Kyselé třešně

Kyselé třešně https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453245/mid_kysele-tresne-L7r-453245.jpeg 5 569 184

Kyselé třešně série

Na jaře roku 1944 přichází do malotřídky v Lověšicích, malé železničářské vesničce u Přerova, nový učitel. Venkovská škola znamená pro Petra Skálu seznámení nejen s dětmi, ale také s jejich rodiči – zejména pak s vdovou Lotou Kiliánovou, maminkou osmileté Helenky. Jejich rodící se vztah, ale také Helenčin něžný dětský svět a láskyplné prostředí domova, se střetávají s krutou realitou válečných a poválečných dnů. Historické prameny, záznamy v kronikách, vzpomínky pamětníků – to všechno autorce dopomohlo k napsání strhujícího příběhu, postaveného na pravdivých základech.... celý text

zdenaR
18.02.2024 5 z 5

Skvěle pojatý a zpracovaný román o krutém období a těžkém životě v něm.

Vivetkav
16.02.2024 5 z 5

Tak to byla nádherná kniha.. myslím tím, ten příběh jak je napsaný.. chytla mě a už nepustila potřebovala jsem vědět jak to bude dál.. krásně zpracovaný román.. nechtěla jsem tento rok číst už nic o válce, ale vždy si mě ty knihy najdou, jak říká moje knihovnice Janinka, ale díky výzvě jsem musela nějakou knihu dát a na tuto jsem se delší dobu chystala, ale stále odkládala..nevadí přišel ten správný čas.. i takové kruté a smutné téma se dá hezky zpracovat.. moc děkuji autorce a jelikož již vím, že napsala další dvě díla, tak se těším a určitě je nebudu odkládat..vřele doporučuji přečíst i ohledně informací, o kterých se málo ví nebo vůbec

intelektuálka
16.02.2024 5 z 5

.... od konce války na Švédských šancích rostly vždycky už jen kyselé třešně ....

A opět kus neznámé moravské historie ....

Příběh malé Helenky, jejíž dětská bezelstnost je konfrontována s krutostí války ....
Obraz našeho venkova a život člověka za válečných podmínek - to je vzpomínka na dobu minulou ....

Další ze zdařilé tvorby této autorky - doporučím.

Micandy
12.02.2024 5 z 5

Na knihu jsem se chystala už delší dobu, musím říct že jsem neměla vůbec ponětí o události ,která se tam stala. Proč se tohle neučí na školách v dějepisu? Je to přece naše historie i když krutá, nesmíme před ní zavírat oči.
V knize je celkem hodně postav, přesto jsou příběhy propojené. Lidé se v těžké době snažili i radovat z maličkostí...ten konec je tak smutný, až mě zabalelo u srdce. Rozhodně doporučuji.

xena2711
09.02.2024 5 z 5

Opravdu hodně kyselé třešně. Těžká doba, silný příběh. A jdu na druhý díl..

ještěrka38
09.02.2024 5 z 5

První stránky knihy mě úplně nenadchly, ale nakonec jsem se začetla na konci jen byla v šoku. Vůbec jsem neznala tuto historickou tragédii. Paní spisovatelka je prostě skvělá a doporučuji přečíst i další pokračování.

Vilma232
01.02.2024 5 z 5

Vynikající příběh, uvěřitelné postavy zasazené do reálných míst. Oceňuji hlavně začlenění krutých událostí ze Švédských šancí. Je to relativně nedávno, kdy se o těchto zločinech začalo otevřeně mluvit....

broskev28
27.01.2024 5 z 5

Kyselé třešně mě šokovaly od prvních stránek – přesný přepis z kroniky obce Lověšice téměř do písmene kopíruje vše podstatné, co mi po celý můj život vyprávěl můj táta. Jeho vesnice se sice jmenovala jinak, ale okupace a germanizace, včetně školní výuky, probíhala totožně. Následný pohled na poslední válečná léta na Přerovsku zalidněný mnoha zajímavými postavami byl opravdu čtivý a pochopitelný, na rozdíl od fungování německého protektorátu. Jaro 1945 přineslo neuvěřitelnou gradaci a následnou snahu o odplatu všemu německému, ovšem 19.červen ukázal, že nelze dát rovnítko mezi slova špatné, zlé, kruté a slovo německé . . .
Postavy knihy byly pro mě jako živé – jak ty, kterým jsem nemohla přijít na jméno (Hedvika, Gustav), tak ty, kterým jsem přála v životě vše dobré (Arnoštka, Evženka, Alfons, Lota, Petr, Zitta). Způsob psaní mi velmi vyhovoval, takže určitě vyhledám další knihy paní Chalupové.

Kackac77
19.01.2024 5 z 5

Audiokniha
Krásná knížka. Už jsem četla víc příběhů z této doby, ty události kolem války jsou vždycky smutné. Ale tady to se tak hezky četlo. Ty příběhy lidí vás vtáhnou a nepustí. Je to takový hořkosladký příběh. O obrovském smutku a neštěstí, ale i o lásce a naději. Dojemné čtení, a tak nějak... hluboké a bez patosu. Určitě si přečtu i další díly ze série.

pavlačinka.1
18.01.2024 5 z 5

Kniha vtáhne do děje a dobře se čte. Těžké osudy v těžké době.

Žužlík
14.01.2024 5 z 5

Tato kniha vás vtáhne do děje.Prožívala jsem každou postavu a čekala s napětím co prožije a jak to s ní skončí.Velmi povedená kniha s touto nelehkou tématikou.

mystery103
10.01.2024 5 z 5

Kniha, která chytne za srdce a dlouho po přečtení ho ještě bude držet. Alespoň to moje. Moje pocity se ztotožňují s escapelle.

escapelle
02.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Nádherná, hořkosladká kniha s krutým koncem která ve mně bude dlouho rezonovat. Příběh o trápení a bolesti,přesto plný naděje a lásky. Do poslední chvíle jsem doufala,že kniha skončí happyendem. Když mi oko zaletlo k názvu poslední kapitoly,vyskočila mi husina po celém těle a pak už jsem jen rvala a rvala.
Okamžitě pořizuju další díly.

Janina2609
01.01.2024 4 z 5

“...od konce války na Švédských šancích rostly vždycky už jen kyselé třešně, nad kterými se lidem křivily obličeje."

Příběh na motivy skutečné události masakru v Lověšicích v roce 1945 je poměrně hezky zpracován, slušelo by mu však ještě lepší propracování místa i postav. Děj má spád, autorka má dobrou slovní zásobu, ale místy používá hovorová slovní spojení a výrazy, které, dle mého názoru, do literatury nepatří. Ubírám za ně jednu hvězdu v celkovém hodnocení.

misssicccka
31.12.2023 5 z 5

Velmi kysele tresne, trpce chutnajici pribeh.
Je potreba ukazovat historii z ruznych uhlu pohledu.
Nadherne otresny pribeh.

Gibis
30.12.2023 5 z 5

Krásný, i když velice smutný příběh. Často si říkám, proč na některé lidi osud naloží takovou dávku trápení a neštěstí, jakou musela prožívat Lota a nejen ona. A taky si zas a znovu uvědomuji, jaké máme štěstí v tom, v jaké době žijeme. Jak moc se máme dobře. Vždycky mě dojme, jak dříve lidé a obzvlášť děti, dokázali mít obrovskou radost z věcí, které my považujeme za naprostou samozřejmost.
Konec jsem tedy proplakala, ten byl krutý. Nicméně se už teď těším na pokračování této rodinné ságy a určitě si ji nenechám ujít.

alca-212
19.12.2023 5 z 5

Kyselé třešně mě zaujaly hned na začátku, zaujal mě příběh, zaujal mě i styl psaní. Vcelku krátké kapitoly se střídaly podle toho, o které z postav nám byl zrovna příběh vyprávěný. Příběh inspirovaný skutečností, uvěřitelně podaný... Skoro se mi chce až napsat, že "obyčejný", o obyčejných věcech. A tím byl pro mě krásný... A ne, obyčejný rozhodně nebyl... ani náhodou.
Doporučuji.

Hakl54
08.12.2023 5 z 5

Příběh moc hezky plynul, sice čtenář má strach o osudy všech postav, drží jim palce a překonává s nimi úskalí války a najednou ten hrozný konec. Krásná kniha o prostém životě.

Babo
07.12.2023 5 z 5

Chtěla jsem napsat, jak poklidně děj plyne, kniha je psaná obyčejným jazykem, nehraje si na velké umění.
Ale ten konec mi doslova vyrazil dech a myslím, že na tento příběh hned tak nezapomenu.

99jana99
30.11.2023 5 z 5

Kniha se mi četla moc dobře, ikdyž je to smutná doba. Skvěle popsané postavy, příběh , který zaujme. Těším se na další knihu paní Chalupové a doporučuji.