Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245289/bmid_ostrov-sedych-mnichu-245289.jpg 4 1479 391

Josef Bergman série

Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu.... celý text

bilamysicka
05.08.2020 4 z 5

Jám mám zkrátka tuhle autorku ráda. S každým kouskem se podle mého lepší. Baví mě.

janina66
19.07.2020 4 z 5

Zpočátku velmi zajímavá zápletka vraždy a záhadného úmrtí. V zápětí je ale děj zdlouhavý, natahovaný a hodňě nečitelných postav. Postupně odhalujeme minulost a až ke konci se dočkáme více napětí. Musím říci, že knihy z českého prostředí se mi líbily podstatně více. Této dávám mezi 3-4*.

jojosr
14.07.2020

Teda, musim povedat, ze tato kniha je napinava asi ako traky od nohavic. Dlho som nic tak nudne, otravne a roztahane necital. V polovici som skoncil a ani to nedocital. Hruza! Od tejto autorky uz nic nebudem citat....

nai.ivka
21.06.2020 4 z 5

Lepší o dost než první detektivka, nejspíš ale proto, že se neodehrává v Česku. Takže pocitově lepší. Mám to jako při sledování seriálů, kdy cizímu sežeru toho víc, když jejich skutečný způsob života vlastně neznám.

tonysojka
17.06.2020 5 z 5

Po Sněžném měsíci jsem byl velmi zvědav, jestli mě Klevisová nezklame. A nezklamala. Vyprávění pomalé, šedivé jako moře a obloha nad ostrovem, ale mající v sobě malé, ale po celou dobu trvalé napětí, které mi nedovolilo se jen tak od knihy odpoutat. Za mne skvělá práce konkurujicí tzv. světovým bestsellerům, které jsou schopny jen popisu drastických scén a vulgární mluvy pomocí holých vět.

marion111
14.06.2020 5 z 5

Tak tohle byla skvěle napsaná detektivka.

KattyV.
25.05.2020 5 z 5

Díky deštivému počasí, jsem knihu rychle přečetla. Nezklamala.
Taky se vám chce, jako teď mně, odjet na nějaký ostrov? :-)

Fazolecek
18.05.2020 5 z 5

Ze začátku jsem měla obavy, že tentokrát to nebude nic pro mě, ale rychle jsem se začetla a nakonec jsem knihu chvílemi měla problém odložit.Můžu doporučit všem milovníkům napětí.

Janaves
15.05.2020 5 z 5

Pěkná česká detektivka. Hodně postav, z počátku jsem se trochu ztrácela, ale pak už jsem všechny znala dobře a četla a četla... Hodně se mi líbil konec. Doporučuji.

jankaander
18.04.2020 5 z 5

Kniha mě bavila a těším se na další

ivana1924
08.04.2020 3 z 5

Hezká oddechovka :)

Bustedka
29.03.2020 3 z 5

Velmi pomalý rozjezd. Kniha mě chytla až v polovině. A to bych slovo chytla měla ještě dát do uvozovek. V polovině knihy vlastně člověk pořád nic moc neví.

TomHr
16.03.2020 1 z 5

"Asi jsem to neměla Sanne říkat. Co když to řekne Lauře? Ta to určitě poví Esther. Ale vlastně je to dobře, aspoň se to pak dozví Iris. No jo, ale co na to Emma? Vážně jsem neměla povídat o Lise. Ale zase když se to dozví od Lotte Linda, tak bude muset Sandra reagovat. Takže je to možná dobře..." et cetera ad nauseam.
Jasně, bohatý vnitřní život postav je příkazem doby. Jsou autoři, kteří několika přesně mířenými slovy nebo krátkou historkou, retrospektivou přiblíží hrdiny příběhu čtenáři, který se s nimi rád sžije. Přesně tohle Klevisová nezvládá.
Po slibném úvodu se vyprávění rozplizne do sáhodlouhých pitev, které příběh ani psychologii nijak nerozvíjejí, působí naopak rušivě a prakticky všechny postavy jsou čím dál méně sympatické, a to i ty kladné. Proto varuji potenciální čtenáře: jste-li podobně prostého založení jako já, tedy pokud od detektivky očekáváte napětí, dějové zvraty, zápletku a překvapivý závěr, budete zklamáni! Dobrou zprávou je, že zhruba ze třetiny nudy, vlastně knihy, lze skočit na dvacátou kapitolu, aniž by byl čtenář o cokoli podstatného ochuzen.
Děj je zasazen do mimořádně atraktivního, pro našince suchozemce až magického prostředí fríského ostrova. Kniha má mnoho písmenek a slov, přesto ze zvláštní atmosféry, která dýchne na každého návštěvníka ostrovů, nedokázala autorka přenést do knihy mnoho.
A co říci k samotnému příběhu? Úvodem si vytipujte tři potenciální pachatele a na konci... bingo! Suma sumárum: jako detektivka dost slabé.

bigben
16.03.2020 4 z 5

Opět nezklamána...taková normální hezká česká detektivka...žádný krvák...

Inka063
08.03.2020 2 z 5

Myslela jsem, že po prvotině Dům na samotě dojde (po 7 letech tvorby) k mnohem většímu kvalitativnímu posunu. Ale ono ne. Mně se zkrátka styl autorky nelíbí, nelíbí se mi její přehnané mlžení, jakoby soutěžila o prvenství v neodhalení jejích pachatelů (v tomhle případě jedno z "přiznání" echt přitažené za vlasy a nepravděpodobné). Bohužel to je na úkor kvality. Už se do dalších příběhů pouštět nebudu, stačilo.

brectanka
08.03.2020

Pro mne zatím nejslabší ze všech knih této autorky, přesto dobré. Asi mě zklamalo prostředí - plochý ostrov kde to jen fouká a prší - bylo mi při čtení zima a to mám na stolku knihu Zmizelá v mlze..... Začátek zdlouhavý. Konec nepředvídatelný, ale to je u této skvělé spisovatelky, normální. Už se ani nesnažím přemýšlet, kdo může být vrah.

burei
06.03.2020 4 z 5

Za mně nejslabší díl. Docela jsem se prokousávala ke konci, ale možná to je ovlivněno, tím, že už čtu pátou knihu od této autorky v řadě. Už se tam hodně věcí opakuje. Takže teď si dám trochu přestávku, ale stejně stojí za přečtení.

likaf
28.02.2020 5 z 5

Opět milé setkání s Josefem Bergmanem. Začínám cítit lehkou závislost. Tentokrát na ostrově, kde se to najednou začne hemžit mrtvolami...Kniha se moc dobře četla, byla velmi napínavá do samého konce. Rozhodně doporučuji.

alenkacermi
06.02.2020 4 z 5

Hned na první stránce jsem byla malinko překvapená. Čím? Jménem Lars. Nestává se mi často, abych měla, dvě knihy za sebou, postavy stejného jména. Navíc od českých autorů a zcela nečeské jméno. Naštěstí mě to rozptýlilo jen na té první straně. Děj byl zasazený do úplně odlišného prostředí. V tomto případě na ostrov. Hodně postav a postupně odhalovaná minulost. Ze začátku lehce natahované, ke konci napínavé. Přečtu si i další knihy s inspektorem Bergmanem, tentokrát z Čech

Marta08
04.02.2020 5 z 5

Dobrá oddychová detektivka, kde netečou potoky krve a pachatelé nejsou zvrácení sadisti. Zasazení děje na nizozemský ostrůvek v Severním moři příběhu prospělo a dodalo na atraktivitě. Styl autorky mi vyhovuje, ačkoli sklouzává lehce k určité šablonovitosti. Na pláži zemře mladá žena, která po sobě zanechá malé dítě a manžela. Po letech přijíždí reportér, který na ostrově vlastní letní dům, aby případ opět vynesl na světlo a umožnil přinést nové důkazy k tomuto ne zcela náhodnému úmrtí. Pak je ale zavražděn i on...Čím dále se v ději posouváme, tím více podezřelých se objevuje. Krásná obálka nového vydání koresponduje s atmosférou knihy.