Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice

Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2645/bmid_letopisy-kralovske-komory-ii-R5W-2645.jpg 4 428 70

Tři detektivní příběhy z doby české renesance. Královský písař Jiří Adam z Dobronína se svým pomocníkem Petrem Korcem a služebnou Rozárkou řeší případy, s nimiž si pražští královští úředníci nevědí rady. Příběh Falešný tolar přivede pana z Dobronína do jihočeské tvrze, kde se dozví o podivné vraždě. Ale nezůstane jen u jedné. Tichý jazyk je příběhem špionážním. Kvůli vyšetřování složité sítě dvorských intrik musí pán z Dobronína odcestovat až do Vídně. Třetí příběh Boskovická svodnice se odehrává v prostředí moravské šlechty. Vášnivá, leč nenaplněná láska skončí vraždou.... celý text

ErikaKej
30.01.2022 5 z 5

Tichý jazyk som čítala už dávnejšie ale pamätám si, že sa mi atmosféra Viedne páčila. Falešný tolar sa mi páčil asi najviac zo všetkých troch- z Petra sa stal dobrý detektív.
Boskovická svodnica bola dobrá tiež, tento krát trošku predvidateľný koniec ale napriek tomu krásna oddychovka a veľmi vydarena séria. Odporúčam najmä ako audioknihu v podaní pana Hyhlíka, ktorý svojim precítenym prejavom k Letopisom jednoducho patrí.

padola
19.06.2021 2 z 5

Moje druhá kniha od pana Vondrušky - a zatím upřímně nechápu proč je pan Vondruška tak oblíbený autor. Příběhy jsou schematické, řekla bych až primitivní. Není v nich žádná skutečná zápletka. Vše se děje tak, jak si přejí hlavní hrdinové.

Historické pozadí je zcela zbytečné, příběh by se úplně stejně mohl odehrávat v českém paneláku.

Hrozně mě popuzoval ten povýšený styl. Bakalář Petr všechno zná, všemu rozumí a všude byl dvakrát. Chyby ostatních shovívavě odpouští, ačkoli sám v sobě nemá kouska pokory. Všechny mladé a krásné ženy po něm touží, on je konzumuje jako spotřební zboží. No prostě hrůza.
Víc než dvě hvězdy dát nemůžu.

viweb
09.02.2021 5 z 5

Výborná jako vždy. Poslechnuto jako audiokniha. Doporučuji

čef
20.01.2021 5 z 5

Opětovně jsem si užil tří příběhů pana královského písaře, jeho pomocníka Petra s jeho milenkou Rozárkou. Napětí zde, jak známo moc není, i když jde mnohokráte o život. Všichni tři pátrají a dávají přitom v sázku vše i svou počestnost, jen aby objevili pravdu a obhájili spravedlnost. Je to tedy zrovna tak milé čtení, jako všechny Letopisy předtím i potom.

Ava365
15.12.2020 5 z 5

Velmi hezké tři detektivní povídky.

Jarka_rybář
27.11.2020 5 z 5

Nemám ráda historické příběhy, přesto mne Letopisy uchvátily. Opravdu výtečná kniha. Spolu s výborným přednesem audioknihy opravdu pohlazení na duši, třebaže v této knize občas hodně smutné.

Jaruš7
19.10.2020 4 z 5

Tichý jazyk - případ šmodrchy hýřící.
Česká šlechta kuje za tepla požadavky vůči ve Vídni usazenému králi.
Kdo je "tichým jazykem" - špionem na královském dvoře?
Informace si žádají morální oběti a kamufláž halí závoj nad nezvyklou, dobře konspirativní lstí, které se zločin lepí na paty.
Rčení je vžitý názor, ale i nejslabší článek chytrystiky.
Audiokniha opět skvělá.

Páájinka
08.08.2020 4 z 5

Knížka se pěkně četla. Mám ráda knihy pana Vondrušky. Poslední příběh se mi líbil nejvíc.

Jaruš7
15.07.2020 4 z 5

Boskovická svodnice - audiokniha, sype se to jako z širokého rukávu vyšívaného cizokrajným tajemstvím o smrti, o poťouchlé závislosti, o svůdnosti, která jí není.
Vondruškiáda ve stejně jedinečně zaběhlém stylu.
Pohodový zážitek.

m_martina
24.06.2020 5 z 5

Když mi někdy není dobře, knihy pana Vondrušky jsou sázkou na jistotu a pohlazením na duši.

Marcik7
07.04.2020 5 z 5

Knihy pana Vondrušky mám ráda a ani tato mne nezklamala.

Česneksmedem
14.01.2020 5 z 5

Jiří Adam z Dobronína a Petr to nemají lehké, když jim konkurenci dělá ta parádní trojka OOD. Přesto jsem s touto knihou velice spokojen a Rozárka to jen podtrhuje (chytré děvče).
SPOILER!
Falešný tolar: Boží spravedlností se lidé mohou utěšovat, ale nemohou na ni spoléhat.
Tichý jazyk: Urozená dáma nikdy nelže! S výjimkou svého manžela a milenců.
Boskovická svodnice: Zmateně ho napadlo, že lidská duše nestárne, na rozdíl od smrtelného těla.
Díky pane Vondruško, skvěle jsem se bavil!

ještěrka38
08.01.2020 3 z 5

Vše na jedno brdo.

Pavelpi
13.10.2019 4 z 5

První a třetí příběh byly výborné.Tichý jazyk na mne moc dobrý dojem neudělal.Celkové hodnocení je ale výborné.

jarin58
12.10.2019 4 z 5

Tichý jazyk mi trochu pokazil dojem,jinak bych dal plné hodnocení.

zdenaR
23.05.2019 3 z 5

Co dodat - prostě pan Vondruška - čtivé, příjemné, nenáročné i napínavé ...
Dokonalou historickou věrohodnost nehledám, prostě se bavím příběhem :-)))

Standa24
15.05.2019 3 z 5

První dva příběhy a hlavně jejich vyřešení mě celkem zklamaly. Třetí příběh už byl mnohem lepší.

TaLu
15.03.2019 4 z 5

Nebyla jsem čtenář knih pana Vondrušky. Při letmém nakouknutí mi knihy přišly tak nějak jednoduše napsané. V loňském roce jsem jednu knihu použila pro Čtenářskou výzvu a letos sáhla z téhož důvodu pro další. A najednou se můj pocit změnil. Za čtivými řádky jsem vnímala krásnou češtinu a kniha se mi stala vítanou odpočinkovou četbou. První příběh vyšetřuje tentokráte Petr téměř sám, v druhém bylo až moc jmen a politických intrik, třetí se mi líbil nejvíce, tam nechybělo napětí, zvraty a překvapující rozuzlení.

vanilka36
14.03.2019 4 z 5

Detektivní příběhy z doby české renesance mě k přečtení moc netáhly, tato kniha mě však do děje vtáhla hned.
V sérii knih Letopisy královské komory řeší královský písař Jiří Adam z Dobronína se svým pomocníkem bakalářem Petrem Korcem případy, s nimiž si pražští královští úředníci neví rady.
V příběhu Falešný tolar řeší královský písař Jiří Adam z Dobronína spolu s se svým pomocníkem Petrem Korcem zapeklitý případ na jihu Čech. Z cestování přes Šumavu mají v té době všichni strach, všude samé hvozdy, kam snad ještě nevkročila lidská noha. Vesniček málo, jen tu a tam pár samot a pořádných cest pár. Není proto divu, že královská města tu bohatnou z tučných cel a mýt, a tak původně Jiří Adam z Dobronína na Šumavu cestuje kvůli sporu o solné clo mezi Vimperkem a Prachaticemi. Cestou přes rozbouřenou říčku ale málem přijdou o život a útočiště jim poskytne na místním dvorci rytíř Jíra Malovec. Uprostřed noci však přijde Jiřího Adama navštívit panská dcerka Lucie a prosí o pomoc pro nespravedlivě odsouzeného...
Z nedávné vraždy sklářského mistra Wolfa je obviněn a odsouzen vimperský císař Zbyšek ze Strach . Pán z Dobronína tedy posílá bakaláře Petra do Vimperka případ znovu prošetřit. Vyšetřování přivede mladému bakaláři do cesty spoustu lidí různého postavení, od městských konšelů v čele s purkmistrem po vimperskou nevěstku Martu, která je mu v jeho pátrání nápomocna Znovu otevřený případ se začíná zamotávat, svědkové jsou vražděni, nebo beze stopy zmizí. Pátrání by se snad ocitlo ve slepé uličce, kdyby se neobjevily dva falešné tolary. Jakou spojitost mohou mít padělané mince s vraždou sklářského mistra? Ve sklářské huti lze přeci kromě skla tavit také kovy...
Autor napínavě popisuje průběh pátrání, plného zvratů a zápletek, přičemž také velmi pěkně popisuje všední život a zvyky společnosti v době české renesance.

jindrich7442
12.09.2018 4 z 5

Jako ve směs všechny knihy pana Vondrušky hodnotím kladně, i zde neudělám vyjímku. Samosebou člověk najde i nějaké to fópa. Ale abych řekl pravdu, tak jak jich v příbězích Oldřicha z Chlumu bylo dost a dost, jde vidět, ře v příbězích královské komory si již autor dal záležet i na detajlech. Jednotlivé příběhy na sebe nepřímo navazují a člověk se při četbě příjemně sžívá s osudy jednotlivých postav.