Dobronínské morytáty

Dobronínské morytáty https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321630/mid_dobroninske-morytaty-tLT-321630.jpg 4 333 88

Letopisy královské komory série

Na počátku adventu přijíždí Jiří Adam z Dobronína s pomocníky bakalářem Petrem a jeho ženou Rozárkou na svůj statek na Vysočině, kde hodlá během Vánoc odpočívat. Ale ihned po příjezdu ho vyhledá stařena, která byla kdysi jeho kojnou. Prosí o pomoc, protože se ztratil její vnuk. Jiří Adam z Dobronína záhy najde jeho mrtvé tělo v opuštěném mlýně. Před očima se mu začnou odvíjet vzpomínky, jako by se vracel do doby, kdy v Dobroníně vyrůstal. I když je advent a křesťané by měli očekávat narození Páně, dojde k dalším mordům a smrt hrozí i jemu. Naštěstí má své dva oddané pomocníky.... celý text

miša63
31.08.2019 5 z 5

Knihy Vlastimila Vondrušky v Jiřím Adamem z Dobronína nebo Oldřichem z Chlumu nikdy nezklamou. Napínavé čtení od začátku do konce.

jprst
07.06.2019 3 z 5

Odpočinková historická detektivka, která jednou za čas (spíše delší) neškodí a ani hlavu příliš nezatíží.

helenkan
24.03.2019 4 z 5

Pěkné čtení.Líbilo se mi to.

Carmen13
02.02.2019 5 z 5

Za mne osobně zatím nejlepší díl této série. Přiměřeně akční a záhadná:-)

Páájinka
10.01.2019 4 z 5

Jeho knihy jsou nápadité a pěkně napsané. Moc hezké čtení

jindrich7442
19.12.2018 4 z 5

U této knihy jsem se opět bavil, vtipné scény, napínavá zápletka rozjasněna až na samém závěru a především oceňuji ukázku lidské stránky Jiřího Adama, neboť nikdo není neomylný!

alenkacermi
07.12.2018 5 z 5

Příjemně strávené večery s oblíbenými hrdiny. To je můj relax

jaroiva
11.11.2018 3 z 5

Standardní Vondruška. Pořád mě víc baví Ota než bakalář Petr, takže na víc hvězdiček to u mě nebude. Příjemná oddechovka.

jarin58
05.11.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších,možná zcela nejlepší co jsem zatím od pana Vondrušky četl.

Pavelpi
03.11.2018 5 z 5

První kniha s Adamem,Petrem a Rozárkou,kterou jsem četl.Je to trochu jiný styl než Oldřich z Chlumu,ale také dobrý.Hlavní je zajímavý detektivní příběh,i když rozluštění bylo tak trochu narychlo upečené,ale dobré stejně jako jiné detektivní případy Oldřicha.Takže až dočtu celou řadu Oldřicha,pustím se do Adama.

Schamila
18.08.2018 5 z 5

První kniha s Adamem - a je pravdou, že je jedno, jestli je to Oldřich nebo Adam - jejich příběhy jsou skvělé, krásný styl psaní, pestré prostředí a napínavé příběhy - zkrátka i pan Vondruška to s nimi umí - určitě si přečtu i další příběhy ….

Pepasch1
12.08.2018 5 z 5

Letopisy s Adamem jsou detektivky podobné jako o Oldřichovi z Chlumu. Jen z pozdější doby, proto taky modernější vyšetřování i zbraně. Ale kvalita knih je stále na vynikající úrovni!!!

Hotovson
01.08.2018 4 z 5

Pěkný. Dokonce jsem ještě před odhalením sám odhalil Hejtmana, ale moc možností na výběr už nebylo :)

Nelly
21.06.2018 3 z 5

Můj první Vondruška - takže moje hodnocení možná nebude zcela objektivní. Čekala jsem spíše historii, a ono ejhle - detektivka! To bylo příjemné překvapení. Zápletka byla zajímavá, konstrukce děje výborná, trošku chudší literární jazyk, ale to mi nějak vzhledem k dobovým reáliím překvapivě sedělo. Takže nakonec solidní 3,5 hvězdičky.

SSTknihy
05.06.2018 3 z 5

Vondruškoviny jsou pro mne taková klasika, která nikdy nezklame – vždycky se dobře pobavím, detektivní zápletky jsou dostatečně zajímavé, líbí se mi jazyk, kterým jsou příběhy psané a ačkoliv nejde o žádnou cenami ověnčenou literaturu, nikdy nelituji času, který s jejich hrdiny strávím. Takže už teď se těším na další.

Isew
19.05.2018 4 z 5

Klasika od Vlastimila Vondrušky. Mord, záhada, vyřešení a příjemné chvíle strávené ve společnosti mého oblíbeného Jiřího Adama z Dobronína. Přemýšlela jsem o tom, proč mám série knih o Jiřím Adamovi raději než o Oldřichovi z Chlumu. Nejen kvůli samotnému Jiřímu Adamovi, který mi přijde "životnější" než Oldřich, ale i kvůli jeho pomocníkům. K proutníkovi Otovi jsem si nikdy nenašla cestu. Rozárka a Petr jsou jiná liga. Jiskří to mezi všemi třemi. A to je velmi osvěžující. Příběh, tak jak je autorovým zvykem, odsýpal a nikde nedrhnul.

Fillipa
27.02.2018 5 z 5

Chci dát 5* pro pohodu, kterou mi kniha přinesla, pro krby a křesla u ohně a pro místo děje v zapadané vesničce. Po knize (audio) jsem zkrátka sáhla ve správné době, v zatím a doufám že posledním nejchladnějším týdnu letošní zimy a ve správném rozpoložení.

tata37
16.02.2018 4 z 5

Jako vždy, když čtu knihy od mého oblíbeného spisovatele VONDRUŠKY, zapomínám na okolní svět. Velmi poutavě seznamuje čtenáře s naší minulostí a buduje v čtenáři hrdost z našeho původu a slovanstva.

kapr
14.01.2018 3 z 5

Mé (snad trochu rozporuplné) hodnocení, 3,51 - tedy 4 - ****

***** - Autor tentokrát zabrousil do nového prostředí, navíc všechny hlavní postavy jsou daleko akčnější než v dosavadních příbězích. Téma Dobronína je pro mne zcela nové. Rozhodně pro 5 hovoří řada důležitých faktorů. V knize se také, daleko více než dříve, uplatnila ženská ruka. Připisuji to vlivu autorovy manželky. Všechny tyto skutečnosti autorovi i knize jednoznačně prospěly.

odpad! - To snad ne. Přesto v některých chvílích knížka nepatrně vybočuje ze standardů knih, které mám opravdu rád. Týká se to jak líčení postupu zločinců, tak především na můj vkus zbytečně podrobnému popisu jimi používaných metod.

Z knihy mám podobný pocit, jaký měla na konci příběhu i sama jeho ústřední postava. Trochu smutek a částečně snad i určité zklamání. Pana autora mám moc rád i proto, že ve většině svých knih, a u této řady zvláště, řeší spíše život a vztahy, rušivým detailům se spíše vyhýbá, a konečně i finále bývají pojata šířeji a vyznívají přeci jen poněkud optimističtěji.

Před výstavným dvorcem zastavily saně tažené dvěma dobře krmenými koňmi. Bakalář Petr seskočil z kozlíku, zaváhal a vrhl omluvný pohled na svou ženu Rozárku. Vedle ní seděl královský písař Jiří Adam z Dobronína. Petr obešel saně, a pomohl nejprve vystoupit svému pánovi.

"Tak tohle je mé panství," řekl Jiří Adam a ukázal širokým obloukem kolem sebe. Sněhu leželo všude tolik, že upravenou cestu k bráně tvrze lemovaly hromady vysoké jako člověk. Brána v kamenné hradbě s dřevěným podsebitím byla před nimi otevřená a skrze ni bylo vidět umetený dvůr. Prošli bránou a vešli do paláce.

Jizba po rodičích pána z Dobronína se oběma zalíbila na první pohled. V krbu praskala buková polena a ten zvuk dával pocit klidu a domova. Co oba nadchlo, bylo místo ke spaní. Věci uložili snadno. Měli jen pár kusů oděvu, ty nezakryly ani dno rozměrné police. Vydali se pak po schodech dolů.

Sotva se ocitli ve velkém, příjemně vyhřátém sále, překvapeně se zastavili. Jiří Adam seděl u stolu s jakousi stařenou. V očích měla slzy a jejich pán ji právě konejšivě hladil po tváři. Bakalář Petr se naklonil ke své ženě a tiše špitl. "Konec lenošení. I když jsme s ním vlastně ani nezačali. Obávám se, že nás čeká vyšetřování!"

"Jen pojďte," kývl Jiří Adam z Dobronína na své pomocníky. "Tohle je Cecilka. Bývala mou kojnou, abyste věděli."

[Tento text jsem vybral, výrazně zkrátil a mírně a snad i dostatečně citlivě upravil tak, abych vás uvedl na samotný začátek této knížky.]

POZOR MOŽNÝ SPOILER !!!

Ruce měl spoutané, tělo na několika místech sežehlé od plamenů a obličej zkrvavený, jak ho vrazi tloukli. Nebyl to hezký pohled. .. "Chudák, neměl lehkou smrt. Musel trpět jako zvíře".

[Tento text mi trochu vadil. Myslím si, že určitá stručnost by v tomto případě knize spíše pomohla.]

Ani po přečtení komentářů ostatních uživatelů nechci na svém hodnocení nic měnit. Aniž bych si je předem přečetl, tak jsem mnohé z jejich postřehů v podstatě krátce shrnul.

Prapůvodně jsem si říkal, že se téma Dobronína, (samozřejmě včetně širokého okolí Českomoravské vysočiny,) stane dalším jevištěm, na kterém půjde vystavět snad celá série dalších nových nádherných příběhů. Trochu se bojím, že pojetím tohoto příběhu, si autor možná trochu přivřel vrátka k bohatým možnostem, které tato šance skýtá.

Příběhy Jiřího Adama z Dobronína, jsem měl vždy o něco málo raději než příběhy Oldřicha z Chlumu. Mám rád samozřejmě oba dva, včetně jejich pomocníků. Jiří Adam se ale pohybuje spíše ve vyšší střední vrstvě, a je nám tím bližší, pochopitelnější a sympatičtější. Navíc se v jeho příbězích setkáváme s citlivějším, lidštějším přístupem, líčení zabloudí do drsnějších vod jen ojediněle a opatrně.
16.2.2018 - Tak nakonec jen 3 ***.

EricNor
15.12.2017 2 z 5

jednoznačně nejnudnější Jiří Adam z Dobronína. Nechytlo mě to ani trohu. Nezajímavé prostředí, nudné postavy, směšná zápletka a rozuzlení. Příběhy z Prahy mě baví víc. Doufám, že další díl bude mnohem lepší.