Les mytág

Les mytág https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14508/mid_les-mytag-QxK-14508.jpg 4 734 156

Les mytág série

Tajemství Ryhopského lesa se pro George Huxleye stává posedlostí vedoucí až na pokraj šílenství. Podivné úkazy, které ho pronásledují, ho přivádějí k poznání, že poslední zbytek prvotního lesa je obýván tvory, v jejichž existenci už dlouho nikdo nevěří, a postavami z prastarých mýtů. Nyní je Huxley mrtvý a jeho životní práci přebírají jeho synové. Co před nimi Les mytág skrývá? Les mytág je nebezpečný svět, mnohem podivnější než cokoli, co si dokážou představit…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Mythago Wood , 1984

LucinkaPevensi
17.09.2020 4 z 5

Velmi originální kniha s uvěřitelným příběhem, ale pro mě byly některé pasáže zkrátka příliš dlouhé. Skutečně napínavé to začalo být až na zhruba posledních 70 stranách. Další díly pravděpodobně také přečtu, ale teď se Dubového srubu a hlavně lesa za ním asi hned nepodívám.

Alma-Nacida
16.09.2020 3 z 5

Možná za to částečně může mě velké očekávání, ale jsem docela zklamaná. Zahlcená velkým počtem mýtů, více jmény pro jednu postavu, a hlavně po celkem pomalém tempu plném popisu, na které jsem si zvykla, najednou v závěru na doslova několika stranách se vyjeví, že je asi všechno jinak, ale (po)citově se mě to už vůbec nedotklo. Celkově vnímám lítost nad prošvihnutým skvělým nápadem. Mám ještě druhý díl, zato ale moc nemám chuť se do něj teď pustit.

terimila
13.09.2020 5 z 5

Dočetla jsem a připadám si jako ve snu. Ve snu neskutečně závažným, rozsáhlým, komplikovaným a logickým... a tak uceleným, že to už vlastně není jenom sen, ale celej jinej svět.
A přesně to je Ryhopskej les, kterej mě touto knihou definitivně vtáhl. Les - svět, kterým můžete postupovat jen nesmírně pomalu a soustředěně... stejně jako tou knihou. Nedá se číst rychle, ztratíte se v ní a připravíte se o 90% toho, co je v ní krásné. Holdstock dokázal neskutečně živě a barvitě líčit prostředí... a děj knihy vás díky tomu dokáže naprosto vtáhnout. A k tomu ty nádherný obálky novýho vydání od Arga, to je slast pro oko! Já Les mytág otevírala večer co večer s tím, že jdu na chvíli na návštěvu, později na výpravu do těch tajemnejch končin.
I když je kniha kompletně prodchnutá atmosférou beznaděje, opuštěnosti, hledání, nemoci, smrti a rozkladu (podobně jako ten hlubokej prastarej les)... tak je zároveň snovou ódou na to nejlepší, co v lidech je a co přetrvává staletí a nese se to v písních a mýtech: odvaha, vytrvalost, přátelství, láska, prozření, nekonečná touha po poznání, hledání štěstí a klidu.
Hodně mě oslovila myšlenka, že to, že jsme to vlastně možná my sami, kdo v některých situacích odcházíme kamsi do bezčasí a díky nám tam vznikají ty nejstarší příběhy a pověsti, které pak prodchnou celou historií lidstva... Asi jsem se zamilovala do svého mytága. Steve měl svou Guiwenneth a já mám Keetona, mytického Kittena, který kdysi létal nad zemí a pak věrně provázel Rodného, a pak šel hledat svoje vysněné místo vykoupení a uzdravení. Chci věřit, že to vše našel, a že se s ním ještě v dalších dílech setkám. Ach, hloubavý a věrný letec, takoví mi vypínají rozum a spínají city. Holdstock na mě nastražil past, z níž už neuniknu. :)))
Nesmírně originální, překrásná, promyšlená a moudrá nádhera, kterou nelze hodnotit jinak než plným počtem.

OUTbrain
22.08.2020 1 z 5

Nezaujal mě svět, nezaujal mě příběh a knihu mě nebavilo číst. Bohužel

Lessana
15.06.2020 3 z 5

Z fantastiky toho veľa nepoznám. Možno teda nebolo najšťastnejšie, že som Les mytág pri čítaní podvedome porovnávala so Stredozemou a Narniou... V každom prípade sú to pre mňa pomyselné fantasy latky a s ľútosťou konštatujem, že pán Holdstock sa k nim ani zďaleka nepriblížil. Nechcem mu krivdiť - už totiž aj preklad sám o sebe bol pomerne ťažkopádny, miestami až nezrozumiteľný. No z textu bolo až priveľmi cítiť, že šlo pôvodne o (rozsahovo kratšiu) novelu, ktorú autor krvopotne natiahol do románovej dĺžky. Často akoby nevedel čím, a tak spomenul nejaké známe mená/bytosti z mytológie či sa snažil vyvolať pocit tajuplnosti zo zhmotnených zrúcanín v lese... Avšak les ním vytvorený na mňa pôsobil príliš racionálne, vykonštruovane a tiesnivo. Nie magicky, radostne a tvorivo, čo je škoda. Chýbala tomu, a to je kľúčové, filozofia, poznanie. Okresať to na pár legiend, z ktorých jedna sa síce odohráva priamo pred očami (čo je zaujímavý nápad), je, žiaľ, málo. V konečnom dôsledku sa príbeh scvrkol na sledovanie brata bratom (obaja s nevysporiadaným vzťahom s otcom i mamou a aj skrz toho so svojráznou sexualitou) pre ženu... hoci v, na prvý pohľad, netypickom (originálnom?) lesnom prostredí, kde sa vedia "materializovať archetypálni hrdinovia ľudského nevedomia".
Akoby sa autor nevedel vymaniť z písania "nepříliš zajímavé komerční tvorby" v mladosti (za ktorú sa sám hanbil, ako sa dozvedáme z úvodného slova) pod pseudonymom a len pre peniaze, nie pre radosť z tvorby.
A teda neviem, či niekedy siahnem po pokračovaniach, resp. po knihách s rozvinutím témy Ryhop. Skôr nie.

kralika
27.05.2020 4 z 5

Může být četba vizuálním zážitkem? Ano, může. Vlastně tuto knihu nevnímám jako příběh – ten ani není kdovíjak dobře podaný, ale jako soubor fascinujících výjevů, které ke mně promlouvají… I po dočtení…

„Hned nato se přihrnula hejna přízraků, které jako by vyrůstaly přímo ze země a teď mi balancovaly nad hlavou, strkaly se a vydávaly podivné zvuky připomínající smích. Točil jsem se kolem dokola a hledal mezi těmi rozevlátými bytostmi nějaký známý tvar a chvílemi se mi opravdu podařilo zahlédnout tvář, ruku nebo dlouhý zahnutý prst, lesknoucí se pařát, který se proti mně vymrštil, ale než mohlo dojít ke kontaktu, stáhl se zpátky. Nacházel jsem i ženské tvary, pružné a smyslné. Ale většinou to byly rozšklebené tváře, spíš elfí než lidské, rozevláté vlasy, jiskřící oči, široká ústa roztažená v němých výkřicích. Byla to mytága? Neměl jsem čas hledat odpověď. Přízraky mi sahaly na vlasy, hladily mě. Neviditelné prsty mne dloubaly do zad a lechtaly za ušima. Ticho šedivého soumraku přerušovaly prudké a krátké výbuchy větrem neseného smíchu a zlověstný křik nočních ptáků, kteří nade mnou poletovali, měli široká křídla a lidské tváře.“

annes
24.05.2020 3 z 5

Za mě určitě velmi hezký 3-4 hvězdičky. Moc se mi líbí lesy/hvozdy obestřené tajemstvím a tahle kniha mě utvrdila v mé zálibě. Líbí se mi představa univerzálních předloh bájných hrdinů a míst. Rozhodně se s touto myšlenkou dá hezky pracovat a ráda si přečtu nějaký další díl, nejlépe navazující na hrdiny z této povídky.
Ve vydání Arga je moc pěkná předmluva od Gaimana a na konci medailonek o autorově tvorbě, která mě vskutku mile překvapila.
Část textu je psaná zápisky z deníku, kde jsou převážně "prelegendy", což jistě stojí za zmínku.

salamandrina
13.04.2020 5 z 5

Resp.doposlouchala jsem. Má první audio kniha. Moc jsem k nim vztah neměla, ale potřebovala jsem v rámci karantény a koronaviru vypnout a chvílemi mi číst prostě nešlo. A bylo to super. Připadala jsem si jak děcko, co poslouchá pohádky před spaním. Protože Les mytág je krásná pohádka, kde se protíná vše, co mám ráda: Anglie, legendy téhle země, střet normálního a mytického světa. Super.

malpet
04.04.2020 2 z 5

Knihu jsem si přečetl na doporučení ale nakonec to bylo docela zklamání. Zezačátku je příběh dobře vykreslen, vytvořený svět je uvěřitelný, postavy pěkně rozvržené, ale pak to začne nudit, a závěr je jak z amerického filmu... poslední třetinu knihy jsem se vyloženě nutil do čtení, v naději, že se příběh zase rozběhne, ale pak jsem zjistil, že už mně vlastně nezajímá. Dvě hvězdy.

vlkodlaq
24.03.2020 4 z 5

Autor má talent natahovat děj jak gumu do letadélka, nicméně je Les Mytág díky tomu napínavý a velmi spádný. Co na tom, že se toho na více než 300 stranách moc nestane. Velmi dobře vykreslené prostředí, postavy i nálady, ale že přece jen čitelnost trochu chvílemi uvadá, dovolím si srazit jednu hvězdu dolů.

t_gon
18.02.2020 4 z 5

Atmosférou i pojetím jinde, než „klasické“ fantasy, ale i přes nesporné kvality mne to příliš nechytlo. Prostředí „lesu“ za barákem, v němž ožívají nejen naše představy, je velmi zajímavé, ale nemohl jsem se za boha naladit na stejnou notu jako hlavní hrdina. Jeho putování mi připomínalo postup elitní jednotky Jericho (ve stejnojmenné hře) a tohle bylo příjemné sledovat. Útěk z dnešních epických světů do tohohle komorního příběhu nebyl úplně špatný, ale pokračovat v něm už asi nebudu.

Audio: vcelku příjemné, bez přehnaného herectví, jen pasáže v cizím dialektu nebyly to pravé ořechové. Ale k tomu kouzelnému lesu sedlo parádně.

Hesonit
06.02.2020 5 z 5

Vynikající fantasy. Náš svět propojený s mytologickým světem ukrytým a tvořícím se v pralese.

Turmee
18.01.2020 4 z 5

Netradiční fantasy s psychologickou zápletkou. Napínavé, tajemné a zvláštní. Občas příběh příliš neodsýpá, ale není to vždycky na škodu. Možná jsme zhýčkaní neustálým akčním dějem moderní literatury.

soupik2012
16.01.2020 3 z 5

Kniha která negraduje. Začátek příběhu jednoznačně 5 hvězd. Příběh je tajemný, až strašidelný. Neotřelé téma. Vyprávění příběhu mě jednoznačně bavilo. Ale postupně tak jak deník odkrývá svá tajemství tak se z knihy vytrácí veškeré tajemno a zůstává pouze dobrodružný příběh. Nejdelší část příběhu nazvaná Vnitřní hvozd, je bohužel zrovna tou nejnudnější částí. Tady je to s bídou na dvě hvězdy. Vzhledem k faktu, že nudná část je opravdu dlouhá, nemohu dát celkově víc než 3 hvězdy. Audioknihu čte pan Jakub Gottwald. Nečte špatně, zhruba lepší průměr.

Monini
15.01.2020 3 z 5

Krásný mýtický příběh ve velmi originálním světě. Bohužel dost pomalé tempo, které občas nudí.

thorir
22.12.2019 5 z 5

Téměř archetypální pohádka, mýtický a mystický les v hlavní roli. Les jako pradávný živitel, ale zároveň plný tajemství a nebezpečí. Les, který je s lidskými společnostmi evropského severu spojen od nepaměti. Les, který vzbuzuje strach, úctu a zároveň naději. Les plný mýtů z pradávných dob a hrdina, který v lese hledá spásu v podobě tajemné ženy, keltské princezny – válečnice, lesní inkarnace bohyně Země. Autor vystavěl doslova poetický, ale v zásadě komorní příběh, který chytne za srdce každého fanouška žánru fantasy. Protagonista si mě okamžitě získal, napůl samotář, žijící ve stínu lesa, utopen ve své posedlosti, pátrající ve vlastní tajemné minulosti, po vlastním otci, vše tajemně spojeno s lesem a manifestacemi mýtů. Na knize je fascinující propojení dávné keltské, před-římské, mystiky a mytologie Británie doby bronzové a moderního světa. Kniha rozhodně patří do zlatého fondu světové fantasy.

PetrCepek
16.12.2019 4 z 5

Velice zvláštní téma i zpracování. Asi ne pro každého, ale určitě zajímavé. Chce to mít připravené i pokračování (Lavondyss), aby člověk neztratil nit a hlavně aby nevyvanul ten nutkavý pocit, že v lese pořád něco číhá.

Kapis
04.12.2019 5 z 5

Miluju lesy. Miluju samovolnému vývoji (zatím) ponechané lesy na Šumavě, miluju lesy, měnící se v hajzlštětky za polárním kruhem, miluju hluboké lesy Rumunska, miluju borovicové lesy u oceánu i himalájskou džungli, ale je mi dobře i v našich hospodářských lesích, pokud z nich nezbyly pouze holiny. Jak bych mohl nemilovat tajemný hvozd, kde funguje jiný čas a prostor, les, kde ožívají prastaré legendy, které nebyly nikdy sepsané a přežily pouze v kolektivním vědomí lidí?

A tato kniha je o takovém hvozdu. Kniha, která tu vyšla už hodně dávno a nikdy se mi nepovedla koupit - až teď. Kniha, která je tak dobře napsaná, že jsem si vše představoval, jak bych byl sám účastníkem výpravy do lesa. Kniha, která odhaluje své tajemství jen pomalu a nerada. Já si čtení užil a až se divím, že jsem se k ní dostal až teď.

LOTR22
08.11.2019 5 z 5

Pred dvadsiatimi rokmi som natrafil na knihu Lavondyss a bola to pre mňa pecka. Tajomná, výnimočná, svet, ktorý človek objaví pár krát za život.
Odvtedy prešlo veľa času a bohužiaľ aj zo mňa sa stal konzument komerčnej fantasy. Fantasy, ktorú nám podsúvajú megalomanské filmy nabité digitálnymi technológiami.
Lenže ....
Nedávno som siahol po knihe Les mytág, ( mimochodom , chcel som to urobiť dávno) a opäť som zažil ten pocit. Bolo to, ako vrátiť sa v čase. Neviem, či je to štýlom majstra Holdstocka alebo návratom do Ryhopského lesa, ale ten príbeh mi opäť dokorán otvoril dvere do skutočne fantastického sveta.
Kniha bola pre mňa silným zážitkom a vrelo ju odporúčam všetkým, ktorí majú radi pravé fantasy.

tlllk
06.11.2019 5 z 5

klasika, malo to myšlienku, tajomnú atmosféru, a potencial na ďalšie časti, už sa neviem dočkať kedy ich prevedú do audio