Dům na samotě

Dům na samotě https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356561/bmid_dum-na-samote-86N-356561.jpg 4 1578 1578

Josef Bergman série

Výtvarnice Nela po rozchodu s přítelem zůstala sama ve starém mlýně, který původně s partnerem chtěli zrekonstruovat. V téže době bylo v nedalekém lese nalezeno tělo mladé dívky, ucházející se o práci v místních dostihových stájích. Při vyšetřování vyjde najevo, že oběť byla naposledy spatřena s bývalým Neliným přítelem. Dvě podobně provedené vraždy se nedávno staly v Praze, a tak není divu, že dosud poklidnou středočeskou vesnicí začne obcházet strach. Přesunul se sem z hlavního města sériový vrah?... celý text

konformita
10.03.2022 4 z 5

Přesně tak, co se stalo s Radimem. To nám paní Klevisová nechala, abychom to neměli tak jednoduché. Výborná kniha.

zoew
10.03.2022 4 z 5

Jako vždy bylo napětí správně nadávkované, i když o něco líp se mi četla Zlodějka příběhů. Možná proto, že zákulisí z televizní tvorby pro mě bylo zajímavější, než koně a dostihy. Takže kdyby to šlo, tak Dům na samotě by ode mě dostal 4,5*, ale půlky nelze dát, tak dávám plný počet. No a stejně jako Aaloha by mě též zajímalo, co se stalo s Radimem.

Lacie
07.03.2022 4 z 5

Do třetice všeho dobrého a detektivního – říkala jsem si, že jestli tohle bude potřetí to samé v bledě modré, tak už dál nečtu. A ejhle, posun k lepšímu.
+ jsou tu sice dost nesympatické postavy, ale konečně jsou doplněny těmi sympatickými
+ sympatické postavy mě zaujaly natolik, že jsem se bála, aby nakonec právě někdo z nich nebyl ten padouch
+ kromě hlavní vražedné linky tam bylo několik nevražedných, které byly uspokojivě uzavřeny
+ opět jsem neodhadla rozuzlení

Ale jedna hvězda dolů za to, co mi v téhle sérii chybí/přebývá (ale od dalšího dílu mě to neodradí):
- opakuje se tu zase motiv dramatického tajemství z minulosti
- na Bergmanovi pořád nevidím nic charismatického ani supervyšetřovacího

Nikol681
07.03.2022 4 z 5

Parádní detektivka - paní Klevisová prostě umí :)) napínavý, rychlý spád. Jediné, co se nepovedlo byl film, na který jsem se hrozně těšila a bylo to něco příšerného, ale to pochopitelně není chyba autorky naopak je vidět, že knížky jsou prostě daleko lepší, než pak jejich filmové zpracování :)

georginaa
07.03.2022 3 z 5

České spisovatelky čtu poskrovnu, ale u této mě zaujala anotace. Příběh byl čtivý, celou dobu jsem podezřívala skoro všechny. Velké překvapení nakonec, prostě jsem vraha neuhádla. Možná, že se dokopu přečíst i další nějaký ten díl.

Ivana11
07.03.2022 5 z 5

Pěkná detektivka, hezky se čte.

derrry
05.03.2022 2 z 5

(SPOILER) Taková jednohubka na odpoledne. Na společenský román bez přesahu, prostě vražda a co za ní, na detektivku užvaněné a "přemýšlivé" postavy. Takhle nějak si představuji výsledek potlachu scénáristů Vražd v Midsomeru a Dobré Vody (jo, to je ten soci seriál o koních, ve kterém Lukáš Vaculík vyhraje Velkou pardubickou), když se jako na potvoru opozdí Dick Francis.

novecento
05.03.2022 5 z 5

Nejsem specialista na detektivní příběhy. Kniha mne ale zaujala a byla přečtena za dvě odpoledne a kus večera. Příběh je dobře obsazen všemi postavami. Jejich charakteristiky nám představují nastavení aktuálního zrcadla dnešní složité konzumní společnosti. Doporučuji. P.S. Film se nepoved a to je škoda. Hodně čtenářů se na něj určitě těšilo.

Jirinamac
02.03.2022 4 z 5

Na začátku bylo v ději dost lidí a neměla jsem přehled. Pak se to srovnalo a byla to příjemná česká detektivka, která se odehrává ve venkovském dostihovém prostředí, kde hraje roli minulost i současnost. Pár věcí zůstalo nevysvětlených, ale asi se to nevyšetřilo. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

LeHor
02.03.2022 5 z 5

Napínavý detektivní román, mám ráda autorčin styl. Těším se na filmové zpracování. Další díl si moc ráda přečtu.

iveta3689
01.03.2022 3 z 5

Tohle není detektivka ani omylem. Absolutně zde chybí jakékoliv vyšetřování. Jde o pěkný společenský román, dobře se čte, autorka psát umí. Ale vyšetření vraždy stylem "teď mě to napadlo a on se hned přiznal", je obrovská škoda. Ráda si přečtu další knihu, ovšem detektivku v ní hledat nebudu. Hodnotím 3,5*.

LenDa70
28.02.2022 5 z 5

Detektivka počesku mě nadchla a nezklamala. Příjemné počtení. Žádné dramatické scény ale nečekejte, i když v závěru nastane překvapivé odhalení vraha. Ráda se pustím do čtení dalšího případu vyšetřovatele Bergmana.

koki.veru
19.02.2022 5 z 5

Opět super napínavý thriller. Skvělá série s Bergmanem. Okamžitě se jdu vrhnout na další díl. Líbí se mi, že v podstatě do poslední chvíle netuším, kdo je vrah. I tady to bylo velice překvapivé.

SBH
18.02.2022 2 z 5

(SPOILER) Těšila jsem se na detektivku a zpočátku bylo mé očekávání příjemně naplněno. Autorka klade slova do vět jako drahokamy do náhrdelníku, rozhodně palec nahoru. Vyšetřovatel Bergman mi byl třeskutě sympatický, atmosféra na jedničku, napětí slušné.
Jenže pak došlo k první zásadní logické nesrovnalosti a nadšení šlo do kopru. V témže úseku se sympatický detektiv dočista vypařil a zůstaly pouze velmi křehké vztahy ve Smrčině, které mě rozčilovaly. Ani jedna postava mi nebyla blízká, jejich techtle mechtle, kdo s kým spí, kdo koho drbe a kdo komu platí, mě nezajímaly. Zhruba od třetiny dál jsem pochopila, že tohle detektivka není ani omylem.
Nesrovnalosti. Uvedu příklad – těžko by pedantický, pořádkem posedlý Jindra nechával válet doma na pohovce kompromitující důkazy. Podobných bylo v příběhu přehršel.
Vraždy a jejich vyšetřování. Ta ústřední nebyla vůbec vyřešena, což odkazuje spíš na pokus o dramatický společenský román, než klasickou detektivku. První oběť ve Smrčině zmizela ze scény tak rychle, jak ji koroner odvezl z místa činu, tudíž bylo zjevné, že její zabití s tím druhým nemůže souviset – autorce byla tato postava dočista ukradená. A tak dál. Sériový vrah byl dopaden víceméně omylem.
A když už se těmi vékávéčky zabýváme, citelně mi chybělo pár stránek po zatčení vraha, jak se jeho čin a související okolnosti promítly do osudů obyvatel vesnice. Mám happy endy ráda, ale cukrkandlový epilog nic nevysvětlil, akorát brnkal na city.
Poslední třetinu jsem zase zhltla na jedno nadechnutí, jednak se na scéně opět zjevil Bergman a potom mě fakt zajímalo, co se vlastně před těmi osmnácti lety přihodilo. Ale po dočtení přetrvala pachuť. Začala jsem sérii tímto třetím dílem, žádný další ale do ruky nevezmu.
Prostě jsem se spletla. Detektivka to nebyla, tento typ literatury (společenský román se sbírkou protivných figur) obcházím obloukem, takže za mě rozhodně ne-e.

zuzca.h
16.02.2022 4 z 5

Příběh se četl hezky, ale dle mého to byl spíšsonda do života na malé vesnici na pozadí detektivky. Na to aby to pro mě byla detektivka tam bylo málo vyšetřování a málo podorbností ohledně případu a postupů vyšetřovaní, málo náhledů do přemýšlení detektivů. Jako román to bylo ale fajn. Jen mě mrzí že tam nebyla dovysvětlena jedna věc.

hanča34
10.02.2022 4 z 5

Čtivé, ale zdá se mi, že něco zůstalo nedořešeno.

cukrovka
09.02.2022 5 z 5

Čtivý detektivní příběh. Mám ráda styl této autorky. Detektivní vyšetřování probíhá spíše v pozadí. V popření je nám podáván život na malé vesnici, kde má každý své tajemství, ale také si zde vidí všichni do talíře.

iva2423
08.02.2022 2 z 5

Já se v tom prostě ztrácím. Nevím, kdo je kdo. Moc lidí hned ze začátku a vůbec už se neorientuji. Ve třetině vzdávám.

rafan65
06.02.2022 5 z 5

Třetí díl detektivek s Josefem Bergmanem je opět moc pěkné čtení. Příběh autorka rozvedla do několika dějových linek a zapracovala spoustu postav které příběh krásně doladily.

hanzmb
05.02.2022 5 z 5

3. autorčina detektivka a 3. vynikající. Většinu superlativů jsem už vyplácal na minulé díly, tak jen krátce. Je to takové milé české pohlazení, které dokazuje, že kvalitní krimi nepotřebuje potoky krve ani geniálního detektiva. I obyčejní lidé zažívají velké příběhy.