Jeho království - Jedenáct listů Marca Manilia Mezantiana z jara roku XXX. po Kristu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38582/bmid_jeho-kralovstvi-EhG-38582.jpg 5 548 85

Historický román Jeho království pojednává o jednom z nejdramatičtějších úseků lidských dějin – o ukřižování Ježíše Krista.Vypravěčem románu je Říman Marcus Manilius Mezentianus, otec hrdiny románu Nepřátelé lidstva, který před nešťastnou láskou k Tulii utíká do vřavy Jeruzaléma a stává se zde účastníkem dějů, jež trvale ovlivnily jeho život. Stává se přímým svědkem Ježíšovy smrti, je zasažen hloubkou jeho poselství a s detektivní posedlostí pátrá po smyslu jeho slov a činů, setkává se s jeho učedníky, matkou, Lazarem, uzdravenými a ostatními svědky zázračného Ježíšova vlivu na své současníky. Poté, kdy je Petrem jako Říman vyloučen z řad vyvolených, nachází sám sebe v pokoře a dobrotě srdce. Waltari i v tomto díle mistrovsky přibližuje dávné děje a jejich kulturní a ideologické kořeny. Ožívají zde historické společenské reálie římského, egyptského, asyrského a židovského života.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Český klub

Valtakunnan salaisuus , 1959

Atanone
27.04.2017 5 z 5

Knihu jsem měla vypůjčenou z místní knihovny ještě za "totáče" a nechtělo se mi ji vracet. Zeptala jsem se paní knihovnice,jak je to možné,že takovou knihu minulo účtování s literaturou,která se týká křesťanství a ona odvětila,že si jí asi nikdo nevšiml. Zeptala jsem se jí,jestli by moc vadilo,kdybych knihu ztratila a ona řekla,že nevadilo. Tak se Jeho království stalo mým královstvím.

Elea
09.03.2017 5 z 5

Nádherná kniha, která nutí k přemýšlení. Jen autorův pohled na apoštoly není příliš lichotivý.

martas79
28.01.2017 5 z 5

Myslím, že jdeme všichni tak nějak jen v Jeho stopách. Stále nám o krůček uniká, už přes 2000 let.

MarketV
25.11.2016 5 z 5

Tajuplná atmosféra přímo dýchající zázraky, nebeský Jeruzalém a jeden člověk, který hledá svou cestu.
Zase nový pohled na dobu, v němž žil Ježíš a jeho apoštolové. Vykreslení Piláta a jeho manželky mi trochu připomínalo Piláta z Mistra a Markétky - muže, který je často vnímán tak, že o odsouzení Ježíše vůbec nepřemýšlel a vůbec ho nějak netrápilo svědomí, kdežto tyto dvě knihy je oba vnímají jako lidi s pochybnostmi a odůvodňuje jejich rozhodnutí a chování.
Zároveň oceňuji zajímavý a uvěřitelný pohled na ustrašené apoštoly, kteří nejsou vnímání jako superhrdinové, ale ti, kteří po Ježíšově smrti nevěděli, jak dál žít bez svého učitele, jejich nejistota a obavy jsou hluboce lidské. Hledat pravdu bylo vždycky složité a to, že se Marcus setkává na začátku i v průběhu příběhu s nepřijetím a nedůvěrou je až zarážející, ale dokonale uvěřitelné, protože po pravdě: nedíváme se zpočátku na změnu života některých lidí k lepšímu s nedůvěrou? Pro Marca muselo být hledání pravdy o to složitější, že to byl vzdělaný muž, znal spoustu spisů a filosofii. Proto musel být jeho střet s novým učením a náboženstvím, které se bylo teprve v počátcích, obzvláště těžké. Dokázala jsem pochopit jeho bezmoc, ale i jeho radost, když našel to, co hledal.

Atuin
27.05.2016 5 z 5

Opět jedna z těch funkčních knih, kdy si autor nemusí vymýšlet žádné přesložité struktury, ale všechno nádherně sedí. Mika Waltari si nevynucuje pozornost čtenáře,ale provokuje ho velice dobře sladěnými prvky, kdy stejně tak jako například Tolkien aj., hovoří srozumitelně a z patra, tvoříc tak pestrou knihu, od které se nedá odtrhnout. Výborné čtení.5/5

JanaOnd
06.03.2016 5 z 5

Krásná kniha napsaná krásným jazykem.
Stejně jako Nepřátelé lidstva, Tajemný Etrusk, Egypťan Sinuhet - napínavé čtení, od nějž se nedá odtrhnout. Je neuvěřitelné, jaké znalosti historie Waltari předvádí. V jeho podání člověk může opravdu věřit, že Ježíš existoval.

Cieio
04.03.2016 5 z 5

Nádherná! Po dlouhé době jsem otevřela beletrii a povzbudilo mě to zase číst, zdolala jsem ji tak rychle, že si ji s chutí ještě někdy přečtu. Krásný příběh. Navíc autor nenuceně, bez nějakých nudných popisů, přiblížil historické pozadí. Ježíš se pro mě při čtení stal skoro hmatatelný. Oceňuju i to, jak byly popsány Marcovy boje, jako by tím autor naznačoval, jak je někdy těžké věřit. A to i po tom, co všechno člověk zažil.

fristo
16.11.2015

S odstupom času si uvedomujem, že pri každej konfrontácii s evanjeliom, v ktorej sa o nich hovorí si kladiem otázku "Kto sú tichí ?". Táto otázka vzišla z tejto knihy a aj keď už dnes zabúdam prečo si ju kladiem pretože knihu som čítal asi pred desiatimi rokmi je to asi najsilnejší zárez, ktorý mi kniha kedy urobila.

minde
27.05.2014 4 z 5

Pěkná kniha, která také má svou hloubku, a každý si v ní něco najde, nad čím se zamyslí.
Je to takové "rozšíření, pokračování" evangelií, dozvíme se více o postavách, které z Bible známe jen zběžně.
Trochu problém mi opět dělal jazyk, který M. Waltari ve svém vyprávění používá, podobně jako v Sinuhetovi, než si čtenář na to zvykne.

Klamm
09.05.2014 3 z 5

Vždycky mě zajímalo, co bylo dál s biblickými postavami jako Lazarem, Máří Magdalenou, Šimonem z Kyrény, dvanácti apoštoly atd. Ze zvědavosti jsem chtěl nahlédnout trochu za oponu evangelií, do jejich životů, jak se asi odvíjely po ukřižování Krista.
Při čtení této knihy se mé přání alespoň z části splnilo. Waltari vzal jednotlivé události z evangelií a díky svým znalostem a bujné fantazii je pospojoval v ucelený příběh. Jako historický román se to četlo dobře. Chyběla mi v tom však hlubší mystika, vnor, prostě grády ze kterých se vám hlava zatočí. Osobní hledání a proměny vypravěče mě nikterak hluboce nezasahovaly.

Pokud se zrovna do křesťanského učení noříte, doporučuji knihu Chuďásek boží, kde bylo hledání Krista s dostatečnou hloubkou skvěle popsáno. Tam to byl pro mne opravdový zářez do živého…
60%

zdisule
31.10.2013 5 z 5

Výborná kniha

Mercatino
27.10.2013 5 z 5

Jsem tichý a pokorný ve svém srdci. Mám za to, že celá historie kolem Ježíše je krasná ať je smyšlená, nebo nikoli. To není vůbec důležité, protože pokud tuto knihu pozorně dočtete, uvěříte.

rados
19.10.2013 5 z 5

NÁDHERNÉ!! SKORO JAK KDYBYCH TAM BYL!!! KDO VÍ CO BY TO SE MNOU A I S JINÝMI LIDMI ),KTEŘÍ NEVĚŘÍ)-UDĚLALO? Zůstali by stejní...? či by se stali učedníky Mistra???

Sisi11
14.09.2013 5 z 5

Na zemi je více, než vidí oko a než ruka ohmatá jako skutečné, i než lze měřit měrou nebo vážit vahami. Slova Šimona Kýrénského mi utkvěla v mysli, sama bych nevystihla lépe to, co jimi řekl. Nikdo neví, jak to všechno bylo a co je kde pravdy, ale víra je krásná věc a je otevřena každému na světě.

hassik
07.05.2013 5 z 5

Někdo v tom může vidět jen "knihu o člověku co náhodou potkal Krista". Já z ní mám spíš pocit, že je to Waltariho cesta ke Kristu. Je to ukázka, jak člověk, praktický a nevěřící, může úplně náhodou dojít ke Kristu ani neví jak a proč to dělá. Do jisté míry je to hlavně jedna velká metafora. Je fakt, že ze začátku jsem to četl hlavně povrchně. Tu hlubší podstatu jsem si uvědomil až časem :).

playada
11.04.2013 1 z 5

moc mne to nebavilo...

čohynka
08.03.2013 5 z 5

Určitě moje nejoblíbenější knížka od Waltariho.

Host do domu
13.02.2013 5 z 5

Pokud nechcete, nemůžete, nebo váháte čísti Bibli, přečtete tuto knihu. Mika Waltari je bravurní vypravěč a osudy Římana Marca jsou klidné dějem a divoké pod povrchem. O čem je křesťanství? Jeho království je cestou. Zbývá jen doporučit...

džanaka
30.01.2013 5 z 5

Mladý Říman přijede do Jeruzaláma krátce po ukřižování Krista a setkává se s jeho přívrženci.

Moje nejoblíbenější kniha od Waltariho. Při četbě jsem cítil zoufalství a zmatek kristových učedníků a ohromení Římana při setkání se vzkříšeným Kristem. Popsáno tak, že jsem cítil, jako bych Ho sám na chvíli potkal.

farinka
10.01.2013 5 z 5

Je dobré si tuto knihu přečíst.Podnětná,tajemná.