Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381904/bmid_ostrov-sedych-mnichu-SQI-381904.jpg 4 1482 1482

Josef Bergman série

Čtvrtý detektivní příběh dvojnásobné držitelky ceny Jiřího Marka Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu.... celý text

Joges
12.09.2016 5 z 5

Nečekaně dobré. Sice neprožívám popisný styl moderních detektivek (tj. méně dialogů, více popisů a pocitů), také mě překvapil pachatel a ani toho napětí tam příliš nebylo, ale když pominu uvedené drobnosti, musím českou detektivku jen a jen vychválit. Na naše poměry je to velmi dobře napsaná kniha. Oceňuji také autorčin vytříbený styl psaní.

Jizi
15.08.2016 3 z 5

Příjemná, oddychová, klasická detektivka. Postav je tak akorát, takže se v nich nebudete ztrácet, motiv má kdekdo, takže nebudete od začátku vědět, kdo z nich je zahradník, vysvětlení je uspokojivé. Atmosféru odlehlého ostrova se autorce podařilo vystihnout tak bravurně, až jsem dostala chuť udělat si výlet. Jediná výtka směřuje k interpretce audioverze, kterou jsem poslouchala - spam se nečte spam, replay replay atd.

Tiffany
10.08.2016 5 z 5

Doufám, že má autorka už v šuplíku další rozepsanou knížku... :-)

Dimas
06.08.2016 5 z 5

Výborný a napínavý styl. Doporučuji!

Tvefisto
15.07.2016 3 z 5

Michaela Klevisová je skvělá spisovatelka, detektivky má báječné. Knížka Ostrov šedých mnichů se četla hezky, ale vadil mi jeden podstatný detail. Neodehrávala se v Čechách, ale jinak super příběh jako vždy.

magsan
23.06.2016 3 z 5

Už jsem četla lepší od uvedené autorky

1alena1
19.05.2016 5 z 5

Mám ráda knížky Michaely Klevisové, pro mě je to nadějná mladá spisovatelka, která umí napsat zajímavou a čtivou "krimiknížku" pro české čtenáře. Přestože komentáře tuto knihu nechválí tolik jako minulou ze série s detektivem Brgmanem, mně se líbila, přečetla jsem jí za 2 dny a těším se na další, doufám ,že se paní spisovatelka rozepíše trošku o soukromí Josefa Bergmana, jak trochu naznačila na besedě letošního Světu knihy.

tanika
18.05.2016 5 z 5

Po přečtení anotace jsem měla trochu obavu,jak bude působit příběh tentokrát přenesený do ciziny, jak se zapojí Josef Bergman do vyšetřování a zda to neubere příběhu na uvěřitelnosti. Zpočátku jsem se také do knížky nemohla tak nějak začíst, hodně postav a téměř každá s velkým "hladem" po penězích. "Zlaťáky" sice hýbou světem, ale v úvodu příběhu je toho možná až moc. Ale pak se příběh rozběhl a knížku jsem přečetla téměř na jeden zátah. Plastický příběh, barvitý, různorodý, skvělá atmosféra odlehlého, trochu ponurého ostrova a jeho obyvatel. Rozuzlení možná trochu rychlé (a u vedl. příběhu mohlo být věrohodnější), ale celkově spokojenost a na českou detektivku rozhodně opět nadprůměr.

Evišťátko
18.05.2016 5 z 5

Pro mě vynikající detektivka,psaná čtivým stylem,napínavá až do samotného konce.

bookcase
09.05.2016 5 z 5

Skoro jako ze severu :-). Autorčiny detektivky se mi líbí, jsou čtivé a napínavé.

Daku
22.04.2016 5 z 5

Velmi čtivá knížka, kterou jsem četla každou volnou chvilku. Kdo je vrahem Johana mne dost překvalipo, ale jeho motiv chápu.

martina.bella
10.03.2016 5 z 5

Zamotaná zápletka, postavy kterým věříte a hlavně zajímavé prostředí tajemného ostrova. Hlavně se mi líbilo, že podobně jako např. u Camilly Lackberg je příběh podaný na střídačku vždy z pohledu jedné z postav. Je to díky tomu živé, čtenář se nenudí a může být pořád zvědavý na linii nějaké další postavy. Pět hvězd proto, že na českou autorku je to vážně skvělé. Hned se pouštím do jejích ostatních knih!

Hella
09.03.2016 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Taková klidná, průměrná, neakční detektivka. Klevisová to umí mnohem lépe. Jediné, co vyčnívá trochu z šedi, je arogantnost a nesympatičnost Ingrid, brr, příšerná ženská.

Fíbí
21.02.2016 4 z 5

Nechápu, proč autorka nepíše romány :-) Detektivní zápletka tam byla nejslabší věc, vše ostatní čtivé. Psát umí, ale od detektivky chci překvapení na konci. Neutkvěla mi v paměti.

Evik30
02.02.2016 3 z 5

Kniha mírně nudnější, ale jinak docela fajn. Jen to nepřeberné množství postav, které jsou mezi sebou navzájem propojené. Knížku jsem měla přečtenou za dva dny, ale občas jsem se ji musela prokousávat. Motiv vraždy pochopitelný jen to načasování bylo poněkud zavádějící. Holandsko mám ráda proto mě potěšilo že česká autorka nepíše jen o naší vlasti ale sem tam zabrousí i k "sousedům".

ViolettaCh.
14.01.2016 3 z 5

I mě tentokrát detektivka M. Klevisové zklamala. Čtu to od léta a nějak se tím nemůžu prokousat. Děj je těžkopádný, složité pletence vztahů na úkor napětí. Předchozí detektivky byly lepší a věřím, že i ta další bude lepší.

mh.mail
04.01.2016 4 z 5

Mám rád styl Michaely Klevisové. Ani tato její další detektivka na tom nic nezměnila. Navíc přidala přímo plastický obraz ostrova a jeho obyvatel. Dokonce mě dohnala k tomu, že jsem se na něj podíval přes StreetView. V této souvislosti mě pak trochu zklamal dovětek autorky, že reálie příběhu byly sloučením dvou blízkých ostrovů. Jinak detektivní zápletka se mi opět líbila, byla tentokrát trochu víc zamotaná, ale myslím, že se ji ještě stále podařilo udržet v rozumných mezích. Opět jsem měl problém se od čtení odtrhnout.

JanaLanova
21.12.2015 4 z 5

Pěkná kniha, dobrá detektivka. Ale předchozí knihy mě bavily víc. Možná je to také tím, že byly zasazeny do českého prostředí, což mnoho dobrých detektivek není.

HaHa11
08.12.2015 3 z 5

Oproti předešlým spisovatelčiným detektivním příběhů, které opravdu vybočují se současné šedi, nudy a podprůměru na poli české detektivní tvorby, mi tato kniha přinesla zklamání a rozčarování. Jediným plusem se mi jeví zdařilé přiblížení prostředí odlehlých holandských ostrovů - i když mě při četbě občas napadlo, zda se spisovatelka nesnaží trochu svézt na vlně zájmu o takovéto bohem zapomenuté kouty světa, které mezi (nejen) českými čtenáři vyvolal Peter May svojí ostrovní trilogií. Postavy nevěrohodně propletené pseudopříbuzenskými vztahy, motivy jejich činů někdy dost těžko uvěřitelné. A samostatnou kapitolou je závěrečné rozuzlení. Tady jsem chtěla zvolat: "A dost, znovu a lépe!" Jsem zvědava, jak obstojí Josef Bergman příště ...

Heyhey
03.12.2015 5 z 5

Perfektní čtení světové úrovně.