Kroniky prachu

Kroniky prachu
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422662/bmid_kroniky-prachu-Zcg-422662.jpg 4 2103 2103

Kroniky prachu série

Šaty, plesy, plané řeči a na konci toho všeho… ideální manžel. Tak si představuje Animantina matka nejbližší budoucnost své dcery. Jenže Animant je tento svět pozlátka na hony vzdálený. Ona se nejraději pohybuje na mnohem zajímavějším místě – ve světě knih a příběhů. Ačkoliv se s pomocí vtipu a sarkasmu snaží odehnat realitu od sebe co nejdál, stejně ji doběhne. Nabídce pracovat jeden měsíc v univerzitní knihovně se nedá odolat, a tak plna očekávání opouští nudné provinční městečko a odjíždí do Londýna. V obklopení tolika knihami se jen těžko dokáže soustředit na své pracovní povinnosti. Její už tak rozptýlenou pozornost narušuje i vrchní knihovník – nejprotivnější muž na světě, se kterým není lehké vyjít. Přesto v ní začne probouzet city, které předtím neznala. A ani ta nejučenější kniha jí neporadí, jak se s nimi vypořádat.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

Animant Crumbs Staubchronik , 2017

Komjin
07.05.2020 5 z 5

Byla to neuvěřitelně příjemná kniha. Když to vezmu kolem a kolem, ve skutečnosti se v ní zase až tak nic moc nestalo, ale četla se opravdu dobře. Hlavní hrdinka byla super, líbilo se mi, jak se postupně vyvíjela a přišla mi opravdu skutečná. No a i když děj nebyl nijak překvapivý, nemám mu co vytknou. Super knížka na oddych, ale občas i na zamyšlení.

Adelína_čte
06.05.2020 5 z 5

Animant Crumbová miluje jen jednu věc na světě víc než dortíky, a to knihy! Když ji pak její strýček nabídne pracovní místo v londýnské knihovně, neodmítne šanci uniknout před nekonečnou snahou její matky jí najít vhodného manžílka a tak tam možná zažije dobrodružství, o němž vždycky četla jen v knížkách.

Animant je jednou z nejlepších hlavních hrdinek, se kterými jsem se setkala! Skvěle sarkastická, inteligentní, průbojná, s vlastním názorem a hlavně znající svou cenu. A vyvíjí se, plno věcí si uvědomuje, někdy chybuje, ale pak se ze svých chyb poučí a někdy je dost zasněná, takže mi i v něčem připomněla mě samotnou.
Mnohým by pak asi neunikla jistá podobnost mezi panem Reedem a panem Darcym z Pýchy a předsudku. Mně osobně to vůbec nevadilo, je moc moc fajn mít v knížkách i nějakého toho morouse, který ale časem trochu pookřeje :)

Celkově mi Kroniky prachu, minimálně atmosférou, Pýchu a předsudek opravdu připomněly. I ta romantická linka byla podobná, ale přitom jsem neměla pocit, že by autorka od Austenové opisovala. Krásný příklad hate to love nebo slow-burn love romantiky, kterou já fakt můžu!❤️
Získalo si mě i prostředí, Londýn za královny Victorie, kdy se otevřela první univerzita pro ženy.
Co se děje týče, všechno tak hezky příjemně plyne, žádnou velkou akci tu nenajdete, ale já bych si ji tam ani neuměla představit. Konec byl na můj vkus celkem hodně uspěchaný, moc rychle jsem se zase vrátila do reality… myslím, že ještě sto stránek by tu knižní kocovinu o dost zpříjemnilo :)

Vyzdvihnout musím ale i jazyk! Někoho ta míra knižních výrazů nebo archaismů prý trochu rušila, mně ale dala další důvod, proč Kroniky milovat a ještě více dodávaly na atmosféře.
Po celou dobu čtení a i teď u psaní recenze jsem se pořád culila a jsem jistá tím, že jakmile budu mít chuť na nějaký delší romantický příběh s atmosférou 19.století, zcela jistě po Kronikách prachu opět sáhnu :)

Zkrátka neskutečně milá, pohodová, oddechová, vtipná, no prostě překrásná knížka z vnějšku i zevnitř, kterou vám moc doporučuju❤️

kalimaskry
05.05.2020 5 z 5

No páni!!! Zhltla jsem ji za dva dny! Nádhera, vše krásně popsáno, styl psaní bravurní, příběh vás vtáhne. Ženy, tu si musíte přečíst, pokud máte rády romantiku, historii a knihy :) mám ji ve čtečce, ale ta musí mít své místo i v tištěné podobě v mé knihovně.

any37
05.05.2020

Původně týdenní čtení se díky čtecí krizi zvrtlo v měsíc dlouhé prokousávání se touhle bichličkou, zakončené přečtením poloviny knihy za tři dny (hip hip hurá korona prázdninám)

Právě kvůli čtecí krizi jsem si čtení první části moc neužívala, čehož momentálně z plného srdce lituji. Abych knížku charakterizovala, nemůžete čekat žádné extra zvraty, napínavé části a boje na život a na smrt. Avšak fantasy maniaci, zvyklí právě na tyto věci, nezoufejte, i vám se to bude líbit, slibuji. Pokud jste četli Pýchu a předsudek, rovnou můžete zařadit Kroniky mezi top několik knih za rok 2020. Má nádherný jazyk, děj a postavy. Úvahy a myšlenky Animant jsou, i přes svojí ne moc napínavost, kouzelné a k pousmání.

To vše doplňuje nádherný Londýn předminulého století, pití spousty čaje (což my knihomolové určitě oceníme), dýchánky a detailní popis různých koláčků, zákusků a sladkých pečiv, ze kterých se vám budou sbíhat sliny. Nutno ještě podotknout, že část knihy se odehrává v zimě, takže si navrch představte zimní Londýn devatenáctiletého století a čaj.

A pokud vás ani tyto dva odstavce věčného vychvalování nenalákali, ještě zmíním jednu důležitou postavu, "bad boye" celé této knihy - pana Reeda. Nevrlý a nesympatický knihovník, který je ale zevnitř milý a starostlivý. Hold ho jen lidi ruší při čtení, to znám a jsem potom taky celkem nepříjemná.

Na závěr, přečtěte si to. Nejlépe v zimě, nedokážu si představit číst tuhle knihu v létě, podle mě by ztratila to kouzlo. Myslím, že příští rok o jarňákách by to chtělo rereading.

Sabča92
04.05.2020 5 z 5

Kniha se nese v duchu Austenovských knih, což na sebe ukazuje nejen doba, ve které se děj odvíjí (viktoriánská Anglie) a samozřejmě to, že maminka hlavní hrdinky je posedlá tím, aby své dceři zajistila vhodného manžílka. Několik lidí chtělo méně stran, ale za mě by jich mohlo být i jednou tolik. Autorka mě polapila do sítě a já se nadšeně nechala unášet na vlnách příběhu. Kroniky prachu nemají nijak složitý děj. Z anotace se dá dobře uhádnout, o čem celá kniha je, proto rozumím, že ne všichni si ji mohou zamilovat. Já si celý příběh naprosto užívala. Myslím, že neznám lepší knihu, která by se snažila získat srdce knihomolovi. Neboť sama hrdinka je jako většina z nás. Dívka s hlavou v knihách, zasněná ve svých příbězích, a kterou děsí okamžik, kdy nebude mít co číst. Animant je skvěle napsaná hrdinka, která roste s každou další stranou. Vztah Animant k Thomasovi je jako na váhách. Není tu láska na první pohled, naopak. Od prvních okamžiků se nenávidí. A jejich vztah se různě mění a prohlubuje.
V Kronikách je spousta krásných myšlenek. Autorka se snažila psát květnatým jazykem, což mi lebedilo. Kniha je krásně romantická, kouzelná a plná knih. Pokud čekáte nějakou magii, tak tu najedete pouze tu, která je přítomna i na našem světě. Lásku, pocit výjimečnosti a štěstí. Závěr je oproti ostatnímu ději v knize lehce zrychlený, ale myslím si, že to ničemu neškodí. Kroniky prachu jsem jistě nečetla naposledy a ze srdce vám je mohu jedině doporučit.

Mišule_11
02.05.2020 5 z 5

Tak tuhle knihu bych asi nikdy nepřečetla, kdyby mi nebyla doporučována! Ale už jen ta obálka a samotná anotace mě zlákala! :)
Od samotného začátku byla čtivá, vtipná i napínavá! Přičemž doba, ve které se příběh odehrával, tomu všemu dodala jakési kouzlo a navíc takovou knihovnu navštívit, kdo by nechtěl! :)
Hlavní hrdiny si nejde neoblíbit, i když jsou oba pěkně tvrdohlaví a ne jednou by jste jim do jejich osudů nejradši vstoupili a jednali místo nich!
Myslela jsem si, že od začátku už vím, jak celý příběh nakonec dopadne, což jsem se spletla a ne jednou! Určité zvraty a situace dodaly příběhu ještě větší čtivost a moje zvědavé já se později tetelilo blahem. I když konec se mi zdál trochu uspěchaný oproti jiným pasážím příběhu :)

ElikaBendova
02.05.2020 5 z 5

dlouho jsem se bála toho, že je kniha jeden velký buřtíček. už se těším až si ho přečtu znova. Trvalo mi to jen 5 dní to slupnout jako malinu. Ty stránky prostě samy utíkaly. Animant a knihovníka si nejde nezamilovat.

IrennCasman
01.05.2020 5 z 5

Dlouho jsem této knize odolávala, nakonec však marně. A teď po přečtení se v duchu kárám za to, proč jsem si ji proboha nepřečetla už dávno. Nezávislá hrdinka. Tajemný knihovník. Londýnská knihovna. Správná dávka sarkasmu. Ach bože, jdou na mne mrákoty. Úžasné prostředí, ve kterém se děj odehrává. Úžasní hlavní hrdinové, se kterými nemáte šanci se nudit. Tahle kniha měla všechno, co na knihách miluji. Jednoduše si mě získala a už mě nepustila. Doporučuji všemi deseti :)

zpetkeknize
01.05.2020 5 z 5

Naprosto výborná kniha, která v sobě má všechno, co si jen můžete přát. Skvělou romantickou linku, nezávislou inteligentní hlavní hrdinku, dobrou dávku humoru, dramatu a lásky. A ten konec? Neskutečný!

ZetHolda
01.05.2020 5 z 5

Knizku jsem si vybrala podle anotace a krasne obalky. Po prvnich strankach jsem nyla trochu rozpacita, ale nakonec jsem se od ni nemohla odtrhnout.

Uzasne me zklidnila, vtahla do deje. Moc se mi libilo, ze dej se odehrava prevazne v knihovne, s popsanymi detaily a okrajovym osobnim zivotem hlavnich postav.

Animand je mlade devce, ktere zjistuje, co mit muze, chce a co pro to musi udelat. Pan Reed je knihovnik, ktery ma prace nad hlavu a od ostatnich si drzi odstup. ***** Spoiler***** uplne nesnesitelny mi neprisel. :) A na zaklade osloveni "pan Reed" mi delalo potize predstavit si ho jako mladeho muze.

Dej je predvidavy, plyne klidne a stejne nemuzete prestat se ctenim, protoze ma spad a neni nudny. Po docteni ve mne zustal krasny a prijemny pocit.

KnihoMolka92
01.05.2020 5 z 5

Kniha mě naprosto uchvátila.
Pomalu se rozvíjející romance, zajímavá lokace univerzitní knihovny, styl lehce napodobující Austenovou.
Snad se brzy dočkáme překladu druhého dílu.

Anniee
30.04.2020 5 z 5

Ať si říká kdo chce co chce, do týhle knihy jsem zamilovaná, a basta. A byla bych snad ještě víc, kdyby měla o dalších 500 stránek navíc.

iška
29.04.2020 3 z 5

Jednoduchá romantika, příjemně se četla a krásně jsem si u ní odpočinula. Navozuje atmosféru přelomu 18. a 19. století, ale hrdinky Austenové by si určitě mnohé z toho co Animant a její přítelkyně nedovolily. A mě by docela zajímal i ten stroj na vyhledávání knih.

gabca5316
27.04.2020 2 z 5

Kniha ve stylu Pýcha a předsudek, takové hezké, naivní, zajímavý jazyk..Jen tam chyběla nějaká akce..

Rania
26.04.2020 4 z 5

Krásný obal, pěkný příběh. Sice jsem četla mnohem lepší knížky a v této knize se nic převratného neděje, líbila se mi. Děj plyne den za dnem, sledujete vyvíjející se vztahy mezi postavami a vychutnáváte si příjemnou atmosféru staré knihovny a Londýna. V půlce knihy jsem si na chvíli řekla, že už mně ti nějak přestává bavit, ale pak se příběh začal chýlit ke konci a já se znova ponořila do příběhu. Knížka je vhodná jako příjemná oddechovka.

Galadwen
25.04.2020 3 z 5

Kroniky prachu jsou jednou z nejkrásnějších knih, které jsem kdy viděla. "Viděla" je bohužel klíčové slovo - obálka je opravdu nádherná, ale obsah mne zklamal.
Příběh mě nechytl, připadal mi nezajímavý a předvídatelný, bez pořádné zápletky, a ani hrdinka mi k srdci nijak nepřirostla. Její vyvolený je o něco lepší, nicméně takových a zajímavějších panů Reedů už jsem v knihách potkala víc než dost. Atraktivní prostředí staré knihovny bohužel nehraje tak velkou roli, jakou by mohlo - a zkrácení by knize nepochybně prospělo. Možná je můj dojem daný tím, že je kniha primárně určena o generaci mladším a naivnějším čtenářkám (i když young adult občas čtu a některá díla mne opravdu zaujala).
Také mne zarazilo prostředí, v němž se příběh odehrává. Knihu jsem začala číst v domnění, že jde o viktoriánskou Anglii - ale zjevně nikoliv, protože mnoho věcí mi nějak (spíš v drobnostech) nesedí. Nedovedu si třeba představit, že by dívka z lepší rodiny (byť svobodomyslná a s tolerantními rodiči) odešla bydlet v podstatě na "svobodárnu" bez garde, a neztratila pověst. I jiné detaily jsou zarážející - třeba když jedna z postav cestuje meziměsto parním omnibusem, ale ve "skutečné" viktoriánské Anglii by nepochybně jela vlakem (jsou v tomto světě vůbec vlaky?). Některé věci mi připadaly chronologicky divně posunuté, ale hlavně atmosféra je tak trochu "jiná", než u ostatních knih zasazených do konce 19. století, které jsem četla. Na druhou stranu na steampunk je kniha prostě nějak málo steampunková, takže nevím, co si vlastně myslet.
Dávám tři hvězdy - ale ta třetí je výlučně za vnější vzhled románu. Komu je dvacet a méně nebo má hodně rád červenou knihovnu a nevadí mu určitá naivita, může přidat ještě jednu.

Vyllandra
22.04.2020 3 z 5

1, kniha má naprosto úžasný přebal, už dlouho jsem neviděla tak krásnou obálku
2, krásný příběh, zasazený do nádherné doby,

ale

někde u 300sté strany mi začalo docházet, že můj vnitřní neklid pramení z toho, že něco chybí.
Příběh plyne, je krásně vypravěný, ale jako by mu chybělo takové to neuchopitelné něco, co dává knize duši.
Kniha určitě stojí za přečtení. Konec se samozřejmě dá předpokládat, ale někde něco chybí.
Možná je zbytečně dlouhá, ale zanechala ve mě dojem nenaplněných očekávání a potencionálu. Proto takovéto hodnocení.

Rou
22.04.2020 5 z 5

Knihu jsem vybrala jako oddychovku a přesně to byla. Romantická, naivní, lehce vtipná, taková pohádka pro dospělé. Krátké přehledné kapitoly, takže i přes vysoký počet stran se dobře a rychle četla. Knihu doporučuji, je milá a doba a prostředí, do kterého byla zasazena se mi líbila a přišlo mi zajímavé.

whiolet
19.04.2020 5 z 5

Díky téhle knize jsem překonala svojí čtecí krizi! Bylo to milé, při čtení jsem se musela pořád usmívat a vůbec celkově to bylo hrozně fajn :)
Postavám v knížce jsem úplně propadla!

Dearbooklife
15.04.2020 5 z 5

krásná knížka. milá. nádherná.
četla se snadno a příběh utekl tak rychle!!!
do knížky jsem šla ze 3 důvodů... krásná obálka, skvělé ohlasy a po přečtení anotace zjištění, že se většina příběhu bude odehrávat v knihovně :D
jediná věc, co mi na ní mírně vadila, bylo pojmenování kapitol. ten název vždycky prozradil, co se stane dál! byla jsem ale občas i ráda ujištěná, že všechno bude ok :)