Království

Království https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439320/bmid_kralovstvi-1z4-439320.jpg 4 1370 382

Do zapadlé vsi v norských horách se z ciziny vrací zdejší rodák Carl Opgard a přiváží s sebou návrh na výstavbu luxusního wellness hotelu. Jeho bratr Roy se těší, že v malém hospodářství, kde oba vyrůstali, bude konečně živěji. Jenže Carl s sebou přináší také velké problémy a jako vždy spoléhá na to, že starší sourozenec je za něj vyřeší. Udělá však Roy to, co po něm bratr žádá, zvlášť když se začíná ukazovat, co všechno mu Carl zatajil?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Kongeriket , 2020

Sofós
05.08.2023 3 z 5

Knihu jsem dočetla až na druhý pokus. A musím říct, že nakonec mě docela zaujala. Příběh se totiž vyvíjel úplně jiným směrem, než jsem očekávala. Bylo zde několik zajímavých zvratů, nechybělo napětí. Ale na druhou stranu, občas mi děj připadal přitažený za vlasy. Ale za přečtení kniha rozhodně stojí :-)

orson
04.08.2023 5 z 5

Bylo to dosti temné čtení a několik zajímavých zvratů. Já si snad nakonec přečtu i nějakou tu detektivku od tohoto autora :)))

Šárka88
11.07.2023 5 z 5

Audiokniha - Filip Švarc
Začátek pro mě celkem zmateční a nudný, norské krimi nejsou moje silná stránka a nějak mi to nesedlo. Později mi to přišlo k chuti a vše už bylo jasné a říkala jsem si kdo je z bratrů větší hajzlík a nutilo mě to poslouchat dále, přichází i nečekaná překvapeni a hlas Filipa Švarce tomu dalo velkou korunu, jeho hlas zapadne přesně do děje a příjemně se kniha poslouchala, dávám 4+1* a těším se na další poslech.

Jenda75
13.06.2023 4 z 5

Kniha Království, byla opět plná napětí a zvratů. Je psaná nejen jako detektivka, ale řekl bych i jako psychologické drama. Velmi se mi příběh líbil a velmi rád se k němu někdy vrátím.

majakmp3
03.06.2023 3 z 5

Jo Nesbø Království.
V prvé řadě musím konstatovat, že se nejedná o detektivku. Jde o román, ve kterém se vyskytují kriminální činy. Jsou tu i detektivové, kteří se je snaží objasnit, jejich snaha však vychází na prázdno.
Nesbø rozhodně umí psát, ale v této knize si často zahrává se čtenářem, když postupně poodhaluje své karty, a čtenář zjišťuje, že karty jsou rozdány zcela jinak, než očekával. Nečekané zvraty nejsou nutně špatné, ale v této knize šlo téměř výhradně vždy o změnu k horšímu.
Také můj postoj k protagonistovi (Roy Opgard) procházel během čtení proměnou. Nejprve jsem ho odsuzoval, poté obdivoval a fandil, ale když v poslední třetině knihy překročil mou hranici morálky, tak můj obdiv vystřídalo zklamání a znechucení. Nakonec čtenář zjistí, že je kniha deníčkem pragmatického psychopata, kterému všechno projde, je s tím co udělal vcelku smířen a dál spokojeně vede svůj vcelku všední život.
Známe vrahy, i jejich racionální a pragmatické motivy, zločiny však zůstaly neodhaleny a nepotrestány a všichni v klidu a pokoji pokračují ve svých životech. Za mě je to vcelku neuspokojivý závěr, který se sice podobá reálnému životu, ale odporuje klasickému knižnímu happyendu, nebo alespoň epickému závěru, či morálnímu poučení, že dobro zvítězí nad zlem a že to celé dává nějaký smysl.
Království od Jo Nesba je čtivé, plné zvratů, avšak za mě s neuspokojivou poslední třetinou knihy i odkazem čtenářům 70%.

martin2819
20.05.2023 5 z 5

První knihu, kterou jsem od Nesbo přečetl, a vlastně to nebyla klasická detektivka, ale za mne geniální.

Mona-Lisa
15.05.2023 4 z 5

Moc příjemný poslech (audiokniha). Rodinné drama, které bobtná pod povrchem a ty jen čekáš, co bude.
Já se teda nenudila. Těmi dvěma bratry a ženou mi to jemně připomínalo Sílu psa nebo Ztracený v pustině. Amerika, Austrálie nebo tady Norsko, všechno má něco do sebe a místní poměry: dobře napsané se pro mě vždycky přibližují nejvyššímu hodnocení.

Klasifikovala bych to jako román ze světové literatury a doporučila těm, kteří se nebrání rodinným dramatům a nevadím jim, když se k jádru pudla dostanou až na konci po spoustě náznaků.
Točí se to převážně okolo samotářského bratra, který postupně získává temnější kontury. Já takové otazníkové světovky můžu. Kdy celou dobu dumáš: co se stalo? kdo to ví? kdo na to teprv přijde? a stalo se to vůbec?
Koutky mi vyletěly u filmových a knižních odkazů a zvratů/akčních scén, které v jinak pozvolném tempu člověka zastihly nepřipraveného. Super! A od Těch momentů byl člověk s mravenčením příjemně ve střehu, co zas přijde.
Dobrý film by to byl. Jdu zkoumat, jestli to někoho už napadlo :-D
Ke konci mě bolelo břicho od smíchu (ale já ten humor mám opravdu zvrácený), ale přesto za Royovo finální rozhodnutí jsem pěkně naštvaná a hvězdičku odebírám.
Tito dva bráchové a jejich jáma mi opravdu budou chybět, čtyři silné hvězdy.

Disease
09.05.2023 5 z 5

Tentokrát vlastně klasická beletrie, kriminální zápletka tu slouží jen jako doplněk. Je fajn vědět, že Nesbø umí i tohle a nejen thrillery.

LenaBil
27.04.2023 5 z 5

Bylo hodně těžké se začíst. Na poprvé jsem knihu odložila, nějak mi nesedla. Po roce jsem se k ní vrátila, protože nemám ráda nedočíst knihu a musím říct, že tentokrát mě to chytlo, promyšlené, Nesbovsky dobré. Autor prostě umí psát. Jen se člověk musí přenastavit z klasické detektivky k dramatu.

callahanh
23.04.2023 4 z 5

Nesbømu možná víc sedí rozmáchlá dramata antického, případně shakespearovského stylu než tradiční thrillery. Království je toho jasným důkazem, protože příběh v něm je hodně intenzivní a silný a ve své tragičnosti až velkolepý. Knize hodně pomáhá umístění na odlehlé maloměsto, protože atmosféra, kde se všichni znají a každý nový je pro ně vetřelec, je zachycena naprosto přesně. Nesbø přesně ví, jak strukturovat příběh tak, aby byl čtenářsky atraktivní a zároveň čtivý, což dělá a nutí číst dál, zároveň velmi postupně odkrývá tajemství, které se viditelně někde skrývá. I přes své mistrovství ale nezakryje určitou stereotypnost, protože řešení některých problémů je pořád stejné a jen těžko se věří tomu, že by hrdinům tak prošlo (nesmí chybět ani "záchrana" na poslední chvíli, což trochu evokuje Hollywood), což možná dojem trochu sráží. Malinko na závadu je i pomalejší rozjezd, ten se ale po pár stránkách rozplyne a vše je rázem strhující. Autor ale rozhodně dokáže vybudit zvědavost, a i když opravdu je to někdy stereotypní a trochu za vlasy přitažené, nejde skončit, dokud nepřijde závěr. Ten možná není tak intenzivní, jak by se nabízelo a de facto nepřichází s žádným vykoupením ani spravedlností, rozhodně je ale uspokojivý, ačkoli čtenář přece jen čeká trochu víc. Království je ale rozhodně výborný román, který netěží jen ze slavného jména svého autora a dokáže zaujmout i ty, kteří od něj nikdy nic nečetli. 80 %

JitkaSatavova
18.04.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Opravdu skvělá. Výhrady bych měla k překladu, některé češtinářské nedostatky opravdu tahaly za uši. Ale kniha, příběh, konstrukce, myšlenka ...skvělé.

santa1212
09.04.2023 5 z 5

Wow, tak tohle byla další Nesboho pecka. Skvěle napsáno, výtečně vykreslene charaktery i atmosféra místa, zajímavá zápletka, velké očekává jak to dopadne. Super, nelze než doporučit.

janina66
22.03.2023 5 z 5

Výborný, až temný a depresivní román o dvou bratrech. Od jejich dětství až po dospělost.
Jejich zrůdné tajemství a propracované charaktery obou, jsou hlavní osou tohoto románu.
A ten úplný konec, fakt depka.
Vyslechla jsem audio, celá kniha plynula velmi pozvolným a zároveň temným tempem.

jirina4159
28.02.2023 4 z 5

Nebyla to mám první kniha u tohoto spisovatele, ale přečtená nejrychleji, docela zvláštní zápletka i některá rozuzlení, počáteční tápání v postavách, doporučila bych.

000nugatovej
26.02.2023 4 z 5

Nesbo po dlouhé době... Ano, ten chlap umí psát.
Už začátek vás vtáhne do drsného příběhu, kde jsou všechny postavy zatíženy svou minulostí. A šílený děj uhání k šílenému konci.

Vikk
16.02.2023 3 z 5

(SPOILER) 99% knihy jsem byla nadšená. Strašně se mi to líbilo, nejvíc pasáže popisující zoufalou lásku hlavního hrdiny (protože tohle přesně jsem prožívala, číst to bylo dojemný, jako mi Nesbo četl myšlenky)... Ale ten konec mě tak neskutečně zklamal, že mi to pokazilo dojem z celé knihy. Třeba to ale někdo bude vnímat přesně naopak, takže mohu s klidným svědomím doporučit.

Tereza197
03.02.2023 3 z 5

Nesba miluju, ale abych pravdu řekla, čekala jsem trochu více. Nemohu říct, že by mě kniha nebavila, nebo se těžko četla, nicméně mi chvílemi připadala jako kolovrátek. Kniha ve mně nechala zřejmě pocity, které měla a kolikrát jsem se musela pozastavit a trochu nad tím přemýšlet, což je super. Konec se mi také líbil, ale stále musím podotknout, že na jiné jeho skvosty to prostě nemělo.

Kocourek
31.01.2023 5 z 5

Přečetla jsem všechny Nesbovy knihy, ale tohle byla fakt pecka. Jedna z knih, kde by člověk vrahovi i fandil...

ElikaS
30.01.2023 5 z 5

Jedná se o moje první seznámení s Nesbem a musím říct, že jsem příjemně překvapená. Knížka mě moc bavila.
Charaktery jednotlivých postav byly skvěle propracované a hlavně uvěřitelné. Umím si představit, že prostředí, ve kterém hlavní postavy vyrůstaly, je mohlo takto poznamenat a zavést až k řekněme extrémnímu jednání.
Roy mi trochu připomínal mého oblíbeného Joe Goldberga a Karl ten byl vůbec kapitola sama pro sebe.
Musím ocenit i smysl pro humor, ten cynický nádech, který knížka měla se mi moc líbil.
Další skvělá věc byla, jak byl příběh vystavěn - prolínání minulosti a přítomnosti se autorovi skvěle povedlo a knížku příjemně oživovalo. Navíc byla knížka i dík tomu velmi napínavá a byla jsem pořád zvědavá, co bude dál.
Na konec musím říct, že knížka byla velmi originální a i po jejím přečtení si nejsem jistá, do jakého žánru ji zařadit. Thriller, psychologický thriller, detektiva nebo snad společenská próza? Nevím, ale každopádně výborná knížka.

2mig1
23.01.2023 3 z 5

Můj první Nesbø mimo sérii Harryho Holea. A taky tedy poněkud zklamání. Sice tradičně skvělý a syrový popis prostředí i charakterů. Ale jinak se vše děje tak nějak nuceně, tváří se osudově, aby vše na konec vyplynulo tak nějak do ztracena.