Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice

Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2645/bmid_letopisy-kralovske-komory-ii-R5W-2645.jpg 4 431 70

Tři detektivní příběhy z doby české renesance. Královský písař Jiří Adam z Dobronína se svým pomocníkem Petrem Korcem a služebnou Rozárkou řeší případy, s nimiž si pražští královští úředníci nevědí rady. Příběh Falešný tolar přivede pana z Dobronína do jihočeské tvrze, kde se dozví o podivné vraždě. Ale nezůstane jen u jedné. Tichý jazyk je příběhem špionážním. Kvůli vyšetřování složité sítě dvorských intrik musí pán z Dobronína odcestovat až do Vídně. Třetí příběh Boskovická svodnice se odehrává v prostředí moravské šlechty. Vášnivá, leč nenaplněná láska skončí vraždou.... celý text

Selinute
15.02.2015 4 z 5

Tyto tři příběhy s kriminální zápletkou z období renesance byly opravdu super. Vondruškovy knihy mají své nezaměnitelné kouzlo, vždy mě nejen zaujmou ale i potěší. Moc pěkné čtení.

Shardlake
10.02.2015 4 z 5

Tentokrát se děj tří příběhů odehrává později než knihy s Oldřichem z Chlumu, a to v době české renesance. Hlavní postava královský písař Jiří Adam z Dobronína se svým pomocníkem Petrem Korcem a služebnou Rozárkou řeší případy, kterými je pověří jejich pražští nadřízení z královské komory.
Příběh Falešný tolar ukazuje, jak už v době renesance nechyběl obyčejným lidem um k tomu, aby zkusili falšování tehdejších platidel tzv. "penězokazectví".
V příběhu Tichý jazyk je tímto slovním obratem nazvána osoba, která donáší na vysoké úředníky.
A v Boskovické svodnici je popsán příběh o nenaplněné lásce ke Kryštofovi z Boskovic a okořeněn několika vraždami, ke kterým došlo za pomoci jedu dovezeného z Turecka.

Velmi pěkné počtení.

aktijnov
05.01.2015 4 z 5

Další tři velmi povedené detektivní příběhy. Některá slova jsou jakoby z dnešního života "Jsem vrchnostenský služebník. ... To znamená, že sloužím. Nikdo ode mne nemůže očekávat, že bych měl vlastní názor..."

pagac17
08.10.2014

Jedná se o tři detektivní příběhy z doby české renezance. Příběh Falešný tolar přivede pana z Dobronína do jihočeské tvrze, kde se doví o podivné vraždě. Ale nezůstane u jedné. Tichý jazyk je příběhem špionážním. K vůli vyšetřování složité sítě dvorských intrik, musí pán z Dobronína odcestovat až do Vídně. Třetí příběh Boskovická svodnice se odehrává v prostředí moravské šlechty. Vášnivá, leč nenaplněná láska skončí vraždou. Výborné a opět čtivé příběhy

Roman04
29.05.2014 5 z 5

Skvělá knížka, zejména pak třetí příběh mne dostal :-D

tenax
17.08.2013 5 z 5

Napínavé čtení, přesně ten typ historické literatury, který mám rád. Zasvěcený popis dobových reálií, zajímavé zápletky a logické řešení. Honem pro další díl.

KikiZ
16.08.2013

Moc se mi líbila zejména první povídka Falešný tolar, tichý jazyk mi přišel trochu složitý a boskovickou svodnici už si tak nepamatuji. Jinak, písař Jiří Adam z Dobronína je sympatická postava, fajn je i Petr se svou Rozárkou, ale já prostě tak nějak dávám přednost Oldřichovi z Chlumu a Otovi s Divišem, ty postavy mi tak nějak prostě přirostly k srdci víc. Navíc jsem jejich příběhy četla v době, kdy jsem byla moc nemocná a musela ležet a jejich příběhy jsem doslova zhltla a prožívala je.

LG73
06.06.2013 5 z 5

Vlastimil Vondruška opět nezklamal. Již jsem přečetla celou řadu jeho detektivních příběhů zasazených do období vlády Přemyslovců a nyní jsem sáhla po další jeho edici, která se odehrává za české renesance. Hlavní postavy příběhu mi opět rychle přirostly k srdci stejně jako samotné zápletky. Už se nemůžu dočkat až si přečtu další díly.

Dandulka
21.05.2012 5 z 5

Další případy důvtipného pána z Dobronína..... Moc hezky se to čte a moc se těším na každý další díl.

McGrinder
22.01.2012 5 z 5

To se čte tak dobře, že si člověk chvílemi myslí, že v tom středověku se muselo žít báječně :) Hodnocení 90%