Kyselé třešně

Kyselé třešně https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453245/mid_kysele-tresne-L7r-453245.jpeg 5 569 184

Kyselé třešně série

Na jaře roku 1944 přichází do malotřídky v Lověšicích, malé železničářské vesničce u Přerova, nový učitel. Venkovská škola znamená pro Petra Skálu seznámení nejen s dětmi, ale také s jejich rodiči – zejména pak s vdovou Lotou Kiliánovou, maminkou osmileté Helenky. Jejich rodící se vztah, ale také Helenčin něžný dětský svět a láskyplné prostředí domova, se střetávají s krutou realitou válečných a poválečných dnů. Historické prameny, záznamy v kronikách, vzpomínky pamětníků – to všechno autorce dopomohlo k napsání strhujícího příběhu, postaveného na pravdivých základech.... celý text

Kopretina_aku
24.10.2022 5 z 5

Příběh začínající i končící na Švédských Šancích postupně rozvine osudy nejen Pera Skály, ale mnoha jiných obyvatel Lověšic. Konec byl oproti jiným místům v knize poněkud zrychlený. Styl psaní mi úplně nesedl, musela jsem si čtení dávkovat. Téma těžké, osudy kruté, ale je potřeba o takových událostech vědět.

Pavlina50
18.10.2022 5 z 5

Krásná kniha o svědomí a o vyrovnání se s vykonaným činem, který vůbec nebyl vlastní volbou…

Téměř celá kniha plyne spíš v takovém poklidném duchu, a to i navzdory tragické době 2. světové války, ve které se odehrává. Téměř až do konce sledujeme příběh několika vcelku obyčejných postav malého předměstí Přerova, kteří se v této neveselé době snaží žít své obyčejné životy, zabezpečit a uživit rodinu, hledat lásku a pochopení, nebo také bojovat s minulostí, která jim komplikuje současnost. Všechny postavy jsou naprosto bravurně vykresleny - do pocitů každé z nich jsem se dokázala vžít a vlastně žádná z nich mě nenechala úplně chladnou. A to bez ohledu na jejich lidský či až nelidský charakter.
A právě ten relativní klid, i přes několik dramat a smutných událostí, mě po celou dobu čtení vnitřně nějak znepokojoval a pořád jsem cítila podivné mrazení …“tam se něco určitě musí semlet“.
Jen jsem čekala komu a jak.
A že jo…
Na velice malém prostoru, opravdu jen na pár stránkách téměř v závěru knihy se autorce podařilo dát knize neskutečnou gradaci. Poklid byl naprosto rozmetán událostí – další z velkého množství, o které se v dějepise nedozvíme.
Velká, tragická, i když v kontextu celé republiky zřejmě v tom velkém množství válečných tragedií, ne tak určující, ale pro obyvatele této části země určitě velice bolestná.
Toto finále knihy a důsledky, které tato událost nesla, mě pocitově dost zasáhly.
A jsem ráda, že jsem se seznámila s událostí, která se stala jen cca 40 km od mého bydliště a o které jsem dosud nikde neslyšela.
I ta poslední kapitola, s velkým časovým posunem, byla napsána moc hezky a celý tento smutný příběh krásně uzavřela.
Pro mě je to další z knih s velkým etickým odkazem, že „oko za oko a zub za zub“ opravdu není cestou lidskosti.

U předchozí přečtené knihy od této autorky mě hodně zaujal smysl názvu – Páté jablko. U Kyselých třešní je to úplně stejné – tento nenápadný a obyčejný název má v sobě hodně promyšlenou, vypovídající, i když velmi smutnou symboliku.

Lenka Chalupová je pro mě opravdovým objevem bezesporu konkurující již zaběhnutým a známějším českým jménům v literatuře.

angelak
04.10.2022 4 z 5

Hezký, ale smutný příběh z konce 2. sv. války. Je to vyprávěný příběh lidí z Lověšič, bohužel se smutným koncem.

monushka
28.09.2022 5 z 5

Od autorky jsem kdysi četla Pomněnkové matky, jejichž příběh si pamatuji dodnes a jen tak se mi z hlavy nedostane. Kyselé třešně jsou tematicky úplně jiné, ale kniha se čte dobře. Osudy lidí v minulosti mě vždy zajímaly. Mám v plánu si od autorky přečíst nějaké další knihy.

Noisette73
26.09.2022

(SPOILER) Já nevím no, dočetla jsem vlastně jen kvůli výzvě a ještě jsem použila místy své rychločtení, tak jsem se těšila, ne že by knížka nebyla pěkná, ale těch 93 % co má tady si dle mého nezaslouží, bylo to smutné, ale ne moc hluboké, já čekala více. Hlavně mi zde neseděl vztah Učitele Petra s Helenčinou maminkou Lottou, tam jsem tomu nevěřila a knihu mi to kazilo.

Mindy
24.09.2022 5 z 5

Na válce je pěkné jedině to, že z tohoto období je tolik krásných knih. Tato doba je plná silných, smutných a dojemných osudů. V Kyselých třešních se seznamujeme se členy rodiny Skálovy a několika dalšími obyvateli obce Lověšice nedaleko Přerova. Děj začíná v roce 1944 a končí osvobozením republiky, což ale neznamená jenom radost z vítězství a svobodu.

attila1
21.09.2022 3 z 5

Smutný román z druhé světové války. Moje první knížka od této autorky. Moc mi nesedl její styl psaní.

Alienn
11.09.2022 4 z 5

Přestože autorka píše dobře a vlastně nemám této knížce objektivně co vytknout, tak jsem se s ní poměrně dost dlouho prala a často jsem od ní odbíhala k jiným knížkám. Nebyla to pro mě kniha, kterou bych nedokázala odložit a přečetla jsem jí jedním dechem, což ale může být tím, že mě prostě nepotkala v ten pravý čas. Přesto doporučuji, je to silný příběh z období války, který vykresluje osudy obyčejných lidí.

Ivetaa
05.09.2022 5 z 5

Kniha se čte dobře - závěr je smutný. Bohužel takových zbytečně smutných osudů a míst je u nás více.

Katka2382
25.08.2022 5 z 5

Pěkně napsaná kniha která se čte jedním dechem.
Bohužel to nejhorší se odehrálo až když si všichni mysleli že už bude jen dobře.

martinaandulka
22.08.2022 5 z 5

Od paní spisovatelky je to moje 1 kniha a moc hezky napsané. Mám ráda historii spojené z románem. Je to silný příběh, obyčejných lidí ke konci 2 světové války,a kousek po válce kde se odehrálo něco co bylo šílené a nemluvilo se o tom až do roku 1990,mě to velice zasáhlo.

petunkav
17.08.2022 5 z 5

Moc pěkně psaná kniha o nepěkné době.
Opravdu jsem se nemohla trhnout. Skvěle, vážně skvěle napsané.
Moje první od autorky.

Polík
05.08.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, srozumitelný jazyk, žádné zdlouhavé zápletky. Líbí se mi, jak vysvětlí i téměř každý střípek minulosti (např. těhotenství tety Věry).
Jen ten závěr příběhu byl opravdu nečekaný..

Er.es
29.07.2022 5 z 5

Doporučuju přečíst...rozhodně...

I přes autorčin styl psaní, který mi úplně nesedl, vás kniha zasáhne svým celkem. A pokud máte Přerov a okolí spjaté se svým životem, kniha vás zasáhne o to víc. Jako bych procházela ulicemi mého milovaného Přerova s hlavními postavami. Dýchala jsem vzduch s válečným odérem v parku Michalov, klouzala se po zamrzlé Bečvě...

Smutné, bezmocné, a tak strašně moc nefér...

To, co se stalo na Švédských Šancích sice v příběhu nedominuje, ale je příčinou, proč jsou třešně kyselé...

ferdada
24.07.2022 5 z 5

Kniha mne tak velmi zasáhla. A mám ji v hlavě, prolíná se mi s životem, který žiju, je to zvláštní a silné, jako by ten příběh byl z mé rodiny, Pomáhá mi vzpomínat, tahá i ty zastrčené střípky štěstí, vyloví i křivd a zášti hodně. Co s tím? Těžko někdy dělit zda jisté chvíle jsou reálné nebo zas zrovna žiji kousek fikce z autorčina pera…
Skutečně krásně napsáno, smekám a obdivuji.

MirkaProk
21.06.2022 5 z 5

Krásná a smutná kniha, i na slzy došlo.

Terka1975
19.06.2022 5 z 5

Příběh holčičky Helenky a jejího dětství na konci války a jejích nejbližších. Příběh, který chytí za srdce. A aniž jsem to tušila, načasovala jsem si čtení na zrání třešní na Švédských šancích, kde se odehrál masakr právě v noci z 18. na 19. června 1945. Zapomenutá historie… Ještě jsem shlédla filmový dokument. Dočítala jsem se slzami v očích. Krásný lidsky napsaný příběh. Proč se válčí, když si všichni přejí mír?

EvikU.
27.05.2022 5 z 5

Další z mnoha knih z válečné doby. Tentokrát ne přežívání v koncentráku, ale jak se žilo těm dalším obyčejným lidem v době války v Přerově a okolí.

Kniha mne velmi zasáhla, hlavnímu hrdinovi Petrovi jsem přála štěstí, Lotynce a Helence také. Prožívala jsem i rodinu Fáberových.

Krásný i když smutný příběh, je vidět, jak moc zasáhla i lidé, kteří nebyli nikde věznění nebo v boji. Je to zlo, které i pár týdnů po válce ještě doznívalo. Vojáci se mstili na Německých občanech, přestože s tím neměli co dělat, ženy, děti, staří lidé.

Uf, bravurně napsaný, moc se mi to líbilo, ale je mi úzko. Doporučuji, ale pak to bude chtít nějakou odlehčenou literaturu. :-)

FoxFox
24.05.2022 4 z 5

Kniha Kyselé třešně se odehrává během posledního roku Druhé světové války v okolí Přerova. Zachycuje každodenní život obyčejných lidí a jejich mnohdy těžké osudy. Hlavní hrdiny jsem si rychle oblíbila a přála jim šťastný konec. Bohužel do jejich životů zasáhne událost, o které jsem neměla ani ponětí, a změní životy všech. Kniha je psána podle skutečných historických skutečností a o to více šokující. Trošku mi nesednul „kronikářský“ styl psaní, ale určitě chci vyzkoušet i další díla této autorky.

Kenan
17.05.2022 5 z 5

Tahle kniha byla úžasná. Pokud se ale dá takto popsat velice smutný, tragický, syrový příběh. Sledujeme osudy obyčejných rodin žijících ve vesničce Lověšice, blízko města Přerova v období let 1944-45. Hlavní postavy, učitele Petra, vdovu Lotu s její dcerkou Helenkou, jsem si hned oblíbila. Kniha je inspirována skutečnými událostmi, které se zde staly, i když postavy jsou smyšlené. Prakticky těsně po ukončení války se odehrál zločin, která je naprosto nepochopitelný, nepředstavitelný, a nejspíš ani nebyl potrestaný. Nikdy dřív jsem o této události neslyšela, takže jsem ráda, že autorka svou knihou šíří povědomí o těchto pozapomenutých událostech.