Dům na samotě

Dům na samotě
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356561/bmid_dum-na-samote-86N-356561.jpg 4 1595 1595

Josef Bergman série

Výtvarnice Nela po rozchodu s přítelem zůstala sama ve starém mlýně, který původně s partnerem chtěli zrekonstruovat. V téže době bylo v nedalekém lese nalezeno tělo mladé dívky, ucházející se o práci v místních dostihových stájích. Při vyšetřování vyjde najevo, že oběť byla naposledy spatřena s bývalým Neliným přítelem. Dvě podobně provedené vraždy se nedávno staly v Praze, a tak není divu, že dosud poklidnou středočeskou vesnicí začne obcházet strach. Přesunul se sem z hlavního města sériový vrah?... celý text

Mirin1349
03.11.2021 3 z 5

Tohle bude čistě subjektivní, ale já prostě nechci číst českého Dicka Francise. Prostředí dostihů a koňských stájí není ani trochu můj šálek kávy, takže některé části jsem si trošku protrpěla. Také mi přijde, že autorka ráda opakuje některé motivy. Například tu opět máme čerpání energie pod pyramidou, znovu tu byl prodejce krmných směsí... Myslím, že její rukopis začínám mít docela prokouknutý. Na druhou stranu ale nechci být zlá, protože ta knížka byla jinak dobrá a čtivá, pachatel mi zůstal skryt až do doby odhalení autorkou. S další knížkou si teď asi ale dám trochu načas.

mi-380
03.11.2021 4 z 5

Osmnáct významných postav, mimo oběť a vyšetřovatele čtrnáct podezřelých. Autorka při podrobnějším seznamování se základními CV body zúčastněných nikoho nevynechá, připomíná mi to TV seriál, přesahující životností minimálně jednu dekádu. Drby, překvapivá propojení z minulosti, tajemství pod povrchem malé obce, nepřesvědčivé motivy. Četba ale ujíždí skoro jako po másle, působí věrohodně jako kdysi vyprávění mé tchyně, co prožila na vesnici celý život a ve své paměti měla uložené a utříděné informace o všech obyvatelích obce mnohem lépe, než bych to já zvládl ve svém notebooku a ani přídavný monitor a dva externí HDD by to nezachránily. I potřetí jsem s autorčiným pojetím světa, v němž výstižně předvádí zklamané krásné ženy v kontrastu s muži ovládanými primitivními pohnutkami a pudy, spokojen.
85 % (aktuálně 806 hodnotících s průměrem 86 %).

Když jsem unavená, lehnu si na stůl a nasávám energii. Mockrát už jsem tu usnula. Čtyři hodiny spánku pod touhle pyramidou vydají za osm hodin v posteli.“
Bergman si ji představil, jak leží uvolněná na místě, kde teď stojí šálky s kávou a cukřenka. Odvádělo to jeho pozornost od vyšetřování, kvůli kterému přišel.

Alto98
26.10.2021 5 z 5

Výborně napsaná kniha, hranice detektivního žánru jsou jí malé.

oskli
21.10.2021 4 z 5

Příjemná detektivka, která na české poměry vyniká, ale celkově za mě spíš kategorie "neurazí, nenadchne". Čte se dobře, to v každém případě, ale jinak mi postavy moc neseděly a pořád jsem čekala něco jiného. Chování většiny postav mi přišlo málo uvěřitelné, na konci jsem postrádala vysvětlení některých záhad, které se v knize řešily. Moc se mi nezdálo ani to, že by se holka z děcáku, která nejezdí od mala, najednou díky učňáku stala takovým talentem, že by mohla jezdit v tréninku dostihové koně... a podobných nelogičností bylo v knize bohužel víc. Takže za mě tak 3,5*

Fanda74
18.10.2021 5 z 5

Výborná detektivka, taková po Česku, ale pěkné. Připadá mi zajímavé, že samotné vyšetřování není tím ústředním tématem příběhu, ale spíš jakoby spojnicí mezi životy a osudy hrdinů jedné obce. Nezávisle na vyšetřování se odvíjí osudy hlavních postav. Styl autorky se mi hodně líbí a detektivka nemusí být jenom o krvi a uřezaných částech těla.

Knihomol22
16.10.2021 5 z 5

Je fajn, že i čeští autoři umí stále napsat pořádnou detektivku.

olca1983
10.10.2021 3 z 5

Zajímavé čtení z prostředí, které neznám. Opět se v knize více řešil osobní život postav než vraždy, ale i přesto mě kniha docela bavila. Nicméně dávám jen čtyři hvězdičky z šesti a věřím, že k pěti či šesti se u knih od paní Klevisové taky dopracujeme. :-)

rodak
06.10.2021 5 z 5

Paní Klevisová mě opět nezklamala. Její díla z českých kotlin mi připomínají knihy mého oblíbence p. Sýkory. Jen ten trošičku urychlený konec a nevysvětlený Radim.

kokosek
03.10.2021 3 z 5

Po přechozích knihách autorky a jejím označování jako nejlepší české utorky detektivek, jsem se na knihu těšil hodně. Jenže jsem dostal dost podivnou směs popisu života na vesnici, která nemá moc společného s realitou. Popisy cizích zemí jdou autorce líp. Koním taky asi moc nerozumí, tak nechápu proč tohle nenechá na Francisových (otec i syn to mají zmáklé dost dobře). Mám dojem že se autorka tak zamotala do vztahů a prostředí, že zapomněla na celkem dost podstatnou věc. Co se stalo se ztraceným Radimem, který byl vlastně důvodem všeho?
Ne tohle není nejlepší kniha a věřím, že další budou spíš podobné těm, kde je Bergman na dovolené.
Jinak tohle jsme četl a ne poslouchal, takže jsem zjistil, že při čtení je jednodušší se vracet a možná proto mi pak ty nelogičnosti víc vystupují. Při poslechu bych možná dal o něco lepší hodnocení. Kdoví?

Jiparis
02.10.2021 4 z 5

Dobrá detektivka, která se více než vyšetřováním zabývá mezilidskými vztahy. Čte se dobře, jen mi vadilo, že rozuzlení se odehraje na posledních třech stránkách díky vnuknutí Sylvie.

sassenkka
01.10.2021 5 z 5

Už jsem říkala, že Klevisová je skvělá? Tady se mi to potvrdilo na 100 %! Velmi čtivě napsaná knížka, sympaticky nesympatického Bergmana jsem si za ty tři díly už stihla docela oblíbit.
Dům na samotě se mi zatím líbil nejvíc - "strachnahánějící" prostředí, zajímavé postavy a hezky vykreslené jejich osudy. Spokojenost!

petraj30
30.09.2021 5 z 5

Víc než krimi, mi to na začátku připomínalo spíše telenovelu o vztazích a tajemstvích jedné dědiny:-). Opět jeden člověk sympatičtější než druhý (to se ale netýká těch dospívajících), a to jsem někde četla, že jsme národ milých, vstřícných a usměvavých lidí:-)
Znovu mi tam vadilo to oslovování i kultivovanost a až na pár maličkostí, to bylo skvostné.
V minulých dílech mělo všechno svůj konec, tady v něčem zůstávají jen dohady, jak to asi bylo. To mě taky trochu mrzí, ale jinak jsem se čtením moc a moc spokojená

Didi15
29.09.2021 5 z 5

Sakra, také chci vědět co stalo s Radimem Lechem . Jinak každý díl je lepší a lepší a miluju to víc a víc . Určitě spisovatelku řadím mezí své oblíbené autory . A mezi těmi českými je to určitě top trojka :)

lucie3944
16.09.2021 5 z 5

Do háje, co se teda stalo s Radimem Lechem?! Moc dobrá detektivka, vím, že tohle nebylo to hlavní, ale mě to zajímá! Jinak jsem konečně sehnala první díl a pak další, takže začnu od začátku a velmi se těším.

Marčullkas
15.09.2021 5 z 5

Asi se už opakuji, ale za mě opět skvělá práce.

Sumatrae
12.09.2021 5 z 5

Musim rict, ze tato kniha se mi libila zatim ze vsech nejvic Mela skvele tempo, vyborne postavy, uzasne prostredi a zajimave osudy, ktere perfektne zapadly v jeden celek Jen me mrzelo, ze nektere pribehy zustaly nedoresene, coz mne mrzi... Moc by me zajimalo jak dopadla Nela, Olga a Radim...

Joyce24
29.08.2021 5 z 5

Opět další čtivá detektivka z pera spisovatelky Klevisové. Moc se mi příběh líbil. Výborně vykreslené postavy a prostředí okolo dostihových koní.

HanulkaK.
29.08.2021 5 z 5

Tento díl mě hodně bavil.

kneslova
29.08.2021 5 z 5

Tato kniha se mi od autorky zatím líbila nejvíc . Ty koně a velmi zajímavé postavy, taková románová detektivka. Bavilo mě to…

malen
29.08.2021 5 z 5

I tahle se velice dobře četla, myslím , že utratím i za další díly.