Koleda: Vánoční povídka s duchy

Koleda: Vánoční povídka s duchy https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274446/mid_koleda-vanocni-povidka-s-duchy-s5G-274446.png 5 1991 441

Klasická povídka zavádí čtenáře do Anglie v 1. polovině 19. století v období vánoc a vystihuje autorovu víru v lidskou laskavost a dobrotu. Hrdinou je nemilosrdný lichvář, o jehož nápravu se přičiní tři laskaví duchové, kteří mu o vánočním večeru předvedou nelichotivé obrazy z jeho minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Jejich zásluhou se mění lichvář z odporného nelidy v laskavého příbuzného i zaměstnavatele.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

A Christmas Carol , 1843

lucie.8
20.11.2021 5 z 5

Vánoční koleda je prostě úžasná a ve vydání z roku 2019 od Petrkov má i krásné ilustrace, které vás ještě víc vtáhnou do děje.

Hakate
30.09.2021 5 z 5

Klasika a tradice, jedna z mála knih, které čtu opakovaně každý rok.

marianasvestka
29.09.2021 5 z 5

Má milovaná vánoční tradice. Už se těším, až si zapálím adventní věnec, za oknem bude sněžit a já se zachumlám do deky a začnu číst.

Adze
29.08.2021 5 z 5

Sice bez peněz do hospody nelez, ale lásku a štěstí si za ně nekoupíš, ani kdyby ses přetrhl!

Charles Dickens mne touto knihou ohromil. Ať už hlavní postavou - Ebenezerem Skružem, kterého zajímá jen vlastní bohatství a pro peníze by se mohl utlouct, tak chudým písařem, který má hluboko do kapsy.
Knihu by měl přečíst každý - jednak, kvůli poučení, že každý, kdo je chamtivý, nepokorný a skromnost mu nic neříká má ještě šanci se změnit a jednak, kvůli excelentnímu příběhu, který se vám při čtení doslova vykresluje před očima.

Nakonec by se myšlenka příběhu dala shrnout takto: I ten, kdo má "srdce z kamene" se může změnit a stát se úplně jiným člověkem, avšak musí se změnit, co nejdříve, aby nebylo příliš pozdě

Adrim
15.05.2021 5 z 5

Jeden z nejhezčích příběhu, ke kterému se rok co rok vracím.

ydnac
15.05.2021 5 z 5

Moc hezký příběh o tom, že peníze nejsou všechno, že člověk má pomáhat druhým a nemyslet jen na sebe...
No a já myslim, že každý kdo si tuhle pohádku četl, přesně tohle si říkal a byl nakonec dojatý nad napraveným Scroogem :-), ale kolik lidi by takového ducha v zádech potřebovalo.... :-)

munka
15.05.2021 5 z 5

Pekný vianočný príbeh prečítaný kvôli výzve. Stálo to za to.

Arsi
23.04.2021 4 z 5

Moc dobře napsaná kniha a navíc velmi poučná. Měl by si jí přečíst každý.

Neposeda
15.04.2021 5 z 5

Krásný příběh ač kniha napsaná před mnoha lety stále by si z ponaučení hlavního hrdiny mnozí mohli/měli vzít příklad.

jprst
07.04.2021 5 z 5

Jedna z knih, kterou jsem přečetl už několikrát a má své stálé místo v naší rodinné knihovně. Už několikrát se stala cílem pokusu "o nevrácení" ze strany mladších členů rodiny, ale tato kniha patří mezi mé oblíbené, takže zatím ji hlídám...

jullsebkova
02.04.2021 3 z 5

Příběh je skvělý, ale musím uznat, že styl Dickense mi asi úplně nesedí. Kdysi jsem četla Vánoční koledu v češtině a nijak mě to nenadchlo. Letos jsem se pokusila o ní v angličtině a mám z toho pořád stejný pocit. Příběh z Vánoční koledy však přesto považuji za jeden z nejlepších vánočních příběhů vůbec.

Eva2424
01.04.2021 5 z 5

Přečteno za jeden večer.
Krásná pohádka o tom, že svůj postoj k životu můžeme změnit kdykoli a že právě jím si utváříme naši budoucnost.

Ivana11
25.03.2021 5 z 5

Přečteno jen kvůli výzvě, ale líbilo se mi to.

Gibis
25.03.2021 5 z 5

..."Nešlo o žádnou vznešenou zábavu. Nebylo na nich nic elegantního. Nebyli honosně oblečení, do bot jim teklo, šaty poznaly lepší časy a Petr podle všeho dobře věděl, jak to vypadá v zastavárně. Ale byli šťastní, vděční za to, že mohou být spolu, a radovali se z vánočního času."...

Mám pocit, že i spousta dnešních "Skrblířů" by potřebovala setkání s duchy vánoc. Některé knihy beru jako svůj velký knižní dluh. Podstatu příběhu sice znám, ale vlastně jsem je nikdy nečetla. A Vánoční koleda patřila mezi ně. Jsem moc ráda, že jsem to napravila a toto krásné vydání s úžasnými ilustracemi Roberta Innocentiho jsem si nejen přečetla, ale také zařadila do své knihovny. Rozhodně si musím čtení zopakovat před vánoci.

Kolombus
21.03.2021 5 z 5

toto by mala byť POVINNOSŤ prečítať a nie len o Vianociach. Príbeh ktorý ukáže, čo je v živote podstatné, ako by sme sa k sebe mali správať. Pre deti či pre dospelných - vždy vám niečo dá do života.

Kniholenka9
01.03.2021 5 z 5

Pěkný nadčasový vánoční příběh - pohádka pro dospělé. Četla jsem zkrácené vydání pro děti, které bylo obohacené o plno zajímavostí z Dickensova života. Ilustroval ji Andrew Wheatcroft.

Terez9119
01.03.2021 5 z 5

Jak nemám ráda Dickense, tak tuhle vánoční sentimentálnost můžu. Nejsou tu ani přílišné popisy, ani rozvláčné pasáže. Všechno hezky odsýpá až k nezadržitelně šťastnému konci. Nejradši mám ale televizní zpracování s Patrickem Stewardem v hlavní roli. Syrová špinavost Londýna tomu podle mě dává tu správnou dickensovskou atmosféru.

Ivet_V
01.03.2021 4 z 5

I když jsem to nečetla o Vánocích, je to krásný vánoční příběh. Celé je to psané jako pohádka, takže předem víte, jak to celé skončí, ale přesto je to čtivé. Naladí vám to tu správnou vánoční náladu a připomene vám o čem Vánoce ve skutečnosti jsou.

Denisa.knizky
19.02.2021 5 z 5

Vanocni klasika, rada bych, aby se tento pribeh, ac nekdy smutny a kruty, coz zivot obcas byva, stal klasikou i pro me deti. Jedna se o naucne a poucne vypraveni a krasnym koncem, s koncem plnym Vanoc, ktere zboznuju. Presto, ze jsme vsichni lide chybujici, necht si nase chyby za vcas uvedomime a pracujeme na nich a snazime se uzivat zivota plnymi dousky.

Renncha
17.02.2021 5 z 5