Kroniky prachu

Kroniky prachu
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422662/bmid_kroniky-prachu-Zcg-422662.jpg 4 2103 2103

Kroniky prachu série

Šaty, plesy, plané řeči a na konci toho všeho… ideální manžel. Tak si představuje Animantina matka nejbližší budoucnost své dcery. Jenže Animant je tento svět pozlátka na hony vzdálený. Ona se nejraději pohybuje na mnohem zajímavějším místě – ve světě knih a příběhů. Ačkoliv se s pomocí vtipu a sarkasmu snaží odehnat realitu od sebe co nejdál, stejně ji doběhne. Nabídce pracovat jeden měsíc v univerzitní knihovně se nedá odolat, a tak plna očekávání opouští nudné provinční městečko a odjíždí do Londýna. V obklopení tolika knihami se jen těžko dokáže soustředit na své pracovní povinnosti. Její už tak rozptýlenou pozornost narušuje i vrchní knihovník – nejprotivnější muž na světě, se kterým není lehké vyjít. Přesto v ní začne probouzet city, které předtím neznala. A ani ta nejučenější kniha jí neporadí, jak se s nimi vypořádat.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

Animant Crumbs Staubchronik , 2017

Padfoot
03.06.2020 4 z 5

Tohle je kniha, kterou budu nejspíš číst velmi často. Přesně moje kafe: viktoriánská Anglie, obrovská knihovna a nabručenej Anglán, který je pod strohou a tvrdou slupkou jedna velká hřejivá voňavá skořicová rolka. Dám si, díky. Opravdu to hodně připomíná Pýchu a předsudek, přitom to ale není sprostá kopie. Časově jsme někde v průběhu průmyslové revoluce, takže je tu tramvaj a vzducholodě. Společensky je to hodně bohatý – třídní rozdíly a občas velký rozdíly ve vnímání světa pracujícího knihovníka a holky z bohaté rodiny, vztah bratra s židovskou holkou, problematika vzdělávání žen i boj žen o vlastní hlas obecně. Dokonce i předsudky vůči muslimům. Za mě paráda, přesně taková dávka pomalý romantiky, trochu bolestného drama ke konci a společenský obrázek jak víno.

Bauriska
02.06.2020 5 z 5

Právě jsem ji dočetla a usmívám se jako sluníčko :) Opět kniha, která mi s láskou připomněla, proč čtu.
Po pravdě, neměla jsem nějaké vysoké očekávání. Čekala jsem knihu čtivou, milou, ale nic, co by mě vystřelilo z trenek. Ale ten příběh byl krásný. Užívala jsem si Londýna, krásy univerzitní knihovny a krásných pocitů začínající lásky, která způsobuje mravenčení snad po celém těle. Příběh je to obsáhlý, ale stejně jsem se ho nemohla nabažit.

Tahle kniha zkrátka měla šmrnc.

Mojepočteníčko
02.06.2020 3 z 5

Společné čtení má jednu obrovskou výhodu. Poznáte spoustu nových lidí a můžete s nimi sdílet dojmy z knihy, kterou čtete všichni ve stejnou chvíli. Minimálně teda ve stejnou chvíli začnete. Vždycky mě baví, jak moc rozdílné někdy názory bývají. Tentokrát padla volba na Kroniky prachu od spisovatelky Lin Riny a sešlo se nás opravdu hodně.

O co v této knize vlastně jde. Animant je dívkou, pocházející s vyšší společenské vrstvy. Miluje knihy a na vdavky nemá ani pomyšlení. To se však nedá říct o její matce, která se jí snaží sehnat ženicha za každou cenu. Vysvobození se nabízí ve chvíli, kdy rodinu navštíví strýc. Stěžuje si na nepříjemného univerzitního knihovníka, který ze zaměstnání propouští jednoho asistenta za druhým. Animant je odhodlaná
bručounské chování pana Reeda zlomit a přijme strýcovu nabídku na práci v knihovně. V odjezdu do Londýna navíc spatřuje možnost jak se osamostatnit a odpoutat od matky, která by svou dceru ráda strojila, provázela ji honosnými plesy a vybírala vhodné nápadníky.
Po příjezdu do Londýna však hlavní hrdinka zjišťuje, že je povaha pana Reeda pro jedince, dívku tím spíš, velmi tvrdým oříškem. Její vzpurná povaha však Animant nedovolí ustoupit. Během čtení sledujeme, jak se vyvíjí vztah dvou odlišných, přesto tolik si podobných lidí. A nebude chybět ani zamotaná romantická linka.

Už dlouho se mi nestalo, abych zavřela knihu a absolutně nevěděla, co si o ní myslet. Zhruba do poloviny jsem s příběhem poměrně hodně zápasila. Zatímco ostatní děvčata byla vesměs nadšená, já se zlobila. Vlastně mě ani nenapadlo, abych ho přirovnávala k Píše a předsudku Jane Austenové, i když by tomu atmosféra prostředí rozhodně napovídala. Nejspíš mi nesedl překlad. Některé výrazy mi do textu vůbec nezapadaly. Měla jsem zkrátka pocit, že tam nepatří. V jedné z pasáží pomůže pan Reed Animant z nesnází a následně jí nabídne trochu alkoholu na uklidnění. Ona odmítne a dodá, že láhev uschovala na jiné místo. Oba se začnou smát a hlavní hrdinka tuto situaci vyhodnotí jako zvrácenou. Společensky nepatřičnou – možná, ale pod pojmem zvrácený si já osobně přestavím něco jiného. Dodávám, že jde pouze o jeden z mnoha příkladů (pro mě).
Pak ale přijde ples (zhruba polovina knihy) a tady jsem si konečně řekla: ,,Jo! Tak teď to sedí! Paráda!“ Začetla jsem se a hrozně mě to bavilo. Konečně měl příběh spád. Avšak jen do doby, než mě Animant opět rozzlobila svým chováním. Co se postav týče – pan Reed, jednoznačně můj oblíbenec od samého začátku. Animant rozhodně ne, její osobnost mě většinu čtení pekelně štvala. Ano, byla svá, průbojná, nebála se změn, ale v některých situacích (nemůžu bohužel přiblížit) jsem si říkala, zda konkrétní výstup hlavní hrdinky musel vypadat opravdu zrovna takhle.
Závěr příběhu mě zase hodil na pozitivní vlnu. Právě na něm jsem si uvědomila, jak hezky autorka popsala pocity člověka, který se poprvé doopravdy zamiloval. A vlastně hned několik posledních kapitol bylo takovým hřejivým, příjemným čtenářským zážitkem.

Knihu bych určitě doporučila mladším slečnám. Myslím, že z ní budou nadšené. Těm větším radím, ať ji vyzkouší a udělají si svůj vlastní názor. Ať se vám líbí!

Katri
31.05.2020 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky četným doporučením jedné facebookové skupiny a také proto, že mi jednoduše učarovala překrásná obálka.
Styl psaní mi sedl, bylo to příjemné, místy vtipné, a po celou dobu podávané s neuvěřitelnou lehkostí. Emotivní pasáže byly realistické a detailní, čtenář se do příběhu velice snadno pohroužil. Za mě by jich klidně mohlo být více, stejně jako bych uvítala i více přímé řeči.
Příběh byl snadno předvídatelný, ale neubíralo mu to na kouzlu. I když bych se nezlobila za větší dynamičnost, čas s touto knihou mi ubíhal mnohem rychleji, než bych si přála.
Velmi oceňuji takové ty "ach momenty," které se v příběhu nejednou vyskytly a musím říct, že mě to opravdu chytilo za srdce. Tato publikace si mě zkrátka a jednoduše získala.
Možná bych maličko pozměnila konec (který zde nebudu spoilerovat) - ne co se týče děje, protože ten byl perfektní, ale spíš bych trošku zkrátila dobu před samotným vyvrcholením příběhu.
V kostce řečeno, Kroniky prachu jsou nádherná kniha, kterou řadím do skupiny svých oblíbených. Jsem si jistá, že jsem ji nečetla naposledy.
Jediné co mě mrzí je fakt, že v dnešní době už spousta věcí tak pohádkových nebývá. Ale to samozřejmě není chyba knihy, ale pouze naší společnosti... :/ :)

keselylenka
28.05.2020 4 z 5

Zcela upřímně, kdyby se kniha odehrávala třeba v prostředí dostihů a ne mezi knihami, asi bych po ní nesáhla. Podle názvu jsem navíc měla zcela jiné očekávání. Nicméně příběh mě zašimral v břiše, chemie fungovala a děj mě chytl za srdce. Možná škoda, že dneska už člověk takové namlouvání nezažije, mělo to své kouzlo.

__Vev__
24.05.2020 5 z 5

Báječný, skvělý, skvostný! Množství stran mi vyhovovalo. Vztah Animant a Thomase se rozvíjel hezky a pomalu. Tohle objevování osobností, jaký člověk je doopravdy, se mi docela líbí. Pokuď někde bylo klišé, nevadilo mi to. Asi si ji přečtu ještě jednou, protože číst o někom, kdo miluje knihy jako já, je báječné.
Jo a jen tak mimochodem, tu knihovnu bych chtěla vidět!

Katy169
23.05.2020 5 z 5

Naprostá dokonalost. Přečteno jedním dechem a určitě se ke knize ještě někdy vrátím. Bylo to milé, nenáročně, člověka to vtáhne do děje, postavy pěkně vykreslené...i když je kniha docela obsáhlá, nic z děje bych nevynechala..naopak bych klidně nějaké věci či události ještě dotáhla nebo se k nim ještě vrátila...a také by mi nevadil nějaký epilog o pár let později.. ;) ale to už je spíš takové rýpání..opravdu tomu nemám moc co vytknout

piliticek
23.05.2020 4 z 5

Milé, něžné...
Tak nějak na mě padá jistý smutek, že dnes se již namlouvání nekoná tímto pomalým tempem, které umožňuje jít více do hloubky.
Ale asi málokomu se v té době reálně poštěstilo vzít si svého vyvoleného...
Kniha byla velmi příjemná.

lupo
22.05.2020 5 z 5

Wau, četla se jedním dechem. Úžasný děj ještě úžasnějši konec.

LenkaPet
22.05.2020 5 z 5

To je ta snad nejkrásnější kniha co jsem kdy četla, má všechno co má mít a ten příběh a tak krásným napětím. Jsem z ní naprosto unesená.

andrejci
18.05.2020 5 z 5

A já se bála, že to bude nějaká romantická slaďárna. A ve skutečnosti to byla jedna z nejlepších knížek jaké jsem kdy četla. Začala jsem číst první stránku a už mě to nepustilo. Dívka, která miluje knížky, děj v knihovně a nevrlý knihovník to prostě byla skvělá kombinace. Ze začátku jsem se bála co tam chce autorka popisovat, knížka je přece jenom velká a mile mě proto překvapila. Styl psaní mi skvěle sedl a jestli napíše ještě něco tak si to přečtu. Plus k tomu všemu ještě krásná obálka. Knížku si určitě někdy přečtu ještě jednou. Tohle si prostě musí přečíst každý knihomol. Hodnocení mě omezuje pouze na 5 hvězdiček, ale kdyby to šlo tak tahle knížka má určitě víc.

tetepoko
16.05.2020 5 z 5

"Všichni před Vámi i po Vás byli nekompetentní hlupáci s chápavostí mrtvé myši!"

Příběh popisující rostoucí náklonnost mezi Animant Crumbeovou a Thomasem Reedem je pohlazením pro duši. Každý situace, každá konverzace a každá emoce v knize je popsaná s pečlivostí, která prohlubuje čtenářův zážitek. Z mého pohledu má tato kniha moc zpomalit čas a vychutnat si každé slovo.
Velmi si také cením inteligentního humoru, se kterým je kniha psána a který se odráží v každé konverzaci.

Gibis
15.05.2020 5 z 5

Naprosto kouzelný příběh pro všechny romantické duše :) K tomu prostředí historické knihovny, což je pro knihomola téměř neodolatelné a já s radostí trávila s Animant v tomto prostředí každou volnou chvilku. Překrásná obálka je jen třešničkou na dortu ;)

evik91
14.05.2020 5 z 5

Je to skvělá oddechová knížka. Čte se velmi rychle, musela jsem si jí začít dávkovat, aby mi chvilku vydržela ????.

kurama45
13.05.2020 4 z 5

Táto nádherná obálka skrýva len o trochu menej krásny príbeh. Pokiaľ ide o hlavnú dejovú líniu medzi Animant a pánom Reedom, nemám čo vytknúť. Škoda zvyšných postáv, príliš sa to s nimi ťahalo, pripadali mi ako nejaké šablóny, postavičky z kartónu. Povedzme takých 80 %? Mňa to pohladilo na duši a moje menej náročné okolie bolo absolútne nadšené. Hlavne pánom Reedom :D.

JajaCZ
13.05.2020 5 z 5

Táto kniha bola doslova stvorená pre mňa a prišla ku mne v pravý čas. Síce som ju mala v originále doma asi už 2 roky, no pozabudla som na ňu a nemčiny sa úprimne tak troška bála. Keď ju vydal Fragment v češtine, rozhodla som sa, že si ju teda najprv prečítam česky a potom sa vrhnem na originál. Nie je to príbeh plný zvratov a drámy, nečakajte tam žiadnu veľkú akciu. Celá dejová linka je pokojná, hladí po duši a vaše romantické srdce určite urobí pri čítaní radostné saltá :) Animant je tvrdohlavá a rázna mladá žena z dobrej rodiny, ktorá na truc svojej matky, príjme na mesiac pozíciu asistentky knihovníka v Londýne. Chce sa tak aspoň na chvíľu vyhnúť jej veľkej snahe vydať ju za nejakého chlapa z vyššej spoločenskej vrstvy, ktorí ale podľa Animant nepobrali veľa inteligencie, či humoru. Síce zo stretnutia s mladým, zato protivným knihovníkom pánom Reedom, nie je nadšená, rozhodne sa ale vytrvať a svoj mesiac v knihovne po jeho boku vydržať. Popri práci, v ktorej nájde zaľúbenie, zrazu ale zisťuje, že to, čo cíti k podivnému a svojskému knihovníkovi, nie je len nenávisť. A nebola by to kniha o 540stranách, ak by sa tento príbeh nezamotal a neskomplikoval... Rozhodne tento výlet medzi zaprášené police plné kníh a šálky plné voňavého a teplého čaju doporučujem a teším sa na ďalší príbeh od autorky :)

aniger
11.05.2020 4 z 5

Naprosto fantastická knížka. Obal mě dostal hned na první pohled, takže jsem si ji koupila hlavně kvůli němu a chybu jsem neudělala. Příběh byl krásný, mám ráda tyto druhy knih, jako je Pýcha a předsudek. A Kroniky prachu zařadím mezi ně. Určitě si ji ráda někdy přečtu znovu. Vytkla bych jen někdy až zbytečně zdlouhavé popisování, ale to mi rozhodně čtení nezkazilo. A postavy...prostě dokonalost!

CatherineBarton
11.05.2020 3 z 5

Pěkný příběh jen místy na mě příliš zbytečně zdlouhavé.

zpetkeknize
09.05.2020 5 z 5

Přidávám sem své instagramové obsáhlejší hodnocení, protože si to tahle knížka prostě zaslouží!

Wow, prostě... wow! Byla jsem trošku vyděšená, když jsem otevřela krabici s objednávkou a vytáhla tuhle ohromnou bichli. Jakmile jsem ale otevřela první stránku, mé obavy byly tatam. Ačkoliv je příběh dlouhý, má spád, skvělé tempo, milé i komické situace, hlavní hrdinka je naprosto úžasná a nejde si ji nezamilovat. Jedná se o historickou prózu a dalo by se říct, že se hlavní hrdinka v lecčem podobá Elizabeth z Pýchy a předsudku - a nevím jak vám, ale mně to vůbec nevadí! Postavy jsou propracované, nejsou jen kulisami, každá má svůj příběh a vy se tak ocitáte v komplexním světě, který se zdá velmi skutečným, stejně jako veškeré dění a vztahy v něm. Nečekala bych, že se mi nějaká kniha bude líbit stejně jako On a My, ale stalo se. ❤️
Btw - jo, to jméno je fakt hrozný. :D Prvních pár stránek jsem si myslela, že paní Crumbová myslí slovem “Animant” nějakou podivnou historickou nadávku, až pak mi došlo, že jen oslovuje svou dceru. :D

Kaiserka
09.05.2020 5 z 5

Nádherná knížka, nádherné prostředí, nechtěla jsem aby skončila. Přečteno za dva dny..