Krev pro rusalku

Krev pro rusalku https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390163/bmid_krev-pro-rusalku-xbk-390163.jpg 4 424 131

Rusalka (Sněgoňová) série

Rusalky, žínky, meluzíny, říkejte jim, jak chcete, protože co si budeme vykládat, většinou se stejně živí jako šlapky. Stačí zaplatit a víla se vám promění, v koho si přejete. Má to ale malý háček – platí se krví. Pro dohled nad vílami je tu speciální policejní oddělení a lidé v něm vědí, že když děláte s vílama, vždycky se něco podělá. A Dominiku Stolbenkovi se teď život podělal víc, než by si kdy dokázal představit. Navíc se v řece objevila mrtvá víla a její smrt má vyšetřit právě on. Vítejte ve špinavém světě vílích bordelů, krve, staré magie a tajemství, která se nezastavitelně derou na povrch.... celý text

michalhk89
29.09.2022 4 z 5

Za mě výborné čtení. Myslím, že by si nápad zasloužil i malou sérii. Svět, kde jsou s námi rusalky, určitě ještě skrývá mnohá temná tajemství, která bych chtěl znát. A při čtení jako bych se díval na film noir. Každá postava má problémů na samostatnou psychiatrickou studii, což si překvapivě vůbec navzájem nepřekáží - naopak skvěle doplňuje. Určitě stojí za přečtení.

Hakate
08.09.2022 1 z 5

Tentokrát proti proudu...
Jelikož se už dlouhou dobu chystám na Legii od Kotlety a Sněgoňové, která je mi doporučována z vše možných stran, abych poznala styl autora, rozhodla jsem se, že sáhnu jako první po Krvy pro Rusalku.
Námětově velmi zajímavé, krimi s Urban fantasy dohromady, rusalky, žínky, meluzínky, kniha má vysoké hodnocení, tak to bude dobré.

Omlouvám se všem, ale toto ne.
Kniha se mi velmi špatně četla, mnohdy jsem měla pocit, že čtu přepis Vency z Horní dolní, který za závoj pivních výparů vypráví nějakou storku.

Námět by nebyl špatný, je to originální, rusalky jako štětky, víly žijící po boku lidí, ok proč ne, námět je zajímavý. zkloubit fantasy a krimi, super nápad, Ale... Ale ne takhle.

Léto, chytrá, inteligentní, milá rusalka.
Dominik, protivný, nesympatický.
Zápletka opravdu velmi nudná.

Za mě rozhodně NE.
Každá kniha má svého čtenáře, ale tady opravdu nerozumím, tak vysokému hodnocení.

Hvězdičku udělím za originální nápad a sympatickou rusalku.

Eicherik
08.08.2022 4 z 5

V celku povedená kombinace krimi a urban fantasy. Bylo to takové moderní, nedepresivní, jen místy trochu zdlouhavé. Velmi se mi líbil úplný závěr, takové konce já rád.

zbuy
30.07.2022 3 z 5

Zajímavý příběh, jen trochu zbytečně roztahaný a moc mi neseděl hlavní hrdina.

Gabetka
07.07.2022 4 z 5

Za mě určitě skvělý nápad. Zajímavé pojetí a zapojení víl do alternativní historie osmdesátých let a plusové body za brněnské reálie. Kromě přehnaně roztáhlé střední části, kdy se Dominik až příliš nimrá ve svých pocitech a závislostech (nechápala jsem jak mohl zvládat nějaké vyšetřování a být v něm dobrý), je kniha velmi čtivá. Chytla mě hned první stránka, ta neuvěřitelně ponurá atmosféra, kterou je kniha nasáklá. Nadchl mě Dominikův nápad, jak vyřešit velký problém s parťačkou a vše, co z tohoto řešení vyplynulo. Závěr byl akční, napínavý a ve finále vyzněl pozitivněji, než jsem očekávala. Na debut paráda, těším se až si přečtu další autorčiny knihy.

LiliDarknight
31.05.2022 5 z 5

4,5*

Kristýna Sněgoňová stvorila veľmi zaujímavý svet, nielen z morálneho hľadiska. Jej divožienky, či už ide o víly, rusalky alebo meluzíny, sú poriadne divoké a túžia po krvi. Najlepšie ľudskej. Na prvý pohľad je teda jasné, prečo sa ľudia týchto stvorení obávajú. Okrem toho sú dlhoveké a mocné, dokážu meniť podobu a nezväzujú ich podobné zábrany ako ostatných. Ľudstvo sa teda právom obáva, no na druhej strane sa správa dosť predvídateľne. Pretože za hrozbu považujú úplne všetky divožienky a na základe toho sa k nim aj správajú.

Je to teda svet, v ktorom nie je úplne jednoduché žiť. Kde má všetko svoje pre a proti, no nejestvuje jednoznačné dobré rozhodnutie. Alebo zlé. Všetko sa pohybuje v odtieňoch sivej. Od samotného sveta a jeho fungovania, cez zákony a pravidlá, až po postavy. Tie hlavné nie sú výnimkou.

Dominik pracuje ako druh detektíva. Má svoje vlastné problémy, za sebou škaredú minulosť, zle ukrývanú závislosť a prinajmenšom trochu skostnatené názory. Nejde teda o výkvet ľudstva. O najčestnejšieho spomedzi čestných. Skôr má tendencie antihrdinov a jeho správanie a rozhodovanie zodvihne nejedno obočie. Na druhej strane ide o absolútne uveriteľného protagonistu. Do obdobne morálne sivého prostredia sa vyslovene hodí. Navyše je vývoj jeho osobnosti adekvátny a uveriteľný. Hoci by sa dalo povedať aj to, že zmeny v jeho správaní sú predsa len dosť zanedbateľné.

V knihe sa okrem neho objaví pomerne dosť postáv. Niektoré epizódne, iné s o niečo väčšími úlohami. Medzi tie zaujímavejšie sa určite radí aj rusalka Léto, ktorá sa zamieša aj do vyšetrovania. Tá dostane asi najväčší priestor, no napriek tomu je jej osobnosť prezentovaná len v nevyhnutnej miere. A vždy v nadväznosti na hlavného hrdinu. Pretože ide o Dominika a jeho rozprávanie – teda aj o jeho skreslený uhol pohľadu. Ktorý sa postupne a pomerne nenápadne predsa len mení.

Za túto zmenu vo veľkej miere „vďačí“ svojmu poslednému vyšetrovaniu. Detektívna je ladená noirovo, ale vzhľadom na prostredie to nie je prekvapivé. Zločiny sú krvavé a namierené proti divožienkam, takže sa Dominik stretáva s mnohými prekážkami. Vrátane svojich vlastných zábran a predsudkov. Samotné vyšetrovanie je teda skôr občasné a v istých momentoch pôsobí až vynútene. Takže dejová linka je natiahnutá a pôsobí rozvláčne. Navyše pozornejší čitatelia poľahky dokážu odhaliť, čo sa deje a kto je za tým. Hoci je pravda, že identitu všetkých zúčastnených možno predsa len neuhádnu.

Najlepšie na knihe nie je prekvapivé odhalenie. Ale to, že sa od začiatku drží vyšetrovania a toho, ako vplýva na hlavného hrdinu. Bez toho, aby sa všetko zvrhlo na spasenie sveta korunované sladučkým a vyslovene nepravdepodobným záverom. Po celý čas teda čitateľ sleduje to, ako hlavný hrdina bojuje so svojimi problémami a učí sa prekonávať niektoré svoje predsudky. Na konci to z neho síce neurobí charakterného hrdinu – ale na druhej strane už pri súdení divožienok aspoň zaváha. Pri niektorých ochotnejšie než pri iných.

Kniha Krev pro rusalku čitateľov vovedie do morálne sivého prostredia. Táto sivosť sa pritom dotýka nielen fungovania sveta, ale aj samotných postáv. Predovšetkým hlavného hrdinu Dominika, ktorý má svoje problémy a okrem toho sa správa skôr ako antihrdina. Zápletka je ladená detektívne, no viac ako o vyšetrovanie ide o opis vplyvu týchto udalostí na postavy. Nejde o záchranu sveta a porazenie nespravodlivého režimu. Miesto toho ide o temné a krvavé dobrodružstvo a niekoľkými morálnymi presahmi. V niektorých momentoch hnusné, no o to viac realistické.

sarahmoon
08.05.2022 3 z 5

Audiokniha - tentokrát jsem měla velký problém se soustředit na děj. Ač je mi pan Jagelka sympatický i jeho hlas. Teď mi jeho přednes zněl velmi tvrdě. (Několikrát jsem se přistihla, že jsem přivírala oči, jak mi to bylo nepříjemné.)

Zaujala mě obálka. I to, že se příběh odehrává v Brně. To cením hodně. Nápad a zpracování vílího světa, který je jiný, taky.
Hlavní postava mi snad za celou knihu nebyla ani minutu sympatická. Přesto jsem si přála, aby to pro ně dopadlo dobře. A abych věděla, jak to dopadne, tak jsem to celé doposlouchala... :o) mimochodem ve 3 ráno...

Vlastně ze všeho nejvíc obdivuji, jak autorka dokázala... že tak nepříjemné postavě stejně držíte pěsti. :o)

Nikidree
08.04.2022 1 z 5

Už z anotace je patrné, že nepůjde o nic veselého. Celá kniha je ponurá, temná, syrová a místy sprostá. A ve mně nezanechala vůbec, ale vůbec nic.
Hl. hrdina je naprosto nesympatický, pro mě až odpudivý, typ závisláka na lécích, který vlivem trauma z dětství nenávidí všechno a všechny a rád to dává najevo. Až mě zaráží, že někdo takový vůbec může cokoliv vyšetřovat. Ale budiž. Léto je poměrně zajímavá postava, ale jelikož nemá příliš prostoru cokoliv udělat, její potenciál je značně nevyužit.
Detektivní zápletka je neuvěřitelně rozvleklá a vlastně se nijak neposouvá. Nejzajímavější je až konec knihy, kde se konečně něco děje. Ačkoliv musím říct, že ani to mě nijak zvlášť neoslovilo.
Věřím, že se najdou čtenáři, kteří knihu ocení. Já mezi nimi nejsem a proto hodnotím jak hodnotím.

lachtan77
03.03.2022 4 z 5

chvilku trvalo než jsem se začetl, ale nakonec jsem spokojený. Kristýně tam nechybí klasický český hlášky a chválím děj který zasadila do Brna. Mám rád když se ve fantasy knížkách objevují česká města, jména a hlavně humor. Četl jsem už od Kristýny Zřídla a
a společnou Amandu tak že jsem věděl, že nezklame :-) I když je na všech patrný vliv Kotlety líbí se mi, že Kristýna má tak nějak svůj zvláštní styl.

Klilad
04.02.2022 odpad!

Rozečetl jsem asi pětkrát a ani jednou se nedostal dál než prvních 100 stran. Absolutně nechápu, co je na tom tak super a proč všichni vychvalují. Pro mě je to nudný prefabrikát, bez atmosféry, či nějakého kouzla. Prázdné, divné a do toho neskutečně otravný hrdina, který byl od první chvíle na přes držku.

KaMal
03.02.2022 5 z 5

Dlouho jsem se české fantasy vyhýbala a teď vidím, jaká to byla škoda! Příběh napínavý, reálie nerušily (i když Brno moc neznám), hnusnych scén i vtipu tak akorát. Palec nahoru!!! (A chtěla bych pokračování:-))

chomic_pisek
17.01.2022 5 z 5

Moje první setkání s Kristýnou Sněgoňovou byla Amanda z Legie. Pak logicky následovala lustrace dalších děl. Krev pro rusalku pro mě byla svým tématem jasná první volba, mám rád klasické středoevropské "pohádkové" fantasy potvory. V porvnání s Legií, bláznivou přímočarou bezhlavou akční jízdou je Krev pro rusalku mnohem víc zamyšlená a utahaná. Ale utahaná v dobrém slova smyslu, jako westerny od Leoneho. Akce je koření, ale tělo tvoří atmosféra. Hutná atmosféra.

Dominik Stolbenko není hrdina, do kterého byste se hned zamilovali. Vlastně ani později, ale přiznám se, že jsem mu postupně začínal fandit. A ty jeho migrény? Naštěstí na ně netrpím, ale pokaždé, když se mu začínala rozlévat bolest nad obočím, sám jsem začal v očekávání utrpení mhouřit oči.

Krev pro rusalku jsem poslouchal během třičtvrtěhodinových cest do práce jako spoustu jiných knih. Ale v tomhle případě jsem několikrát zůstal večer před domem sedět potmě v autě, abych mohl doposlouchat kapitolu a zároveň se těšil, až ráno pojedu do práce (!) a pustím si další. To, myslím, hovoří za vše.

roso.mak
16.12.2021 4 z 5

Supr nápad a čtivá kniha bez výrazných logických děr. Rozhodně si nemyslím, že autorka je nevypsaná.

Líbí se mi, že tam, kde by jiní použili upíry, autorka použila rusalky a divoženky. Take se mi líbí, že použila alternativní realitu a příběh zasadila do 80. let. Tím se vyhnula všem logickým dírám, které by vznikaly při existenci moderních technologií.

n.ezn.amy
08.12.2021 4 z 5

Po válce, kterou pomohli lidem vyhrát víly a rusalky, je vydán Vranův zákon, který omezuje tyto bytosti, neboť se živí masem a hlavně lidským. Centrála vyšetřuje všechny zločiny způsobené vílami. Vyšetřovatel Dominik Stolbenko má psychický problém způsobený vílami, alkoholem a práškami. Když se jednoho zaplete do vyšetřování vraždy obhájce víl a pod vlivem okolností začne vyšetřovat na vlastní pěst, jeho problém dostane větší rozměr. Moje prvotina Kristýny Sněgoňové, její noir detektivka s prvky fantasy .... musím říct, že jsem byl mile překvapen. Nápad umístit víly do reálného prostředí Brna mě moc bavil.

FraGyver
03.10.2021 5 z 5

Autorčina, pro mě dosud nepřekonaná, románová prvotina. Je jedním z mých velkých přání se do tohoto světa ještě někdy vrátit.

renefer
30.09.2021 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a nevím, jestli to nebylo na škodu. Četba byla přeintonovaná a občas jsem se ztrácela v tom, kdo co říká. Ale nechci hodnotit audioknihu. Jako čtenářský počin určitě dobré, možná o level výše než Zřídla, navíc pohádkový konec, kdy se vše vyřešilo tak, jak má. Představa kostivárny ve Slatině mě opravdu pobavila :)

Belanna
23.09.2021 4 z 5

Víly a rusalky v prostředí Brna, to se mi líbilo. Nápad knížky také. Četla se dobře, bavila mě. Nechyběla akce ani humor. Dominik byl slušně praštěnej a Léto jsem si oblíbila.
Jen některé pasáže byly možná zbytečně zdlouhavé.

MoireDeTardis
21.08.2021 5 z 5

Kniha mě neuvěřitelně bavila od první stránky až do konce. Nejdřív mě zaujala obálka, viděla jsem, že Kristýna spolupracuje s Kotletou, kterýho všichni hrozně žerou, tak jsem si říkala že to prubnu. První myšlenka, co mě při čtení napadla, byl Netflixovský Bright. Skvělá dynamika postav, vývoj, zápletka, detektivní linka, nadpřirozeno... prostě moje krevní skupina. Doporučuje 10 z 10 praček Whirlpool

Allebith
16.08.2021 3 z 5

Určitě pobaví i potěší, ale osobně preferuji trochu jiný styl vyprávění. Co se nápaditosti týče, tak smekám, na českou autorku super výkon a láká mě zkusit třeba jiné knížky, jestli by mi nebyly milejší. Každopádně doporučuji zkusit. :)

ijcro
20.07.2021 4 z 5

Moc přemítání a psychického drásání na hrdinu-závisláka. Ale čte se to dobře a některé reálie i vyznívají uvěřitelně. Chce to ale ponořit se do onoho světa nadpřirozena a nechat se jen tak vláčet příběhem. Za mě dobrý ;)