Kronika ohlášené smrti

Kronika ohlášené smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439277/bmid_kronika-ohlasene-smrti-FFh-439277.png 4 1007 106

Pár hodin po svatebním obřadu "vrátil" Bayardo San Román svou nevěstu jejím rodičům: krásná Angela nebyla pannou. Rodina ji přinutila prozradit jméno milence a její bratři se zařekli, že Santiaga Nasara za zhanobení sestry zabijí. Všichni v městečku tuší, že k vraždě dojde, ale nikdo poroti tomu nic nepodnikne... Proč? Vyprávění se obrací nikoli k odsouzení dvou vrahů, ale k odsouzení společnosti, která to strpí. Kroniku ohlášené smrti nekoncipoval Márquez jako kriminální román v tradičním smyslu. O vraždě se sice dovídáme už na první stránce, ale nevysvobodí nás to z účasti na osudu zavražděného, o němž víme, že je obětí předsudků a svatouškovské pseudomorálky. V tragickém příběhu kolektivní viny poznáváme sami sebe: i my denně přihlížíme působení zla, a i když s ním nesouhlasíme; i my podléháme strachu, pohodlí, lhostejnosti a mravní ochablosti...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

Crónica de una muerte anunciada , 1981

Paulhunterspet
12.08.2011 4 z 5

Tohle bylo moje druhé setkání s panem Márquezem, první ohlásil Pohřeb Velké matky. Nadmíru mě potěšil svou vypravěčskou dovedností a schopností zachytit do pár řádků až naturalistický pohled na zkrouceniny lidské společnosti. Pravda je, že ač je příběh i na naše poměry lehce morbidní, nechybí tu těžká satira při poukazování na zbytečné chyby, kterých se dopustili druzí. Kniha plyne velmi rychle, takže nám neuniknou ani maličkosti a sami máme čas přemýšlet nad údělem celého prapodivného případu, který se nám tu rýsuje. Musím velmi pochválit, protože mě navnadila na další díla.

s.macuska
08.04.2011 5 z 5

Lehce naturalistické, ale originální, krátký, úderný příběh na jedno odpoledne :)

pofka
30.11.-0001 4 z 5

Autora si oblíbí dle mého názoru jen někdo, každému se to jistě líbil nebude, ale je to literatura na zamyšlení...tato kniha je trošku morbidní, ale za přečtení stojí...

Okřídlená li
30.11.-0001 5 z 5

Pěkně morbidní. Konec se střevama mě docela pobavil. :) Zabili mě, tetičko Wene. :)

Gooverka
30.11.-0001 3 z 5

souhlasím, nevěděla jsem co od ní čekat ale naprosto mě dostalo chování lidí a jak to všehno autor vystihl do nejmenšího detailu úplně přesně ;)

Ekei
30.11.-0001 4 z 5

Výborná kniha, která i přes svůj atypický začátek je velice zajímavá. Márquez nepříjemně přesně vystihl lidskou nevšímavost a alibismus typu, určitě ho varoval někdo jíny, někdo jim v tom zabrání, někdo by měl zavolat policii atd. Jednoznačně stojí za přečtení.