Vraní oko

Vraní oko
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510620/bmid_vrani-oko-tIT-510620.png 5 1178 1178

Josef Bergman série

< 8. díl

Dvojnásobná držitelka ceny za nejlepší českou detektivku Michaela Klevisová se vrací k oblíbenému kriminalistovi Josefu Bergmanovi. Vyšetřování ho tentokrát zavede do chatové osady u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc. V okolních mokřadech vzniká nová ptačí rezervace, kterou tam ovšem místní nechtějí. Lidé tak mají spoustu důvodů vzájemně se nenávidět a podezřívat. Bergman musí přijít na to, jak vražda podivínského ornitologa souvisí s nedávnou smrtí pražské profesorky a dalšími podezřelými okolnostmi. Pravdu znají snad jen ptáci, kteří nerušeně poletují nad hlavami obětí i těch, kteří před druhými něco skrývají.... celý text

yonda
24.04.2023 5 z 5

Další bezva detektivka z pera Michaely Klevisové. Sugestivně popsaná krajina, postavy, jasná zápletka a přítomnost oblíbeného kriminalisty Josefa Bergmana. Super!

Didi15
24.04.2023 5 z 5

Díl možná pro mě zatím nejméně zajímavý , ale i tak Klevisová dokazuje, že patří mezi naše nejlepší autory. Nelze hodnotit jinak, než za plný počet .

Kája95
24.04.2023 4 z 5

Výborně, přesto jednoduše a čtivě vykreslené postavy, autorčiny detektivky mám moc ráda. I přesto, že se jedná o detektivku je to příjemné a oddechové čtení.

Čtenářka73
23.04.2023 5 z 5

Další skvělá Michaela Klevisová, pro mě česká Agatha. Výborně vykreslené postavy, krve jen tolik, kolik je nezbytně nutné, logické řešení s použitím psychologie a zase všechno zasazené v krásném prostředí. U Míšiných detektivek si vždycky úžasně odpočinu. Už se moc těším na příští.

borupet
23.04.2023 5 z 5

Další skvělá paní Klevisová. Napínavé až do konce. Není co dodat.

Havrnka
22.04.2023 5 z 5

Paní Klevisová si ceny za nejlepší české detektivky právem zaslouží!!! Skvělé čtení!

Chesterton
22.04.2023 5 z 5

Autorka zraje jako valtické víno. Poodkrývá realitu současnosti v nápravě rudých zásahů minulosti nejen do přírody.
Snahy o návrat mokřadů na jejich původní místo v ochraně přírody včetně péče ornitologů o ohrožené druhy nám ještě opepří vůní i chutí bylinek nebo zvuky bukače velkého.
Hned v první zcela filmové scéně přivádí na jeviště vaší fantazie nemocné rodiny a rozbité vztahy.
V závěru potom nakoukne ještě hlouběji pod povrch zraněné současnosti a její honby za pozlátky konzumu, což sama přiznává v jednom z rozhovorů, že už ji dlouho trápí. A jasně, že se dozvíme, kterak současná zloba, frustrace a vztek často má svoje kořeny v dětství. Jen musíte přijít na to, zda na vše shlíží chytré oko vrány nebo je možné dát si na zdraví pár kapek z oka vraního v lihu? Nebo radši babské ucho?
Poslední kniha do letošní ČV - nemohla jsem si vybrat lépe :o)
Plný počet odpočinkových hvězd s přesahem a jedna navrch ;o)
6/6

zuzana2599
21.04.2023 5 z 5

Vraní oko není jenom oko vrány, ale i bylinka. Věděli jste to ? Já vesničanka neznalá bylinkářství jsem to netušila. Tolik na úvod jako zpestření i poučení.
Vraní oko je úžasná detektivka. Moje nejoblíbenější česká autorka opět napsala tak čtivou a napínavou detektivku, že jsem ji přečetla za dva večery. Moc se mi líbila ! Moc ! Bavila mě hned od prvních stránek, kde jsem se seznámila s rodinou Straussových. Krásné a nevšední prostředí příběhu vytvořilo parádní atmosféru celé knihy.
Detektivka z českého prostředí, uvěřitelná, taková jako život sám ! Doporučuji !!

Kopretina_aku
21.04.2023 5 z 5

Jako vždy skvělé. Až mi je líto, že jsem si knihu víc nešetřila a zhltla ji za dva dny. A bonus ke skvělému prostředí a napětí je ten, že pachatele detektiv i čtenář, odhalí až ke konci.

Kudlanka03
21.04.2023 3 z 5

Michaela Klevisová a moje první setkání s její tvorbou.
Vraní oko. Proč se kniha jmenuje zrovna takto se ale paradoxně dozvídáme až v druhé půlce.
Je tu opravdu hodně postav. Eva a její okruh lidí, Vilém, Alan, Marta, Šárka, a už to jede, jedno jméno nabaluje tisíc dalších a člověk se orientuje jen těžko, prostě čtete s tím, že se to časem usadí. Usadí se to jako ptáci v mokřadech, které Alan buduje. Je to vášnivý ornitolog a proto jsme svědky sledu událostí, které nás zavedou až do dětství některých účastníků této detektivky.
Musím se přiznat, že jsem se trošku ztrácela. Na styl jsem si chvíli zvykala a nenašla jsem tam hlubší význam, takový ten přesah, který čtete mezi řádky.
Bylo to za mě napsané dobře, všeho akorát, jen...Jen to bylo nudné. Nezáživné, ponuré a úplný opak toho, jak vypadá obálka. Světlé momenty pro mě byly úryvky z blogu Marty. Psala o bylinkách a proto se k ní Šárka přidala. A proto se na začátku stalo, co se stalo.
Držitelka ocenění Nejlepší česká detektivka. To je třeba i Jiří Březina a určitě to bude i Tereza Bartošová, ale u Vodníka jsem se aspoň bála, byla jsem na něčí straně. Ale taky byly charaktery vykresleny tak povrchně, že jsem tak nějak jen sledovala, co se děje bez jakékoliv sympatizace s jakoukoliv postavou.
Ale určitě bych se vydala na to místo. Miluju ptáky, dudka chocholatého jsem taky jednou viděla. A třeba bukač? Toho jsem bohužel ještě nikdy neviděla. Třeba to ale ještě doženu.

iveta3689
20.04.2023 4 z 5

Opět skvěle napsané. Uvěřitelný příběh, dobře vymyšlené postavy, zajímavé dialogy.

babystar
19.04.2023 5 z 5

Výborná detektivka o tom, že i dětské tajemství může mít nečekané následky. Nejsou zde žádné potoky krve, ale s kriminalistou Bergmanem krůček za krůčkem rozkrýváme tajemství některých obyvatel malé vesnice na jihu Moravy.

LucieT
18.04.2023 5 z 5

Prostě super. Žádné brutality ani zvrácené mordy, vše je takové normální a hlavně uvěřitelné. Začetla jsem se hned po prvních stranách a mrzelo mě, když příběh skončil. PS: pachatele jsem stejně jako v minulých knihách této série neodhadla, ale právě proto knihy od MK tolik miluju, že jím může být kdokoliv :D

alnahu
17.04.2023 5 z 5

Další skvělá detektivka s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem opět napínavý příběh ve kterém vraha vůbec neodhadnete. A nakonec se dozvíte proč má kniha název Vraní oko. Doporučuji k přečtení.

Agatha68
16.04.2023 5 z 5

Skvělé počtení, ostatně jako vždy. P. Klevisová píše opravdu krásně. Popisy přírody, ptactva, hodně psychologie a jen na okraj vraždy:-)
Tuto knihu spolu se Sněžným měsícem dávám na první místo:-)

Minema
14.04.2023 5 z 5

Tak tuto knihu jsem si vážně užívala. Moc mě bavi, jak dokáže autorka velice věrohodně popsat povahy, obavy, trápení a následné chování hlavních postav. Bylo to tak čtivé, že ani tu vraždu bych v tom ději nepotřebovala:-)

Nočnípták
13.04.2023 5 z 5

Michaela Klevisová opět bezvadná. Přesně podle mého očekávání. Starý známý Bergman, krásné popisy přírody, tři vraždy a žádné potoky krve.
Nejvýstižnější je komentář mag097.

mag097
12.04.2023 4 z 5

Naprosto chápu, proč je Michaela Klevisová tolik populární. Vraní oko je věrohodná, uvěřitelná detektivka z českého prostředí, která si na nic nehraje. Žádná překombinovanost, žádná zbytečná akce a pokud jsou její předchozí knihy jako tato, tak se divím, že z toho ještě nikdo nenatočil seriál. Tohle by se totiž českému divákovi kriminálek moc líbilo.
(Edit: Dům na samotě byl zfilmován)

Narovinu ale říkám, že kniha nemusí sednout všem. V první třetině se jenom seznamujeme s postavami a autorka nám dává prostor, abysme si sami vymysleli své teorie, kdo koho zabije a proč. Pokud máte rádi krváky a akční scény, Michaela Klevisová nebude úplně pro vás. Pokud vás ale baví psychologie postav a pomalejší vyšetřování, mohlo by se vám to líbit.

Postava hlavního vyšetřovatele není v příběhu moc výrazná, díky tomu asi můžete číst sérii napřeskáčku jak se vám za chce. Byla to příjemná změna, neřešit ke klasickému případu i ztrátu detektivovi manželky, vraždu jeho dítěte nebo aféry s kolegyněmi.

OMBeautifulLife
11.04.2023 5 z 5

Další skvělá detektivka s inspektorem Bergmanem, tentokrát z mého rodného kraje.
Vykreslení přírody a postav je perfektní jako vždy, vztahové propletence tomu dodají šťávu. Vyšetřují se tři vraždy a minulost se taky ukáže jako důležitá veličina v chování postav.
Knihu mohu jen doporučit!

uhrovka9
11.04.2023 5 z 5

skvělá krimi, jedna z nejlepších ne-li úplně nejlepší