Kostičas

Kostičas https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193478/bmid_kosticas-xn0-193478.jpg 4 1349 337

Kostičas série

Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka" či „posel" – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

The Bone Season , 2013

Boblenka
08.06.2016 5 z 5

Knihu jsem objevila díky čtenářské výzvě a rozhodně nelituji. Kniha měla spád, byla uvěřitelná a rychle mě přenesla do světa Kostičasu. Až sebedestuktivně tvrdohlavá hrdinka mi byla sympatická. Svět jasnovidců je zajímavě promyšlený a těším jak se vyvine dalších dílech. Kniha pro milovníky tohoto žánru určitě stojí za přečtení. Musím ocenit talent této mladičké autorky.

Tatsume
07.06.2016 3 z 5

Knihu mi doporučila kolegyně, jakožto velmi napínavou a hodnou přečtení. Kdybych se nerozhodla podílet se na čtenářcké výzvě, nejspíš bych ji vůbec nečetla. Ze začátku mne vůbec nebavila a přemýšlela jsem, že ji odložím, pak jsem ji chvíli četla jedním dechem, pak mi začala vadit hlavní hrdinka. Nakonec je dojem z knihy spíše pozitivní, asi přečtu i druhý díl, nemám ráda otevřené konce...

Lus2
01.06.2016 5 z 5

Tenhle styl příběhů prostě miluju!!! A nejraději bych to ještě aspoň třikrát podtrhla.
Kniha zaujme nejen obálkou, ale i mapou a rozdělením Jasnovidců. Co můžu moc pochválit je i slovníček, který napomůže orientaci v pojmech.
Ze začátku jsem se příběhem prokousávala, ale pak jsem se do příběhu tak ponořila, že jsem celou knížku zhltla během dvou večerů. Nemohla jsem přestat číst a když už jsem přestala, musela jsem neustále myslet na to, jak to asi bude dál pokračovat.
Opravdu mě zaujala propracovanost příběhu, veškerých postav, politického uspořádání jak SciLo tak i Prvního Šeolu. Fantazie mi při čtení jela opravdu na všechny obrátky, až mi to všechno připadalo reálné.
Ale kdo ví, co se v našem světě skrývá... Možná, že takovéhle světy, o kterých nemáme ani tušení, opravdu existují.
Jen stále nevím, zdali bych v takovémto světě chtěla žít...
Co mě doslova uťalo byl konec příběhu. To to skončilo tak otevřeně, že jsem ráda, že mám doma Vidořáda a začínám číst. Ale jestli taky skončí tak otevřeně jako Kostičas, tak teda nevím, jak vůbec přežiju čekání na další díl :-D To abych si to před třetím dílem přečetla znovu :-D

trudoš
19.05.2016 3 z 5

Co se Kostičasu rozhodně upřít nedá je literární nadání, kterým Samantha Shannonová bezesporu oplývá. Jazyk, stylistika i dialogy, to vše je v nejlepším pořádku, nemluvě o originálně pojatém a do podrobností promyšleném světě. Slabší už je to s koncepcí příběhu a trochu i s překombinovanou vnitřní logikou totalitního systému. Nešlo mi ani ignorovat délku, která vůči zápletce není příliš opodstatněná. Poměrně často se zde opakuje už jednou řečené, aby bylo jisté, že hierarchii společnosti a principy „magie“ čtenář opravdu, ale opravdu pochopil. Takže i když mě prvních padesát stran příjemně navnadilo gradací, začal děj vzápětí přešlapovat na místě, což mu bohužel vydrželo víceméně až do finále, než konečně šmahem vyvrcholil.
Zápletkou kniha zpočátku připomene atmosféru Niccolova filmu Gattaca, aby zvolna přešla do Schaffnerovy Planety opic, to celé v duchu moderních young adult romancí bez přílišného kýče a patosu. Snesitelné, ale jinak nic, co by mě nenechalo zcela chladným.

SeverusSnape
16.05.2016 4 z 5

Řády jasnovidců byly opravdu oříšek.Ale jinak chytlavé čtení.

NatyDee
15.05.2016 3 z 5

Chvilku mi trvalo než jsem se zorientovala mezi tím, kdo je kdo a jak se mu říká a jaké je rozdělení jasnovidců. Knížka mě pak ale upoutala a přečetla jsem jí docela rychle. Originální nápad.

lenakf
02.04.2016 5 z 5

Než jsem se začetla tak to pro mě bylo doslova čtenářské peklo- plno neznámých pojmů, postav, nemohla jsem se v tom Scionském zmatku zorientovat a pak najednou přišel bod zlomu a všechno mi tak nějak začalo do sebe zapadat a dokonce mě to i začalo bavit :) zbytek knihy jsem zhltla jedním dechem a pak si naprosto zkazila náladu tím, že jsem zjistila že další kniha vlastně ještě nevyšla :D

Jass
25.03.2016 5 z 5

Vážně se mi to líbilo. Bylo to originální, neotřelé, propracované, detailní, uvěřitelné, hlavní hrdinové působili reálně. Jedinou chybu téhle knihy vnímám až teď zpětně, nenechala ve mně žádný velký otisk, pamatuju si ji vážně jen ve velmi hrubých obrysech, rychle bych si měla přečíst druhý díl, než dočista zapomenu, o čem byl ten první :D

petra4080
24.03.2016 4 z 5

Musím uznat, že tato kniha je velmi originální. Zezačátku se člověk musí trochu zorientovat, ale po pár stránkách už plujete dějem ani nevíte jak. Celý svět je do detailů propracovaný, postavy úžasné a uvěřitelné. Hned jsem si přečetla i druhý díl :-)

Hollis
22.03.2016 4 z 5

Kostičas mě vážně chytil a rozhodně se zařadí mezi série, co budu číst pořád dokola. Svět stvořený v tomhle příběhu mě svou originalitou opravdu dostal, protože něco takového jsem opravdu ještě nečetla.
Tvrdohlavost hlavní hrdinky je místy dost sebevražedná na to, v jakým žije světě, ale kupodivu jí to vždycky nějak projde, což poněkud kazí dojem "reality". A další věc, co mě dráždila, byla poněkud vlažná orientace děje v čase - zdá se, že je Paige v Šeolu pár dní až týdnů a oni jsou z toho měsíce, vážně zvláštní.
Svět Kostičasu je tak dobře vymyšlený, že některé věci a pojmy mi dojdou až na několikáté čtení, nicméně slovníček na konci mi přijde absolutně zbytečný. To, co by měl vysvětlit - jednotlivé jasnozřivé řády, třeba, tam nevysvětluje. Za to slangové výrazy, které navíc hrdinka sama vysvětluje v textu, a taky půlku z nich normální knihomol zná a chápe, jsou tam vysvětleny, takže smysl slovníčku trochu pokulhává.
Za neuvěřitelně skvělý příběh by si zasloužil Kostičas všech 5 hvězdiček, ale za to ostatní ani ne... Kdyby tak šlo čtyři a půl :)

Mauri
06.03.2016 5 z 5

U prvních kapitol naprostý zmatek...kdo je kdo a co kdo umí...V okamžiku,kdy se objevil Šeol a já se zorientovala, jsem ztratila veškeré sebeovládání a jenom četla a četla...Děkuji autorce za rozšíření mé fantazie a za světy (ať ty které vidíme nebo ty za stříbrnou šňůrou),které můžu objevovat..(Jo a ten slovníček!) :D :)) Úžasné..

Alee
03.03.2016 4 z 5

Předčilo to mé očekávání. Příběh má spád, postavy jsou celkem zajímavé, rozhodně to člověka vtáhne do děje a po dočtení nedočkavě kouká po dalším dílu, protože to skončí tak trpce neukončeně. Ale jelikož je autorka tak mladá, má to své mouchy, které jsem (s přihlídnutím, že je to její prvotina) ochotná akceptovat: přílišné zaobírání se detaily, nedodržování časového kontinua, příliš přímočarý popis děje. Nicméně pro mě zatím nejlepší a nejnápaditější román v žánru YA.

ivca001
02.03.2016 5 z 5

Zpočátku je těžké se zorientovat, protože jednotlivé fakta autorka dávkuje postupně a tak je zezačátku težší odhalit celý ten svět budoucnosti a všechny ty nové výrazy (mimochodem na konci je slovník, který jsem objevila ž po přečtení :-D) To ale nic nemění na tom, že knížka vás vcucne od samého začátku a nenechá vydechnout až do poslední řádky.

Nicky.ca
12.02.2016 5 z 5

Táto kniha je ako droga. Nemohla som prestat čítať. Desí ma že má mat až 7 častí. :D Zo začiatku som knižke nevedela prísť na chuť ale akonáhle som pochopila o čo tam ide, už som sa nevedela odtrhnúť.

irenka.knihomol
07.02.2016 4 z 5

Originální nápad a skvěle promyšlený svět, ale ze začátku jsem prostě měla chuť hodit s knížkou o zeď. První třetina mi přišla dost chaotická, příliš mnoho různých názvů a druhů až mi z toho šla hlava kolem a vůbec nepomohlo, že byl v knize slovníček... někde kolem poloviny jsem se ale přistihla, že mě knížka začíná bavit a že jsem si na ty nové pojmy nějak zvykla, nakonec jsem ani nechtěla aby to skončilo, proto knížku hodnotím dobře... jsem zvědavá na další díl, který ale v dohledné době nestihnu přečíst, doporučení pro všechny: vydržte nezáživný začátek, protože tahle knížka stojí za to

rencovav
07.02.2016 3 z 5

Docela mile mě Kostičas překvapil. Pravda, hlavní hrdinka Paige mě občas vytáčela, ale tak ne každému musí být každej sympatickej, že jo.

padajicidvere
05.02.2016 3 z 5

Bezpochyby je to zajímavý příběh, originální, nápaditý. Nevím ale jestli je to mnou nebo to knihou, ale nijak jsem se nedokázala sžít s příběhem. Jak to popsat.. Příběh mě nepřesvědčil, že JE. Viděla jsem v něm trhliny, otázníky, mezery..a příliš mnoho potu.. Nejhorší pro mě bylo, když přišla chvíle, na kterou jsem od začátku čekala.. Přišla jsem si jako kostka ledu v mrazáku. Ani náznak emocí..výbuchu radosti, žalu..nic. Měla jsem pocit maximálního odstupu od knihy, jako by to snad byla studie, kterou mám prozkoumat a následně vyhodnotit závěr. Nicméně se mi nápad na příběh opravdu líbí.

Terinka14
26.01.2016 5 z 5

Naprosto úžasné. Celý jejich svět je tak propracovaný, že se mi nechce věřit, že by mohl být jen vymyšlený. Postavy jsou velmi realistické a hned mi byly sympatické. Další díl jsem si přečetla ihned po přečtení prvního a nelitovala jsem. Hrozně se těším na další díl. tohle je jedna z knih, které bych si mohla číst pořád dokola jen proto, abych zase na chvíli prožívala to, co Paige. Vřele doporučuji .

rarach010
26.01.2016 5 z 5

Byl jsem zcela překvapen, takže rozhodně si přečtu další díl :)

Vianescee
25.01.2016 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Uchvátil mě celkový nápad a promyšlený svět vidoucích a Scionu. Moc se mi líbili i zápletky. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Neustále se něco dělo a Paige byla velmi sympatická a nezávislá hrdinka. Kniha nebyla celá jen o vztahu jedné puberťačky, což jsem uvítala. Mám pocit, že nevydržím čekat na další díly. :D Jednoduše úžasná kniha, kterou doporučuju přečíst.