Kosti v srdci

Kosti v srdci https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/515773/bmid_kosti-v-srdci-2cK-515773.jpg 4 956 956

Len dva krátke mesiace delia Beyah od budúcnosti, ktorú budovala, a preč od minulosti, ktorú chce zúfalo nechať za sebou. Nečakaná smrť spôsobí, že Beyah nemá počas tohto obdobia kam ísť. Je nútená siahnuť po poslednej možnosti, ktorú má a stráviť zvyšok leta v Texase s otcom, ktorého sotva pozná. Beyah má v pláne nechať leto len tak plynúť, ale jej nový sused Samson jej ho prekazí. Samson a Beyah nemajú na prvý pohľad nič spoločné. Ona pochádza z chudobného a zanedbaného prostredia, on z bohatej a privilegovanej rodiny. Jedno však majú spoločné: oboch priťahujú smutné veci. Čo znamená, že ich to začne priťahovať k tomu druhému. Vďaka takmer okamžitému spojeniu, ktoré je príliš intenzívne na to, aby ho mohli ďalej popierať, sa Beyah a Samson dohodnú, že zostanú v plytkých vodách letného flirtu. Beyah si však neuvedomuje, že sa blíži prúd, ktorý jej srdce stiahne do mora.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Pandora

Heart Bones , 2020

nela3812
10.08.2023 4 z 5

Dlouho jsem se autorce vyhýbala a čím více jsem její knihy vídala, tím méně mě jejich čtení lákalo. Už všichni víme co přijde? Ano! Rozhodně to byla chyba, protože C. Hoover má velmi jedinečný styl vyprávění, který vás chytne hned od prvních stran. A právě ani u této knihy tomu nebylo jinak.

Hlavními tématy příběhu jsou ztráty, samota, drogy, krádeže a díry v sociálních systémech. Upřímně jsem místy čekala trochu hlubší zpracování konkrétních témat, ale v celkovém pohledu dosáhla autorka svého a z příběhu mám husí kůži. Propadliště sociálního systému je obrovské a bezpráví s tím spojené taktéž.

Hlavní postavy v příběhu se zdají být poměrně ploché a nemám pocit, že bych je poznala do takové hloubky, jako mi to bylo umožněno u jiných příběhů. S velkou pravděpodobností to lze přečíst právě jejich uzavřeným charakterům. I přesto bych však ocenila, kdybych Beyah a Samsona poznala trochu blíže, abych měla možnost více chápat jejich myšlenkové pochody a rozhodnutí. Beyah se totiž v některých situacích chová až fanaticky (konkrétně neprozradím spoiler).

Je to velmi čtivý kousek z rukou nadané autorky, ale námět se mi zdá nevyužitý, pokud jde o jeho hloubku. Určitě doporučuji příběh přečíst, otvírá velmi důležité téma a jeho jediným mínusem je právě ona chybějící hloubka. Ale i přesto by to mohlo být pro některé jedince, kteří se s tématy setkali velmi obtížné čtení. Promyslete proto prosím, zda se do tohoto konkrétního příběhu, chcete pustit.

Hodnocení: 3,5/5

oresvo
09.08.2023 4 z 5

První polovina knihy se celkem vlekla, druhá už byla lepší a konec byl pak dobrý.
Příběh měl hlubší myšlenku. Bylo tam určité drama, tajemství.
Ale nezanechalo to na mě hřejivý pocit. Občas jsem se i musela trochu nutit do čtení.
Beya byla holka s matkou narkomankou, s odporem ke kontaktu s druhou osobou, Samson byl popisován jako zbohatlik, ale měl tajemství.

Radka1727
07.08.2023 3 z 5

Tento příběh neměl takový "tak na branku" jak jsme od autorky zvyklé. Těžkopádnější rozjezd, minulost hlavních hrdinů těžko uvěřitelná. Emocionální smršť na konci, ani přeslazený závěr to nezachránil.... Tentokrát bez zásahu slzných kanálků ....... 3,5.

vevu.
02.08.2023 3 z 5

Knihy od CoHo mám ráda, líbí se mi, že i v romantickém příběhu dokáže řešit podstatnější problémy. Navíc píše opravdu čtivě. To se nedá upřít ani tomuto příběhu, který se sice četl dobře, ale byl už celkem přitažený za vlasy...

haninetka
30.07.2023 5 z 5

Příběh rychlý a zajímavý. Četlo se to samo

josska
30.07.2023 4 z 5

Určitě nejsem cílovka,ale knihy C.Hoover si vždy ráda přečtu,,vždy mají zajímavá témata,přesah,autorka prostě umí,,není to jen pro mladé ale pro všechny věkové generace,každý si dle mě přijde na své....

Ráčkajda
30.07.2023 5 z 5

Tak rozhodně ani zdaleka nejsem cílová skupina,ale miluju knížky Colleen Hoover a i tahle byla velmi čtivá a emotivní, krásně se četla.

Librorumistka
27.07.2023 5 z 5

O této knize mohu hned zprvu říci, že Colleen Hoover opět nezklamala. Kniha je samozřejmě skvěle napsaná, neuvěřitelně čtivá a má svižný děj. Jeden z největších přínosů této knihy spatřuji ve znázornění rozdílů mezi světem bohatých a světem chudých. Skvěle je to vidět třeba ve vnímání váhy Beyah a její nevlastní sestry. Její sestra obdivuje hubenou postavu Beyah, zatímco ona samotná by radši byla dobře najedená a měla klidně nějaké to kilo navíc. Zde je také vidět, jak moc je Beyah oproti sestře vyspělá, k čemuž ji samozřejmě donutily otřesné podmínky v dětství. Jediné, s čím mám problém, je konec celého příběhu a zároveň i vyvrcholení romantické linky, oboje mi totiž přišlo trochu nerealistické. Celkově se mi kniha líbila a rozhodně vám ji mohu doporučit.

evismaior
22.07.2023 3 z 5

(SPOILER) 70% - Což o to, je to Colleen, takže se knížka čte sama. Tentokrát mám ovšem větší problém s uvěřitelností postav i samotné zápletky než u ostatních young adult románů této autorky - ano, jsem zvyklá na její narušené charaktery a baví mě o nich číst, ale tady hlavní hrdinka Beyah žije celý život s matkou feťačkou v přívěsu, nemá přátele, ve škole i mimo ni s ní všichni opovrhují, je vlastně úplně sama, a přesto úspěšně dokončí školu a získá stipendium na univerzitu? Pokud vezmu v úvahu, že nás utváří nejen geny, ale z poloviny i prostředí, ve kterém vyrůstáme, tak tomuhle prostě bohužel nějak nevěřím. Ostatně ani té dějové lince s otcem, který je vykreslený jako celkem normální starostlivý chlap, u nějž hlavní hrdinka trávila v dětství vždy pár týdnů v roce - a on si fakt nevšiml minimálně toho, jak musí podle jejího vlastního popisu působit podvyživeně a zanedbaně? A nebylo mu pak divné, proč tak najednou za ním přijela? Plus ta klasika, kdy ona nikdy nic neřekne, ale je naštvaná, protože to všechno sám asi tak nějak jasnovidecky neuhádl... (ano, hlavní postava mi místy přišla dost sebestředná a ublížená, až jsem se divila, že její nevlastní sestra dokáže být tak zlatá). A to už ani nemluvím o "tajemném bohatém synkovi" Samsonovi a jeho zápisníčku poctivých skutků...
Docela mě ale s knihou smířila poslední část, kde se hrdinové zachovali příjemně dospěle, i když ten naivní přeslazený konec byl nakonec spíš tak k pousmání.

"Vlastně se mi líbilo, že Samson je taková zavřená kniha. Nemůžete mít neradi knížku, kterou jste ještě nezačali číst."

"Možná má Samson pravdu. Možná jsme si nechali narůst kosti v srdci. Co když člověk tohle pozná jen tehdy, když ucítí bolest z toho, že se mu ty kosti zlámou?"

maryska09
21.07.2023 2 z 5

Milé, naivní a nepravděpodobné. Autorka vždy píše o osudové lásce a ve většině případů jí to i věřím, ale tady už je to trochu za hranou. Přes ostrý začátek se zabředává do sluníčkové romantiky, kde jsou všichni milí, zamilovaní a přátelští. Nevlastní sestra je skvělá, macecha milá a bohatá, otec láskyplný, přátelé věrní... Bez mráčku to zůstane v podstatě až do konce, kde prostě všechno dobře dopadne, aniž by se vyskytl jakýkoliv zádrhel. Letní čtení bez špetky vzrušení.

Máca216
19.07.2023 5 z 5

Moc hezké čtení, takové oddechové.

Vknihách
18.07.2023 5 z 5

Colleen, ach, Colleen

Aké tri najvhodnejšie slová vybrať k tvorbe tejto autorky? Colleen je spisovateľka,ktorá sa pohrá s vašimi citmi, pri jej knihách, aspoň ja určite, zažívam celú škálu emócií- hnevám sa, smejem sa, som smutná, bezradná, frustrovaná, šťastná, zamilovaná, úzkostlivá, sklamaná, plná očakávaní a v závere si v podstate uvedomím, že naozaj mám zlomené kosti v srdci.

Od Hoover je toto moja tretia prečítaná kniha, ak si dobre pamätám, no napriek tomu si dovolím tvrdiť, že táto autorka je famózna. Ja som sa jej tvorbe strašne dlho vyhýbala, sama netuším prečo. Možno práve kvôli tým všetkým pozitívnym recenziám, pretože až tak má nelákajú také tie typické ošiaľové knihy, teraz však ošiaľu CoHo rozumiem.

Milujem, ako autorka dokáže vo svojich príbehoch vytvoriť zlomené existencie, ktoré bojujú za svoj lepší život. Samozrejme, mám na mysli najmä hlavné postavy, pretože hlavná hrdinka tejto knihy Beyah mala otrasný život na to, že bola len tínedžerka. Žila s mamou v karavane, ale žena, od ktorej mala dostávať lásku, pohladenie, pekné slovo, zázemie a podporu, nedostala nič- doslova a do písmena. Jej matka sa nesnažila žiť lepší život, nesnažila sa o nič a je to veľmi smutné.

Opakom trpkého života Beyah bol Samson, ktorý mal dokonalý život. Ale bolo to naozaj tak? Je vždy všetko tak, ako to vyzerá navonok?

Kto čítal túto knihu vie, v čom vidím istú podobnosť s knihou Končí sa to nami. To mi však absolútne neprekážalo, pretože som si obe hlavné postavy zamilovala aj s ich chybami, náladami či reakciami, ktoré neboli vždy primerané. Samson bol síce odmeraný a tajnostkársky, ale inak mal úžasnú povahu- bol skromný, pozorný, ochranársky, srdečný a priateľský.

Ako to už Hoover vie, počas krásneho príbehu lásky sa vyskytli nejaké tie zádrhele, ale to, čo sa dialo po trištvrťke knihy, určite nikto z čitateľov nečakal. Samozrejme, tento zvrat nám, romantičkám, akoby vrazil do zubov a z toho, čo nasledovalo, mi spadla sánka.

Začal sa kolotoč tvrdohlavosti a zamilovanosti Beyah, opäť si pripadala, že je sama proti celému svetu. Musím priznať, že som si aj poplakala. Nebolo to kvôli šokujúcemu zvratu. Veľmi ma dojala pasáž rozhovoru Beyah s otcom na balkóne. Zlomilo mi srdce, koľko nedorozumení a nevypovedaných vecí medzi sebou mali, a pritom obaja mohli mať úplne iný vzťah, úplne iný život. Síce sa všetko dobre skončilo, no ako sa hovorí, netreba plakať nad rozliatym mliekom, napriek týmto starým múdrostiam som presvedčená, že rany na duši človeku zostanú.

Na záver vyzdvihnem obálku(sk preklad). Veterník má s príbehom krásnu spojitosť a jeho význam vás zahreje pri srdci. Presne to mám na knižných obálkach najradšej. Keď súvisia s dejom, krátkym momentom či významnou pasážou a vtedy si poviete tá obálka je dokonalé súznenie obalu a obsahu.

asodomkova
17.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Když jsem do rukou vzala tuto knihu, čekala jsem, že se bude týkat nějakého zajímavého tématu, jako každá kniha od Colleen. No nečekal jsem tohle. Celou knihu až na konec bych hodnotila 4*, ale ten konec. Přišlo mi až nepravděpodobné, jak všechno vycházelo. Jak naivní to bylo.
Láska života chlapce z ulice na něj po měsíci techtlí mechtlí čeká čtyři roky. Po dřívějším propuštění chlapec přijde k velkému domu. Jeho bývalý přítel opravdu rozjel značku oblečení jeho snů a čeká dítě se sestrou hlavní postavy.
Asi jsem už zvyklá na něco jiného, ale naivita provázená minimálně koncem knihy mě neuveřitelně rozčilovala. Asi už nejsem na tyto sladké romanťárny.

Anonymkahink
14.07.2023 4 z 5

Klasická romantika, která vám však urve srdce. Během čtení nelze odložit, jak jednoduše se čte. Úžasná na oddechové čtení.

Pája699
14.07.2023 3 z 5

Po nějakém čase mám bohužel trošičku jiný názor na tuto knihu než ostatní čtenáři.

Na knihy od Colleen se vždy těším, ale tady to bohužel nějak nedopadlo a k srdci nedoplulo.

Samotný příběh se mi svým způsobem líbil, ale nebylo to prostě ono. Beyah, po úmrtí své matky feťačky se přestěhuje k otci, kterého léta neviděla a ztratili kontakt. Já bych tam čekala více zájmů a sbližování ze strany otce, klidně i macechy :-) ale bylo to takové jenom já já já. K tomu se připlete sympatický a "bohatý" kluk Samson od vedle..jak tohle všechno dopadne? Oba dva mají svoji minulost a skrytá tajemství....

Prostě mě to nezasáhlo, tak jako jiné knihy autorky. Žádné emoce, prostě nic. Knihu jsem přečetla hala bala..ani slza neukápla a jako že to autorka prostě umí a u jiných knih řvu jak želva. Tady to nevyšlo, tak snad příště .-)

Tereza0107
14.07.2023 4 z 5

Moje druhá knížka Colleen Hooverové a mám z ní podobné pocity jako z "Námi to končí". Hrozně dobře se to čte, ani se nenadějete a jste na konci. Postavy jsou dobře vykreslené a tím pádem si s nimi rychle utvoříte vztah. Příběh se odehrává v moc příjemném, ostrovním, prázdninovém prostředí, tudíž se psychicky připravte na samou pláž, grilovačku, plážové ohníčky a hlavně letní lásky.
U čeho se vždycky přistihnu se maličko "xiftit" (i když bych řekla, že jsem velikým milovníkem happyendů), je ta sluníčková naivita na konci, která mi přišla hodně nepravděpodobná. Za to ta jedna hvězdička dolů. No, nebudu spoilerovat, posuďte sami.

Simmminek
10.07.2023 5 z 5

Jsou knihy, které si nepamatujete. Knihy které jsou skvělé, ale po pár měsících si příběh stejně nevybavíte a knihy, které se vám zavrtají do srdce, postavy, které si zamilujete a stane se součástí příběhu, na který myslíte ještě dlouho po přečtení. Je vám smutno, že už nemůžete pokračovat ve čtení, protože už skončil a nikdy nebo alespoň velmi dlouho tu knihu nezapomenete. Ta třetí varianta jsou knihy Coleen Hover-aspoň pro mě.

Mistatka
09.07.2023 5 z 5

Opět perfektní knížka.... Moc doporučuji

Majulle
08.07.2023 5 z 5

Nádherná kniha se silným příběhem, hned jdu sáhnout po další od colleen :)

Zetuška
04.07.2023 5 z 5

K přečtení nějaké knihy od C. Hoover, jsem se dostala, když už vyšlo několik jejich knih. První byla Možná jednou (neoslnila mě ***), druhá Vzpomínky na něj (dojímák ale jo ****), no a zatím poslední je tato. Ta mě zaujala dost, přišla mi lidská, nepřehnaná a pak zvrat 23 kapitole, po dlouhé době, mě při četbě knížky něco překvapilo. (probudilo) Koukala jsem zpět, zda jsem něco nepřehlédla .-) Nepřeslazené, problematické a i když jsou věkem mladí, život se s nimi nepáral, dospěli jinak. Něco šlo třeba řešit jinak, komunikovat atd. ale...Po delší době něco čemu posílám za pět. Obálka knihy - krásná.