Koralina

Koralina https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202867/koralina-202867.jpg 4 1410 241

V novém bytě Koralininých rodičů je dvacet jedna oken a čtrnáct dveří. Třináct z nich se dá otevírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a za nimi je jen cihlová zeď až do chvíle, kdy je Koralina jednoho dne otevře a najde za nimi průchod do jiného bytu v jiném domě, který se tomu jejich podobá jako vejce vejci. Až na to, že je jiný...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Polaris

Coraline , 2002

Kate3003
17.07.2023 3 z 5

Toto pro mě bylo první setkání s Koralinou, protože světe div se ... Film jsem neviděla. Jedná se o takový milý pohádkový i když svým způsobem trochu strašidelný příběh. Kniha je primárně určena pro děti a jelikož já už do téhle kategorie úplně nespadám tak jsem si příběh až tolik neužila. Rozhodně si, ale nemyslím že byto bylo protože by byl špatný. Spíš už jsem s toho prostě vyrostla. Věřím, ale že pro správnou věkovou kategorii to může být velmi poutavý příběh.
Příběh jako takový byl čtivý a kniha byla během chvilky přečtená což rozhodně beru jako velké plus. Škoda, že jsem na knihu nenarazila dříve.

Taťka Hraboš
19.04.2023 5 z 5

Knížka určená tak pro děti na prvním stupni základní školy, takže jsem ji půjčoval hlavně pro mladšího syna. Ten ale nakonec dříve vzal do ruky první díl série Mistborn od B. Sandersona, tak se asi k téhle knize hned tak nedostane. Nakonec jsem si ji tedy přečetl sám, když je tak slavná. Je to vlastně s podivem, protože na první pohled to žádné převratné arcidílo není; prostě takový milý pohádkový příběh se sympatickými kladnými postavami, jasným poselstvím a jemnými horrorovými prvky. Kdyby byl zamýšlen pro dospělé a podán nějak tak, jak to umí třeba mistr King, pak by to byla síla, i když v doslovu se píše, že někteří dospělí čtenáři z něj i v této podobě mají mrazení v zádech a děsivé sny (za všechno asi můžou knoflíky :-) ). Na mě to takové účinky nemělo, ale i tak mě to bavilo a věřím, že i děti si tenhle malý klenot vychutnají.

Lexie321
14.04.2023 5 z 5

Televízne spracovanie som videla už dávnejšie čiže dej som viac menej poznala ale aj napriek tomu sa kniha čítala dobre a bola zaujímavá. Taká rozprávka s hororovými prvkami s hlavnou hrdinkou v podobe jedinečnej zvedavej a odvážnej Koraliny.

zaru0878
12.04.2023 5 z 5

Pěkná kniha.

B4LU
10.04.2023 5 z 5

Krátká pohádka neodolatelně prorostlá hororovými prvky, která ihned evokuje můj oblíbený Oceán na konci cesty, případně počiny Tima Burtona. Jednoznačných pět hvězd.

Hanys_
09.03.2023 4 z 5

Krátký příběh, který zhltnou za pár odpolední i menší děti, zároveň horrový tak akorát, aby z toho neměli traumata. A vlastně to čtení dost bavilo i mě. 8/10

Hor89
13.01.2023 3 z 5

Pohádkový příběh s hororovými prvky - v hlavní roli se zvědavou Koralinou a podivným starým domem. Kniha je atmosférická a velice čtivá (jako téměr vše od Neila Gaimana), ale kdyby autor ubral pohádkové prvky a přidal hororu (po vzoru Oceánu na konci cesty) líbila by se mi kniha víc. A velké plus má kniha za doplňkové ilustrace Dava McKeana.

Anushka1
07.01.2023 5 z 5

Asi bude jen málo lidí, kteří by neznali příběh holčičky, která v novém bytě objeví dveře, které na první pohled nikam nevedou. Zdání však může klamat a Koralina se skz ně dostane do světa, který je stejný jako ten její, ale zároveň i úplně jiný. Přivítá ji tu druhá maminka a tatínek, kteří však mají místo očí knoflíky a Koralině tak začíná největší dobrodružství jejího života, ze kterého by se nemusela vrátit živá.
Neil Gaiman napsal tento příběh pro své dcery, takže by se mohlo zdát, že se jedná o čistě dětskou knihu. Místy je děj ale dost hororový, že by se za to nemusel stydět ani Stephen King. Četla bych to dětem? Já ano Ale ostatním bych nejdřív doporučila přečíst si knihu sami a až pak se rozhodnout. Každopádně mě čtení celkem navnadilo podívat se i na film, který mě do teď nevysvětitelně míjel.

JointlieKat94
30.12.2022 5 z 5

Výborné čtení!

Gaimana fakt žeru, vypráví jako nikdo jinej. Kdybych byla mladší, fakt bych se u toho bála (bála jsem se malinko i teď, ale pst..).

Přiznám se, že film jsem neviděla. Ale napravím to, jasně že musim. Už jen kvůli těm děsivejm knoflíkům místo očí.

Líbilo, a fakt moc. :)

AndreaOn
20.12.2022 5 z 5

Za me super...miluji i film a chtela jsem vedet, jak to bylo opravdu napsano...

MargotWolandov
18.12.2022 5 z 5

Jojo... zlatý Neil Gaiman mě zase potěšil!

lištička1998
12.11.2022 5 z 5

Jeden z nejlepších horrorů, jaké jsem kdy četla. A přitom je to pro děti!

IreneP
30.10.2022 4 z 5

Tedy pěkně strašidelný příběh. Poslouchala jsem ho se synem jako audioknihu a byla jsem místy docela vykulená. Ale taky jsou tam zábavné chvíle. Moc povedená knížka, ze které se ježí chlupy.

spencer
13.10.2022 4 z 5

Čtení Koraliny jsem dlouho odkládala. Měla jsem na ni vysoká očekávání a tak trochu jsem se bála, že budu nakonec zklamaná. Naštěstí se tak nestalo.

Jedná se o trošku temnější příběh určený dětem, který si nicméně užije i každý dospělý. Neil Gaiman píše velmi čtivě a skvěle zvládá vybudovat tu správnou atmosféru. Prostřednictvím příběhu hlavní hrdinky se snaží předat zprávu ohledně statečnosti a strachu. Šanci zaujmout mají především krátké a úderné věty, jenž napomáhají čtenářům*čtenářkám vcítit se do kůže Koraliny.

Pokud si chcete přečíst něco, co půjde ruku v ruce s pochmurnou podzimní atmosférou, bude Koralina tou správnou volbou:)

michaela.97
11.10.2022 3 z 5

Koralinu jsem poslouchala jako audioknihu. Kristýna Podzimková má příjemný hlas a zvukové doprovody byly v tomhle příběhu super ozvláštněním :)

Co se týče hodnocení, tak dávám 3 hvězdičky z 5, protože jednoduše nejsem cílovka, takže jsem knihu nedocenila tak, jak bych bývala mohla. I když! Knížka rozhodně není jenom pro děti a dospívající (to se mi na ní líbí). Chvílemi mi bylo až nepříjemně, takže věřím, že se u ní nejedno dítko bude bát. Na to možná pozor :)
Bohužel jsem se chvílemi trochu nudila (šlo to jedním uchem tam a druhým ven). Konec se možná za mě zbytečně natahoval. I proto nemůžu dát vyšší hodnocení.

Film jsem viděla před pár lety a ten mě bavil moc!

Karin_Kim55
28.09.2022 2 z 5

- čteno ve formě audioknihy -

Filmovou Koralínu miluju. Viděla jsem ji už jako dítě, měla z ní hrozný strach, ale i přes ten strach mě to k té děsivé pohádce stále táhlo. A i když je to už nějaká doba, tak Koralínu jsem se už jednou pokoušela přečíst, ale nedočetla jsem ji. Vůbec mě nenadchla. :| Dokonce jsem si z toho prvního čtení nic nezapamatovala. Přiznávám se, že jsem opravdu hodně moc ovlivněná filmem. A i když se mi většinou více líbí originální zpracování, tady mě více baví film. I když to není tak rozdílné, jak u adaptací bývá - čemuž tady pomáhá, že prvky které jsou v knize, jsou využity i ve filmu jen jinak.

Ta knížka mi vůbec nepřišla hororová. Ano, byly chvíle kdy jsem byla napnutá a bylo mi nepříjemně, ale jen díky tomu, že jsem si představovala vizuál filmu. Ani ta atmosféra se mě nijak nedotkla. Nebo vztah Koralíny s matkami nebyl tak dobře zpracovaný, si myslím. Koralína se mi nezdála tak moc ignorovaná, aby chtěla jinam, stejně jako proč Koralína chtěla od druhé matky utéct hned po jedné návštěvě. Budu jedna z mála, ale mě kniha Koralíny vůbec nenadchla. Tady v tom případě zůstanu raději u filmu.

Naštěstí ve formě audio to byla rychlá tříhodinová jednohubka. Líbily se mi tam části, kde zpívaly myši/krysy, které byly s hudnou a z toho jsem měla jednou i husinu.
U vypravěčky mě celou knihu štvalo, jak Koralíně říkala "Koralina" s krátkým i. Vždyť je to Koralííííína! T.T

knihomolka27
24.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Karolína, která se díky překlepu stalo naší Koralínou, ale záleží vlastně na jménu?
Musím se přiznat, že první jsem viděla film, což mě přirozeně ovlivnilo. Vlastně bych docela ráda věděla, co bych si o tom příběhu myslela, kdybych první četla knížku....jelikož mi přijde, že ta kniha vlastně je velmi podobná filmu a přitom tak jiná. Nevím jak to úplně vyjádřit, ale z knihy jsem cítila jiné emoce než z filmu...jako ano, hodně motivů je tam podobných, ale nevím čím to je, prostě mi přijde, že ta kniha, tím jak je jinak poskládaná a jsou v ní i jiné věci než ve filmu, tak vyznívá prostě jinak. Třeba je tu naznačen osobnější vztah mezi K a jejím otcem, nebo je tu víc prosazen motiv čelení strachu a hrdinství...zase na stranu druhou mi přijde, že druhá matka a její zapojení do příběhu lépe fungovalo ve filmu, tam to mělo větší vývoj a víc protlačoval a zosobnoval ten motiv, že rodiče na K nemají čas a ona se cítí osamělá. To jsem určitě víc cítila z filmu, a opravdu hodně mě překvapilo, že v knize hned po první návštěvě už K utíkala pryč a nechtěla mít s duhým světem nic společného - Na zvědavou a opravdu neskutečně zvědavou dívku mi přišlo, že se zachovalo logičtěji ve filmu. Jo a taky mi tu chyběl Hubík, ale jak říkám může to být prostě tím, že jsem ovlivněná tou filmovou předlohou.

Kniha se mi tedy líbí, musím se přiznat, že mám někde vzadu, přeci jen trochu pachut lehkého zklamání. V knize se mi hodně věcí líbilo...a ty scény byly velmi atmosferické. Třeba ta s matkou jak pomalu požírá brouky, popis toho jak co Koralíně voní nebo spíše smrdí. Ale něco mi tam prostě chybělo. Z knihy je podle mě znát, že autor úplně nevěděl pro koho knihu vlastně píše...ano ten příběh je paradoxně dost univerzální, ale je tam znát, že si Neal dělal mezi psaním přestávky a že příběh psal primárně pro sebe.

Na závěr chci říct, že já prostě zbožnuju Koralínu...především pak tu filmovou. Na knize se mi moc líbil rozhovor s autorem, který mi jako fanynce poskytl nasávání zase nových zajímavých informací. Takže jak to ukončit? Za mě jeden z mála příkladů, kdy za mě v mnoha věcech film předchází knihu. Kniha je určitě zajímavé, ale až na nějaké scény moc nevidím důvod proč si jí přečíst znovu. Ocenuji však autora díky jeho skvělé fantazii a nápadům, které položily základy té Koralíně, kterou tak zbožnuji.

wikca
26.08.2022 5 z 5

Je skutečně lepší dokonale vytvořený svět nad tím světem reálným?
Příběh anglického autora vykresluje svět malé holčičky, která se s rodiči přestěhuje do bytového domu. Jelikož rodiče hodně pracují, nemají na Koralinu moc času, a ta se proto vydává na průzkum po domě a seznamuje se s dalšími jeho obyvateli. Objeví také malé zamčené dveře, které zdánlivě nikam nevedou. Za dveřmi se však jednou objeví tajná chodba a za ní úplně jiný svět, který je Koralině dobře známý, ale přesto je jiný - na první pohled lákavější, na druhý mnohem nebezpečnější.
Příběh o Koralině znám především z jejího filmového zpracování, které zbožňuji a knížku jsem si pořídila proto, abych jí zkrátka měla v knihovně. Knižní zpracování se v několika ohledech liší od filmového, nicméně mu to neubírá na kvalitě. Tento příběh je prostě hezký a dobře se čte. Myslím si, že pro dětské čtenáře je velkou inspirací ohledně postavení se strachu, jelikož Koralina v příběhu překonává nezáviděníhodné situace a i když dává najevo, že se bojí, nevzdává se! A to je podle mě i jedním z gró tohoto fantastického příběhu.

Samuel98
18.08.2022 4 z 5

Nie dlhá, ani krátka, rozprávková kniha pohybujúca sa na rozhraní hororu a rozprávky, respektíve sa jedná o horor, po ktorom sa ešte dá zaspať bez problémov aj pre dieťa od určitého veku, samozrejme. Pred čítaním som videl aj film, ale už je to dávno – avšak okamžite som si začal všímať viacero rozdielov. Kľúčovým rozdielom však pre mňa bol zámer. Knižná predloha sa akoby viac sústreďuje na obsah, metaforu a myšlienku, kdežto film sa z knižky pokúša vyťažiť maximum pre napätie, dej a vizuál, čo je však absolútne logické. Ide len o to, že tu mi to prišlo veľmi viditeľné, avšak musím si to ešte overiť. Postava Huga zmizla a Koralína tak dostáva viac priestoru: jej myšlienky a jej detskejší svet pripomína skutočné detstvo. A aj v štruktúre som mal pocit, že kniha je menej klišé a súčasne akoby neusporiadaná.
Základom príbehu je tak gotické prostredie zvláštneho izolovaného domu so zvláštnou históriou a so zvláštnymi obyvateľmi. Protagonistkou je malé dievčatko s menom Koralína, ktorá sa v novom príbytku postupne začne nudiť. Vonku prší, a tak nemôže skúmať okolie. Jej matka ju nepočúva a nerozumie jej, otec pripravuje zvláštne recepty a neustále pracuje na počítači. Susedia sú starší ľudia, navyše dosť zvláštni a pre Koralínu nezrozumiteľní. Takže akonáhle sa Koralína ocitne v alternatívnej verzii jej rodiny a ich domu, veľmi sa jej to zapáči, pretože v tomto svet varí mama a varí to, čo jej chutí a otec je ochotný okamžite opustiť počítač. Akonáhle sa idylka zvrhne na desivý boj o život a o život jej rodičov, prichádza uvedomenie si, že jej rodičia možno sú tak trochu ignoranti, ale aspoň ju majú radi a nechcú ju zjesť. Čo sa ráta.
Veľmi som oceňoval postavu kocúra, kde bolo cítiť, že autor naozaj pozná mačky, rovnako tak prazvláštnych obyvateľov domu a celkový humor, čo sa ale týka príbehu, nebol pre mňa veľmi zaujímavý a lákavý. Knihu som počúval vo forme audioknihy, čo bol opäť zážitok sám o sebe.

Nikusha
20.07.2022 5 z 5

Filmové zpracování jsem neviděla, ale určitě kouknu. Neil má úžasnou fantazii a nápady. Miluju jeho knížky pro tu originalitu a celkové vyjadřování. Je to prostě magické, kouzelné.