Kyselé třešně

Kyselé třešně https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453245/mid_kysele-tresne-L7r-453245.jpeg 5 582 582

Kyselé třešně série

Na jaře roku 1944 přichází do malotřídky v Lověšicích, malé železničářské vesničce u Přerova, nový učitel. Venkovská škola znamená pro Petra Skálu seznámení nejen s dětmi, ale také s jejich rodiči – zejména pak s vdovou Lotou Kiliánovou, maminkou osmileté Helenky. Jejich rodící se vztah, ale také Helenčin něžný dětský svět a láskyplné prostředí domova, se střetávají s krutou realitou válečných a poválečných dnů. Historické prameny, záznamy v kronikách, vzpomínky pamětníků – to všechno autorce dopomohlo k napsání strhujícího příběhu, postaveného na pravdivých základech.... celý text

martina1797
26.10.2021 5 z 5

Nemám slov, neskutečně silný příběh se smutným koncem. Tohle nebylo lehké čtení, ale doporučuji si knihu přečíst.

Hanjimka
26.10.2021 5 z 5

Svědectví doby a lidí, kteří v té době žili. Zaujala i přes těžší téma a konec.

Schary
21.10.2021 5 z 5

Ze začátku knihy jsem si říkala, že ji zařadím mezi ostatní čtivé české knížky středního proudu. Žádné velké zvraty jsem nečekala a proto jsem byla smutně překvapená, co se vše dělo za druhé světové války a těsně po ní a to nejen ze strany Němců. Víc psát nebudu, abych nespoilerovala, ale rozhodně knížka stojí za přečtení a hlavní hrdinové vám přirostou k srdci a to i díky své nedokonalosti.

petrzel
19.10.2021 5 z 5

Krásně napsané a bude to ve mě ještě dlouho doznívat.

Kanimůra2
13.10.2021 5 z 5

bylo po válce a já už se začínala těšit, že to dopadne dobře. Nemohlo, jasně. A šup, bylo to tu. Ach to byl zase těžký kus. A krásný kus.
Zvláštní, jak může někdo napsat tak čtivou knihu s tak malým množstvím přímé řeči. Přečteno jedním dechem a z mysli se jen tak neztratí. Doporučuju

heavy66
12.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Smutný a syrový válečný příběh s tragickým koncem. Hrozné je, že masakr na Švédských šancích spáchali vojáci 1.československého armádního sboru, kteří byli v této zemi považováni za hrdiny a osvoboditele. A ještě horší je, že za svůj zločin nebyli nijak potrestáni!

Polajda
27.09.2021 5 z 5

Moje první setkání s autorkou a určitě ne poslední. Hodně silný příběh, na který jen tak nezapomenete.

Jana5330
09.09.2021 5 z 5

Tak tohle bylo hodně silné! Kniha si rozhodně zaslouží nejvyšší hodnocení.
Příběh začíná v červnu 1944, končí v červnu 1945. Prožijete poslední válečný rok v jedné vesničce nedaleko Přerova. Nádherný příběh, kterému nechybí vůbec nic. Kniha dokonale vtáhne do děje, připadala jsem si, že jsem jednou z obyvatelek vesničky. Dnes jsem dočetla, neodkládá se mi vůbec lehce. Jsem myšlenkami stále s hlavními hrdiny. A konec, ten mě tedy dostal! Ten rok byly třešně opravdu hodně kyselé!

Evaho73
04.09.2021 5 z 5

Vzdávam hold pani autorke za Kyselé třešně, ktoré sú výnimočné obsahom i  formou literárneho spracovania.
Pár dni som bola virtuálnou pozorovateľkou malej dedinky Lověšice a sledovala osudy jej obyvateľov krátko pred koncom 2 sv. vojny i po jej bezprostrednom ukončení.
Ocitla som sa tak uprostred kolobehu života niekoľkých postáv, ktoré si ma získali svojim presvedčivo vykresleným, či už kladným alebo zápornym charakterom. Každá z nich totiž dokonale zapadla do reálneho obrazu ďôležitých historických udalostí, ktoré sú veľmi závažné...
Ako čitateľka musím iba obdivovať autorku, ako sa jej autentický  podarilo zachytiť život obyčajných ľudí počas vojny a prepojiť ho s niekoľko hodinovým nočným masakrom na Švédských šancích.
Okrem toho ma zaujali aj iné "nerovné" medziľudské vzťahy, ktoré sú v knihe zachytené a v tedajšej spoločnosti boli považované za tabu.
Viac neprezradím a knihu odporúčam prečítať hlavne milovníkom našej histórie.

Eicherik
28.08.2021 5 z 5

Na Švédských šancích tenhle příběh začíná a na Švédských šancích také končí. A je to příběh velmi dobrý a také velmi smutný a krutý. Román je vystavěn na pravdivých událostech. Chválím zejména pestré, zajímavé a propracované postavy. Konec mě velmi překvapil, nebyl jsem na něj připravený.
Na návrší Švédské šance stojí od roku 2018 čtyřmetrový kovový kříž ozdobený trnovou korunou.

Aseverova
14.08.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha, určitě stojí za přečtení

marwinmh
09.08.2021 4 z 5

Smutný příběh lásky muže a ženy, kteří neměli na růžích ustláno a během svého života se museli potýkat s mnohými útrapami, to vše na pozadí událostí válečných a poválečných let v oblasti Přerovska popsaných tak barvitě, že člověk s hlavními hrdiny prožíval každou vteřinu.

Racík
07.08.2021 5 z 5

Čtivý, krásný příběh, ale konec je úplně jiného charakteru. Netušila jsem, že se jedná o knihu podle skutečné události. O to je závěr knihy smutnější a dojemnější.
Velké uznání autorce, že příběh zpracovala a hlavně, jak vše dala dohromady. Hlavní postavy jsou milí, obyčejní lidé, kteří se radují z toho, že válku přežili a těší se na nový život. Ale i po válce musí nést její následky, které jsou o to horší, že celoživotně pronásledují nevinné lidi.

SonaH
24.07.2021 5 z 5

Wow tohle jsem necekala! Kam se na ni hrabe takova Cyklistka od Poncarove, kterou jsem cetla pred tim. Kdo ma rad ceske autory a knihy typu Hermankove udoli, Hana, Zuzanin dech, tak urcite nesahne vedle!

LéňaM
19.07.2021 5 z 5

Strašně krásná ale strašně smutná kniha. Myslím že ve mě tento příběh dlouho zůstane.
Vřele doporučuji

Deniska147
17.07.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy vůbec četla... Tragický konec kterému přecházel krásný příběh.

Jurfinka
15.07.2021 5 z 5

Krásný příběh, ale smutný... Děkuji za něj...

mfajmanova
12.07.2021 5 z 5

Zpočátku jsem se do příběhu nějak nemohla začíst, ale zhruba od čtvrtiny knížky jsem pak četla téměř jedním dechem. Moc se mi líbilo, jak příběh v závěru gradoval. Spousta jiných knih mne k závěru zklame, neodpoví všechny mé otázky, což se tady rozhodně nestalo.

C.Skilark
11.07.2021 5 z 5

Moc krásně a čtivě napsáno, navíc poučilo o historii. Pestrá mozaika postav a charakterů. Za mě na úrovni Mornštajnové úplně s přehledem.

Gabriela5685
09.07.2021 5 z 5

Strhující příběh jedné malé vesničky a jejich obyvatel odehrávající se koncem války. Nelehké osudy venkovských lidí, jejich touha po obyčejném, svobodném životě.....Kniha je poutavá a napínavá až do konce. Doporučuji!!!