Kostičas

Kostičas https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193478/bmid_kosticas-xn0-193478.jpg 4 1349 337

Kostičas série

Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka" či „posel" – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

The Bone Season , 2013

mulderka
24.01.2016 3 z 5

Tak do Rowlingové má tato kočenka hodně hodně daleko... ale ne lineárně - svět Scionu a jasnovidců je od čarodějného světa Harry Pottera spíš dost bokem a mnohem drsnější a bližší nadcházející realitě.
Musím uznat, že jsem se do knížky začítala velice nedůvěřivě, pak mě to ale začalo bavit a už se docela těším na další díl, neb je třeba vnést trochu řádu do chaosu a aspoň některé otevřené a nedořešené otázky osvětlit.
Zatím za tři a půl hvězdy, po dalším dílu se uvidí :-)
A přidávám se s velkou pochvalou pro překladatelku :-)

Samsover
20.01.2016 5 z 5

Nebudu se nijak dlouho rozepisovat, zkrátka kniha, kterou jsem nemohla odložit z ruky a přečetla ji, takříkajíc, jedním dechem :)

Julia_pt
18.01.2016 5 z 5

Originální knížka s velmi zajímavým a napínavým příběhem, který mě přímo ohromil. Moc se mi líbilo, jak je k tomu udělaná mapka a rozložení jasnovidců!! Ze začátku jsem trochu plavala v tom, jak je tam hodně zvláštních slov, který vůbec neznám :D Až ke konci, když jsem před sebou měla už jen pár stran, jsem zjistila, že je tam i slovník výrazů :DD No, každopádně se těším na další díl !!
DOPORUČUJI !!

Etule
16.01.2016 5 z 5

Wau! Nemůžu se vzpamatovat z toho, že je konec! Naprosto přesně vím co udělám zítra. Půjdu si koupit druhý díl. A jeslti ho nebudou mít v mém knihkupectví, tak někomu ublížím...
Dokonalost! Naprosto mě to pohltilo a nedokázala jsem se od knihy odtrhnout. Jasně, taky jsem ze začátku ze samých pojmů měla hlavu jako úl, ale stálo to za to. Rozhodně to stálo za to!
Někde jsem četla, že autorka má být druhá Rowlingová. Prosím jen to ne! Rowlingová má totiž jeden velice nehezký dar. Zabíjí mé oblíbené postavy. Všechny, jako na běžícím páse. Oblíbila jsem si pouze dvě postavy z této série. Strážce - to snad ani nejde si někoho takového neoblíbit.
Nick - samozřejmě. Dokonalý, úžasný, skvělý Nick! Nějak se nemůžu rozhodnout koho z těch dvou mám raději. :)
Rozhodně potřebuji druhý díl, stejně jako feťák svou denní dávku fetu. :3 Uctivá poklona autorce.

Mi.Mlc
14.01.2016 4 z 5

Nejdříve jsem se vůbec neorientovala, samé neznámé názvy, moc mě to nebavilo, chtěla jsem přestat číst. Od poloviny knihy mě to ale začalo pořádně bavit a ke konci jsem se nemohla odtrhnout. Skvělá kniha! Jsem zvědavá na další díl :)

Pavluška33
05.01.2016

Tak tuhle knihu jsem si koupila jen a pouze podle obalu. A nezklamala mě. Výborně vytvořený fiktivní svět. Strážce je přesně takový, jaký má být, děsivý a zároveň neskutečně přitažlivý. Bůhví proč mi Kostičas připomíná Gaimanovo Nikdykde

Vilas1979
04.01.2016 5 z 5

Zvláštní název pro zvláštní knihu. Kostičas bych asi označil jako ezo-fantasy, ale nejsem si jist, jestli taková škatulka vůbec existuje, alespoň tedy já jsem nikdy nic podobného nečetl. Ale na tom vlastně vůbec nezáleží, čtení to je totiž výborné. Autorce se podařilo vytvořit přesvědčivou alternativní historii, která začíná v roce 1859 příchodem tajemné rasy Refájců do našeho hmotného světa. Děj knihy se pak odehrává o dvěstě let později, na britských ostrovech vládne diktátorský režim zvaný Scion. A protože každá diktatura potřebuje ke svému ospravedlnění nepřítele, Scion utlačuje a tvrdě postihuje vidoucí, tedy lidi s aurou, kteří jsou obdařeni různými zvláštními schopnostmi. Vidozločin je hrdelní zločin a duchové jsou něco, co bezpochyby existuje a vidoucí s nimi dokáží komunikovat nebo si prostě jen tak cestovat éterem, jakousi paralelní realitou. Těch zvláštních schopností je poměrně dost a autorka si musela dát docela práci s vytvořením kompletního názvosloví, dokonce jí podezřívám, že v šuplíků skrývá jeden výtisk „O podstatě nepřirozenosti“. Využití reálné oční vady jako indikátoru duchozraku pobavilo, pokud někdy někoho s kolobomy potkám, rozhodně si na něj dám pozor. Všechny novotvary jsou do češtiny přeložené velmi nápaditě a nenásilně, za překlad tedy určitě palec nahoru. Suma sumárum tu máme velice slibný první díl s hlavní hrdinkou krajinochodkyní Paige, u ní si sice člověk občas říkal, kolik bušení a ran tahle mladá slečna ještě vydrží, ale co už, knížka mně bavila a já si jdu hned koupit druhý díl.

teniska8
01.01.2016 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala ve světě, který autorka vytvořila. Ale po pár kapitolách už nešlo knihu zavřít a nakonec jsem jí přečetla na jeden zátah. Vřele doporučuji.

Janiss_89
30.12.2015 5 z 5

K této knize jsem se nechala donutit kámoškou, kterou kniha ohromila. Já se trochu bránila, nechtěla jsem další sériovou knihu (až později jsem se dozvěděla, že to je první díl ze 7) a měla jsem na čtení jiné knihy. Sotva jsem teda našla čas a vzala ji do ruky, nemohla jsem se od ni odtrhnout. Probíhalo typické čtení až do rána. Ach jak mě ta kniha dostala. Někteří tvrdí, že je ze začátku matoucí, nový Londýn, různé názvy atd., ale teda mě to nemátlo. To asi jste nečetli Řeky Londýna, to je matoucí! :D
Ano uchvátilo mě to. Vše kolem duchů to rozpracování výborné. Réfajci byli zajímaví, a teda jsem zvědava co ve skutečnosti vážně jsou. Hnedka jak se objevil Strážce mi bylo jasné, že se do něho zamiluju. No jasněže se tak stalo a je mou nejoblíbenější postavou. Jo Paige je fajn, ale Strážce je prostě Strážce a doufám, že v druhém dílu bude. I když to skončilo tak podivně. Celé to "vysvobození" jasnovidců a ochrana světa před Emejci (sakra nemám v hlavně přesnou podobu jak můžovu vypadat) byla dobře propracovana. Jedinou věc, kterou bych knize vytkla byl čas. Ztrácela jsem se v tom, kolik času uběhlo od zadržení, trenování a útěku. Mě to připadalo jak pár dní, ale nakonec to bylo 6 měsíců.
Fakt tuto knihu doporučuju. Po dlouhé době zase jedna z dokonalých knih a budu doufat, že další díly se ponesou ve stejném duchu a spisovatelka neusne na vavřínech a nenecha si do toho kecat:)
Taky bych chtěla vypíchnout překladatelku. Úžasná práce. Jak se poprala s těma vymyšlenýma názvama, aby to dávalo i nám smysl, se slangem, vážně tleskám k dobré práci :)

Ceile
19.12.2015 4 z 5

Ráda bych na tomto místě složila poklonu překladatelce:) Což nebývá vždy standardem

Co se týče knihy - děj se odvíjí tak nějak poklidně a přesto má spád, nenudila jsem se, jen mě lehce znervoznilo to romantické směřování. Přiznávám, že jsem byla "roztodivá" z toho, jak hlavní hrdinka řeší svoji zamilovanost vůči příteli N. a nedává si žádných nadějí, neb jí je 18 a jemu už 29!, aby náhle zaplanula vášní převelikou k muži staršímu jen o pouhých 200 let:) absolutně to nemyslím ve zlém, jen mi to při čtení vyloudilo úsměv na tváři;) Ale na druhou stranu, autorka je mladinká a tak jí to nelze vytýkat:)
Rozhodně zajímavá kniha, ke které se ráda vrátím a už se těším na další díl:)

wildavk
17.12.2015 5 z 5

Pro mě velmi positivní překvapaní. Komplexní, složité a propracované. Ze začátku jsem se neorientoval, ale postupně se mi otvírá nový fantasy svět. Dokážu si představit, že vznikne všech 7 planovaných dílů. A myslím si, že budou lidé které kniha uchvátí a lidé kterým se nebude kniha vůbec líbit.

magduska
14.12.2015 1 z 5

Příliš komplikované, řekla bych, že až zbytečně chaotické. Chyběla mi tam ona čtecí dynamika, ale myšlenka zajímavá.

La Fiera
28.11.2015 4 z 5

Každý jsme jiný a názory se liší, někomu se líbí někomu ne. A zrovna tohle je kniha, u které se těmto dvou diametrálně odlišným názorům nedivím.

Na počátku jsem se cítila dosti zmateně. Nový svět, spousta nových výrazů (slovníček jsem našla až při dočtení, hodilo by se mi o něm vědět dřív :D). Ale byla tu snaha autorky o to dobře se světem seznámit. A povětšinově se jí to i povedlo. Aspoň u mně. Sice na úkor nějaké dějovosti na prvních stránkách, ale pak se příběh dost slušně rozjel. A o konci ani nemluvím.

Propracovaností světa, postav (myslím v rámci jasnovidců, Emejců,...), nových výrazů a celkové komplexnosti jsem celkem mile překvapena.

Potěšil mě i pozvolný vývoj vztahů mezi postavami i samotný vývoj hlavních postav, nejsou to takové prázdné skořápky. A musím přiznat, že mi bylo i nadmíru sympatické, že hlavní hrdinka nebyla dokonalá a spíše, než že by sama zachraňovala svět, musela být občas taky zachraňována. A její drzost na začátku- taky k nezaplacení. Bohužel celkem smůla, že ke konci mi začala trošku vadit a její vývoj vede spíše k tomu, že ji moc nemusím.

Přesto, že je kniha dobře propracovaná, tak nějak mi chybělo takové to "WOW", které by mi nedalo vydechnout. No třeba v dalším díle. A teď tedy jen 4*

Bulma
25.11.2015 5 z 5

Tak jsem to dočetla.
Koukala jsem, že hodně z vás tu má různé názory na knihu. Některé špatné, jiné pochvalné. To prostě záleží na vkusu, co kdo víc preferuje.

Pokud jde o mě, tak kniha na první pohled opravdu nezaujme. Jak bylo mnohokrát zmíněno, tak nové názvy matou a skoro až do půlky knihy si pořádně nepamatujete kdo že to vlastně ti Amaurové jsou. Po pravdě já na ně ještě teď prostě myslím jako Amarové a to mi stačí :D
Kniha má pomalý, nudný rozjezd, začátkem se těžko prokousává a nejspíš jsem ho překovala jen proto, že jsem prostě tvrdohlavá. :D
Ale... samozřejmě, že je tu nějaké Ale. Většina nejlepších knih co jsem četla měla právě takový začátek. Když jste se dostali přes tu nudnou část, pak kniha začala stát za to. Moc se mi začala líbit, natolik, že jsem si šla rovnou koupit druhý díl. Líbí se mi navržení světa, většina postav... dokonce má své kouzlo i Janx. :D I když je to šílenec. :D
Taky se mi hodně líbí, jak se tam rozvíjí vztah mezi hlavní hrdinkou a Strážcem. Vážně příběhy kdy se hlavní hrdinka na první pohled zamiluje, mi lezou už krkem. Tady šlo o budování vztahu a objevování křehké důvěry mezi nimi. Je to pro mě docela osvěžující. Kdo chce pořád číst o tom, jak hlavní hrdinka slintá nad prsními svaly nějakého borce? Bleh. :D

Líbí se mi, že v knize je uvěřitelně popsáno utrpení otroctví. Trochu jsem čekala, že to spisovatelka bude zveličovat. Ale ne. Napsala to fakt dobře.
Jo jen na můj vkus musela být hrdinka nějak příliš často zachraňována. :D ale takovým ne příliš vtíravým způsobem. Doufám, jen že to bylo proto, aby v druhém díle už byla víc zocelená. Každý musel nějak začínat.

Za mě. Knihu doporučuji. :) A jdu se vrhnout na druhý díl. :)

Evus
23.11.2015 4 z 5

Ze začátku jsem se nějak nemohla začíst, spousta nových výrazů mě mátla (to, že je na konci slovníček, jsem zjistila, až když jsem se k němu dočetla), ale jak se Paige dostane do Prvního Šeolu a začne cvičit se Strážcem, děj se rozjede a kniha začne být opravdu zajímavá. Teď se jen těším na další díl, snad bude taky tak dobrý.

Nasko
24.10.2015 2 z 5

Trochu mě překvapuje, jak vysoké hodnocení tato kniha sbírá. Pro mne Kostičas rozhodně tak úžasný nebyl.

Kniha se mi je celá taková nepřehledná a chaotická, svět nelogický, a pak přijdou nesympatičtí nablblí hrdinové a nasadí tomu korunu...

Nevadí mi složitější fantasy, náročné systémy magie a komplexní politické situace v knihách, pokud se teda autor obtěžuje s nějakým vysvětlováním. Tady jste v hozeni do šíleného dějového bordelu a "zorientujte se sami". A indicií dostanete tak málo, že buď akceptujete, že se ten svět nedá pochopit, nebo máte smůlu a prostě si to budete muset zvládnout nějak domyslet. Ne, díky, takhle mě to nebaví.

Nepříliš hojné retrospektivní scény mě bavily tisíckrát více, než samotný hlavní děj. Nesčetněkrát jsem bojovala s nutkáním přeskakovat stránky, abych se dostala k dalšímu vyprávění vzpomínek.

Druhému dílu dám šanci, ale pokud mne ani ten nedokáže zaujmout, se sérií končím definitivně.

Sarfias
11.10.2015 5 z 5

Čekala jsem od toho něco jiného, místy jsem se divila nad slovy, která pro mě byla cizí (kniha má hodně zajímavých výrazů). Nicméně nemohla jsem se již od prvních stran od knihy odtrhnout. Vřele doporučuji komukoliv, kdo má rád fantazy, napětí a velmi dobře vymyšlený svět plný nových slov a pojmů. Kniha vás provede stránku po stránce úžasným dobrodružstvím plným emocí, logicky fungujícího světa a mrazivých zážitků. Velmi si cením toho, že se tak snadno dá do knihy začíst a stát se součástí příběhu. Už aby byl další díl v prodeji!

annytheangel
26.09.2015 5 z 5

Tuhle knížku jsem popadla a moc jsem toho od ní neočekávala. O to víc jsem byla překvapená, jak moc se mi líbila. Knížku bych určitě doporučila a moc se těším na další díl.

vakkets
25.09.2015 4 z 5

Zpočátku se čte hodně ztěžka, ale asi v třetině až polovině se to u mě zlomilo, zorientoval jsem se v dystopickém světě plném nových slov a dál už se mi četlo dobře. Autorčina fantazie dokázala vytvořit logicky fungující svět, děj je napínavý a nechybí bohatá emoční stránka. Hodně knize pomohlo vyprávění v ich-formě. Celkově hodnotím knihu jako povedenou a těším se na pokračování.

zuzana4291
24.09.2015 5 z 5

tuto knihu jsem začala číst s trochou zklamání....nepřišlo mi to, že to bude takové terno, ale nakonec jsem byla velmi mile překvapená, pak byl děj velmi strhující a už jsem se nemohla dočkat jak to dopadne....konec mi přišel hodně otevřený, po přečtení to úplně vybízí k dalšímu dílu