Kronika zániku Evropy 1984-2054

Kronika zániku Evropy 1984-2054 https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424056/bmid_kronika-zaniku-evropy-1984-2054-niV-424056.jpg 3 309 128

Jedinečný román vypráví o osudech rodiny Wagnerů, která prožívá postupný úpadek evropské civilizace. Román je rozdělen na dvě části. První nazvaná „Jak to celé začalo“ popisuje léta 1984 – 2019 a vychází z reálného vývoje Čech a Evropy. Druhá část „Jak by to mohlo skončit“ modeluje formou literární vize jeden z možných vývojů společnosti po roce 2020. Zakladatel rodu Adam Wagner, sociolog a odborník na Orwellovo dílo, předvídá rozpad moderní společnosti, a proto s členy rodiny a přáteli budují chráněné sídlo, za jehož hradbami se hodlají bránit, až dojde k sociálnímu rozvratu, hospodářské krizi a násilnostem. Jenže záhy jsou vtaženi do válečných konfliktů, které rozdělí Evropu. JAK TO CELÉ ZAČALO A JAK BY TO MOHLO SKONČIT.... celý text

Avinea
02.07.2021 5 z 5

Velice dobře napsaná kniha, je vystavena na historických faktech, sociologických prognózách a historické zkušenosti s opakováním dějin (mmj. příklady s pádem Říše římské). Pan Vondruška dokázal po řadě knih se středověkou tematikou napsat čtivý román i v kulisách nové (a budoucí) doby. Hlavním poselstvím je tu však varování, kam současná situace v přehnaně korektní Evropě může zajít.... Ovšem žádný Klumpenštejn tu na Vysočině asi nevzniká, tak by ta situace byla zřejmě ještě o dost horší.... :-(

mischa.007
24.06.2021 5 z 5

Od pana Vondrušky čtu především historické romány a dost jsem byl zvědavý, jak se mu podařilo zpracovat tohle téma. Přestože je kniha poměrně obsáhlá, četla se mi velmi dobře, nechybí zajímavé zápletky ani napětí. Jen doufám, že tento příběh zůstane v rovině "co by, kdyby" a pan Vondruška nebude špatným prorokem.

Lumír23
28.05.2021 5 z 5

Kniha je zde silně podhodnocená, ale ... není podhodnocená, nízké hodnocení je msta těch "správných" za zcela v nahotě ukázaný obraz doby nedávno minulé, její krátké, ale o to reálněji zpracované, hodnocení. Ono to totiž není vůbec veselé čtení a kdo si prožil i chvilku minulého režimu, ví o čem píšu. A ví to i pan Vondruška. Kde tedy tápe, to je otázka obyčejných střelných zbraní, ale to je bolest většiny spisovatelů - rozlišovací schopnost pistole - revolver, ta prostě není. Co se týká nástinu možné budoucnosti, nu uvidíme. Zatím nevyšla opětovná volba Donalda, státy se drolí, to zase platí, uvidíme... Moc dobrá kniha, doporučuji.

Hobo
20.05.2021 5 z 5

Z mnou přečtených dystopií blízké budoucnosti (Rath: Řád & Frýbort: Pod znamením půlměsíce) je tato Vondruškova jednoznačně nejlepší. První díl téměř přesně odpovídá i mému hodnocení vývoje, vlastně jde o dokonalou sociologickou studii bez předsudků, kterou skvěle doplňuje i beletristická část díla.
V druhém díle už se můj pohled na budoucnost s Vondruškovým poněkud rozchází, to je však celkem pochopitelné. Otázkou je soustředěnost na rozpínavost islámu jakožto centrální problém, osobně si myslím, že islám je jen nástroj, leč autor zjevně nechtěl vycházet z konspiračních teorií.
Kniha je vysloveně čtivá; člověk, který nejde jen po ději, si odpočine u politologických stránek a následně u záležitostí vztahových.
A jak tak koukám u komentářů, s knihou mají dost problémů lidé plní pravdy a lásky, z čehož mám upřímnou radost.

azzies
14.05.2021 odpad!

Po dlouhé době kniha, ze které na mě číší autorovy politické názory a postoje. Dávat najevo nespokojenost se zvoleným prezidentem není v demokratické společnosti přijatelné? Nevím, nevím, možná se mýlím? Možná se mýlím.
Uvěřitelnost děje, dialogů a vůbec celé knihy nedosahuje kvalit, na které jsme u autora zvyklí. Druhá polovina je velmi náročná na čtení, tolik zbytečných slov... Bohužel, jsem nedočetl. A navyšovat hodnocení jen pro (o)ž(e)havé téma nebudu.

Biba_with_Book
03.05.2021 5 z 5

Kdo se aspon trosku zajima o geopoliticke deni a aspon obcas studuje KSB, tomu musely v hlave pri cteni vystrazne blikat snad vsechny kontrolky a cervene vykricniky.
To, co autor popisuje je jedna z hodne pravdepodobnych vizi. Staci se uz ted podivat na svet kolem nas - moralni upadek, migrace a s tim souvisejici ruzne BLM spolky, stvave kampane proti jinym nazorum, hrani si na demokracii atd. atd., myslim, ze je toho vice nez dost.
Ke knize:
Velice dobre zpracovana, libil se mi prehled udalosti, na ktery pak autor navazoval. Od pulky jsem ale mela trosku problem vyznat se v jednotlivych postavach,na muj vkus jich tam bylo az moc. Priznam se, ze prvni pulka me bavila vic, hlavne rozhovory a Adamem a jeho prognozy. Druha pulka uz byla o tom pripravit se a s nastalou situaci si poradit.
Tak si ted pri psani tohoto komentare rikam, nemame ted posledni sanci neco zmenit? Az se v budoucnu rozjede vlak, uz bude velice tezke ho zastavit. A tim nemyslim pouze hrozbu v podobe migrace..tim myslim i hrozbu v podobe total control, socialniho systemu kreditu a jinych "vychytavek".

Solverino
04.04.2021 5 z 5

Poměrně hodně dobře napsáno, proměnlivá dynamika děje, takhle nějak to zřejmě i dopadne. Jenom si myslím, že to bude trvat poněkud déle, přece jenom "západ" má co prožrat a bude mu trvat trochu déle, než se všechno rozpadne. Ke konci je to poměrně smutné čtení, obzvláště to co se odehrává v Česku. Úplně v tom poznávám ty "havloidy" a podobnou chásku, která bude až do konce "bojovat" za "utlačované" chudáky, co mají na všechno právo a žádné povinnosti a další ten "gender". Obávám se, že nikdo tady nebude mít "koule" na to, aby obrátil kormidlo dějin, dokud to ještě půjde.
P.S. jen bych doporučil autorovi se trochu dovzdělat ohledně ručních palných zbraní, aby nepsal takové nesmysly jako např. "revolver se zásobníky" nebo "Glock ráže .38" apod.

Wallace83
24.03.2021 5 z 5

Co dodat, kniha mě rychle vtáhla do děje. V první části se autor snaží rekapitulovat svou verzi toho co již bylo a v druhé předpovídá, co bude. Dost oceňuji i odvahu psát o dnes "ostrakizujících" názorech na Havla, EU, politickou korektnost , uprchlících a dalších tématech nejvyšší pravdy, o kterých se nediskutuje. Navíc se snaží autor upozorňovat na podobnost dnešní kultury a té minulé např. cenzura nepohodlných názorů za bolševika a dnes. Rozhodně ale v knize nehledejte nějaké "Nostradamovy věštby", autor se podle mě spíš snaží upozornit na jeden z možných vývojů v Evropě resp. ve světě. Dějová linka i postavy jsou vcelku srozumitelné, i když samozřejmě dětí a dětí jejich dětí je v díle dost, ale příliš jsem se neztrácel. Také bych ocenil, že tím jak se rozvíjel příběh, neobsahoval nějaké vyloženě stupidní situace, aby se autor dostal tzv. k jádru pudla. Vše bylo pro mě naprosto racionální.

nemesis10
16.03.2021 5 z 5

Naprosto výborná kniha. Nějakou dobu jsem ji odkládala, protože nebylo dost času na čtení a když se do něčeho "zažeru", tak to musím dorazit v kuse. Pak mi ale skoro běhal mráz po zádech - autor jako by přepsal moji představu budoucnosti (jediné, co vidíme odlišně, je časový rámec)...

bib
22.02.2021 4 z 5

Minulost napsaná velmi dobře, po roce 2020 dobře.
Autorova představa je uvěřitelná, i když asi těžko realizovatelná v tak krátkém časovém úseku.
Doporučuji.

darinakovacova
11.02.2021 4 z 5

Rok mi tahle tlustá kniha ležela na polici než jsem se k ní dostala. A motivu mešity jsem si všimla až teď. Tahle kniha mě neustále něčím dostávala. V první části symbolicky navazuje na notoricky známou knihu G. Orwella 1984 a dotahuje události až do roku 2018. Ve druhé části je čtenář seznamován s historií budoucnosti “co by kdyby”. Covid samozřejmě Vondruška nezmiňuje, nicméně přijdou i horší věci.

Autor se zaměřuje na rozpínání a nebezpečí islámu. Nejspíše se zhlédl v Houellebecquově díle Podvolení, protože část děje zasadil i do Francie. Zhlédl se i v dějinách konce starověku a pádu západořímské říše roku 476 a hledá paralely napříč celou knihou. Ve druhé části se například ocitáme na středověkém panství Klumpenštejn, i když děj se odehrává ve 40. a 50. letech 21. století. Srdeční záležitostí byl pro mě i popis hrdinského skonu jednoho muže z klanu Wágnerů stejně dramatického a zároveň poetického jako v Písni o Rolandovi. Prostě z toho všeho čiší autorova fundovanost v historii spojena s jeho fantazií a vizemi a přiznávám, že to určitě nebude pro každého...

millhouse2006
04.02.2021 5 z 5

Jak se již psalo v předchozích komentářích, kniha je rozdělena na dvě části. Je pravdou, že první část je lepší než druhá polovina. Nicméně i v celkovém kontextu mohu jen doporučit.

gabcca
02.02.2021 4 z 5

Klobouk dolů nad tím, jak je ten chlap chytrý. A ty jeho vize jsou fakt zajímavé, ale měl tam dát trochu literárního napětí a postavy více prohloubit. Nápad je to ale super.

1casper
03.01.2021 odpad!

Knihy od autora mám ráda, ale tohle ne, knihu jsem nedočetla.
Dávala jsem ji pořád šanci. Byla jsem zvědav jaká, jak asi může naše budoucnost vypadat, ale rokem 2023 - takže cca v polovině, jsem skončila.
Za mě je to takový pel mel, ztrácela jsem se ve jménech i politice.
Děj byl rozvleklý, pseudofilozofické pasáže na celou stránku, tohle fakt ne.

Ztráta času.

Kristy78
03.01.2021 3 z 5

První, co jsem od autora četla. Velmi čtivé, občas poučné a doufejme, že opravdu utopické.

J.P.S.
27.12.2020 odpad!

Nemohu uvěřit, že stejný autor, který napsal skvělé Přemyslovské a Husitské epopeje, napsal…tohle.

Samotný námět přitom není vůbec špatný. Pokus o zachycení vývoje společnosti v období 1984-2019 očima členů rodiny Wágnerů stejně jako pokus o prezentaci apokalyptického vývoje v budoucnosti let 2020 2054 je bezpochyby zajímavý.
Problém je ve způsobu podání. Děj je rozvleklý, jednání hlavních postav je často zcela nelogické a nesmyslné, dialogy jsou ubohé. Ačkoliv autor předkládá hluboká a složitá témata, tak jejich vývoj a vyústění nakonec popisuje zcela zkratkovitě. Velmi mi vadilo černobílé dělení charakterů na „kladné“ konzervativně-nacionalistické a „záporné“ liberálně-genderově-promigrantské (jaký propastný rozdíl oproti např. Husitské epopeji, která nabízela pohled jak kališníků, tak katolíků, a naopak čtenáři ukazovala, že nic není černobílé…).
Podotýkám, že mi nevadí postoje autora jako takové, naopak některé z nich sdílím (také mě znepokojuje rostoucí počet migrantů v zemích západní Evropy, také nesouhlasím se vším, co je schváleno na půdě EU). Vadí mi ovšem způsob, jakým autor své názory a vize prezentuje: Zkratkovitě, zjednodušeně, vytrženě z kontextu, mnohdy až skoro manipulativně (např. jím uváděné články z tisku z období 1984-2019 mnohdy nejsou pravdivé, případně jsou pozměněné – nechť si čtenář ověří).

Původně jsem této knize nechtěl dávat žádné hodnocení a chtěl jsem to považovat za výjimečně nepovedené dílo od autora jinak skvělých historických románů. Důvod, proč nakonec uděluji hodnocení „odpad!“, je autorovo zcela nekritické vychvalování Ruska a současné kremelské politiky, které je v tomto románu poměrně silné, byť na první pohled ne zcela výrazné. V tomto směru mi přišly opravdu nechutné zejména části týkající se roku 2035, kde je popisováno, jak Doněcká oblast díky záboru Ruskem začala vzkvétat, jak Rusům nespravedlivě ubližovaly sankce EU a jak to hodní Rusové mysleli s Evropou dobře, ale nikdo je nechápal a neomluvil se jim. V těchto pasážích jsem opravdu nevěděl, jestli čtu ještě postapokalyptický román, nebo prokremelský web…tahle podsouvaná adorace současného Ruska - byť ve vztahu k budoucnosti - byla opravdu hodně nechutná a speciálně kvůli tomuto uděluji knize hodnocení odpad…

Alma-Nacida
14.12.2020 1 z 5

To mám z toho, že jsem s tím nesekla a pořád čekala..., na co vlastně? Celkově zklamání, kniha je docela rozvleklá, že se až divím, protože obvykle se tohle autorovi vytknout nedá, všechno ostatní mi od něj připadalo čtivé, i když jsem třeba měla nějaké výhrady k ději apod. Ale tady bych škrtala s radostí a hojně.
První část odsýpala zřetelně víc, další už byla podle mě protahovaná smrt. Glorifikace starých struktur asi není nic pro mě. :)

čef
10.12.2020 4 z 5

První díl této knihy ukončený v roce 2019 se mi moc líbil ze všech hledisek – Barborky, Adamové a Rozárky řádí jako v jeho knihách o středověku. Zato druhý díl do roku 2054 mne vůbec nepobavil, mohu pouze ocenit, že se zde snad alespoň pro mne jedná o první skutečné dystopické postapo v Čechách. Události zde popsané však jsou snad stejně pravděpodobné jako, že se v Praze objeví Čapkovi mloci, i když muslimů tady bude bezpochyby časem více, ale takový způsob ruleoutu bych já jistě rule out. Avšak čtěte a poučte se, nezaškodí.

jprst
04.12.2020 1 z 5

Tak tohle mne od autora průměrných či lehce nadprůměrných historických románů a detektivek dost překvapilo. Dlouhé až nudné pasáže, osoby s těžko uvěřitelným chováním, výhled do budoucnosti obsahující slušnou hromádku naivity a nesmyslnosti. Některé autorovy názory lze označit za jednoduché a snad až hloupé (např. výpady proti křesťanství). A ten akt ryzího vlastenectví ke konci knihy, kdy hrdinové v bílých prostěradlech (Řád johanitů?) zabijí imáma, svědčí o poněkud pochybných úvahách a názorech samotného autora. Za mě jedna hvězda ze slušnosti k českému autorovi.

maryska09
02.12.2020 3 z 5

První část této velmi obsáhlé knihy mě potěšila tím, jak dokázala popsat novodobé dějiny vývoje Evropy, o kterých se děti ve škole neučí a které si ne každý pamatujte. Druhá část ukazuje další možný vývoj a je na každém, jak moc tomu věří. Pan Vondruška si libuje ve velmi detajlních popisech, které však knihu nafoukly do ohromného rozměru a možná by polovina stačila. Je v ní spoustu různých dějových linek, přičemž rodinný život ústřední rodiny se řeší stejně obsáhle jako politický vývoj v Bruselu. Současně je tam sposta věcí zcela opomenuta tak, aby děj mohl pokračovat dál podle autorovy představy. Kniha je to zajímavá, ale moc vážně se brát nedá.