Kafka na pobřeží

Kafka na pobřeží https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39121/bmid_kafka-na-pobrezi-pYZ-39121.jpg 4 2531 375

Kafka Tamura, nejdrsnější patnáctiletý kluk na světě, se vydává na dlouhou cestu – obrazně i doslovně vzato. Odchod z otcova domu, putování i pokus o nový život je totiž metaforou vnitřní proměny. Osud je jako písečná bouře, co bez ustání mění směr. Odejde tam, kde ho nikdo nezná a ani nezkoumá, odkud se vzal. Začne pracovat v jedné knihovně pod dohledem pana Óšimy, svého rádce a kamaráda. Pozná slečnu Saeki, která žije ve vzpomínkách na tragicky zesnulého milence, okusí hodně bolesti i krásy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Umibe no Kafuka / 海辺のカフカ , 2002

Pa3k
11.08.2013 5 z 5

Opravdu zajímavá kniha a tak trochu i úlet :-). Nutí člověka pořád číst a přemýšlet o ději.

Miken008
08.08.2013 5 z 5

Miluju knihy Murakamiho a dalo by se říci, že už dlouho jsem nečetl nic, co by se mi četlo tak dobře a zároveň mě tak nadmíru bavilo. Pan Nakata jednoznačně jedna z nejzajimavějších literárních postav, které jsem zatím v knihách objevil. Ihned od samého počátku, kdy byly v knize vkládány zprávy o kolapsu dětí jsem se do kníhy zažral a nemohl se od ní odpoutat. Děj se sice místy nesmyslný, nedotažený a v závěru se z něj stává doslova paskvil, ale to vůbec nevadí. Murakamiho spisovatelské kvality to hravě předčí

kniholka
22.07.2013 4 z 5

Mnohem lepší než Norské dřevo, které pro mě bylo zklamáním. Ale i tak mi něco na Kafkovi vadilo. Nebo mi spíš něco dlouhodobě vadí na Murakamim. Pravděpodobně to, jak všude cpe ty sexuální scény, o menstruaci nemluvě, co s tim proboha pořád má? Nakonec mě nejvíc dostal příběh dědy Nakaty, to mělo sílu. Všechny ty symboly si ještě budu muset nějak přebrat.

Dandys
11.07.2013 5 z 5

Prostě moje srdcovka.

Paja.T
11.07.2013 5 z 5

Skvělá. Murakami opět nezklamal. Vždy mě pohltí jeho otevřený přístup, zajímavé myšlenky, nedokončené úvahy. V této knížce se mi líbilo propojení tvrdé reality s nadpřirozenem, které se vzájemně tak lehce proplétají.
Hlavním motivem stejně jako u většiny děl Franze Kafky je pocit vyřazenosti a izolovanosti v kontrastu s humorným a ironickým líčením. A také tragická a bezvýchodná ukončení příběhů.
Je zde vyřčeno mnoho otázek, na které si čtenář musí najít odpověď sám.

Ječmínek
18.06.2013 4 z 5

Ta kniha mě zaujala, donutila mě roztočit všechna kolečka v mozku. Ale ani plný výkon mi nepomohl, abych všechno pochopil. Nevadí, on to tak autor chtěl.

Ronin Roujin
11.06.2013 5 z 5

Líbí se mi styl psaní HM. Líbí se mi, že se snad všechny odehrávají v Japonsku, protože Japonsko je sexy. Nemohl bych nemít v top 10 jen samé bílé ďábly a nikoho od nás. Jsem japonský vlastenec. Z knih HM jsem se rozmýšlel zejména mezi Kafkou a Koncem světa, i když například Na východ... nebo Dřevo nejsou také špatné. Haruki je prostě taková jistota. A pro Kafku zejména svědčí to střídání realistických a méně realistických pasáží (které jsou i v Konci), které u některých jiných jeho děl nejsou

Ronin Roujin
11.06.2013 5 z 5

Moc se mi líbila. Přečetl jsem ji 2x v analogu a počítám, že si ji ještě dám na AK3.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

To najlepšie (zatiaľ) od Murakamiho. Fascinujúce a neskutočne dielo, ktoré vás vtiahne a ponúkne to najlepšie z najlepšieho. Neustále vás núti premýšľať, či domýšľať a napriek tomu je písané tak "ľahučko", že sa číta samo. Kto má rád v knihách "to niečo navyše" tak skoro nič lepšie si nemože vybrať. Luxusná záležitosť......Murakami je bohovský.

Monique
17.05.2013 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, která v čtenáři zanechá spoustu otázek k zamyšlení. Po první třetině jsem to chtěla vzdát, neboť příběh v tu chvíli obsahoval i hororové prvky, což mi bylo nepříjemné a do čtení příběhu jsem se musela vyloženě nutit. Naštěstí jsem tuto krizi přestála a knihu nakonec dočetla s nadšením - zbylé 2/3 se četly samy od sebe. Pokud tedy i Vy budete váhat, zda knihu odložit či ne, doporučuji Vám vytrvat - stojí to za to!

Alenas
29.04.2013 5 z 5

Tak tohle mně vyloženě sedlo. Byl to úžasnej zážitek z knížky, kterej mě už dlouho nepotkal. Takový to, když dočtete knížku, ale pořád trčíte napůl v jejím světě a ani nevíte, jestli se chcete vrátit zpět do reality :) Takže děkuji pane Murakami na stotisíckrát, i ty kočičky jsem Vám už odpustila ;) Děj knížky prostě nejde popsat( jak je u magickýho realismu zvykem) je to sled divných, krásných, lehkce úchylných zážítků spolu se spoustou hlubokých myšlenek. Ale doporučuji všem, co se nebojí potkat například abstraktního Colonela Sanderse, co dělá pasáka a dohazuje opravdý sexmašiny z filozofických fakult! (Jo a ten Kafka v názvu taky není náhodou- aspoň pro mě :)

playada
23.04.2013

Ach jo. Řekla bych, pěknej mišmaš. Playada je hloupá, aby tomu porozuměla...

HankaJosefiova
21.04.2013 5 z 5

prostě a jednoduše uhrančivá...

rkohoutek
21.04.2013 5 z 5

Tento Murakamiho román si jednoznačně vyslouží mé doporučení! Četl jsem jej krátce po Norském dřevu od stejného autora a musím říct, že mně bavil a zaujal mnohem víc. Je vyprávěn celkem jednoduše, lehce a přitom poutavě. To nejlepší na příběhu je určitá provázanost a jistá tajemnost, kdy tušíte, že to všechno spolu nějak souvisí a někam směřuje, ale to je asi tak vše.Dějová linie s panem Hošino a panem Nakatou nejspíše způsobí, že i když jména postav z přečtených knih obvykle za chvíli zapomenu, u nich se tomu tak nestane.

zamek
03.04.2013 5 z 5

Velmi příjemný příběh, který mimo jiné nutí k přemýšlení a takové knihy já mám rád. Konečná pointa mi sice nejspíš unikla, ale to mi vůbec nevadí.

shortik
02.04.2013 3 z 5

Pro mě bohužel zklamání. Kniha mi ležela dlouho doma v mojí knihovně a těšila jsem se na ni po samých kladných ohlasech. Stejně jako jiné Murakamiho knihy se čte dobře a skoro sama, ale na mě už v ní je hodně mystična.

makn
15.03.2013 5 z 5

Krásný příběh, kde žádná z otázek zůstává nezodpovězena. Z postav jsem si velmi oblíbil pana Nakatu, kterému stačí ke štěstí dát si úhoře, pobírá "potvoru" od pana starosty a rozumí řeči kočiček. :) Moje 3. kniha od HM a jsem nadšen z jeho tvorby.

Yorika
12.03.2013 4 z 5

Velice zvláštní kniha.Ale Murakami v podstatě jiné knihy psát ani neumí.

kowalenska.m
02.03.2013 5 z 5

Chápu, že někdo není na knihy, které někdy nevysvětlí vše. Mě se ale tahleta líbí. Ke konci to bylo trochu zdlouhavé, ale i tak dost zajímavé. Doporučuji :)

miasa01
19.02.2013 5 z 5

Tak a je dočteno. Pro mě velice poutavá a emocionálně zajímavá četba. Líbil se mi styl psaní a milé překvapení bylo v propojenosti a zajímavosti obou příběhů. Líbilo se mi propojení romanitky, humoru, filozofie i magična až místy s horovými prvky, prostě od každého trochu, jelikož takový je i život sám...
Těším se, až se ke knížce opět vrátím a nepochybuji, že v ní zase najdu něco nového.
Setkání s tvorbou pana Murakamiho to bylo první, ale rohodně ne poslední :)