Les v domě

Les v domě https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509372/bmid_les-v-dome-6479c873c40b8.jpg 4 3794 1036

Nečekaně mrazivý román od autorky bestsellerů Hana, Tiché roky, Listopád. Říkají jí cácora a vypadá to, že je na světě nedopatřením a jakoby navíc. Otec kamsi zmizel při povodních, matka utíká před odpovědností k milencům a alkoholu a děvčátko zůstalo viset na krku nevraživé babičce, která obhospodařuje zahradnictví a je přesvědčená o tom, že všechno špatné lze v životě vyhubit jako žravé plzáky. Nebo o tom prostě nemluvit. Jenže všude kolem je les, ve kterém se skrývá cosi hrozivého, a cácora jednoho dne mluvit začne. Alena Mornštajnová napsala silný a dramatický příběh o tom, že nic v životě není takové, jak to na první pohled vypadá, a že žádné tajemství není nikdy pohřbeno tak hluboko, aby se nedalo vykopat. Budete se bát, ale nepřestanete číst, dokud se neobjeví na povrchu.... celý text

Falco peregri
26.02.2024 5 z 5

Ano ... vsechno uz tady bylo receno. Pro me za 5 hvezdicek, bylo to hodne emotivní, hlavne proto, ze bohuzel vsechny ty typy postav jsou opravdové; taková rodinka! Chudák Cácora, hned bych ji adoptovala :-)
Viníka jsem tusila, jen jsem do poslední chvíle doufala, ze se mýlím. Musela jsem si po prectení téhle knihy dát pauzu, dlouho to ve mne odeznívalo.

lil320
26.02.2024 5 z 5

Za mě skvělá kniha, hned po Haně. Čtená jedním dechem na jeden zátah. Možná trošku účelově "nelogické" chování nevlastního otce, proč se pak k synům opět nehlásil? Učelové proto, že by se pak dějová linka odvíjela úplně jinak. Jinak mi tato autorka úspěsně konkuruje s Hanišovou a její Houbařkou.

painthers
25.02.2024 3 z 5

Nebudu psát nic k příběhu, ať nespoiluju. Je to určitě čtivé, bavilo mě to. Také to není náročné čtení, vzala jsem si to jako oddechovku v náročném týdnu. Závěr mě však trochu zklamal.

janadibelkova
25.02.2024 4 z 5

Jsem velkou fanynkou paní Mornštajnové a vždycky si každou její knihu přečtu, protože prostě umí psát, ale Les v domě bohužel zatím patří mezi její nejslabší knihy..knihou Hana prostě nasadila laťku příliš vysoko.

aji
22.02.2024 4 z 5

Krásná kniha plná emocí.
Přečteno jedním dechem.
K zamyšlení.

SSTknihy
22.02.2024 4 z 5

Lidská bolest může mít nekonečné množství podob. Živená navíc lhostejností a strachem dokáže zničit i poslední zbytky štěstí a naděje. Kde není láska, zbývá místo jen pro černočernou tmu. Ano, bohužel takové příběhy nejsou ojedinělé a dějí se pořád. A ne vždy vede z temnoty přímočará cesta ven.
Takový je i příběh Cácory. Autorka ho podává jednoduše, bez zbytečných odboček, často jen v náznacích, ale o to působivěji. Možná by si zasloužil ještě pár stránek navíc, možná špetku naděje v tom moři beznaděje, lemované jen další bolestí, nenávistí a zlobou.

saruse
22.02.2024 5 z 5

Tohle jsem dala na jeden zátah, na úkor spánku. Protože nešlo jen tak odložit knihu, do samoty a ztracenosti hlavní hrdinky vložit úhlednou záložku, zhasnout lampičku a pokojně usnout. Potřebujete sakra rychle vědět, jak to všechno bylo!! Až mě mrzelo, že jsem si tuto knihu nechala až na tak pozdější dobu od jejího vydání, protože jsem za ten čas potkala spoustu hodnocení, recenzí i článků v kauze s Toy Box, což mě připravilo o ten hlavní wow efekt (Co se vlastně dělo? A kdo to páchal?? ...náznaků spousta, konkrétnější odhalování až za polovinou knihy). Ono ale dalších okamžiků, kdy jsem cítila soucit, mrazení či jen bezradně přivírala oči, bylo i tak dost. Dívka, jejíž jméno ani jednou nezazní (což jen umocňuje tu surovou a nepatřičnou lhostejnost, s níž k ní téměř všichni přistupovali), prostě jen cácora, žila naprosto bezútěšný život a je velmi bolavé si uvědomit, že to tak bývá nejen v knihách. Měla jsem chuť ji obejmout, pohladit, oslovit nějakým pěkným jménem a odvést odtamtud co nejdál, třeba někam na jahodovou zmrzlinu. Podle mého geniálně napsané. (Podobné emoce mi vyvolaly rovněž skvělé knihy Vrány, Pláňata, Símka, Soběstačný.)

susan333
20.02.2024 5 z 5

Emotivní a smutný příběh, ke konci hodně napínavé. Ale nepochopila jsem úplný závěr - kdo má být ta kostra dítěte a Blanka Mydlářová?

syrecken
20.02.2024 5 z 5

Mrazivý, silný a bolestivý příběh.
Recenze na tuto knížku vyvolají různé pocity a pochybnosti, nevíte, na co se připravit. Není to téma na vánoční čtení, ale knihu neodložíte, doku se nedostanete na konec. Kniha je velmi dobře napsaná, u čtenáře příběh vyvolá nejrůznější emoce, ať už se jedná o lítost, bolest, zoufalství, volání o pomoc...
Příběh a celkově tohle téma stojí za pozornost.

Clair16
20.02.2024 5 z 5

Alena Mornštajnová ve mně umí vyvolat vzpomínky. Kromě toho, že jsem taky byla malá holka, nemám s dětskými hrdinkami popsanými v Haně, Listopádu nebo Lesu v domě nic společného, a přece stačí nepatrná zmínka a vybavují se mi dávno zapomenuté předměty, situace nebo dobové kulisy.
V případě téhle knihy to vzhledem k tématu není důvod, proč se mi líbila. Cením si poctivosti, s níž autorka ke každému dílu přistupuje. A jejího vidění světa, v kterém je vždycky aspoň špetka naděje, i když se dobro a zlo prolínají. Příběh je vystavěný přesvědčivě, se smyslem pro detail a dávkování náznaků, které se postupně potvrzují, aby k nim zároveň pokaždé přibyl kousek nového zjištění.
Tísnivá atmosféra, z níž se vyprávění nevymaní ani na okamžik, je možná zároveň vysvětlením, proč se násilí a manipulaci tolik daří – stačí jen vytvořit podmínky, za kterých není nic jisté.
Zápletka mohla být základem pro detektivku, reportáž, psychologický rozbor. Ale takhle, v každodenním popisu souvislého řetězce ubližování a lží schovávaných pod povrchem, má pro mě mnohem větší přesah.

Hurvat
19.02.2024 5 z 5

Smutné kruté. a bohužel se takové případy stávají. Cácora byla chudinka, trpěla jsem s ní.

Hyaenodon
19.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Oproti Listopádu docela jízda. Musím říct, že jsem podezříval (nevlastního) otce, přestože je kniha přecpaná narážkami na skutečného viníka. Trochu nedotaženě na mě působí další osud Jakuba a vlastně i jeho bratra, protože z něj není sňato falešné obvinění. Babi je svině a snese srovnání i s panímámou Boučkovou z Kalibova zločinu (za mě nejotravnější ženská, jakou jsem v literatuře poznal). Ale jo, bavil jsem, šňupl jsem si knížku na jeden zátah.

evca7271
19.02.2024 5 z 5

Moje první kniha od autorky a určitě ne poslední. Kniha se mě moc líbila. To byla jízda, nemohla jsem se dočkat,jak to s Cácorou nakonec dopadne.

Viviana-Mori
18.02.2024 5 z 5

První, co mě po přečtení této knihy napadlo, bylo: Hrozný. Nechutný.
Tím nemyslím, že by taková byla kniha sama o sobě, ale to, co se v ní děje.
Leckdo tvrdí, že paní Mornštajnová neumí psát, že její knihy jsou jak slohovka ze základní školy. Já s tím ale nesouhlasím, ano, je to psáno jednoduše, ale je to o malé holce, takže mi to nijak nevadilo. Příběh je psán prostě, ale lidsky, dobře se čte. Když se díváme na obraz, někdo také maluje realistické kresby a někdo jen patlá štětcem klikyháky... Stylů je spousta a záleží, co si z toho čtenář vezme a co očekává.
K příběhu samotnému: Už jen to, že nevíme jméno hlavní hrdinky, poukazuje na to, jak na ní nikomu doopravdy nezáleželo. Bezejmenná, bezvýznamná. Přítěž pro všechny okolo, bylo mi jí velmi líto. Rodina by měla být ten pomyslný bezpečný přístav, jistota, ale někdy je rodina i za trest. Matka alkoholička, slabá osoba, netečná, bez jakékoli empatie a citu, babička zapšklá, vyčítavá a taktéž citově chladná (ačkoli mi přišlo, že tam nějaké záblesky citu vůči "Cácoře" přece jen byly, asi jako u jediné osoby). No, o "lesu v domě" ani nemluvím, to je humus na entou.
Takže celkově jde o příběh, který nemá žádnou naději, optimismus, máme jasný příklad toho, jak by to v rodině probíhat nemělo a že by si někteří lidé opravdu neměli pořizovat děti, jen sdílíme s hlavní hrdinkou jedno velké zoufalství. Takže strašné, nicméně se jedná o velice silný příběh, napsaný jazykem rozluštitelným pro každého, takže hodnotím velmi kladně.

blebuska
18.02.2024 5 z 5

Smutná kniha, nutí k zamyšlení... Po přečtení jsem byla dlouho "rozbitá"...

0323
17.02.2024 5 z 5

Přečteno za jeden den se slovy...tak to bylo hustý. Knížky jsem se po recenzích známých celkem bála, hlavně kvůli tématu. Byla to síla, ale knížka je to skvělá, i když téma strašný.

essterkaa
17.02.2024 4 z 5

Hodně depresivní knížka. Celou dobu cítíte takový mrazivý běh po zádech. Rozhodně velmi čtivá kniha. Docela brzy mi bylo bohužel jasné, jakým směrem se bude děj vyvíjet, což byla trochu škoda.

Lely
17.02.2024 5 z 5

Uff, tak tohle bylo hodně depresivní čtení, které budu ještě nějaký čas zpracovávat.
Hodně silný příběh plný bolesti.

dominika8192
16.02.2024 5 z 5

Neřeknu nic než, že to bolelo. Přečteno za 3 dny. Nadmíru kvalitní čtení. Ale bolelo to hodně.

Jidu
15.02.2024 2 z 5

Tak kde začít. Asi tím, že nápad na knihu je opravdu skvělý. Dalo se z toho "vytřískat" hodně, ale jak to někdy bývá, provedení maličko pokulhává.

Kdybych nevěděla, o čem kniha je, protože se to řešilo v kauze (zmiňuji ji jen kvůli tomuto a dál ji do recenze vůbec zatahovat nechci), tak bych 80% příběhu nevěděla, čeho se to týká.

Autorka maličko neodhadla čas, kdy nám to, o co jde, odhalí. Další problém mám s postavami. Všechny byly vykresleny opravdu zvláštně. Čekala bych, že mi Cácora přiroste k srdci a ostatní mi budou pít krev, jak tomu v těchto knihách bývá, ale tady se efekt dostavil jen tak na 10%.

Zároveň chci ocenit, že nás autorka nešokovala scénami, které by tady mohly být. Téměř nic sem nedala. To je za mě určitě plus. Ale ta psychologie a emotivní stránka měla být vykreslena lépe. Mám knih na toto téma načtených dost a vím, že to jde. A po Haně jsem to od autorky i čekala. Ona to prostě umí!

Co knihu dost zachránilo, tak byl samotný konec. Ten bylo konečně pořádně objasňující a emotivní. Takhle jsem to čekala celou knihu a ne jen posledních 20 stran.