Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245289/bmid_ostrov-sedych-mnichu-245289.jpg 4 1459 390

Josef Bergman série

Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu.... celý text

hannina
25.01.2022 4 z 5

Tak zas budu skládat puzzle, neb jsem sáhla doprostřed série, jejímž hrdinou je detektiv Josef Bergman. A docela zajímavý díl, kdy se děj odehrává na holandském ostrově. A jak to tak v životě chodí, vrah není psychopatický magor, ale obyčejný člověk, kterému se zhroutil jeho sen. A navíc ta ostrovní atmosféra....

majavcelicka
16.01.2022 4 z 5

Ze začátku knihy jsem se vůbec nemohla začíst. Ale pak, když se to rozjelo, tak když jsem knihu odložila, tak mi šrotovalo v hlavě, kdo by to mohl být. Kniha mě fakt bavila.

Kexina
12.01.2022 4 z 5

Hvězdičku dolů za děj v cizině. Kdybych chtěla číst o Svenovi a Larsovi, přečtu si nějakou severskou detektivku. Knihy od autorky se mi líbily hlavně proto, že se odehrávají tady. Takže v tomhle trochu zklamání a dlouho jsem zvažovala, jestli tuto a následující knihu raději nepřeskočit.

Na druhou stranu ani tady jsem téměř do poslední chvíle nevěděla, kdo je vrah a příběh byl svižný, takže si nestěžuji, nechám vyšší hodnoceni a jsem ráda, že jsem se do knihy pustila.

Nestorkea
09.01.2022 3 z 5

Klevisová je autorka, které musí člověk přijít na chuť. Po dlouhé době jsem od ní opět četla knihu a chvíli mi trvalo, než mě pohltila. První polovina není příliš záživná, čtenář se v podstatě jen seznamuje s postavami, hlavní hrdina se objeví poněkud pozdě. Celkový dojem je pozitivní a závěr je fajn. Přijde mi ale škod vláčet Bergman až kamsi na ostrov, jsem přesvědčena, že v domácím prostředí by působil děj reálněji.

veriszv
08.01.2022 4 z 5

Opět skvěle vystavěný a uvěřitelný příběh, dokonce jsem si v jednu chvíli myslela, že jsem na to přišla... Samozřejmě jsem byla úplně vedle.
Na autorčiných knihách se mi líbí ten psychologický rozbor postav, díky kterému jsou všichni reální. A taky to, že to nejsou žádné krváky.
No zkrátka, já se určitě časem pustím do další autorčiny knihy.

Iki1
23.12.2021 4 z 5

Detektivka se hodně pomalu rozbíhá, proto jsem se do ní hůře začítal. Navíc se děj rozeběhne do stran, do toho více postav s méně ujasněnými vztahy. Na druhou stranu perfektně vylíčené prostředí - tak to jsem viděl před očima, cítil slané moře, slyšel bičovat mořské vlny o břeh na pozadí šedé oblohy... Br... Závěr jsem se snažil odhadovat, ale nakonec překvapení! Fajn oddychovka.

PetiJelinkova
21.12.2021 3 z 5

Kromě Prokletého kraje mám přečtené všechny její detektivky a za mě Ostrov šedých mnichů byla nejslabší. Do knížky jsem se nedokázala moc začíst.

petraj30
10.12.2021 4 z 5

Nebyla to špatná detektivka, ale z této série to bylo podle mě prozatím nejslabší. Mělo to velmi pomalý rozjezd a mnoho postav, ve kterých jsem se ze začátku špatně orientovala. Čekala jsem, až si vyšetřovatelé začnou pokládat ty správné otázky, ale pořád příběh plynul až moc klidně a poněkud nudně. To pravé krimi nastalo až v poslední třetině, která právě uběhla až moc rychle. Pak teprve všechno začalo dávat ten správný smyl.
Všechny postavy byly opět velice "sympatické", to je stejný rukopis, dokonce i sám Bergman mi často lezl na nervy.
Nemělo to takový spád jako minulé díly, ale ten konec byl špičkový.

Delphín
03.12.2021 4 z 5

Ze všech knih, co jsem v této sérii četl, mě Ostrov šedých mnichů bavil asi nejméně, nicméně pořád se jedná o tu fajn poklidnou detektivku ze zajímavého prostředí. Postav je tu dost a leč se to nezdá, v průběhu se jejich cesty opět klikatě spojí a vytvoří super celek. Konec knihy byl opět dobrý, ale dalo se z něj vykřesat víc

IHT
02.12.2021 5 z 5

Spokojenost, tento dil mi prijde nejlepsi (ctu poporade). Konecne nejake patrani a ne jen frustrace z prace a vlastniho zivota :-)
Zadna z postav nebyla prilis sympaticka, ale na to uz jsem si u autorky zvykl a povazuji to za docela osvezujici zmenu. Ocenuji citlive rozuzleni vrazdy Gwen - v minulem dile byla linie Radima Lecha nechana napospas, coz je urcite dost realisticke, ale ctenarsky neuspokojive. :-D

Martiiiik
29.11.2021 5 z 5

Již se druhou knihou se autorka stala mou oblíbenou :-) Má příběh výborně zpracovaný, očividně bude pokaždé jiné prostředí :-) A hlavní hrdina se vždycky někam přimotá, občas ani nechce :-D Je to do detailu propracované, nejsou zde žádná hluchá místa.. a občas čtenáře čeká velké překvapení :-) Jsem zvědavá, co se bude dít v další knize :-)

mi-380
09.11.2021 4 z 5

Osmnáct významných postav, stejně jako v předchozí části, poznámkový blok není na škodu. Autorka svou početní normu i vztahovou šablonu dovedně přenesla z českých komunit do atraktivního prostředí hromady písku v Severním moři - ostrova Schiermonnikoog poblíž holandského pobřeží. Stejně jako v úvodních třech příbězích, i tentokrát jsem si užíval poutavě a promyšleně poskládané propletené vztahy a k nim navíc, jako příjemný bonus daleko na pozadí, i pomalé, rozvážné, nenápadné pátrání Josefa Bergmana. S ním to zatím nikdy nebylo jiné, není to žádný prudký střelec, který by rozrazil dveře, dostal se do centra dění a nekompromisně, svou genialitou, případně pěstí nebo zbraní, vše brilantně vyřešil. Naopak, znovu, stejně jako v Čechách, se musí klopotně prodírat houfem žen špatných charakterů a podivínských mužů, kteří to vedou od deseti k nule.
80 % (zatím 832 hodnotících s průměrem 83 %).

sassenkka
08.11.2021 4 z 5

Opět velmi příjemná detektivka z pera Michaely Klevisové, tentokrát zasazena do prostředí holandského ostrova. Liduprázdné pláže a duny podtrhly pochmurnost tohoto místa a dodaly příběhu tu správnou atmosféru.
Příběh sám o sobě byl docela poutavý. Co se vražd týče, upřímně, podezírala jsem snad všechny lidi z ostrova.. a na konci jsem byla překvapená. Takže já jsem spokojená.

Bája89
06.11.2021 3 z 5

Moje první Klevisová a opět jako audiokniha. Tempo vyprávění bylo velmi pozvolné a plynulo jako pomalá řeka, čemuž začátek vůbec nenahrával. Až mě to zaskočilo. Vraha jsem nečekala, to bylo příjemné osvěžení a závěr byl až dech beroucí, ale než jsme se k němu dobrali.

mynonka
04.11.2021 4 z 5

Tentokrát mě rozuzlení hodně překvapilo. Celá kniha působí oproti ostatním jinak. Buď je to zasazením do cizí země (mimochodem okamžitě tam potřebuju jet :D), chybějícími kolegy nebo tím, že Bergman se nám více otevírá, ale za mě super. Poněkud pomalejší rozjezd, ale závěr už jsem hltala.

Fanda74
03.11.2021 5 z 5

Detektivky Michaely Klevisové mám čím dál tím radši. Výborná detektivka.

marli58
02.11.2021 4 z 5

Detektivní příběh je zajímavý i napínavý, ale ty severské názvy měst, vesnic a ostrovů... Název holandského ostrova (nějak na S... navíc zmiňovaný na každé stránce nejmíň 5x) mě bude strašit ještě dlouho :D.

KatyM.
21.10.2021 4 z 5

Moje druhá kniha od autorky a opět nezklamala. Kniha mě bavila, těším se na další.

Hanuja
13.10.2021 4 z 5

Druhá knížka od této spisovatelky, opět napínavá, jen se mi ze začátku pletly jména obyvatel holandského ostrova, takže jsem dost často obracela stránky zpět a hledala.
Knížku jsem četla déle. Vraha jsem do posledních stránek neodhadla. Těším se na další detektivku z této série.

kleozpatra
11.10.2021 2 z 5

Ono to není špatné, ale ono to není ani nijak uhrančivě dobré. Neurazí/nenadchne, což je podle mne horší, než kdyby to bylo hrozný. Napsat knihu není žádná legrace a jistě i tahle dala práci a byla psána s upřímnou snahou, aby byla co nejlepší, ale mám pocit, že se nějak všichni vzdalujeme tomu, čemu se říká literatura. Chci poletovat, chci tlouct hlavou o zeď, chci usínat s knihou pod polštářem a nechci, aby skončila, a když už nastane nezvratný konec, musím být zoufalá i z toho, že nemám deset hvězd ale jen pět. A tahle kniha není ten případ.