Koralina

Koralina https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202867/koralina-202867.jpg 4 1410 241

V novém bytě Koralininých rodičů je dvacet jedna oken a čtrnáct dveří. Třináct z nich se dá otevírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a za nimi je jen cihlová zeď až do chvíle, kdy je Koralina jednoho dne otevře a najde za nimi průchod do jiného bytu v jiném domě, který se tomu jejich podobá jako vejce vejci. Až na to, že je jiný...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Polaris

Coraline , 2002

simona g.
14.02.2021 5 z 5

Zajímavá! Stojí za přečtení. Kratičká, fajn, líbila se mi.

Skala317
04.02.2021 5 z 5

Po skvelom filmovom spracovaní som s radosťou prečítal aj túto útlu knižku. Film sa mi zdá viac prepracovaný, farbistejší a akosi sa tam toho deje viac. Má atmosféru, ktorá knihe akosi trošku chýba. Píšem však len trošku, pretože kniha je jedna veľká vlna, ktorá vás vtiahne a potom vyhodí na ostrov DO ktorého a Z ktorého vedú len jedny dvere... Čo sa za dverami skrýva? Kniha napovie... Nemyslím si, že toto je rozprávka. Možno je to príbeh do vnútra, možno záchranná cesta, alebo objavovanie iných rozmerov. Som si istý, že kniha má v sebe cestu, ktorá sa odokrýva viac-menej postupne a nie každému rovnako.

Lka
22.01.2021 3 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala kvůli výzvě. Bylo to čtivé a napínavé. Takový horor pro děti, ale myslím, že i pro dospělé... Četlo se to hezky.

rumova_kulicka
16.01.2021 4 z 5

Moc milá jednohubka :-)

Mabie
13.01.2021 5 z 5

Filmové zpracování mě minulo, takže jsem naprosto netušila, že kniha je svého druhu dětský horor. Vybrala jsem ji jak kvůli Čtenářské výzvě, tak kvůli autorovi. A nelituji. Je to něco na pomezí tvorby Tima Burtona, příběhu Carrollovy Alenky nebo světa Sedmého smyslu Ilky Pacovské. Temný, mrazivý svět za čtrnáctými dveřmi je stejně bizarní jako svět na dně králičí nory, Druhá matka děsivější než Voldemort.
Knížka je útlá, taková hororová jednohubka, ale na skromném počtu stránek člověk dostane víc než čekal. Definice odvahy stejně jako ta o možnosti mít cokoliv jsou naprosto TOP. A zrovna tak postava černé kočky, která v temném světě i mluví (tedy když se jí chce).

- “Být odvážný znamená, že se bojíte, opravdu se bojíte, hrozně moc se bojíte, a stejně uděláte to, co je správné.”

- “Já nechci, cokoliv se mi zachce. Nikdo to nechce. Co by to bylo za legraci, kdybych jednoduše dostala, co chci. Jen tak, jako nic. To by přece byla samozřejmost, vůbec nic by to neznamenalo. Co z toho?"

Koralina je milý a zároveň strašidelný příběh a určitě stojí za přečtení.

Andrée
10.01.2021 5 z 5

Strašidelná pohádka vyprávějící o malé, dobrodružné a nebojácné dívence Koralině.
Koralina jednoho dne najde v jejich novém bytě tajemné dveře. Kampak asi vedou a co se za nimi ukrývá? Protože je Koralina odvážné a zvídavé dítě, vydá se na průzkum. Prostředí se jeví stejné, ale záhy zjišťuje, že tomu tak ve skutečnosti zdaleka není... Moc se mi v příběhu líbila černá kočka, která dokáže procházet mezi světy (jak už to kočky běžně dělají).

Neil Gaiman mne mile překvapuje a těším se na další a další knihy, které si od autora přečtu.

Hanjimka
09.01.2021 4 z 5

Film jsem neviděla a už rozhodně nespadám do cílové kategorie knihy, ale nějak se ke mě dostala. A teď mě mrzí že jsem se k ní nedostala jako dítě. Tak trochu hororový příběh, ale s nápadem, dobrodružstvím i dobrým koncem.

Alexxxka
08.01.2021 5 z 5

Boží ❤️❤️❤️

KristinTj
07.01.2021 5 z 5

Tedy dobrá, pane Gaimane. Beru Vás na vědomí. Čajové lístky, hledání duší a piknik na studni mi učarovaly. Já ten film miluju. Teď už vím, proč se tak povedl.

Murasaki
30.11.2020 4 z 5

Jako menší jsem filmové zpracování viděla nesčetněkrát. Ke knize jsem se dostala až dnes ve svých 22 letech. Bylo zvláštní číst knihu, která se úplně lišila od filmu, na kterém jsem vyrostla. Neubránila jsem se neustálému porovnávání a přišlo mi, že kniha byla hodně uspěchaná. Kdybych neviděla film, měla bych z knihy jiné pocity.
Každopádně moc pěkný příběh, u kterého jsem měla pořádnou husinu.

Arisu
19.11.2020 3 z 5

Musím se přiznat, že zhruba do poloviny knihy jsem se spíše nutila a čekala, kdy mě to jako chytne. Nakonec se tak skutečně stalo, ale dalo to zabrat víc, než jsem od díla očekávala. Něco na stylu psaní (možná to bylo překladem) nebylo tak úplně pro mě.

FirstDaw8ID
16.11.2020 4 z 5

"Nemyslím, že na Koralinu někdo může být moc starý," je věta, kterou pronesla Holly, dcera Neila Gaimana, a se kterou se určitě ztotožňuji. Koralina je milým a zároveň strašidelným příběhem a zřejmě každý čtenář knihy viděl i filmovou adaptaci. Oproti zmíněné adaptaci zde chybí postava Huberta a dalších pár věcí je jinak, ale příběh vesměs stejný. Přišlo mi, že zakončení s rukou matky bylo o něco chytřejší, napínavější a děsivější než ve filmu. Knížku sami přečtete hravě za jeden večer, při předčítání dětem netuším :). V knize najdete i pár ilustrací, které jsou správně znepokojivé, jako příběh samotný. Nejsem fanoušek vydání knih s filmovými přebaly, ale když jsem viděl přebal původního vydání, jsem asi raději. Koupil jsem čtvrté vydání z roku 2014, které bylo vydané k desátému výročí vydání knížky a obsahuje 8 barevných stran se snímky z filmu a krátký rozhovor s Neilem Gaimanem, což je příjemný bonus. Kniha obsahuje pěkné myšlenky, které si děti skrz příběh mohou odnést a starší čtenáře určitě také potěší, leč asi úplně nenadchne, ale myslím, že by ve správné knihovně chybět neměla.

natii-vanilkova
04.11.2020 5 z 5

Knihu jsem četla asi 8x, protože miluju ten příběh a tu atmosféru, kterou tato knížka pokaždé navodí. Hlavně v podzimních večerech. Já moc doporučuji :)

Nej_Emili
29.10.2020 5 z 5

Moc pěkná kniha. Do knihy jsem se zabrala a nemohla ji odložit. Občas jsem se při čtení bála :) Krásná strašidelná pohádka.

Cress
27.10.2020 5 z 5

Já se bojím vážně všeho, proto jsou tyhle dětské strašidelné knihy to pravé pro mě. A nezklamala mě. Trochu jsem se bála a ty ilustrace tomu dosti pomáhaly. Za mě velké doporučení.

LucinkaPevensi
27.10.2020 4 z 5

Kdybych byla o něco mladší, asi by se mi líbila více. Nicméně byla to příjemná oddychovka a moc se mi líbilo Koralinino odhodlání zachránit rodiče, přestože ona ani oni nebyli dokonalí. Mnohem lepší přístup než v jiných knihách, kde si přemoudřelé dítě řekne: ,,To nevadí, že jsou z mých rodičů fialové plyšové veverky. Stejně to byli blbečci.''

Veru.nka
26.10.2020 5 z 5

Hned na začátku přiznávám, že filmovou verzi znám už dlouho, mám ji hrozně ráda a kniha se mi do rukou dostala až nyní.
Vcelku jsem se obávala, že budu příliš porovnávat knihu s filmem (který je především po vizuální stránce skvělý) a do knihy se pořádně nezačtu - protože děj už prostě nějakou dobu znám. Nakonec mi to nedělalo žádný problém, ale představa postav (a především hlasů postav) filmem ovlivněná stejně zůstala.
Jedná se o krátkou knihu, která se čte snadno a lehce. Nachází se někde mezi pohádkou a hororem a je určena spíš pro mladší čtenáře (nebo pro osoby stejně infantilní, jako jsem já).
Děj knihy má spád, hlavní hrdinka je sympatická a rozličnost vedlejších postav neomrzí, takže při četbě není čas se nudit. Na hluchá místa prakticky nenarazíte.
Takže jsem spokojená - velmi mě to bavilo. Už jenom dodám, že jak kniha, tak film mají něco do sebe a bohužel (nebo naštěstí) nedokážu porovnat, co se mi líbilo víc.

ComicGuy899
24.10.2020 5 z 5

Hororová novela pre deti.
Aj takto by sa dal opísať príbeh o obyčajnom dievčati s neobyčajným menom.

Autor na to, že je mu pohodlnejšie hlavne v komiksovom žánri dokázal perfektne podať nekomfortnú a tiesnivú atmosféru, ktorou je celý príbeh nasiaknutý.
Ako dieťa by ma tento príbeh pravdepodobne vydesil k smrti. Dnes ma len donútil, aby som ho nečítal pred spánkom.

Tak či onak je to perfektná jednohubka, ktorej čítaním nič nepokazíte.
Veľmi rád porovnávam knihy s ich filmovou adaptáciou (ak nastane prípad, že som film zhliadol skôr než prečítal knihu).

Knižná verzia príbehu je v podstate tak trochu ochudobnená oproti filmu, kde sú pridané postavy a ich motívy, aby ten pustý svet niekto aj zaplnil.
Preto môže knižná verzia príbehu pre čitateľov znieť pustejšie než Pištoľníkov stredsvet. Najviac ma, ale mrzí absencia Wibeyho Loveta, vďaka ktorému je film omnoho viac objektívnejší a dáva novú iskru upozadenému príbehu rodiny Lovet, na ktorých kniha v podstate kašle.

Čo, ale samozrejme nemusí byť hneď na škodu. I keď je kniha one girl show dokázala zaujať natoľko, že si Koralína ako jediný hlavný charakter postačí aj sám.

Musím samozrejme spomenúť aj typický fakt, že sú scény dejovo nekonzistentné. Pri pozeraní filmu máte pocit, že sa všetko deje až moc lineárne, ale v knihe je to až moc chaotické.

VERDIKT:
Koralína je vernou predlohou inak lepšej filmovej adaptácie, ktorá ju dopĺňa tam, kde si to film pokazil.

A menšie upozornenie pre arachnofobikov.
Je tu veľa metafor na pavúkov

...AŽ MOC...

Kami33
20.10.2020 5 z 5

Další Gaiman a další zajímavá knížka. Tajemná, napínavá a s dobrým koncem. Hmm... možná pohádka, ale já se trošku bála :-). A bylo to super.

lencin
23.09.2020 5 z 5

Dětský horor.
Koralina se s rodiči přestěhuje do nového domu a tam se vydává na průzkum. Objevuje svět za zavřenými dveřmi.
(2012)