Kronika zániku Evropy 1984-2054

Kronika zániku Evropy 1984-2054 https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424056/bmid_kronika-zaniku-evropy-1984-2054-niV-424056.jpg 3 309 128

Jedinečný román vypráví o osudech rodiny Wagnerů, která prožívá postupný úpadek evropské civilizace. Román je rozdělen na dvě části. První nazvaná „Jak to celé začalo“ popisuje léta 1984 – 2019 a vychází z reálného vývoje Čech a Evropy. Druhá část „Jak by to mohlo skončit“ modeluje formou literární vize jeden z možných vývojů společnosti po roce 2020. Zakladatel rodu Adam Wagner, sociolog a odborník na Orwellovo dílo, předvídá rozpad moderní společnosti, a proto s členy rodiny a přáteli budují chráněné sídlo, za jehož hradbami se hodlají bránit, až dojde k sociálnímu rozvratu, hospodářské krizi a násilnostem. Jenže záhy jsou vtaženi do válečných konfliktů, které rozdělí Evropu. JAK TO CELÉ ZAČALO A JAK BY TO MOHLO SKONČIT.... celý text

drobekr
25.04.2020 4 z 5

Skvělá kniha, moc se mě líbí prolínání děje s literární predikcí vývoje světa. Kromě zajímavého děje kniha naráží na mnoho témat, nad kterými stojí za to se zamyslet. Doporučuji!

horskejvlk
14.04.2020 1 z 5

Vondruška je skvělý fabulátor a vymyslí příběh jako lusknutím prstu ale mě kniha připadla tak utahaná a zbytečně obšírná že mě brzo přestala zajímat, protože bylo jasné co chce autor všem vykřičet do světa: kulturní a společenská apokalipsa, začlo to tím že už i v Londýně vyšli “čmoudi” z postranních uliček, což by se v dobách Margaret Thatcherové nestalo, holt svět se mění tak jak nechápali lidé že svět se po 1.sv válce změnil a doba Franze Josefa, valčíků a korzetů je nenávratně pryč, tak evropa se proměňuje ale svět Adama Wagnera je příliš fantastický????????

Dax
02.04.2020 2 z 5

Když odhlédnu od obsahu, který je krom autorova znechuceného náhledu na dnešní svět hlavně oslavou vychcaných pohrobků komunismu, jsem překvapen formou. Nečekal jsem, že někdo, kdo má za sebou tolik vydaných knih, píše tak špatně. Ploché postavy, triviální rozhovory... Tolik oslích můstků v knize jsem snad ještě nezažil. Do konce jsem to vlastně dotáhl hlavně proto, že mě zajímalo, co dalšího autor vykonstruuje, aby děj nebo postavy uvedl do kontextu právě popisované doby a příběh měl spád. Občas to byla velká legrace. Kniha mi hodně připomínala podobně objemný spis(ek) "Apokalypsa Evropy," kterou taky napsalo "spisovatelské" eso obtížené grafomanií, zřejmě pod dojmem nebetyčné velikosti jeho intelektu.
Dalšího Vondrušku si nechám v klidu ujít.

jitka7326
30.03.2020 3 z 5

Zajímavá kniha o tom co bylo je a bude. Závěr knihy už mě nebavil a ztrácela jsem se v postavách.

Asterixxka
25.03.2020 2 z 5

Popravdě rozporuplné pocity, hodně čtenářů vyzdvihuje, jak je kniha čtivá - no já si teda čtivost představuju jinak. Čekala jsem popravdě víc (pokud nepočítám počet stran, tam bych naopak uvítala tak aspoň o čtvrtinu méně). V postavách jsem se ztrácela, bylo jich zbytečně moc, kronikou zániku Evropy bych to také nenazvala, spíš kronika rodu nesympatických snobských spratků, co chtějí ovládat své "poddané" a ubrání se s Karlštejnem celému světu (no tak určitě!). Jednou tam krafou o humánnosti a pak střílí vojáky zezadu nebo rovnou do lidí za plotem - každého věc, mně to celé nějak iritovalo. Oceňuji autorův přehled o dění ve světě (myšleno první půlka knihy), druhá byla strašně přehnaná a ani těch muslimů tam na můj vkus moc nebylo, spíše jen budování pevnosti, válčení se sousedy a vyzdvihování Wagnerovského Kmotr klanu.

Ronnie68
21.03.2020 5 z 5

Moc zajímavá a neuvěřitelně čtivá kniha. Pojednává o problému přistěhování velkého množství muslimů, kteří by mohli naši moderní společnost rozvrátit do základu. Líbilo se mi, jak zde bylo popisováno chování lidí před Sametovou revolucí (komunisté vs. nekomunisté), ale i dění po ní. Jak se vyvíjela společnost. Je to takový vícegenerační román, který sice nekončí úplně šťastně, ale dává naději ve velké válce, která teprve měla nastat. Doporučuji, je to vážně skvělá kniha, která vás vtáhne do děje.

Castanier91
10.03.2020 odpad!

Kniha pro rozmazlený fracky. Celý poselství tohohle románu zní: starej se jen o sebe, všechno ostatní je marnost nebo rovnou šílenství. Všechny postavy (co máme vnímat jako sympatický) jsou zbohatlický fakani, co opovrhujou lidma a vším, co sami nevymysleli. Maj plnou hubu keců o řádu, ale jakejkoli nárok, co je na ně položenej, nejsou schopný splnit, až si z nakradenýho majetku vytvořej vlastní machiavelistický panství, aby zdrhli všem a sami rozkazovali. Naštěstí je skutečnej svět plnej obyčejnejch, pracovitejch lidí - i mezi mladou generací - a tyhle fantazie zhýčkanejch spratků nedojdou realizace.

topi80
09.03.2020 5 z 5

Skvělá a čtivá kniha, za kterou vysekávám autorovi poklonu až k zemi. Přesně tento směr vývoje jsem začal předpokládat od chvíle, kdy jsem v 90. letech začal číst články Benjamina Kurase o dění v Británii (dnes již spíše v Novém Pákistánu). První část nabízí značně odtabuizovaný pohled na naše dějiny od roku 1984 do roku 2019. V druhé části se autor pouští velmi odvážně na tenký led od prvních chvil, čímž svou knihu vystavuje situaci, že je ji opravdu třeba přečíst co nejdříve. Mnohé věci budou dozajista jinak, stanou se třeba v jiných zemích, nastíněný politický vývoj se může zdržet či naopak urychlit, nicméně přes odvážnou konkretizaci událostí asi může někdo těžko pochybovat o tom, že v rámci Evropy se bude situace vyvíjet přesně tímto směrem. Myslí se zde na všechny souvislosti, které neutěšená situace v některých zemích I komunitách přinese. Určitě povinná četba pro všechny, kdo si myslí, že těžké časy půjde přečkat v opevněném domečku s jednou zbraní, obhospodařovaným políčkem a chlévem se zvířaty.

Bad-wolf
08.03.2020 3 z 5

Kniha se mi celkem líbila - je čtivá. Je to trochu jiné čtení a člověk tomu "zániku Evropy" musí aspoň trochu věřit. Pro ty, co věří tomu, že migrace je přínosem pro naši kulturu a že Václav Havel je svatý, tato kniha asi není. Věřím tomu, že ty z ní musí být otřeseni a hodnotit tuto knihu jako odpad, čímž tato kniha ale opravdu není.
První část knihy se mi líbila více než druhá - zasazení "novinových článků" do příběhu mi přišlo skvělé - člověk se dokáže lépe zorientovat v jaké době se děj odehrává, vybaví si události, na které možná zapomněl a možná se i něco nového dozví, pokud jeho pozornosti něco v minulosti uniklo. Z této části knihy jsem byla nadšená.
Druhá část už je trochu horší - vymyšlené "novinové články" mi tam najednou začaly trochu přebývat. Konec knihy se mi líbil asi nejméně - válčení Prahy s Moravou a válčení Klumpenštejna s nájezdníky, Ukrajinci, českou armádou... To už i na mě bylo příliš a vůbec mi to nesedělo do celého příběhu.
Co ale knize musím vytknout, je velké množství postav. Celou dobu jsem měla problémy zorientovat se, kdo je kdo a kdo je čí syn, a tak trochu jsem litovala toho, že ke knize nebyl dodán rodokmen, který by mi usnadnil orientaci. Dokážu si představit, že kdyby něco takového bylo přiloženo, tak by mi to čtení zpříjemnilo, jelikož jsem často celou kapitolu přemýšlela, o kom vlastně čtu a většinou se mi podařilo zorientovat až ke konci kapitoly.
Každopádně děkuji autorovi za tuto knihu a příjemné čtení a knihu doporučuji, pokud máte rádi antiutopistické romány.

KarolínaK.
06.03.2020 3 z 5

Politicky – zvláštní. Jazykově – skvělé. Dějově – svižné. Postavy – předvídatelné. První polovina lepší než druhá, ale záleží nejspíš na čtenáři, mě holt tanky, střílení a takhle parta neberou.

raidmnoid
18.02.2020 3 z 5

Nevím, co si mám o knize myslet. Zajímavý příběh, ale jsem zřejmě jinak politicky naladěn něž autor. U odborné publikace, či u memoárů to vítám, protože by člověk měl znát různé názory, ale v tomto románu mi to trochu připomínalo politickou agitaci. Příběh byl zajímavý a myšlenkový proces se povedl, ale hold nejsem stejně smýšlející a občas mi to "nešlo přes pysky".

mr.Zdenek
16.02.2020 4 z 5

Kniha se mi docela líbila, závěr mi připadl poněkud nadsazený, ale to je právo autora. Každý kritik může vypotit své dílo. Zaujalo mě zdejší hodnocení - jako kdyby ve škole dávali pouze jedničky a pětky a mezi tím skoro nic. Co mne zaujalo a autorovi se povedlo, jsou charaktery postav. Ty odráží rozčlenění současné společnosti. Myslím si, že každý si našel postavu, která mu byla názorově a charakterem blízká, to se asi ne všem líbilo. Například obdivovatelka Václava Havla (v knize) - nic moc, upila se. Každopádně kniha stojí za přečtení, kdy nic jiného, alespoň zjistíte kolik se toho opravdu stalo a vy jste to už stačili zapomenout.

žlučníkář
13.02.2020 4 z 5

(SPOILER) !!! SPOILER !!!
Tak jsem si udělal dlouhou návštěvu u klasický český rodinky. Taťka podepíše spolupráci, aby stará měla klid, ale ta mu nadá mnohem víc, než když přijde domů o pět hodin pozdějc, bez nákupu a s hlavou plnou myslivců.
Zkrátka si ho namaže na chleba a odtáhne k chartistum, zatímco on dostane padáka za blbý kecy a tahá bedny ve skladu.

Po revoluci začne šmelit se vstupenkama a nakonec s jednim estébákem a dalšim vykukem založej firmu typu Mrázek, Krejčíř, Kamarád do deště spol. s.r.o. a pozvolna začnou na svoje účty přesouvat milion po milionu, nebo možná miliardu po miliardě. Jeho bejvalá zatim straší v bruselu, a protože má velkou vejplatu, může se v baru rozšupovat, dokud játra neudělaj kotoul vzad a nevyplněj prostor mezi ledvinama betonovym potěterem, kterej nemaj ani v OBI. Děcka se rozletěj po světě, protože když jsou prachy, tak nemáš žádný omezení. No dobřeeee, neni to jenom o prachách. Blbý samozřejmě taky nebudou.

Protože taťka je o dost lepší prognostik než Miloš Zeman, tak udělá takovej plán a pak zaklepe bačkorama. Kdyby byl násoska jako Zeman a jeho ex, byl by třeba mnohem větší držák.
Kvůli jeho prognóze se nakonec celá celá rodina i s dětma sejde na chalupě na vysočině, kterou zabezpečej u Jablotronu tak, že by se ubránila snad i rusku.

Musim říct, že to bylo ve stejnym stylu jak třeba ta epopej. Dlouhý jak eskalátory na míráku, nicméně dost čtivý. Do současnosti lepší, pak trošku průjmový při představě, že by se to všechno mohlo klidně stát. Budoucnoust nám ale určitě přichystá mnohem větší guláš. Já si třeba myslim, že jsme bakterie

gladya
13.02.2020

Na Nobelovu cenu za literaturu Kronika rozhodně není, ale je čtivá, to se panu Vondruškovi musí nechat. Je to vlastně rodinná sága, tak trochu jako epopeje.
Pokusím se hodnotit bez ohledu na to, že s názory pana Vondrušky nesouhlasím.
K části z minulosti jsem se už vyjádřila v diskuzi. Zdůrazňuji, že mi nevadí názory ale faktické, mírně řečeno, nepřesnosti.

Co se vize budoucnosti týče, ano, pan Vondruška ukazuje možnou hrozbu. Ovšem jednu z mnoha hrozeb.
Popis budoucnosti víc nekomentuji, je to svého druhu postapo. Jen mě napadlo, že mít pár volných stovek miliónů, i optimista by si zařídil takové útočiště jako je v románu na Vysočině.

A teď subjektivně, co mi nejvíc vadí. To už jsou názory.
Pan Vondruška se tváří jako mluvčí "zdravého rozumu" proti přehnané korektnosti. Dělá to docela šikovně. Ale taky přehání. A hodně. Ať jde o gender, menšiny.

A podle mě má smysl "žvanit o nesmyslech jako lidská práva" .
Pane Vondruško, opravdu si myslíte, že "nad lží a nenávistí zvítězí lež a nenávist"?

Nechci nosit hidžáb a zavedení práva šaría, ale nechci ani prokazovat věrnost tradičním hodnotám tím, že budu jíst vepřové a modlit se Otčenáš, jak to říká jedna z postav.

Kdyby to nebylo tak váżné, bylo by až úsměvné, jak je Kronika tendenční, v řadě ohledů.
S hodnocením váhám.

Cinik
11.02.2020 2 z 5

Téma je zajímavé a inspirující, ale zpracování katastrofální. Zatímco základní idea (předpověď hroucení se evropské postkřesťanské civilizace pod náporem progresivistického šílenství a muslimů) je víceméně OK, predikovaný vývoj (jak toto bude probíhat) je jedna velká blbost - je zde spousta naivity a nesmyslnosti.

Od toho kdo s kým (zejména při výletech na Blízký východ se tam dočteme o spojenectví těch, co by se těžko spojili; nerealistické hodnocení toho, kdo by který střet vyhrál a kdo by se s kým začal střílet první - opravdu např. nepovažuji za reálné, aby se němečtí ultranacionalisté před bojem s islamisty vrhli na ČR za účelem dobytí Sudet, aby měli před islamisty kam zdrhat, a už vůbec se musím smát představě, že by jim to vystrašené Polsko schválilo za nějaký příslib, že se nebudou zajímat o Slezsko - jednak protože by jim nevěřilo, jednak protože Polsku by mohl být tenhle zájem vyloženě u zadnice, protože v těchto dobách se má poměr sil tak, že polská armáda by celou německou rozdrtila v řádu dní, maximálně týdnů - a ani román nepředpokládá, že by se síla německé armády v okamžiku dohody zvýšila, navíc by byla oslabena rozdělením Německa), přes to jak (absurdně naivní představa o vypořádání se se špiónkou, místy směšné popisy bojů - ne, moderní válka nevypadá a nevede se jako středověké šermovačky, naprostá neznalost popisované techniky - ne, BUK se ani bez munice nevejde do půlky kamionu...) až po co.

Iritující a hloupé jsou i projevy některých primitivních názoru autora. Nikdo mne nemůže podezřívat z přátelství k islámu, ale např. myšlenka, že evropské islamistické státy by neměli letectvo, protože s moderními letadly by muslimové neuměli lítat, je hodna idiota (a jen trochu méně naivní by bylo tvrzení, že by se k nim nedostali). Jeho výpady proti křesťanství jsou jako opsané z učebnice marxismu-leninismu. Jeho víceméně přátelský a obhajující postoj ke komunistickému režimu a kolektivizaci je ahistorický a lidsky odporný.

Děj jest pak navíc příliš rozvláčný.

Celkově zklamání.

burei
04.02.2020 3 z 5

Rozporuplné pocity, V první části moc zajímavé čtení, připomínky událostí, na které už člověk v běhu času pomalu zapomněl, popisy dění v jedné rodině a z různých zemí. Ale druhá část se k uzoufání vlekla, pak už byly události opravdu neskutečné a příliš sebestředné, autor popisuje pouze jednu část pohledu a další související okolnosti se vůbec nevyskytují. Sice jsem dočetla, ale dalo mi to moc sebezapření stále se ke knize vracet, konec takový nemastný neslaný. Samozřejmě si nepřeju, aby to takto dopadlo ve skutečnosti. Znovu už bych nečetla.

Tobosobo
01.02.2020

Kniha se mi velmi líbila, poukazeje na možný vývoj evropy, vychází z historie, dále jde už pouze o fikci. Pro někoho více či méně pravděpodobnou. Jak sám autor píše na začátku knihy: \"nejde o prognostické dílo\". Pokud někoho vývoj evropy, světa zajímá, doporučuji díla Henryho Kissingera, tam už jde o prognostiku a vzhledem k tomu kdy H.K. publikoval o prognostiku již ověřenou. Vliv islámu a migraci do evropy tam najdete taky. Tento román mě velice bavil, ale je to pouze román. Doufám. Všem vřele doporučuji

Stana46
31.01.2020

Přečtení románu vy mně vyvolalo rozporuplné pocity.
Kronika zániku Evropy je čtivá, čtenář se skutečně nenudí, je napnutý. Po literární stránce občas šustí papírem, připadá mi napsaná nakvap, jak se říká, z jedné vody načisto.
Po obsahové stránce nelze přehlédnout ne snad přímo adoraci, ale rozhodně alespoň obdiv, pochopení, sympatie, k trojici zakladatelů společnosti (důstojník STB, spolupracovník STB a schopný, někdy i ke všemu, advokát), která pak vybudovala „panství na Vysočině“, kde žijí i jejich potomci a odkud vedou boj proti systému, muslimům, politikům a já nevím proti komu ještě, a ke způsobu získání peněz (např. vyhraná výběrová řízení připravená této společnosti na míru), nelze rovněž přehlédnout zjevné sympatie k Rusku.
Na druhou stranu uznávám, že vybudovat takové panství (rekonstruovat dvě tvrze, vybodovat silnice, ploty, skryté nádrže na vodu, zbrojnice, atd. atd.) vyžaduje nesmírné množství peněz, které tady v devadesátých letech prostě nebyly.
Vhledem k uvedenému celkově hodnotím román jako jednu z těch horších až nejhorších z Vondruškových děl.
Omlouvám se, jsou to moje výhrady, které určitě nebude sdílet většina čtenářů.
Ale přes to všechno, je to kniha velice čtivá, burcující schopná vyvolat asi oprávněné obavy z budoucnosti, kterou by i mělo přečíst co nejvíce lidí.

Pixx-73
28.01.2020 5 z 5

Postapo žánr mám rád, takže na tuto knihu odehrávající se (nejen) v našich reáliích jsem byl dost zvědavý. Jistě se tam dají najít nějaké nepřesnosti (hlavně technického rázu), ale napsána je velmi čtivě a bavil jsem se celou dobu. Ke konci už mi některé věci přišly trochu přitažené za vlasy, ale je to přeci jen fikce... Každopádně nechápu ta hodnocení "odpad" místních uvědomělých sluníčkářů (často jen s touto jedinou přečtenou knihou na profilu). Asi prostě jen proto, že je to "ten hrozný islamofob Vondruška a jeho knihy by neměl nikdo číst". Už jen z toho důvodu dávám plný počet.

hanpari
26.01.2020 1 z 5

R. Merle nechal svého Jindřicha III. prohlásit: "Špatný styl, špatný člověk!"

Já se naopak nedávno rozčiloval, proč překládáme mizerné šunty, když si je umíme psát sami.

Podtrženo a sečteno, je to špatný, době poplatný šunt, ale je náš.

Opravdu netuším, zda autor myslel cokoliv z toho, co napsal, vážně, ale asi ano.

Tohle veledílo mi doporučil kamarád, který víc střílí než čte, a byl z něho nadšený. Co mu teď povím? Doporučil mi Kroniku zániku Evropy se slovy, že kdyby měl čas, napsal by celou věc lépe. Trochu jsem pochyboval, ale nyní, když jsem zjistil, že pan Vondruška nasadil laťku proklatě nízko, myslím, že tak docela nelhal - pokud by ovšem někdo opravil jeho bídný pravopis.

Pokud se čílíte na židli, můžete si udělat malé srovnání: přečtěte první kapitolu od J. M. Simmela z Láska je jen slovo a pak si projděte podobnou první scénu pana Vondrušky. Ten rozdíl bije do očí.

Mírně politický komentář
Ještě jednu věc bych rád dodal. Pokud se nad Evropou opravdu stahují mračna, nemyslím, že by si to nezasloužila.

Sotva kdo mne může podezírat ze sympatií k dnešní politice, ale pokud toto je alternativa, pak jsme se dostali to bezvýchodné situace. Na obou dvou stranách barikády polovzdělaní bezmozci, kteří se domnívají, že jsou intelektuální elita.

Jak ostatně dokazuje kolega nade mnou, který jen proto, že nejsem z této Kroniky celý říčný, nabyl okamžitě dojmu, že jsem sluníčkář a člen pražské kavárny, nejspíš jeden z těch, co pomáhají nelegálním imigrantům z lodi a ještě je balí do deky.

A propos, oč tu vlastně jde? Netvrdí jistý Fukuyama, že liberální demokracie znamená konec historie, protože jde o systém, který nelze zdokonalit? Nejsou západní země "developed", zatímco my ostatní jsme "developing"? Ach pardon, my už jsme také patřičně rozvinutí, takže blahosklonně zhlížíme na Divoký východ.

Nežijeme v nejlepší možné době, jak nám nezapomínají tvrdit naši čelní představitelé? Není na západ od nás všechno skvělé, zatímco na východ všechno špatné? Není okupace 1968 tragédie, zatímco okupace v Afghanistánu, Iráku, či Sýrii jen malá cena za demokracii a svobodu?

Jak praví okřídlené rčení: Kapela hrála, když se Titanic potápěl. A někteří lidé jsou připravení si prostřílet cestu do záchranných člunů.