Zapadákov

Zapadákov https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269354/mid_zapadakov-269354.jpg 4 414 94

Kathryn Danceová série

< 4. díl

Kdo říkal, že vrah musí mít vždy na rukou krev? Úplně stačí, když umí mistrně manipulovat s lidskou psychikou… Ten podnik se jmenoval Zapadákov. Stál sice u odlehlé silnice, ale protože měl i malý koncertní sál, sjížděli se do něho lidé ze širokého okolí. Nikdy tam nikdo neřešil žádný problém; do Zapadákova jako by vnější svět nepronikal. Taková oáza klidu, řeklo by se. To ale platilo jen do osudného večera, kdy při koncertu začínající kapely kdosi vykřikl: "Hoří!" Zpanikaření diváci se rozběhli ke dveřím, ale ty byly zamčené. Spousta návštěvníků byla zraněna, šest zemřelo. Nezabil je však oheň, ale panika. V Zapadákově nehořelo, jen tam kdosi vyvolal falešný poplach. Vyšetřování případu se ujímá agentka Kathryn Danceová. Jako uznávaná expertka na kinezickou analýzu velmi brzy zjistí, že panika byla vyvolána s chladným rozmyslem. Pachatel velmi dobře věděl, že v mezních situacích se z lidského strachu a pudu sebezáchovy stává zbraň – a v Zapadákově toho mistrně využil. Jistě je se svým dílem spokojen. Teď v pozici útočníka už jen čeká na svou další kořist. Tedy pokud ho Danceová a její tým včas nezastaví.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Domino

The Solitude Creek , 2015

Eidalon
01.02.2016 4 z 5

Další Deaverovka – tentokrát znovu klasika (na rozdíl od Říjnového seznamu) – skoro 600 stran, bez obrázků, to je Deaver tak, jak ho známe. A na úvod nový příběh s ústřední postavou Kathryn Danceové, takže opět skvělé čtení s jednou z mnoha Deaverových hlavních hrdinů. Kathryn a její kolegové řeší další zapeklitý případ, tentokrát je Lincoln Rhyme a jeho parta mimo příběh.

Zapadákov je hudební klub, kde se při jedné z mnoha hudebních produkcí ozve najednou výkřik „Hoří“. Přes všechna bezpečnostní opatření vzniká panika, která z lidí dělá dav a potírá tisíce let evoluce. Lidé se stávají součástí davu, kdy každý bojuje o přežití pudově bez logiky a chladné rozvahy – a to i když ve skutečnosti nehoří, to jen někdo mistrně manipuluje s lidskou psychikou a využívá prostředí a davového šílenství . . .

Kniha začíná dramatickou scénou, která se jeví jako náhoda kombinovaná s lidskou nedbalostí, ale zkušená Kathryn náhodu ihned překvalifikovává na cílený zločin, jehož motiv není vůbec znám. Myšlení a další kroky vražedného manipulátora se tak stávají předmětem vyšetřování, kde hraje hlavní roli čas.

Podaří se týmu vyšetřovatelů odhalit motivy a cíle maniaka dříve, než zemřou další lidé?

Příběh se rozbíhá, tentokrát klasickou mravenčí policejní prací bez Lincolnových databází a skvělých dedukcí ve stylu Sherlocka Holmese.

Vedle hledání motivů a vraha pracující s lidskou psychikou zde běží druhý příběh, který najde rozuzlení až v závěru a překvapivě odhalí netušené, ale hledané. Kathryn řeší své osobní problémy i problémy s dětmi, vše se vyvine a rozuzlí až na posledních stránkách knihy.

Kniha není nijak překombinovaná, i když protivník je opět vysoce sofistikovaný a inteligentní, jeho motivy se ukáží nakonec úplně jiné, než se zdá.

Řekl bych, že se Deaverovi podařilo opět zaujmout a napsat zajímavý příběh, genialita řady s Lincolnem ale překonána nebyla.

Přesto je v příbězích s Kathryn Danceovou řešen další fenomén doby. U knihy Tvůj stín to byl stalking, nyní tedy ještě nebezpečnější – virtuální realita a internet.

Zajímavé a tak reálné, bohužel, doba se mění a novodobá generace již nemá možnost srovnání doby bez internetu, mobilní telefonů a možnosti být on line . . .

Za mne slabší čtyři body.

aktak1203
01.02.2016 4 z 5

Klasická detektivka, mě se líbila má tohoto spisovatele ráda a knihy od něj utíkají, až na pár výjimek.

Eevina
27.01.2016 4 z 5

Já myslela, že celá série s touto agentkou je založená na umění kineziologie, ale ta někam zmizela. Jinak musím říct, že povedená knížka, je to zase nový nápad a rozhodně se to autorovi povedlo. Asi bych nikdy nechtěla uvíznout v davu uprostřed paniky. Akorát si myslím, že Deaver mohl ubrat pár stránek a něco vynechat, např. druhou dějovou linku týkající se jiného vyšetřování, to mi tam přišlo zbytečný.

Delší recenzi najdete u mě na blogu evinyknihy.blogspot.com.

Tessierka
10.01.2016 5 z 5

Kniha dočtena a opět musím hodnotit kladně. Za mě prostě velké plus knížkám od autora. Nicméně po přečtení recenzí musím souhlasit, že v této knize mi chybí kineziologie u agentky Danceové, která se mi v předešlých knihách moc líbila.
Těším se na další knihu, hlavně tu s Lincolnem.

galadrielin
07.01.2016 4 z 5

Tak nevím, já mám knihy s Kathryn Danceovou ráda. Hlavně kvůli kineziologii. A ta se v Zapadákově někam vytratila - sem tam pár poznámek, ale zkrátka to nebylo stejné jako v předchozích dílech. Danceová na mě působila jako obyčejná, byť talentovaná, agentka. Ne jako expert na obor, díky kterému se stala tak úspěšnou. Na to, jak to bylo dlouhé, se toho člověk vlastně moc nedozvěděl. Nicméně je to čtivé, jako všechny knížky od Deavera.

bezzink
05.01.2016 3 z 5

Bohuzel i ja navazu na predchozi prispevovatele s mirne negativnim hodnocenim. Ac me to mrzi, nemuzu jinak. Deavera primo zboznuji, ale timto pribehem slapl vedle. Takove kvantum stran nebylo potreba pro takove rozuzleni. Nijak zvlast me nechytla ani jedna dejova linie, at uz reseni dvou pripadu ci osobni rovina. Pritom napad ohledne zpusobu vrazdeni to byl famozni, ale nejak to nebylo spravne uchopeno. Vlastne ani nevim, co presne tomu chybelo, asi neco, co dela Deavera Deaverem :)
Skoda, nezbyva nez se zacit tesit na The Steel Kiss s Rhymem...Ovsem buhvi, kdy to vyjde u nas..No snad se Jeffery vrati ve forme, ktera nenecha nikoho na pochybach!

Lidka
04.01.2016

Nehodnotím, protože jsem ani nenašla sílu to dočíst, dostala jsem se poctivě až na stranu 300 a představa, že se budu trápit ještě dalších 300 jsem už bohužel nezvládla. Ráda bych i věděla jak to dopadlo, leč .... Nejsem takový ten čtenář, co potřebuje potoky krve, násilí na každém řádku, ale zatím, co ze začátku mne činy vraha děsily s přibývajícími stranami už mne neděsily, ač děsivé byly. Nevím asi jsme si nesedli s panem Deaverem .
Vlastně ani nikdy nepíšu komentáře u knih co je nedočtu, zdá se mi to nepoctivé ke spisovateli, ale tady prostě musím. Omluva všem, co se jim kniha líbila.

ellescorpio
21.12.2015 2 z 5

Jako nebylo to špatný, ale jedno tomu fakt chybělo...A sice Rhyme.
Řadu s Kathryn Dance všeobecně moc nemusím, ale tady jsem měla pocit, že to snad ani Deaver nepsal. Po Sběrateli kůží a Říjnovém seznamu toto?? Zápletka nic moc, nekonečné pasáže z rodinného života Kathryn (vesele jsem přeskakovala i celé strany, když řešili, co její dcerka předvede na besídce) a do posledních sto stran jsem se fakt musela nutit. Já prostě miluju, tu sheldonovskou náturu Rhyme, odproštěnost všech možných mezilidských hovadin a dokonale si to užívám. Zejména všechno s Hodinářem... Nemůžu se dočkat, jak naváže na Sběratele kůží... No ale to jsem trošku odběhla od tématu. Takže sečteno podtrženo: 1) zbytečně dlouhé, na takhle megadlouhou stopáž dosti jednoduchá zápletka 2) moc to nevtáhne do děje 3) straašněě mooc nudných pasáží o jejích dětech. Půjčeno z knihovny, určitě si ji nekoupím. A mlsně koukám, po deaverovské polici, na kterém kousku bych si spravila chuť....:-P

Hella
18.12.2015 1 z 5

Je mi líto, neb Deaverovky obecně zbožňuju, ale tohle byla nuda jak hrom a roztahanost až běda. Do půlky, tj. strana cca 300, jsem to poctivě vydržela, ale pak už to nešlo.
Mmch, přišlo mi, že i překlad poměrně dost drhne. Děs běs a velké zklamání.

Helianthus
18.12.2015 5 z 5

Mám ráda knihy s Kathryn Danceovou, v této se navíc trochu více řešilo i soukromí a osobní život. Jinak ale typický Deaver, spousta zvratů, ale nakonec vše dobře dopadne.
I když mě osobně trochu vadil velký počet příhod a případů, raději bych kdyby se věnovalo o trochu více prostoru hlavnímu tématu. I přes tuto drobnou výhradu za mě mohu knihu jen doporučit.

peha
06.12.2015 5 z 5

Ať už Deaver píše o Lincolnu Rhymeovi nebo Kathryn Danceové, v jednom se nikdy nezapře: je mistr dějových zvratů. Už to beru jako sport, nenechat se od něj zaskočit, nebo aspoň ne pokaždé. Někdy si řeknu „aha, teď přijde zvrat do protisměru, tentokrát si na mě nepřijdeš“ – a ejhle, ona přijde zatáčka do pravého úhlu a mně zase spadne čelist. Tentokrát si se mnou pohrál nejen na linii padouch-detektiv, ale dokonce i ve zdánlivě neškodných rodinných vztazích. Vítejte v Zapadákově... Těším se na další kolo. Deaver zklamat neumí.

Dousabel
06.12.2015 4 z 5

Typický Deaver! Na začátku knihy několik příhod, které spolu nemůžou v žádném případě souviset a nakonec vše dokonale spojeno a vysvětleno :) Tak, jak to umí jen on. Mě to prostě baví, výborně se to čte a ty jeho happy-endy prostě miluju:)

TeaPeter
30.11.2015 4 z 5

Kniha je jako obvykle po deaverovsku dobrá, možná tentokrát není až tak zamotaná jako jindy. Co bohužel v české verzi knihu zabíjí je překlad. Vzhledem k tomu, že jsem četl i anglickou verzi, tak jsem nemohl přehlédnout, že na spoustě míst překladatel volil slova opravdu nešťastně. Stává se v poslední době smutnou tradicí, že překlady jsou během času horší a horší a méně obvyklé nebo odborné výrazy nebo významy jsou překládány opravdu kostrbatě... Existují dneska ještě v nakladatelstvích redaktoři a korektoři?

svatas007
09.11.2015 4 z 5

Právě jsem dočetl knihu, která je velmi dobrým krimi románem. V podstatě se v ní řeší jeden hlavní případ související s člověkem, který má zvláštního koníčka. Zároveň však nakousneme i příběh jiný - tuctovější, který se celou dobu drží v pozadí.
A nakonec se oba případy propojí do celku a vy zjistíte, že vše je jinak. Je to další román, který mimo vyšetřovacích metod podrobněji rozebírá vztahy na pracovišti a v rodině a zároveň ukazuje i relativitu vztahů, událostí či osob. Ačkoliv se to tak nejeví, oslavuje román pravé "americké" hodnoty tj. uvědomělí občané a ti zlí (ať už zločinci či policisté). A rodina, která je nadevše.
Po celou dobu čtení jsem si myslel, že jsem celkem v obraze, jenže pár drobností nakonec vyznění kompletně změnilo. A možná jsem byl trochu zaražen tím, kolik věcí před námi autor skryl. prostě vám nakonec musí odvyprávět "korektní" fakta a vše je rázem jasné. Což podle mne není úplně fér. Kniha není v podstatě tak krvavá jako jiné, ale napětí ji nechybí. I překlad je vcelku fajn, pár drobností by se našlo, ale nic podstatného.