Koralina

Koralina https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202867/koralina-202867.jpg 4 1410 241

V novém bytě Koralininých rodičů je dvacet jedna oken a čtrnáct dveří. Třináct z nich se dá otevírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a za nimi je jen cihlová zeď až do chvíle, kdy je Koralina jednoho dne otevře a najde za nimi průchod do jiného bytu v jiném domě, který se tomu jejich podobá jako vejce vejci. Až na to, že je jiný...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Polaris

Coraline , 2002

LilyGorch
05.07.2022 5 z 5

Koralina je pohádkový příběh s prvky hororu, v němž si na své přijde čtenář jakéhokoli věku.

S využitím originálně nápaditých postav Neil Gaiman vypráví dobrodružství zvídavé dívenky Koraliny. Ta jednoho upršeného dne při bezcílném bloumání starým domem najde za tajemnými dveřmi, jež zdánlivě nikam nevedou, dlouhý temný průchod. Jako správná průzkumnice se jen tak nezastaví, ale naopak postupuje chodbou dál. Objevuje, že se ocitla v bytě, který je na vlas stejný jako ten, ve kterém bydlí se svými rodiči a ze kterého přišla. Něco zde ale není v pořádku. Obývají jej “druzí rodiče” s knoflíky místo očí, kteří netouží po ničem jiném, než si celý den hrát s Koralinou. Obzvláště druhá matka ji nechce pustit zpět. Koralině se podaří utéct, po návratu však zjišťuje, že doma chybí její vlastní rodiče. Je jí jasné, že v tom má prsty zlá a panovačná druhá matka. Koralině tedy nezbývá nic jiného, než posbírat veškeré své odhodlání, potlačit strach, vydat se své pravé rodiče zachránit a přivést je zpět domů.

“Chtěl jsem napsat příběh pro moje dcery, který by jim pověděl něco, co jsem si moc přál vědět, když jsem byl malý chlapec: že když jste odvážní, neznamená to, že se nebojíte. Být odvážný znamená, že se bojíte, opravdu se bojíte, hrozně moc se bojíte, a stejně uděláte to, co je správné.”

Neil Gaiman je geniální a Koralina rozhodně nebyla poslední, co jsem od něj četla. V tomto případě za jednoduchý příběh dokázal ukrýt spoustu moudrých zamyšlení.

"Když tady zůstaneš, můžeš mít, co budeš chtít."
Koralina si povzdechla: "Vy to opravdu nechápete, že? Já nechci, cokoliv se mi zachce. Nikdo to nechce. Co by to bylo za legraci, kdybych jednoduše dostala, co chci. Jen tak, jako nic. To by přece byla samozřejmost, vůbec nic by to neznamenalo. Co z toho?"
"Nechápu to," řekl šeptavý hlas.
5/5*

toimax
28.06.2022 5 z 5

I když se mi film hodně líbí tak si myslím že je zbytečně zdlouhavý, ale kniha je mnohem svižnější a asi i o trochu lepší. Opravdu mě to bavilo čist a je to moc hezká knížka, ale dětem ji před spaním opravdu nečtěte.

jaroiva
26.06.2022 4 z 5

Moje čtvrtá kniha od Gaimana, do které jsem se pustila... Z těch předešlých jsem jednu nedočetla a další 3 mě moc nepřesvědčily. Takže jsem už ani nic nečekala.
A možná proto se mi knížka líbila, i když je pro děti.
Tak se třeba ještě s autorem nesetkávám naposledy.

_Tess_
06.06.2022 5 z 5

Koralínu bych se nebála označit jako moji úplně nejoblíbenější pohádku. Filmové zpracování jsem viděla nespočetnekrát a teď konečně nastal čas na to knižní, konkrétně anglické vydání, a to kvůli naprosto úžasné obálce a kresbě od Chrise Riddlla.
Nejvíc se mi asi líbí jak Neilman balancuje mezi pohádkou pro děti a děsivým až hororovým příběhem. Je to zvláštní kombinace, která však skvěle funguje. Příběh je čtivý, baví vás prozkoumávání společně s Coralinou tajemství starého domu, do kterého se přistěhovala, a taky svět, který pro ni vytvořila její druhá matka. Je na tom krásně zachycena dětská zvědavost.
Jen málo se mi stává, že se mi více líbí filmové zpracování narozdíl od toho knižního, ale Koralína je právě jeden z těch případů. Přijde mi, že film vykreslil příběh lépe a dodal i několik pěkných detailů, které mi v knize chyběly. I tak je knižní zpracování skvělé a rozhodně po něm sáhnu víckrát, a zkusím i český překlad.

Patrik02
23.05.2022 5 z 5

Podruhé skvěle od pana Gaimana. Velmi originální "pohádka" nejen pro děti, ale také pro dospělé. S patřičnou dávkou představivosti kniha působí místy opravdu strašidelně a zachovává si jistý háv tajemna, které Vás nutí otáčet stranu za stranou a společně s malou Koralínou objevovat nový svět za zamčenými dveřmi.

Kutcho
21.05.2022 4 z 5

Možno jediný problém mám, že ten príbeh bol veľmi krátky a dokopy sa tam toho veľa neudialo. Ale inak to bolo fajn príjemné čítanie, a aj rýchle. Taký strašidelnejší príbeh pre deti v ktorom si niečo málo môžu nájsť aj starší čitatelia.

midone
18.04.2022 5 z 5

Předtím, než jsem vůbec věděla, že existuje kniha, jsem asi tisíckrát viděla film, který je jedním z mých nejoblíbenějších. Kniha je o něco méně "horororovější" než film, ale to ji má kvalitě rozhodně neubírá. Výborná mrazivá atmosféra, která se zároveň prolíná s pohádkou. Nechápu, jak toho autor docílil....... Rozhodně 5/5

EmillyT
11.04.2022 3 z 5

Knihu jsem objevila úplně náhodou při luštění šifry Hrdinská pětka od knihkupectví Martinus. Ze všech hádaných knih byla jedinou, o které jsem dosud nikdy neslyšela a neznala jsem ani filmové zpracování. Kniha se mi líbila, ale překvapilo mě, že je to dost strašidelná pohádka. Určitě kouknu i na film.

Arlienen
01.04.2022 4 z 5

Koralina je už taková klasika od Gaimana. Říkala jsem si, že si ji musím přečíst jako první, než se vrhnu na knížku Nikdykde.
Kniha se mi líbila. Byla místy strašidelná a věřím, že kdybych si ji bývala přečetla v mladším věku, měla bych z ní noční můry.
Knihu hodnotím pozitivně, ale tu jednu hvězdu si ponechávám pro lepší knihu od pana Gaimana.

holkazbrooklynu
21.03.2022 5 z 5

Koralína - často považovaná za strašidelnou pohádku, která má brilantní filmové provedení s propracovanou ruční animací. Kniha se lehce liší od filmu ať už chybějícími postavami nebo dokonce odlišnými scénami. Knihu nedoporučuj pro malé děti je to spíš opravdu pohádka pro dospělé, nejen temnou atmosférou, ale převážně kvůli četným metaforám, které malé dítě nemá šanci správně pochopit. Kniha má poutavý příběh, lehce námětem připomíná Alenku v říši divů.

janina66
07.03.2022 4 z 5

Pohádka pro dospělé, ale pro děti spíše horor. Vyposlechla jsem audio, a koukám, že kniha byla zfilmována, tak zkusím kouknout na film.

SBH
20.02.2022 5 z 5

„Nemyslím, že na Koralinu někdo může být moc starý.“
Souhlasím, ale sama bych si ji nepřečetla, kdybych ji nekoupila vnučce k narozeninám. A jsem moc ráda, že jsem to udělala.
Gaiman nezklame, zatím se mi nepodařilo od něj přečíst slabší kousek. I tento kratinký a dětem určený příběh má všechny nutné ingredience – tajemno, nespoutanou fantazii, skvělé postavy, špetku humoru a polévkovou lžíci moudrosti.
Je to příběh o odvaze, o fantazii – přiznávám, že i ve svém pokročilém věku bych dveřmi vedoucími do zdi prošla do tajuplného světa, příběh o důležitosti vědomí si vlastní identity a reálnosti vztahů s ostatními lidmi, ale především o lásce. Nad scénou s vosím hnízdem mě přemohlo dojetí (nic nevydržím).
Taky oceňuji stručnost vyprávění. Desetiletá holčička by rozhodně neřešila nějakou nesmrtelnost chrousta, nepitvala se ve svých pocitech a nedumala nad tím, jak působí na své okolí. Rozhodně palec nahoru. A další za fakt, že byla hlavní hrdinka chytrá. Odvážná taky, ale důvtip je podle mého vzácnější.
Lahůdka na dva večery, k níž se určitě budu opakovaně vracet. Doporučuji, ačkoli to asi není čtení pro každého.

Kris1001
14.02.2022 5 z 5

Oddychové pohádkové čtení, kde nechybí ani napětí, které žene kupředu ke čtení dalších a dalších stránek. Příběh poutavý, čtivý a krásně barevný svým popisem :)

Hanncha
19.01.2022 5 z 5

Kniha je naprosto kouzelná. Gaiman umí čtenáře ponořit do světa fantastična a lehkého hororu. Ač nejsem cílová skupina, běhal mi mráz po zádech.

Metla
02.12.2021 4 z 5

Pozdě. Tahle knížka se ke mně dostala příliš pozdě. Umím si představit, jak bych z "Koraliny" byla na větvi někdy v pubertě. Tehdy ještě má mysl uměla spolupracovat s tímto druhem takřka absurdní fantazie bez hranic, výrazný hororový nádech by představoval vítaný bonus. Metlu středního věku určité nápady a vize zaujaly, horor má stále v oblibě, nadchnout už se však nedokázala. Určitě se někdy v budoucnu podívám na animovanou verzi, ta by mě možná mohla oslovit více. Kompromis mezi mou současnou (poněkud nesoustředěnou) maličkostí a školačkou, která se měla do příběhu ponořit v době prvního vydání originálu: 70%

helusa2
17.11.2021 5 z 5

Ten chlap je prostě GENIÁLNÍ!!! Už dlouho se mi u knížky nestalo, že bych se bála - a to se detektivkám úplně nevyhýbám. Tohle je ale úplně jiný level :-) Temný, ale také nápaditý a překvapivý příběh. Perfektní :-)

Patro
08.11.2021 4 z 5

Po tom, co jsem někdy v devíti letech viděla film, byla jsem tak vyděšená, že už jsem nikdy ani nechtěla slyšet jméno Koralína, natož si přečíst knížku. Ale roky rostly a moje zvědavost s nimi. Nakonec jsem Koralínu zvedla, a už jí nepustila, dokud jsem neměla dočteno. Určitě skvělá volba pokud se chcete trošku bát :)

něcosivymysli
28.10.2021 5 z 5

Vím, že mnoho lidí mělo z verze od Henryho Selicka noční můry, ale za mě je tedy knížka o dost děsivější. Samozřejmě že i film má něco do sebe, ale předloha bez Hubíka a knoflíkové panenky mě asi zaujala a znepokojila o něco víc. V knížce taky proběhne pár sakra děsivých věcí které film úplně ignoruje a o kterých jsem si musela znovu přečíst, abych se ujistila že správně vidím. Koralinu jsem si jako hlavní hrdinku dost oblíbila, ačkoliv se autor příliš nezaměřuje na její postřehy a názory, spíš nám jen přes ní zprostředkovává děj. Celý příběh má takovou znepokojivou atmosféru která mě nutila číst dál a dál a odhalit tak celý svět druhé matky. Parádní knížka se skvělými ilustracemi, kterou vám mohu maximálně doporučit!

Varjohukka
09.10.2021 5 z 5

Přečteno znovu po letech a stále je to pecka!

misatrix
13.09.2021 3 z 5

Jelikoz jiz nejsem cilova skupina, bylo pro me misty narocne ze začíst. Presto jsem si pribeh uzivala (domnivam se, ze zejmena diky delce knihy).
Ackoliv filmove zpracovani se mi libi vice, nemohu rict, ze by pro me kniha byla zklamanim. Jiz jsem precetla tri knihy od Gaimana a bohuzel pouze tato ma pro me uspokojivy konec.