Anjel v podsvetí

V Prahe vyčíňa mor a cisár Rudolf II. sa aj s celým dvorom presťahoval do Plzne. Povesť tohto mravopočestného, panovníkovi oddaného mesta však ohrozuje séria zločinov. Najprv sa záhadne stratí synovec ruského vyslanca Vlasjeva, ktorý prišiel vyjednávať v mene cára Godunova. Pod hrozbou škandálu radnica poverí hajtmana Leopolda Steina, aby mladíka našiel. Prípad je však zložitejší a stopy vedú k vysokopostaveným osobám, hajtman teda požiada o pomoc svojho brata, chýrneho vyšetrovateľa Joachima Steina. Kapitán prichádza do Plzne so seržantom Jarošom po boku. V meste ich však čakajú hrozné správy a rozbieha sa nebezpečné pátranie, v ktorom nechýbajú umučení anjeli, tajné bratstvo zhýralých kacírov, dvojtvárni alchymisti, vražední špióni a démon, čo loví duše v labyrinte podzemných chodieb pod Plzňou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434422/big_anjel-v-podsveti-6jj-434422.jpg 4.6272

Kapitán Stein a notár Barbarič 7.

Detektivky, krimi, Literatura slovenská, Historické romány

Vydáno: , Slovart (SK)

Anjel v podsvetí, 2020

Kniha Anjel v podsvetí

evilunicorn

Objektivně uznávám že tady naskakuji do rozjetého vlaku, neboť tohle je první kniha téhle serie, kterou jsem četl.. Předně, určitě nejsem zklamaný, autorovi se podařilo věrně vystihnout dobovou atmosféru a historické reálie.. Příběh zajímavý,čtivě podaný.Nicméně postava Steina mi absolutně nepřirostla k srdci,její nabubřelost mi dost vadila. Na druhou stranu postava Jaroše vše kompenzovala a troufnu si říct, že to byla právě ona,která celý příběh a případ táhla.Suma sumárum, dobré ale já osobně přece jen zůstanu u série Katova dcera od Olivera Pötzscha, která je podle mého názoru ještě o level výš.

KočkomilkaJana

Miluju Červenáka! Rozhodně tedy nepovažujte následující recenzi za zvlášť objektivní. Nedokážu totiž posoudit, zda je Juraj fakt génius nebo pro lásku k jeho autorské postavě nevidím nic než luxusní detektivku z dob Rudolfa Habsburského jako krále našich končin.

Tentokrát se podíváme do Plzně, kam se schoval samotný Rudolf a celý jeho císařský doprovod. V Praze hubil lidi mor a tak si smetánka řekla, že v čistě křesťanské Plzni budou lépe chráněni. S mým výše zmíněným přiznáním souvisí fakt, že jsem neznala některé události, které formovaly naše hrdiny a proč například Jaroš není kaprál ale nově seržant. A proč zpočátku není po zasnoubeném Barbaričovi ani vidu ani slechu…Netrápilo mne to ale dlouho. Červenák je mistrem slova a i když se věnuje popisu podzemní chodby nebo šenku, vlhnu napětím, co se stane dál. Volba mých slov je záměrná, neboť v sedmém pokračování nám pro hrdiny autor nachystal sexem nabité tajemství. Myslím si, že i méně znalý čtenář odhalí, jakými událostmi či kolegy se Červenák nechal letmo inspirovat. Při zasazení scény do českých poměrů nabývá smilnění nových rozměrů - člověk si řekne, jak neskutečné to muselo být…

Torgal

A partia je po niekoľkých “sólovkách” opäť pokope aby v zamrznutej Plzni spolupracovala na prípade nezvestného Steinovho brata, takže tentokrát to bude osobné. Samozrejme celé to bude ešte komplikovanejšie a nitky povedú až do blízkosti samotného kráľa Rudolfa II., toho času zhodou okolností nachádzajúceho sa aj s dvorom v tom istom meste. Kniha je opäť veľmi čtivá, hoci spočiatku som mal problém sa v množstve mien a názvov zorientovať, no čo sa detektívnej zložky príbehu týka, nebol som na konci úplne uspokojený. Pátranie je napínavé, no rozuzlenie nie je tentokrát nijak prekvapujúce a v závere nečíha zvrat, ktorý by všetky udalosti ukázal v novom svetle. Odhalenie páchateľa potom nemalo tú správnu váhu, keďže sa nedal dopredu odhadnúť - celý čas sa do deja nezapájal a jeho chovanie a motivácie boli podľa mňa dosť iracionálne. Navyše postava Maximiliána Habsburgského tu pôsobí ako chodiaca deus ex machina - objaví sa vždy, keď je treba hrdinov vysekať z bezvýchodiskovej situácie (byrokratického charakteru, samozrejme). Oceňujem ale, že Ďuro pokračuje v prehlbovaní charakterov postáv naprieč knihami (i keď aj toto mi spracovaním príde trochu kostrbaté). Zdá sa, že len pindám, ale napriek frflaniu ma kniha vcucla a vďaka atraktívnemu prostrediu a dvorským intrigám som ju zhltol ako malinu. 7+/10

Ivan F

Po daromnici nedá sa napísať ináč než, trio sa nám opäť zišlo a čo všetko z toho vzišlo, nuž to len budú prudéristi karpavé okále otvárať a štrbavé papule vycierať. Nadôvažok dychom smradľavým, bo mäsa nedovareného plno zjedli, jedovatými slinami opľúvať budú, kam sa príbeh zvrtol a veruže aj zvrhol. No presne ako neukojení stredoveký slintoši "bosorky" nahé pred odoslaním na hranice obzerali, tak aj oni opyskujú, že čo to bolo, no čítať aj pri sliepňavom svetle budú.

Kapitán s kaprálom (pardon, už seržantom) sa stretnú s notárom a táto bohabojná trojica vyrieši pekne zašmodrchaný príbeh. Kuvici už veru zapípali, že to nebolo bohvie čo, no opak je pravdou - príbeh parádny s celou nádherou jazyka, popisom dobových obyčajov a zvykov, ako aj opisov toho, ako ľudia dvere morovej nákaze otvárali - nuž za mňa to Jurajovi dobre písalo. Svedomito sa pripravil a mal fundovaných poradcov, je to z príbehu cítiť. Pre mňa jeden z najlepších dielov série. A to som nad ňou spočiatku ohŕňal nos.

chomic_pisek

Já pořád čekám. Čekám, až to prostě nebude na pět hvězdiček. Až to omrzí, až to začne být na jedno brdo, až mě to nebude bavit. Ne, nedočkám se.
Tentokrát se tým nakonec sejde v plné síle. Ačkoli se Stein vrací do rodného města, moc přátelských a vřelých uvítání se mu nenaskytne (kdo by se vlastně taky divil). Přesto je pro něj tenhle případ hodně osobní, takže je zarputilejší a nevrlejší ještě o trošku víc než obvykle. Já jsem se ale víc než vývoj případu zajímal o to, co bude s Jarošem. Podrtženo sečteno, zase skvělá kniha, které mě hodně bavila, za pět hvězdiček.

technik1965

Trochu sklamania

Petras_ka

Konečne som sa dostala k ďalšiemu dielu Steina, Barbariča a Jaroša a zase to bolo jedno veľké dobrodružstvo. Spojenie historického románu, dektetívky a osobitého Červenákoveho štýlu je vždy stávka na istotu. Nechýbalo napätie, riešenie viacerých záhad naraz a humor. Prostredie Plzne po morovej epidémii a jej podzemie dodávali príbehu temnú atmosféru.
Jednu hviezdičku strhávam kvôli niekoľkým zdĺhavým scénam, ktoré tam nemuseli byť alebo mohli byť aspoň kratšie.
Inak je to perfektne napísaný príbeh ako každý zo série.

sackettboy

Tento diel série sa opäť zaradil po Mŕtvom na pekelnom vrchu za jeden z pre mňa najlepších zo série. A to som sa bál, že táto séria začína strácať dych. Ba naopak Juraj ma znovu prekvapil a pripravil dobrú počítanú.