka.

š.m.i.k
15.04.2021 4 z 5

Tak tuto pohádku jsem si vychutnala. Z Vondruškovek bych ji zařadila k těm povedenějším, i když to bylo trochu chaotické, místy naivní, ale jako oddechovka se to poslouchalo dobře.

knihomolka999
27.06.2020 5 z 5

Opět čtivý pan Vondruška.

Schamila
12.11.2019 5 z 5

Prachovske skály znám a dostat se tam znovu s tímto příběhem bylo moc fajn, hezký zážitek...

alabra
18.10.2019 3 z 5

Tentokrát hodnotím jako průměrnou knihu, zdlouhavá, nenadchla. Autor umí napsat lépe.

rlupinek
09.10.2019 5 z 5

Další z výtečných (pro mě) historických detektivek pana Vondrušky, tentokrát zasazena do mnou oblíbené oblasti okolo Jičína a Prachovských skal. V příběhu mi trošku neseděla postava dcery pana správce (svůdná, chytrá, s logickým myšlením - a to ve 13 letech...), ale budiž, třeba to tak v lepších rodinách kdysi bývalo.