Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/bmid_vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 5 1986 438

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , XYZ (ČR)

A Christmas Carol , 1843

Adelajda_4
03.01.2019 5 z 5

Jak tu tak čtu ty komentáře, asi si také udělám novou vánoční tradici, každé Vánoce sáhnu po této nádherné knize. Dlouho jsem ji přecházela, letošní Vánoce jsem po ní sáhla a nezklamala mě. Je to kouzelný příběh nádherně napsaný, plný různých metafor a s mravoučným přesahem. Vývoj knihy je sice dost předvídatelný, ale je napsána tak krásně, že mi to vůbec nevadilo.

Sajmoonek
03.01.2019 5 z 5

Těšila jsem se celý rok, až si ji o Vánocích přečtu a nezklamala. A klidně ji budu číst rok co rok a pořád mě to bude bavit. Zdánlivě nenapravitelný Scrooge je prostě někdo, kdo by o Vánocích neměl chybět!

Tereza99
01.01.2019 5 z 5

Krásná pohádka (nejen) pro dospělé.
Ideální na vánoční čtení s čajem pod peřinou ♥♥

ChristineDaee
01.01.2019 5 z 5

Keďže som pomerne rýchlo zistila, že atmosféru vytvárajú spomienky, rozhodla som sa systémom opakovaných zvykov budovať svoje sviatky. Jedným zo zvykov, ktoré poctivo dodržiavam je čítanie Vianočnej koledy každý Štedrý deň. A nikdy jej nemám dosť. Každý rok ma znovu a znovu očarujú vtipné prirovnanie, zložité metafory a dokonalé budovanie atmosféry. Každý rok tak ako predošlý mi behajú zimomriavky po chrbte pred príchodom dávno mŕtveho partnera (ktorý bol bezpochyby mŕtvy, inak by tento príbeh nemal zmysel), vždy mi stisne srdce pri pohľade na veľmi skromnú štedrovečernú večeru rodiny tajomníka Boba a najmä koniec máloktorej knihy ( a už vôbec nie z mojich obľúbených, lebo tie sa zvyčajne končia trpko, ak nie priamo tragicky) ma naplní tak nesmiernou radosťou z lásky, dávania a z toho, že konečne sú tu Vianoce! A Scroodge je jedna z mojich najmilších knižných postáv, nielen preto, že sa na konci tak krásne polepšil, ale aj preto, že s ním zdieľam názor na duchov všeobecne a vrelo súhlasím s miernou úpravou jeho známeho výroku, vianočné naháňanie za jedlom, gýčovitými svetielkami, spievajúcimi mikulášmi, stepujúcimi tučniakmi a množstvom alkoholu je humbug! :D Lepšie je utiahnuť sa k teplému kozubu s touto rozkošnou knižkou a potom odviesť rodinu na prechádzku bez ohľadu na poveternostné podmienky (ďalšia z mojich vianočných tradícií). Veselé Vianoce všetkým! (bez ohľadu na to v akom čase čítate tento komentár :D)

knihovnička007
31.12.2018 5 z 5

Dlouho jsem kolem této knihy chodila, ale...
Kniha se mi hodně líbila, není to klasický příběh, ale poučný. Ač žil autor před dvěma sty lety, příběh je stále aktuální. Jen teď by se ti duchové hodně nalítali.
Velká škoda :(

Příběh je krásně napsaný.

Ivan F
31.12.2018 5 z 5

Čo sa dá napísať k novele Vianočná koleda? Len toľko, že je to klasika, ktorá mi veľmi dlho utekala. Minulý rok som videl animované spacovanie a tento rok mi výzva dopomohla k tomu, aby som si ju prečítal. Inak by mi asi utekala ešte pekne dlho a zostala neprečítaná. A to by bola škoda, pretože Dickensov štýl mi naozaj ulahodil. O čom príbeh je, netreba zmieňovať, je notoricky známy a k Vianociam rozhodne patrí. Verím tomu, že si príbeh niekedy v budúcnosti s chuťou prečítam ešte raz. Na Vianoce 2018 som mal pekný čitateľský zážitok a to sa cení.

Denisa153
31.12.2018 5 z 5

Krásný vánoční příběh, nad kterým by se měl každý zamyslet.

snimcibdim
29.12.2018 5 z 5

Krásný vánoční příběh - mravoučná pohádka pro malé i velké. K dokonalosti v mém případě chyběl jen sníh za oknem a praskající krb. Doporučuji číst opravdu ve vánočním období, má to svoje kouzlo.

Nunynka
28.12.2018 5 z 5

Klasika,která se neomrzí.

Devil-Ivet
27.12.2018 5 z 5

Příběh, který má opravdu mnoho co říct. Naladí tu správnou atmosféru na Vánoce a jeho kouzelnost a vřelost vyvolá tak úžasné pocity… Ráda se do ní ponořím příští Vánoce.

mahdal
26.12.2018 3 z 5

Vynikající kniha od anglického autora 19. století, Charlese Dickense. Bohužel jsem knihu četl až poté, co jsem zhlédl animovaný film (tuším z roku 2009). Bylo to trochu na škodu, jelikož jsem porovnával pasáže ve filmu s knižní předlohou (až na malé výjimky je film velmi zdařilý a věrohodný knize). Na druhou stranu jsem mohl knihu díky tomu lépe interpretovat. Je to má první kniha od tohoto autora, v minulosti jsem měl rozečtené Nadějné vyhlídky, ale knihu jsem odložil, snad se k ní v budoucnu vrátím a porovnám styl autora v různých dílech. Dickens dokáže navodit krásnou vánoční atmosféru!

dzejkbeltygros
26.12.2018 5 z 5

Jednoduchý a výstižný příběh o hamižnosti bohatých a laskavosti chudých. Chovejme se dobře a dobro se nám i vrátí. :) Aneb karma je zdarma! :D

dany512
26.12.2018 5 z 5

Krásný vánoční příběh - doporučuji.

xichtik
25.12.2018 5 z 5

Miluju tenhle příběh ... V knižním, filmovém i divadelním zpracování.

wiolca
25.12.2018 5 z 5

Moc hezká vánoční "pohádka", kdy konec pohladi po duši. A kdy jindy si ji přečíst než o Vánocích.
P.S.: Kdo by jí teď sháněl, mají ji v levné knize za pár ☺

Vakalik
25.12.2018 4 z 5

Hezký příběh, taková trochu pohádka. Nejkrásnější na tom je to poučení na konci. Líbilo se mi to celé včetně překladu.

Michalka98
25.12.2018 5 z 5

Nádherný vánoční příběh, který chytí za srdce. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

ses3
25.12.2018 3 z 5

Hezky pribeh, trochu predvidatelny, ale myslim, ze v Tonto obdobi se to da tolerovat. :-)))

knih.sasa
25.12.2018 5 z 5

Jeden z nejhezčích vánočních příběhů. Od Dickense asi nejčitelnější věc -:-) a není to žádná bichle. Dá se dobře číst i v angličtině. Doporučuji taktéž filmové zpracování, které si myslím, je mistrně vystiženo. Všechny poselství z knihy jsou pěkně vyzdvižena.

dulenka
25.12.2018 5 z 5

krásný příběh... nikdy není pozdě začít.... :-)