Kostičas

Kostičas https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193478/bmid_kosticas-xn0-193478.jpg 4 1353 1353

Kostičas série

Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka" či „posel" – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

The Bone Season , 2013

mirus.m
12.03.2017 5 z 5

Kniha byla tak dobře psaná, že se nešlo od ní odtrhnout.

Denisa.KC
08.03.2017 5 z 5

Skvělé čtení. Kostičas se vymyká tuctovým příběhům a velmi rychle se přídal k mým oblíbeným knihám. Originální námět, krásně propracované do nejmenších detailů až si člověk není jistý, jestli náhodou za pár let takto Londýn opravdu nebude vypadat. Doporučuji.

ji7967
05.03.2017 5 z 5

Hm...po letech jsem se dostala náhodou ke sci-fi. Nadchlo, pohltilo, bavilo, překvapilo. Rozhodně bych nepřirovnávala k Potterovi, ale jako čtivo skvělé.

desmic
27.02.2017 5 z 5

Dlouho jsem hledala podobnou knihu k Misbornovi. Kostičasu se povedlo mé hledání uspokojit. Tento jiný svět byl to, o čem jsem chtěla číst. Zpočátku jsem se nemohla vyznat v používaných termínech, ale četla jsem a nepřestávala. Postupem času se mi povedlo do děje zaplout a používané názvy lépe chápat a představovat si.
Těm, co se na knihu teprve chystají, doporučuji přečíst si krátký slovníček používaných pojmů na konci knihy. Bude se vám číst o něco snáz ;-)
A také se nezapomeňte mrknout na mapu nakreslenou na deskách knihy.
Celkově moc příjemné čtení a těším se na pokračování.

DARKeccentric
26.02.2017 5 z 5

Přirovnání k Harry Potterovi i dle mého názoru není zrovna na místě. Strukturou psaní a kvalitou dosahuje hodně vysoko, o tom žádná. Kostičas je ale úplně o něčem jiném a už proto je nelze srovnávat. Knížka měla hodně zajímavý děj s mnoha dobrými zápletkami, mlely se ve mně emoce a já jsem si jenom říkala: ,,A co teď?" Občasné vyprávění o minulosti jasnovidců bylo skvělé doplnění děje. Už od samého začátku jsem si oblíbila Strážce a trochu mi vadilo, jak dlouho Paige trvalo přijít na to, že je na její straně. Použití slov vycházejících z mytologie nebo nově vymyšlených výrazů dodávalo knize na propracovanosti a kniha byla náramně čtivá. Jenom mě štvou otevřené konce - když nemám na dosah ruky pokračování, nemůžu myslet na nic jiného. O to víc se těším, až si přečtu další díl. Za mě pět hvězd a doufám, že autorka nepřestane psát takhle skvěle.

Teclaireddy
20.02.2017 4 z 5

Hodnocení této knihy je pro mě docela těžké. Rozumově si uvědomuji její slabiny, ale ty emoce, které u mě vyvolala, nelze jen tak přehlížet. Ano, ze začátku jsem také měla problém se do knihy začíst. Téma mi připadalo zajímavé, ale přesto to někdy působilo trošku přitaženě za vlasy, na hranici fantasmagorie (vrhání duchů apod.). Paige mi až trochu moc připomínala klasickou hrdinku typu "navenek tvrdá, uvnitř zranitelná s dobrým srdcem". Se Strážcem to bylo podobné (také někomu připomínal Severuse Snapea?). Vadila mi jednorozměrnost Nashiry (ale třeba se dozvíme víc).
Ale stejně mě to chytlo za srdce. Celý ten svět je vymyšlen krásně - nejvíc mě nadchla idea snové krajiny, která je podle mě vlastně docela reálná. Strážcovo charisma mě samozřejmě také nenechalo chladnou. Kniha mě naprosto pohltila a chvíle, kdy jsem ji musela odložit, byly tvrdým pádem do reality. A pokud ve mně nějaká kniha probudí takové pocity, zaslouží si vysoké hodnocení, i přes nějaké ty slabiny.
Překladatelce uděluji 5 hvězdiček! Pojmy jako "skejva" či "vidopán" nemají chybu.
Na závěr ještě krátké srovnání s českým Naslouchačem, který mě ke Kostičasu přivedl: obě knihy ve mně vyvolaly podobně silné pocity, ale podle mě Naslouchač svého předchůdce, kterým se inspiroval, ještě předčil (působil na mě kvalitněji). Takže těm, kteří neznají, rozhodně doporučuji!

Zornaddie
18.02.2017 3 z 5

Po chvilce mě to přestalo bavit. Potom jsem četl spíš z donucení.

DuncanIdaho
14.02.2017 5 z 5

Kostičas rozhodně není klasická fantasy. Hlavní myšlenka je dosti originální. Kniha se čte snadno, je v ní napětí, osobní prožitky i "běžný život", běžný život, který mohou hrdinové prožívat za jejich daných podmínek. Oceňuji i to, že děj je zasazen do jedné z možných budoucností. Už, z našeho pohledu, minulost je jiná, než ji známe my (myšleno 19. a 20. století ve světě Kostičasu které proběhlo jinak, než je známe my). Je zde nastíněna situace vpádu silnější a vyspělejší civilizace, kterému nemá lidstvo snahu vzdorovat. Přest všechno se občas najde několik odvážných jedinců, kteří se o to pokusí. Jsou tu také popsání zrádci, zbabělci a tak dále. Na to že je to autorčina prvotina, je to víc než zdařilé dílo. Od knihy jsem se nemohl odtrhnout. Škoda, že jsem na čtení neměl tolik času, jinak bych ji snad přečetl za dva nebo tři dny. Tuto knihu vřele doporučuji k přečtení a těším se už na další díly celé série.

Janičta
08.02.2017 2 z 5

Zaujalo, ale neohromilo.
Celkově to je zajímavě zpracovaný nápad, ale šlo by to i o něco lépe.
Je trochu složité se v příběhu časově orientovat. Neměla jsem moc přehled kdy kolik času uběhlo. V příběhu se objevuje spousta informací a ne vždy jsou dobře podané a zpracované.
Vztah mezi dvěma hl. hrdiny se tvoří přinejmenším podivně. Paige se jeví jako docela snadno ovladatelná postava, i když se tak jevit asi neměla...
Každopádně další díl přečtu už jen pro tu spoustu volných provázků.

kubakubikula
03.02.2017 5 z 5

chvili mi trvalo, nez se do toho noveho sveta dostanu natolik, abych se orientovala, ale pak me to chytlo tak, ze jsem nemohla prestat cist...skvela kniha

Pheonix
02.02.2017 5 z 5

Ze začátku mě kniha nějak neoslovila, než jsem se přiučila novým slovům a pod., po přečtení několika kapitol jsem zjistila, že je na zadních stranách knihy slovníček :D to pro mě bylo docela velké překvapení :D, když jsem ho objevila už jsem ho nepotřebovala, na slova jsem si přivykla a odvodila.
Co se týče knihy jako takové, jak jsem psala začátek byl pro mě trochu těžší na rozjezd, ale po chvíli mi stránky ubíhaly ani jsem nevěděla jak! Musím říct, že jsem stále nevěděla, co od knihy čekat a celý její vývoj byl pro mě velkým překvapením, konec trochu smutný a proto se hnedka vrhám na další díl, abych věděla jak to bude se Snílkem a Strážcem dál!

Barbarka_CZ
01.02.2017 4 z 5

Takhle kniha je pro mě docela kontroverzní. Na jedné straně stojí fakt, že téma vidoucích, jasnovidců, duchů a éteru mi vůbec není blízké, na druhou stranu autorka dokázala příběh zpracovat natolik poutavě, že jsem měla problém se od čtení odtrhnout. To samo o sobě považuji za velké plus. Zároveň však musím říct, že až do konce jsem měla trochu guláš ve všech těch nových výrazech, které jsou v knize použity. Kdyby tak ještě pro každou jednu skupinu bylo použito jedno nové slovo, člověk by se orientoval lépe, ale jak tam byly pomalu tři výrazy pro každou novinku/neobvyklost, měla jsem v tom zmatek. To je ostatně také důvod, proč bych nejraději dala jen 3,5 hvězdičky, navzdory čtivosti a poměrně i propracovanosti knihy - protože příběh je rozhodně o dost lepší než průměrný, ale ty nejasnosti způsobené novými, nepříliš dobře vysvětlenými výrazy ho dost sráží. Nakonec však dávám 4 hvězdy, protože o celou jednu méně si tahle kniha nezaslouží.

vivalamuff
14.01.2017 5 z 5

Dočteno, ani nevím jak :-) smekám klobouk. Vytvořit takový svět není jenom tak. Příběh mě zaujal, určitě si seženu druhý díl.

SlamLenka
03.01.2017 5 z 5

Mám ráda knihy, které mi dávají nahlédnout do jiných světů, ať už jde o nějaký reálný, který jsem dosud neměla možnost poznat jinak, nebo nereálný a smyšlený, který autor vytvoří ze své fantazie. Tenhle svět je parádní, komplexní, zajímavý a děsivý. Přiznám se, že než jsem se v něm zorientovala, chvilku mi to zabralo - musela jsem si přečíst slovníček pojmů vzadu a prvních cca 20 stran jsem si dala dvakrát, ale pak už to jelo jako po másle.
Jsem zvědavá, co mi nabídne Vidořád - těším se na něj!

Beatrice_s
30.12.2016 4 z 5

Vzhled knihy je naprosto úžasný... V jednoduchosti (a přitom nápaditosti) je prostě krása. :) Nádherná obálka, krásná zlatá předsádka... mapy v knihách mám moc ráda, takže vizuální dojem na mě Kostičas udělal velice pozitivní. K samotnému obsahu: ze začátku jsem byla trochu rozpačitá ze změti různých šílených pojmů a toho, jak se na čtenáře valí zpočátku nepříliš srozumitelné informace a pozadí vymyšleného světa. Prvních pár stránek jsem se prokousávala a váhala, zda knihu číst dál (i přestože jsem věděla, že knihy nikdy neodkládám a vždy jim dám šanci až do konce vyprávění). Musím říct, že od jistého okamžiku ve vlaku přišel ten zlom, kdy se spustila parádní, akční a dynamická jízda příběhu. Brzy jsem neměla již s žádným pojmem problém. Autorka dílo napsala velice čtivě, takže čtenář skutečně po krátké době přestane vnímat neologismy a mnoho abstraktních pojmů jako cizí prvek a lehce si je osvojí. Je dobré si již před samotným čtením projít slovníček pojmů na konci knihy, zorientujete se o to dříve. :) Dále mi byl moc sympatický únikový námět příběhu a s tím spojené to správné napětí a zoufalství postav. I přes uvedená pozitiva to však necítím na ohodnocení plným počtem hvězd - ještě něco mi tam zkrátka chybělo k tomu, abych byla z knihy úplně unešená... Zkrátka zatím mě tato knižní série baví, ale jako něco převratného to necítím (ale to bude spíše mým žánrovým naladěním, nikoli nedostatkem knihy :)). Druhý díl Vidořád právě čtu. :)

Alskar
26.12.2016 5 z 5

Kniha mě nadchla. Ležela jsem v posteli celý den s teplotou a hledala jsem knížku, kterou bych si mohla přečíst. Ze začátku se mi do ní moc nechtělo, ale postupně jsem se začetla a večer jsem zjistila, že už zase nemám co číst.
Postavy mě velice bavily a Strážce si našel cestu i do mého srdce :)

Každý den vyhlížím další díl v knihovně a moc se na něj těším :)

Terry11
24.12.2016 2 z 5

"...Náš převýchovný systém umožňuje mladým jasnovidcům přijet sem, kde se jim dostane té nejkvalitnější výchovy." Jako zvířatům v zoologické zahradě, pomyslela jsem si. "Jasnovidnost, jak víme, není chybou obětí, které jsou jí postiženy. Stejně jako parazit se tahle nemoc pase na nevinných a postihuje je nepřirozenost."

Tak já tedy nejsem nijak nadšená. Stylistika autorky je nevýrazná, takže člověk předpokládá, že aspoň bude zajímavý samotný příběh, ale ani tam to není žádná sláva. Kromě závěrečné scény nejde o žádné napětí či drama. Od začátku tušíte, do koho se hlavní hrdinka zamiluje, a aby tam náhodou nevznikl milostný trojúhelník, druhý nápadník náhle přizná, že je na kluky. Druhů jasnovidectví je tolik, že ztrácíte přehled, navíc mám dojem, že to stejně nehraje žádnou výraznou roli. Pak nastupuje řada nelogičností a informací, které nemají souvislost.
A já se tolik těšila.

vlkcz
12.12.2016 5 z 5

Jsem nadšen. Ve dvaadvaceti takovýhle debut, to se každému nepodaří.
Alternativní historie, dystopie, gotický román, cyber-punk, romantika, napětí, akce... Skvěle zvládnutý mix žánrů.
A jestli je Vidořád ještě povedenější, tak klobouk dolů.

Barbarella13
08.11.2016 4 z 5

Do knihy jsem se začetla jen těžko, možná bych ji i číst přestala, ale nutně jsem chtěla přelouskat tento opěvovaný zázrak. Fantazie autorky mě místy dováděla ke stavům a pochybám, zda nemám náhodou alzheimerovu demenci. Svět vidoucích a jejich pojmenování a celý popisovaný svět působí těžkopádně a zbytečně složitě. Nechci knihu zbytečně hanit, protože i přesto všechno mě bavila. Další díl si určitě přečtu, údajně je lepší než ten první. A já věřím, že s každou novu knihou mladá autorka nabírá na zkušenostech a její díla budou lepší a lepší.

MorbidCuriosity
05.11.2016 5 z 5

Na zacatku jsem mela trochu problem s zvedenim do deje, nazvu apod. Vubec jsem netusila, ktera bije a ponekud me to nudilo. Netrvalo to moc dlouho a musela jsem se nutit knihu zavrit a jit delat neco uzitecneho. Uzasny pribeh pripominajici tema Krasky a Zvirete a jen, co tenhle komentar dopisu, se vrham na dalsi dil.