Konec světa & Hard-boiled Wonderland

Konec světa & Hard-boiled Wonderland https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1748/bmid_konec-sveta-a-hard-boiled-wonderlan-5Cb-1748.jpg 4 1094 142

Kultovní román, odehrávající se ve dvou paralelních světech: v současném nočním Tokiu a v jakémsi světě představ, kde neplatí minulost ani budoucnost. Hrdina, specialista na kódování počítačových dat, přijme na první pohled normální zakázku a vzápětí se stane klíčovým prvkem v podivné hře. Netuší, že se už dávno ocitl na okraji propasti a že ta propast je mnohem hlubší, než by čekal. Mrazivé podobenství o cestě do temnot, skrývajících se za nablýskanou reklamní realitou našeho světa.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Odeon

Sekai no owari to hádoboirudo wandárando , 1985

Marekh
07.02.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Bál jsem se pokoutníků, ti mi naháněli strach. :)

Citát z knihy, který mne oslovil:

Když jsem býval mladší, pokoušel jsem se občas takový smutek projevit a převést ve slova. Ať jsem je však hledal sebevíc, stejně se mi můj smutek nepodařilo nikomu sdělit, dokonce ani sobě samému ne, a když jsem si to uvědomil, nadobro jsem těch pokusů nechal. Uzavřel jsem svoje slova, uzamkl jsem svoji duši. Ty opravdu nejhlubší smutky jsou totiž takové, že je nejde změnit ani na slzy.

tonysojka
26.10.2017 4 z 5

Líbilo se mi to víc než 1Q84: Kniha 1 a 2 a Kafka na pobřeží

readah
26.10.2017 5 z 5

Murakami je v psaní lepší než Okamura v demagogii. Nemám jedinou výtku, celou knihu jsem si veskrze užil, jenom mě mrzí, že jeho tvorbu nemůžu číst v originále. 5* bez zaváhání.

SemEl
05.10.2017 5 z 5

Já mám Murakamiho prostě ráda. Není to sice zrovna lehké čtení, zvlášť tahle kniha byla místy trochu zdlouhavá, ale rozhodně mě to nezklamalo. Originální námět o dvou světech, o podvědomí a navíc jsou tam jednorožci. Jej.
Murakamiho styl psaní je vybroušený k dokonalosti a každá jeho kniha ve mě něco zanechá, zneklidní mě nebo mě donutí přemýšlet. A miluju Boba Dylana.

hroubek
17.09.2017 4 z 5

Líbí se mi, že mě Murakami dokáže stále překvapovat. Murakami dokáže z nudných věcí udělat, něco opravdu zajímavého s hlubokou myšlenkou a taky nádhernou pointou. Je pravdou, že se kniha místy vleče, ale to je nezbytná cena za celkový výsledek. Výsledek, který je hodně silný a dokáže vyvolávat emoce a donutí čtenáře přemýšlet o tom co zrovna čte. Z počátku jsem čekal, že obě hlavní linky někdy ke konci spojí jako to bylo v Kafkovi na pobřeží a to více mě překvapilo jak si s tímto problémem Murakami vyhrál. Osobně jsem takovéto řešení nečekal. Zaujalo mě jakým způsobem hlavní hrdina jedná, a že je vždy klidný a slušný. Vlastně všechny postavy byli zajímavé od profesora s tlustou dívkou, přes Stín, Strážného a Plukovníka až po obě knihovnice. Jak už jsem zmínil, kniha se místy vleče a můžou za to pasáže, které jsou zbytečně natahované, plné filozofických úvah a nebo jsou jaksi zbytečné pro příběh. Tato kniha se mi dost líbila, a těším se až si zas nějakou knihu od Murakamiho přečtu.

Auer
13.09.2017 4 z 5

Po Norském dřevě moje další oblíbená kniha.

braunerova
26.05.2017 5 z 5

Konec světa mě chvílemi zoufale nudil (třeba ta slavná výtahová scéna), Wonderland byl prostě úžasný. Dávám průměr, tj. 5*.

"Své duše se nikdy nedokážu vzdát, uvědomuju si. Ať je sebetíživější, ať je občas sebetemnější, vždycky se zase vrátí chvíle, kdy jak ti ptáci zakrouží ve větru a nahlédne přitom v okamžiku celou věčnost."

between
25.05.2017 3 z 5

Hodně zvláštní matroš, zcela mimo mé obvyklé pole působnosti. Utahané, bez děje, abstraktní. Jen ta jízda výtahem na začátku ... fascinující, jak se o něčem takovém dá dlouho psát. Na druhou stránku i tak mne to dokázalo udržet a byl jsem zvědavý co bude dál a jaká bude pointa.
Ačkoliv již tohoto autora znovu číst nebudu, tak to byl zajímavý náhled do jiného světa.

verca3697
21.05.2017 5 z 5

Murakamiho styl je tak osobitý a originální, že na kteroukoliv knihu od něj sáhnu,mám jistotu,že se nezklamu. Tato má pro mě svoje vlastní kouzlo - pomineme-li metafory k "soudobému" světu, atd... - má pro mě kouzlo okamžiku (jak již tady bylo řečeno, že sáhodlouze popisuje cestu výtahem,... nevím,proč já se tím problém prokousat nemám "jako bych v tom výtahu byla s ním" :-) Nikdy mě nepřestane bavit hledat souvislosti ve zpočátku nesouvisejících dějových liniích, poetičnost jeho textů a množství interpretací,které jeho knihy nabízejí.

Ječmínek
15.03.2017 3 z 5

Vymyšlené to není špatně, ale kdyby mi vážený pan Haruki tehdy dal možnost redigovat tuto knihu, vyškrtal bych mu polovinu textu a dohlédl bych na něj, aby už tam ten mnou vyškrtaný text tajně nevrátil. A teď bych mu dal minimálně o jednu hvězdičku víc. Tak nekonečně zdlouhavou a utahanou knihu jsem ještě nečetl. Cesta výtahem trvá asi 12 stránek, čumění do blba je popsané na 8 stránkách, "když jsem se probudil, bylo šero" trvá 6 stránek. Mohla to být tak dobrá kniha.

WeeWar
13.02.2017 4 z 5

Zajímavé, zajímavé, zajímavé. Můj první Muramaki. Bohužel jsem nějak neměl čas, četl to vlastně jen tam, kam i císař..., či těsně před usnutím a tak mi přečíst to trvalo děsně dlouho a mám to tak podvědomě ve vědomí všelijak roztahané a neucelené, škoda. Proto jen ty 4stars.
Ovšem nápad je skvělý, popis prostředí fantastický, až sadisticky detailní, popis myšlenkových toků až realtime precizní.
Chtěl bych to vidět zfilmované, bylo by to slušné artové scífko. Anebo ještě lépe, bylo by fajn, vidět to zpracované jako animák, myslím, že to je přesně práce pro studio Ghibli.

Iljaajli
31.01.2017 5 z 5

Dva světy jsou si zrcadlem a někdy je těžké říct, který je víc doopravdy. Zanechalo to ve mě velmi podobné pocity, jako Strugackých Kulhavý osud. Pro mě nejlepší Murakami. 100%.

Akana
07.01.2017 5 z 5

Murakami opět pouští svou fantazii na volno, přesto drží vodítko natolik pevně, aby se mu to všechno nerozsypalo. Shrnout, že se hlavní hrdina díky blížícímu se kolapsu svého vědomí (tedy onomu "konci světa") učí vážit si všedních věcí, by bylo zoufale nedostatečné. To je jen jedna z mnoha vrstev románu a vůbec není jisté jestli ta klíčová. Ve hře jsou i svobodná vůle, manipulace, citové znovuzrození... Jako vždy potěší hudební či literární odkazy a úchvatná je celá ta tokijská podzemní anabáze prodchnutá přízračnou obrazivostí japonských mýtů a pohádek, což samozřejmě platí i pro kompletní dějovou linii ve Městě. Murakami i tentokrát okouzlujícím způsobem spojuje bujnou imaginaci s filozofií i humorem a pro čtenáře nechává spoustu nedořečeného, co si může sám dle vlastních zkušeností vyplnit.

kuklapukla
15.11.2016 5 z 5

Skělá knížka! Dlouho jsem si žádnou takhle téměř bezvýhradně neužila!

Sighisoara
09.10.2016 4 z 5

Murakami mne zde tak krásně vtáhnul do děje a představ, tak jako v žádné jiné jeho knize! I Kafka byl víceméně takový...a v tomto případě se plně ztotožňuji s názorem Valyka..

gersie
28.09.2016 3 z 5

Přečetl jsem už několik knih od autora, ale musím se shodnout s těmi co je tento vychvalovaný KONEC SVĚTA moc nechytil. Pro mne jedna z jeho slabších knih. Musím to přiznat , ač mám tohohle autora rád. Bojoval jsem s knihou neuvěřitelně dlouho , abych ji nakonec zdolal. Bylo to pro mne až zbytečně moc uměle natahovaný, stačila by snad polovina stránek ke stejnému výsledku.

H.A.R.R.Y.
11.09.2016 4 z 5

Dobrá dvoužánrová kniha, z níž jednoznačně vede metafyzická fantasy za Zdí. Sci-fi s šíleným profesorem a pasivním hrdinou, který nemusí překonávat žádné obtíže, jelikož ty se vždy nějak vyřeší samy, už nebyla tak osvěžující, a klišé část se dvěma kódmany byla vyloženě nechtěnou parodií. I tak je ale kniha skvěle napsaná, s výborným, opravdu výborným literárním stylem ve Městě. Za ten vyloženě potlesk.

P.S. Souhlasím s Evickar. Knihy o podvědomí a funkci vědomí se vždy nebudou přijímat snadno, už z podstaty toho, že tuto věc každý vnímá jinak. Čisté "vědecké" zdůvodnění na pouhé elektrické impulzy mě také rozhodně neberou.

shiori73
08.08.2016 5 z 5

Murakami vie dokonale navodiť atmosféru. A tiež píše knihy, ktoré vo mne po prečítaní zanechajú nie otázky, nie zmätok, len jednoducho pocit.

Egertová
08.08.2016 5 z 5

Čtu a čtu a čtu. Murakami, jsem chycená.

Evickar
27.05.2016 3 z 5

Můj první román od Murakamiho. Bohužel nemám ráda romány, kde se řeší záležitosti vědomí a podvědomí a vymýšlí se různé hypotézy, které ve skutečnosti ani nemohou fungovat. Ačkoli je okolní svět krásně rozepsaný do posledního lístečku a hlemýždě, přijde mi, že o hlavním hrdinovi po přečtení celé knihy nevím skoro vůbec nic. Nic o rodině (pouze 1 zmínka o bratrovi), nic o jeho rozhodnutí stát se kalukátorem, odkud pochází pokoutníci a jak vypadají. Je tu mnoho nevysvětlených věcí, lepší je do knihy prostě nedávat, když autor není schopen poskytnout čtenáři věškeré informace. Od poloviny knihy se konečně začalo něco dít (cesta za profesorem do podzemí). Hodně mě zklamalo rozhodnutí hrdiny za Zdí. Já bych se rozhodla jinak - nepůsobí to na mě jako happy end a ten já většinou potřebuji nebo aspoň potřebuji, aby počínání hrdinů během celé knihy nepřišlo vniveč.