Křižáci

Křižáci https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50068/bmid_krizaci-9TJ-50068.jpg 4 223 46

Historický dvoudílný román z polských středověkých dějin počátku 15. století. Dějovou osnovu románu tvoří barvitý milostný příběh udatného bojovníka Zbyška z Bohdance. Zbyšek se svým strýcem Matějem se účastní bojů proti expanzi německých křížových rytířů. Na první pohled se zamiluje do půvabné Danušky ze Spychova, doprovázející kněžnu Annu Danutu, jež je sestrou litevského knížete Vitolda a neteří krále Vladislava Jagellonského. Zbyšek se Danušce zaslíbí, je ochoten pro ni vykonat hrdinské činy a dívka jeho lásku opětuje.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Odeon

Krzyžacy

Lavalh701
17.04.2020

Najlepšia kniha od Sienkiewicza.Za túto mal dostať Nobelovu cenu a nie za Quo vadis.

Jaruš7
08.05.2019 5 z 5

Křižáci je román zobrazující tvrdou nesmlouvavou církevní zášť o moc a vládu s pomocí nepřátelských, německých, křižáckých vojsk.
Tak jako ostatní jeho díla i tento román má výpravné pojetí , které bylo ve své době a je i dnes vlasteneckým odkazem.
Bohatý příběh z "Krásné literatury" v excelentní audioprovedení 5*.

smazenaryba
31.01.2019 4 z 5

Nepíšem to rád, ale som rád, že to mám za sebou. Križiaci je nádherne napísaná, živá, no krajne rozťahaná, ideologicky naivná, a postavami čiernobiela 800 stranová rozprávka. Sienkiewiczove slová a vety kĺžu dolu krkom ako med, no skúste bez chleba skonzumovať fľašu medu. Toho naozaj dobrého je v knihe málo a stupňovanie deja je neustále brzdené zdĺhavým putovaním, doslovnými konverzáciami a opakovaním únavných ideologických fráz. Tragická postava Juranda zo Spychova je azda to jediné, čo mi naozaj utkvie v pamäti a vydala by na samostatnú knihu.

Z podobných románov zblbol don Quijote. Ale verím, že pre niekoho to môže byť veľmi dobré čítanie. Ja si dám od Sienkiewicza na dlhú dobu pauzu. Fandom kvetnatých historických románov odporúčam podobný, no oveľa pestrejší a lepšie zvládnutý slovenský epos Tatárska pohroma.

Edit- S odstupom času prideľujem bod. A to za veľmi žijúce zobrazenie doby, ktoré mi stále pretrváva v mysli.

JosefKomensky
18.01.2019 5 z 5

Uuzasnaa kniha dobre vystihujici obraz tehdejsiho sveta. Rad nemeckych rytiru krize z nej vychazi jakozto smecka tech nejpodlejsich kreatur - odpornych vsehoschopnych demonu ziznicich po moci, bohatstvy a uspokojeni svych chticu. a to napsal clovek, ktery zemrel kdesi nekolik let pred pocatkem druhe svetove valky…. Ze by cosi tusil ???

Palorizek85
01.09.2018 5 z 5

Výborná historická kniha ukazující druhou stranu mince "křižáků". Příběhově je to velmi čtivé a přibližuje to i pojem rytířství, byť musím říct, že dle mého to s tou ctí postavy přehánějí. Jistě, dnešní doba je opačný extrém, ale i tak nic se nemá přehánět.

špulo
22.07.2018 5 z 5

Pre mňa jeden z najlepších historických románov. Síce som to čítal dávno, ale doteraz si dokážem vybaviť pocity z čítania tejto knihy...

Paulus.1987
27.04.2018 5 z 5

Křižáky mám spojené s dobou středoškolských studií, kdy jsem si knížku koupil v antikvariátu a doma se do ní s chutí začetl. Vzpomínám na příjemné večery trávené nad touto knihou. Středověk, rytíři, láska Zbyška a Danušky, nenávist polských rytířů k německým křižákům, Bitva u Grunwaldu... Z knihy je velmi cítit polská národní hrdost, což mi vůbec nevadilo, poněvadž Poláci mohou být na svoji historii hrdí. Nejen na tu středověkou.
Pozn.: Četl jsem vydání z roku 1977 s překladem pana Janoucha.

Bella1
17.03.2018 5 z 5

Styl je sice trochu archaický, ale kniha mě chytla za srdce. Přečetla jsem ji s chutí a rozhodně to neberu jako ztracený čas. Téma rytířské cti, opravdové lásky, přátelství nikdy nezastará, vždycky bude mít své vděčné čtenáře. Určitě se k téhle knize časem vrátím protože v mých očích plně ospravedlnila povinnou četbu.

OldFirehand
17.02.2018 4 z 5

Dielo hodnotné svojimi vernými opismi života a zvyklostí v tej dobe a ohromnou romantičnosťou hlavných postáv. Výborne dobrodružné pasáže nútia čítať a čítať. Až neuveriteľný zmysel pre dobro, spravodlivosť a podobne mi však trošku prekážal.
Ale inak je to výborné, hlavnému hrdinovi musíte držať palce.

Meri47
10.07.2017 5 z 5

Opět díky čtenářské výzvě jsem se dostala ke knize kterou jsem četla před mnoha lety a jelikož se mi hodila do kategorie oblíbená kniha rodičů, prarodičů s velkou chutí jsem ji přečetla podruhé a myslím, že ne naposledy. Pan Sienkiewicz je podle mě bravurní vypravěč a dokáže historické události podat opravdu čtivou formou.

Richie1
13.08.2016 4 z 5

Rozsáhlý historický román, plný rytířských klání, romantických vztahů i vlasteneckých myšlenek. Souboj dobra a zla je prezentován statečným bojem polského a litevského lidu proti řádu německých rytířů. Autor na romantickém příběhu polského rytíře Zbyška vykreslil vrcholné historické období střetu polsko-litevského království se stále se rozpínající mocí německých křižáků, které vyvrcholilo rozhodující bitvou u Grunwaldu roku 1410. V románu jsou krátce zmíněni i čeští bojovníci - skuteční Jan Sokol z Lamberka a Jan Žižka z Trocnova, či smyšlený zbrojnoš Hlava.
Byť je čtení románu poněkud zdlouhavé pro mnoho popisných nebo nedůležitých epizod, je celý příběh velmi živý a umí vtáhnout do děje. Z historického hlediska to byla doba vrcholného středověku, kdy rytířství již spělo ke svému zenitu - nicméně v polských reáliích ještě stále mělo onu ryzí podobu, o které se tak dobře v historických románech čte. 75%

Terry11
07.07.2016 4 z 5

Četla jsem po letech znovu a znovu se mi líbila. Mám ráda historické knihy a ty ještě klasicky realistické zvlášť.

francouz
22.05.2016 5 z 5

Jedna z mých velmi oblíbených knížek. Krásně vykreslený příběh, který je zasazen do doby kdy byla čest nade všechny ctnosti. Velmi silné pouto strýčka se synovcem je opravdovou ukázkou co znamenal rod a jeho pokračování.

TeaPeter
30.04.2016 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Je to ale jediná kniha od tohoto autora, která mě zaujala.

Marbo
14.04.2016 4 z 5

Pan Sienkiewicz umí, to mi bylo známo již ze školních let, kdy jsem opakovaně hltal Quo Vadis. Po letech jsme se opět potkali a tentokráte padl můj zrak na další z jeho historických děl - Křižáky. Vskutku, našinec se jen těžko ubrání srovnání s Jiráskem, byť je to pro našeho klasika bolestné, neboť Sienkiewicz a jeho postavy jsou živější a děj čtivější.
Příběh samotný je směsicí cestopisu, červené knihovny, "buditelské literatury" a v neposlední řadě dobrodružným románem. Dohromady to až překvapivě funguje a pokud se člověk dokáže přenést přes vlastenecké výlevy ( nehodící se do vrcholného středověku, ale neodmyslitelné vzhledem k době vzniku ) odměnou mu bude opravdu poutavé čtení.
Plusový bod za všechny ty bůžky a démony, kterými se to v litevských hvozdech tehdy jen hemžilo.

Ferofábus
07.02.2016 5 z 5

Kdysi, jako kluk jsem na film Křižáci šel náhodou do kina. Film mě tak uchvátil, že jsem si hned půjčil v knihovně knihu a od té doby patří H. Sienkiewicz k mým nejoblíbenějším spisovatelům.

woodward
02.11.2015 5 z 5

Křižáci patří k mým oblíbeným dílům od Henryka Sienkiewicze. Rytíři a krasavice, bitvy a souboje, pralesy a medvědi, prostě romantika jak má být - a že si při tom autor přihřívá svoji vlasteneckou polívčičku, která do období vrcholného středověku určitě nepatří, to se dá přehlédnout. Walter Scott a Jirásek to dělali podobně, i když náš Alois, soudě dle ducha jeho příběhů, byl bohužel spíš učitel než rytíř.

Pawlisman
19.09.2014

Na velice klasický a polský a křesťanský román jde překvapivě o velice dobře čitelné dílo. Některé momentu jsou malinko hlušší, ale i přesto i díky použitému jazyku (přesnému, slušnému, suchému) jsem se skoro v té šlechetné době mezi rytíři ocitl. Není to úplný Ivanhoe a pro 14 leté dobrodruhy, ale čtivé a poučné a především dle velice dobrých podkladů realistické, to ano.

Aaron Lewis
14.08.2014 4 z 5

Nebylo to špatný, ale bylo jasně vidět, že spisovatel je polák tělem i duší:), Němce tam hodně inkriminoval a naopak poláky neustále vychvaloval… proto taky ta poslední bitva… btw pár zmínek o Čechách, celkem oukej, i díky Hlavovi, ten mi byl hodně sympatický, ale i Matěj a Zbyšek, za to ty holky, Ta Jagienka… hmm, moc fatální a ta druhá jakbysmet!

lucie.8
14.07.2014 5 z 5

Jednoduše - výborná kniha, skvělý děj, dobře propracované postavy a v neposlední řadě krásný popis historických skutečností (bitvy, zvyky, pověry ...).