Kyselé třešně

Kyselé třešně https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453245/mid_kysele-tresne-L7r-453245.jpeg 5 569 184

Kyselé třešně série

Na jaře roku 1944 přichází do malotřídky v Lověšicích, malé železničářské vesničce u Přerova, nový učitel. Venkovská škola znamená pro Petra Skálu seznámení nejen s dětmi, ale také s jejich rodiči – zejména pak s vdovou Lotou Kiliánovou, maminkou osmileté Helenky. Jejich rodící se vztah, ale také Helenčin něžný dětský svět a láskyplné prostředí domova, se střetávají s krutou realitou válečných a poválečných dnů. Historické prameny, záznamy v kronikách, vzpomínky pamětníků – to všechno autorce dopomohlo k napsání strhujícího příběhu, postaveného na pravdivých základech.... celý text

katerina5619
30.11.2023 5 z 5

Nestačí mi hvězdičky. Knihu jsem přečetla za jeden den v době nemoci. Nedala se odložit. Děj je tak uvěřitelný, na základě skutečných událostí, o kterých jsem dříve nevěděla. Jako bych, díky autorce, všechny ty postavy znala.
Neskutečně silný příběh a silně emotivní. Hned pokračuji další knihou od L. Chalupové

Kanylka
27.11.2023 3 z 5

Knihu doporučuji

sweeney
12.11.2023 5 z 5

Příběh, který mě naprosto dostal. Skvěle popsané charaktery postav, stejně jako skvěle vykreslená politická a společenská situace. Knížka, která vás chytne na první stránce a udrží až do konce. Doporučuji všema deseti :)

pakoshka
31.10.2023 5 z 5

Román odehrávající se v okolí mého rodného města? Sem s ním!

Ach, jak jsem před sebou viděla Máchovu ulici, Šířavu a Želátovskou, a ty nácky v krásné vile. A Lověšice, které znám jen velmi letmo. Hlavně ale Husovu ulici, která v roce 1944 zažívala mnohem lepší časy, než dnes; v době, kdy Přerov byl významným železničním uzlem, nádražní budova byla echt a drážní domy obývaly rodiny s hrdostí. Dnes chce každej z nádraží zmizet a kolem baráků lidí klušou s kabelkou přitisklou k tělu.

A jestli se mi třešně líbily jen kvůli Přerovu? Nemyslím si. Příběh venkovskýho učitele, lásky, nenávisti, a ty šoky! No, román se vším všude, myslím, že si zaslouží větší pozornost čtenářskýho publika. Pro mě byl i vzdělávací, protože jsem si dohledávala reálie, který jsem neznala. Třeba Švédský šance a lověšickou tragédii. Stydím se. Proč tomuhle není věnovanej jeden kout v muzeu? Nevím.

rodak
22.10.2023 5 z 5

Četl jsem v pořadí-jablko,ořechy,třešně.A vůbec nevadilo.Jsou to samostatné příběhy.Kyselé třešně jsou opět nádherným románem,který obsahuje vše,co dělá z knih Lenky Chalupové zážitek.Ačkoliv je většinou doba zlá,ty lidské příběhy za to stojí.

lenka7348
21.10.2023 5 z 5

Asi první čtvrtinu knihy jsem si říkala, že to odložím. Připadala jsem si, jako bych četla naivní příběh vyprávěný dětem. Vydržela jsem, a rozhodně nelituji. Pomalu se to začalo "rozjíždět", příběh se stával ponuřejší a ponuřejší...Konec mě naprosto odrovnal. Až se trochu "otřepu", určitě se nebudu bránit dalším dílům. :-)

kkouzlo
09.10.2023 5 z 5

Příběh vesnice během druhé světové války. Smutné, kruté, pravdivé.... přesně tyto romány plné propletených vztahů a zajímavých postav mě poslední dobou baví.... prostě život...

ivulka15
05.10.2023 5 z 5

Moc krásné a taky smutné jako život sám.

Radka1911
20.09.2023 5 z 5

Srdceryvný, smutný příběh na motivy skutečných událostí. Knížka se krásně četla.

martinaandulka
16.09.2023 5 z 5

Po roce jsem si znova přečetla a znovu jsem prožívala příběh Lověstické vesnice u Přerova.To co se stalo po válce ... .Smutné příběhy obyčejných lidí mi nikdy není lhostejná.

sonkovaj
27.08.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila moc.
O Lověšické tragédii jsem nic netušila, tak jsem se navíc dozvěděla něco nového.
Líbí se mi styl psaní paní spisovatelky a rovněž rešerše ke knize musely být asi hodně náročné.

Zároveň doporučuji i knihu Páté jablko. Rovněž plný počet hvězdiček.

Janca007
16.08.2023 5 z 5

Knížka byla jedním slovem úžasné napsaná. Krásný, ale zároveň smutný příběh Helenky. A ze sladkých třešní se stanou kyselé. Doporučuju přečtení :-)

ZaS
16.08.2023 5 z 5

Epický příběh z období 2 světové války zahrnuje nejen osudy Petra a Loty ale hlavně Lověšic. Čtenáři, kteří něco tuší o Lověšické tragédii, budou vědět k čemu se v knize schyluje. I tak ale budou číst takříkajíc 'bez dechu', protože kniha je sice psána jednoduchým stylem, nicméně dobře vygradovaná a prostoupená ženskou emocionalitou, což knihu předurčuje především pro ženské čtenářky. Nicméně pořád jde spíše o historický příběh než o román pro ženy.
Trochu jsem se obával, jestli knihu neshodí závěr, který může, obzvláště v dnešní podivné době, inklinovat k tendenčnímu pohledu, podobně jako polit-fiction typu Habermannův mlýn nebo Vyhnání Grety Schnirch. Autorka ale z ožehavého tématu dostala maximum, aniž by čtenáři podsouvala jakýkoliv jiný pohled, než ryze lidský. Tím u mě získala body navíc, takže ačkoliv bych samotný text hodnotil o hvězdičku níže, za zpracování tématu dávám plný počet.

ela1972
15.08.2023 5 z 5

Uf, co dodat. Kniha mě pohltila od začátku do konce. Moc těžké téma a opět buďme rádi za to, v čem žijeme.

Kaja1
14.08.2023 5 z 5

Knihu i spisovatelku jsem objevila náhodou. Vůbec jsem nevěděla, co se v posledních dnech války v Přerově odehrálo. Jak dovedou být lidé krutí, jak láska dokáže zatemnit mozek a s jakými hrůzami si lidé museli projít, jak velké šrámy to zanechalo na jejich duši. Spisovatelka píše čtivě a rozhodně si přečtu pokračování. Jsem zvědavá o kom bude, poněvadž shrnutí života hlavních hrdinů je na konci knihy.

Kuci12
13.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Je to jiné než Sudetský dům, kde se téměř od první minuty zabýváte vinou, trestem a bezcitností. V tomto příběhu poklidně plyne život i válce navzdory - hledáte "střípky štěstí" rozsypané v tom válečném běhu dní a pak nejednou, když už vidíte světlo na konci tunelu, to přijde a vy si uvědomíte, jak mě jen mohlo napadnout, že to bude mít šťastný konec? Krásně napsané a moc se mi líbilo, že bylo vyprávěno téměř ze všech úhlů pohledu, protože příběh se mění vždy s jeho vypravěčem.

Magrata15
06.08.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem otevřela náhodou. Obálka vůbec nenapovídala tomu, jaký dramatický příběh se v knize skrývá.
A pak jsem se už nemohla odtrhnout.
Moc pěkné a taky velmi smutné. Prostě ze života.
Určitě doporučuji.

Jessica007
31.07.2023 5 z 5

Čtivě a poutavě napsaná knížka o událostech na konci 2. světové války i o tom, co se dělo krátce po válce. Dobře vykreslené postavy, hodně z nich jsem držela palce. Konec mě velmi zasáhl a rozplakal. Smutná knížka o smutných událostech i krutostech té doby, ale i o běžném životě, lásce, o drobných radostech. Knížka je napsaná krásným jazykem, vyloženě mě pohltila. Doporučuji.

iceVS
31.07.2023 5 z 5

Byť je to trilogie, kterou jsem navíc ještě četla od třetího dílu k prvnímu, na škodu to nebylo. Jsem autorkou nadšena. Skvěle zvládnuté téma, nádherná čeština, skvěle vykreslené postavy, zpracované osudy. Budu doporučovat dále. Moc se mi celá série líbila.

LucieT
16.07.2023 5 z 5

Nemám slov, velmi poutavé čtení o nelehké době, kdy už byl konec války sice na dohled, ale doba přitom stále byla plná krutosti a bolesti. Hlavní postavy mi byly moc sympatické, vše jsem s nimi prožívala a tak není divu, že mě konec velmi zasáhl a jen těžko jsem ho potom dostávala z hlavy. Ihned pokračuji dalším dílem.