Kronika zániku Evropy 1984-2054

Kronika zániku Evropy 1984-2054 https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424056/bmid_kronika-zaniku-evropy-1984-2054-niV-424056.jpg 3 309 128

Jedinečný román vypráví o osudech rodiny Wagnerů, která prožívá postupný úpadek evropské civilizace. Román je rozdělen na dvě části. První nazvaná „Jak to celé začalo“ popisuje léta 1984 – 2019 a vychází z reálného vývoje Čech a Evropy. Druhá část „Jak by to mohlo skončit“ modeluje formou literární vize jeden z možných vývojů společnosti po roce 2020. Zakladatel rodu Adam Wagner, sociolog a odborník na Orwellovo dílo, předvídá rozpad moderní společnosti, a proto s členy rodiny a přáteli budují chráněné sídlo, za jehož hradbami se hodlají bránit, až dojde k sociálnímu rozvratu, hospodářské krizi a násilnostem. Jenže záhy jsou vtaženi do válečných konfliktů, které rozdělí Evropu. JAK TO CELÉ ZAČALO A JAK BY TO MOHLO SKONČIT.... celý text

nero 13
23.11.2019 5 z 5

Tato kniha se určitě jisté části naší společnosti vůbec nelíbí, je to vidět na hodnocení, protože ke dnešnímu dnu zhruba pětina hodnotila knihu jako odpad, je to jejich právo, ale já pochybuji že to celé četli a hodnotili to jako literární výtvor, spíše se jim nelíbí téma díla, přitom pan Vondruška na začátku knihy prohlašuje, že jde o dílo literární, nikoli prognostické.
Pokud jde o obsah knihy tak je to vlastně velké varování toho co by se mohlo stát, pokud politika Evropy bude pokračovat ve směru jakým zatím směřuje, obávám se že pokud se nezmění, budeme časem potřebovat nějakého nového Karla Martela, Jana Sobieskiho nebo prince Evžena Savojského.

luc.e
20.11.2019 5 z 5

Je jasné že pachatelé dobra musí mít z téhle knihy osypky a vykřikovat bláboly o pokračování Mein Kampfu. Vondruška si nebere servítky a nastiňuje společnost, charaktery a děje které odrážejí autorovu reflexi posledních 35 let a depresivní vizi příštích 35 let v Evropě i Česku. Přestože řadu věcí vidím jinak, je to výtečná kniha s jeho klasickou kompozicí - možná trochu ohranou, ale tady to vlastně až tak nevadí. Přes částečný nesouhlas a nejednu technikálii které by šlo vytknout 5/5, zejména za práci s postavami, jejich motivací a občasnou nevybíravou likvidaci i věcné pojetí násilí a závěrečný střet za které by se nestyděl ani G.R.R.M.

hanak_v_exilu
11.11.2019 3 z 5

Kronika zániku Evropy jsou dvě knihy. Původně jsem si myslel, že vyjdou samostatně, a byl by to logický krok. První kniha je politický komentář k aktuální situaci a k vývoji společnosti po Sametové revoluci. Autor v ní předává svůj světonázor, bohužel nepříliš obratně. Děj je šroubovaný, plný náhodných událostí, jež jsou rychle řešeny, aniž by konflikt opravdu propukl. Postavy jednají šablonovitě a jejich dialogy působí kostrbatě. Banální rozhovory se zvrhávají do zevrubných analýz na tři odstavce, nebo do téměř politologických disputací. Vondruškova touha okomentovat úplně všechny znaky ideologie aktivistického liberalismu škodí plynulosti děje a pohřbívá i ten chabý náznak živoucnosti postav. Navzdory tomu všemu se mi první část četla dobře. Druhá část je klasická dystopie. Atmosféra potemněla, postavy se zlidštily a děj je napínavější a ještě čtivější. I sem občas autor propašoval své názory, ale mnohem citlivěji. Jen díky druhé části se moje hodnocení vyšplhalo nad průměr. Někteří lidé mají dojem, že musí jim sympatické knihy vnutit lidem s opačným názorem. Těm kdo věří v multikulturalismus bych ale Kroniku zániku Evropy nedoporučil. Názory Vlastimila Vondrušky jsou nekompromisní a k jejich vyslechnutí je potřeba hodně tolerance.

Stardust
09.11.2019 odpad!

Po pokračování Letopisů královské komory se Vondruška konečně dostal i k pokračování Mein Kampfu.
Čitelné je to cca jako první díl. Kdo chce "nekorektně" postrašit Islámem, ať si raději přečte Podvolení od Houellebecqa. To je alespoň dobře napsané, vtipné a ironické. Tohle je jenom nudné, dlouhé a fašistické.

PetrZastávka
07.11.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih od Vlastimila Vondrušky. Z některých pasáží knihy až mrazí...

astroweb
07.11.2019 5 z 5

Autor překonal sám sebe. Po Epopejích je tohle opravdu kniha, která se mi od něj moc líbila, mohu napsat - zasáhla.
Skvěle popsané pasáže těsně před Listopadem a po něm, pak vize budoucnosti, ke které Evropa směřuje, bohužel, ale stále doufám,že se neuskuteční.

Magnum1
04.11.2019

Ať je to Jardo 007, dal bych to jako povinnou četbu pro politiky napříč Evropou. Jinak za mě dobrý.

jarda007
31.10.2019 4 z 5

Dobra, ctiva kniha, ale...
Je to typickej Vodruska takze sága rodu... Bohuzel co se tyce budoucnosti tak je to Vondruskovo novotina. Vyvoj techniky se zastavil zhruba v roce 2000 a neni zde zohlednen. Ikdyz dojde k rozpadu struktur a spolecnosti, tak bych predpokladal nejaky vyvoj techniky. Takže velmi omezene valceni skoro na urovni WW2 mi neprijde realne. Spisovatel se mohl vic rozsoupnout a zkusit pridat par prvku...
Nejde o uplnou postapokalipsu a tak bych budouci vývoj videl malinko jinak, ale to je samozrejme jen muj nazor, nejde o prognozu ale o román.
Treba casem vyjde updejt neco jako Tma 2. 0 od Neffa ????