Kronika ohlášené smrti

Pár hodin po svatebním obřadu "vrátil" Bayardo San Román svou nevěstu jejím rodičům: krásná Angela nebyla pannou. Rodina ji přinutila prozradit jméno milence a její bratři se zařekli, že Santiaga Nasara za zhanobení sestry zabijí. Všichni v městečku tuší, že k vraždě dojde, ale nikdo poroti tomu nic nepodnikne... Proč? Vyprávění se obrací nikoli k odsouzení dvou vrahů, ale k odsouzení společnosti, která to strpí. Kroniku ohlášené smrti nekoncipoval Márquez jako kriminální román v tradičním smyslu. O vraždě se sice dovídáme už na první stránce, ale nevysvobodí nás to z účasti na osudu zavražděného, o němž víme, že je obětí předsudků a svatouškovské pseudomorálky. V tragickém příběhu kolektivní viny poznáváme sami sebe: i my denně přihlížíme působení zla, a i když s ním nesouhlasíme; i my podléháme strachu, pohodlí, lhostejnosti a mravní ochablosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439277/big_kronika-ohlasene-smrti-FFh-439277.png 4.1845
Toto vydání ještě nevyšlo. Má být v prodeji od 13.12.2021

Bude vydáno: , Odeon

Crónica de una muerte anunciada, 1981

Kniha Kronika ohlášené smrti

Zelený_Drak
08. listopadu

Výborně vystižené prostředí, lidé, atmosféra... člověk má chvílemi skoro pocit, že to viděl. Nízké hodnocení, protože mě osobně to celé dohromady vůbec nezajímalo a nemám žádnou potřebu se ke knize (nebo autorovi) v budoucnu vracet. Už jednou jsem ji v minulosti odložila po prvních pár stránkách s tím, že k maturitě si raději vyberu něco jiného, a o dekádu později, když jsem knihu přeci jen přečetla, jsem tomu rozhodnutí jedině ráda.

Zuna1990

Aj keď sa obsah diela dozvieme na prvej strane, na ďalších sa dozvedáme čo samotnému činu predchádzalo. Santiaga zavraždia, ktorý vraj Angelu zbavil panenstva. Tá sa vydá za iného a počas svadobnej noci príde na to, že už nie je panna. Angelininy bratia sa rozhodnú pomstiť tento čin. Aj keď o ich plánoch hovoria nahlas pred celým mestom, nikto z egoistických, ľahostajných, pokryteckých, či sebeckých obyvateľov Santiaga nevaruje. Možno preto, že až do poslednej chvíle neveria, že sa to naozaj stane? A tak vražda prebehne doslova verejne. Magický absurdný príbeh.

tlllk

Pre mňa zaujímavá sonda do juhoamarickej nátury, myslenie a mmotivácia tých postavičiek je natoľko odlišná , ale predsa majúca jasný charakter svojej doby. Zhltnuté na jeden dych.

Rind

Tak teda nevím.
Pro mě první a poslední Márquez - já prostě nejsem cílová skupina.
Pustila jsem se do ní díky výzvě. Téma mi přišlo víc než zajímavé...
Jenže se mi nějak nepodařilo odhalit, co všichni na knize vidí. Obrovské množství postav, ke kterému aby si jeden udělal poznámky. Nikdo nic neudělá, protože si např. jde domluvit domino na večer apod.
Rozvláčný popis děje mě taky nezaujal.

georgetopograf

A tajemství zůstalo tajemstvím napořád.

narcisonanis

Samotného mě překvapilo, jak moc mě dokáže strhnout příběh, u kterého vím jeho konec. Naštěstí byla kniha krátká (a myslím, že tahle délka jí sluší), takže mi dovolila ji přečíst jedním dechem. A i když by to bylo proti všem pravidlům Márquezova vypravěčského stylu, přesto jsem doufal, že sympatický Santiago Nasar, hlavní hrdina netradičního příběhu plánovaného zabití, unikne předem ohlášené smrti. Magického realismu, žánru přisuzovaného matadorovi kolumbijské literatury, je v knize pouze poskrovnu – a tak akorát, aby vás při čtení zaujal. Za mě 5 z 5 a kniha k doporučení [srdíčko].

nirvana91

Musím povedať, že na to, aký rozsah knižka má, mi trvalo prečítať ju dlho a chytila ma až v druhej polovičke a to z nasledujúcich dôvodov - 1.) na škole sme sa o nej učili, takže som nechápala, ako môže kniha, ktorá začne pointou, ponúknuť viac 2.) čítala som ju v češtine, ktorá mi nikdy nevadila, ale tu v kombinácii s toľkými menami to bol boj a ešte s faktom , že 3.) som sa ku nej dostala zväčša večer, keď mi oči klipkali a keď som sa do čítania dostala, už som nad ňou spala. Ale ako vravím, druhú polku som sa rozhodla dočítať v čo najčerstvejšom rozpoložení - tá sa čítala dobre, vlastne odhaľovala okolnosti a to bolo pre mňa konečne niečo vítané. Za mňa je to veľmi smutná knižka, s pomalým rozbehom, ktorá rieši úplne nezmyselnú, priam absurdnú smrť.

InaPražáková

(+ SPOILER) Márquez má jasně rozpoznatelný styl a i s menším množstvím dějových linií a fantastických odboček než v románech je stejně zábavný a sugestivní. Typicky lehce absurdní příběh, tentokrát vrahů, kteří se nechtějí stát vrahy, a zneuctěné nevinnosti, o které všichni ví, ale nikdy se nezjistí, jak byla vlastně zneuctěna; ale také nečekaně naléhavý a závažný (na Márqueze). Běh informace po lidech, kteří by mohli zasáhnout, kdyby nemuseli stát u pultu, domluvit si partii domina, vítat biskupa; koloběh "nemám čas", "ono se to nějak vyřeší" a "přijde mi to tak neuvěřitelné, že se to určitě nestane" - situace, která se zdá neuvěřitelná v tom rozměru, ale u jednotlivců vlastně nepřekvapuje. Výsledkem je tragédie, stejně jímavá jako lyricky popsaná.
Přes všechny neuvěřitelné náhody a podivné drobnosti je to vyprávění od počátku dojemné, a co je zajímavé, bylo mi líto stejně nic nechápajícího Santiaga jako vrahů, kteří vynaložili nejvíc úsilí na to, aby jim povinnou vraždu někdo překazil. A také vdovce Xiuse, který byl obětí nabídky, která se neodmítá a která by ho asi zabila, ať by se rozhodl jakkoliv. I tady jsou malé příběhy a lehce podaná velká lidská dramata, která i ve stručnosti zanechají hluboký dojem.